Má ísť na potrat?

sebos19
15. sep 2014

Dobrý večer,
píšem sem preto lebo sa strašne trápim pre moju najlepšiu kamarátku a moju prvú lásku...Aby som vám ozrejmil situáciu,je mladá (19 rokov),študuje a ma veľké sny.
Bola mojou láskou,ale rozišli sme sa v dobrom pretože vekový rozdiel medzi nami bol naozaj veľký ale zostali sme si tými najblížšími osobami.
Otehotnela v auguste s chalanom s ktorým to neplánovala a ktorého mala rada a myslela si že aj on má rád ju. No keď mu povedala že je tehotná,zachoval sa ako najväčší hajzel,na týždeň sa spakoval do NY (ževraj si prevetrať hlavu),ju tu nechal na pochybách či sa vôbec vráti. Chválabohu alebo našťastie sa vrátil a vtedy to začalo. Ona je veľmi citlivá a tým že je tehotná,je ešte viac. Samozrejme že jej potom všetkom povedal že ju nemá rád,že mu je ukradnutá,že mu je nechutná pokiaľ ma jeho dieťa. A ona sa zrútila. Povedala to samozrejme rodine a tá to necháva na jej rozhodnutí,že ju podporia v akomkolvek smere. Myslím si,že keby bolo na nej,tak si dieťaťko nechá pretože ONA deti nadovšetko miluje a je s ním v každodennom kontakte. Ale tým ako ju chlapec ničí,núti ju a tak,sa mení na inú osobu. Stojí v strede a nevie čo má robiť. Prestala komunikovať s priateľmi ( a to naozaj bola veselé dievča),prestala komunikovať s každým. Nikam nechodí, len čaká na to kým sa jej on ozve a občasne za nou príde. Čaká že sa zmení,že bude pri nej stáť alebo neviem čo. Má strach z toho,ako on zareaguje na jej rozhodnutie.
A ja,vlastne my všetci, sme zúfalí.
A týmto vlastne žiadam pomoc,možno len múdry názor nezainteresovanej strany,možno nejaké povzbudenie pre ňu.
Všetko pomôže a ja aj za to málo budem vďačný!

janinah
15. sep 2014

ty sa stiahni,či čo chceš nahradiť toho "otecka".?...rodina ju podporí,tak nie je sama...samozrejme,že je zmenená,nebude predsa v takej situácii veselo žiť akoby sa nič nedialo

cawes
15. sep 2014

@janinah tak toto je teda rada, preco by sa mal stiahnut? citaj pozorne su si blizke osoby, takze su predpokladam dobri kamarati.

@sebos19 bohuzial neviem ti konkretne poradit, je este mlada zivot pred sebou, nech uz sa rozhodne akokolvek nebude to lahke

19monika75
15. sep 2014

@sebos19 ked jej budes oporou ako doteras postupne casom pochopi kto ju vlasne miluje akto ju len sprosto viuzil a ak sa mate dat naspet dokopi tak to tak bude ona potrebuje cas teras je kazdy chlap pre nu hajzel ale ak si babo necha a pociti prve pohybi tak sa zmeni jej pohlad na svet tomu ver 🙂 🙂

sissy27
15. sep 2014

@sebos19 tu nie je čo radiť... je to na jej rozhodnutí a pomoci jej rodiny... nech sa rozhodne akokoľvek, tak ona si ponesie následky do konca života, nikto iný...a zúfalstvo vyzerá úplne inak ako nečakané tehotenstvo v 19, nie je prvá ani posledná, to sa naozaj zvládnuť dá...

ena74
15. sep 2014

@sebos19 myslím, že v núdzi pozná priateľa, a to dieťatko v žiadnom prípade, nech nedáva preč. Je to teraz ťažké, ale po potrate, by to mala ešte ťažšie. Tak jej buď oporou. Ten, s ktorým čaká to dieťatko si nezaslúži jej lásku, mal ju podporiť a nie zdúchnuť. Užiť si to áno, ale zodpovednosť to už nie.
Držím prsty a vek nehrá v dnešnej dobe rolu. 😉

koldun1
15. sep 2014

@sebos19 jednoznačne jej bud oporou...milujem názory typu, že v 19 tich si zničí život dieťaťom...ja mam dcerku a minule som sa vyjadrila že keby mi prišla domov v 16 tehotná určite by som ju nevyhodila na ulicu ale pomohla by som jej...takže rodina by jej mala na prvom mieste pomoct, potom ty....a samozrejme dieťatko nech si nedava prec...jej psychiku to moze neskor uplne narušiť....ale toho hajzla by som dala na sud, nech platí alimenty...nebude chodit po svete len tak ..nech aj on má nejaku zátaž každý mesiac na minimálne 18 rokov....

sebos19
autor
15. sep 2014

@ena74 som rada že aspoň niekto pochopil o čom rozprávam 😉 určite pri nej budem stáť,len to čo jej robí on,neviem to zastaviť ani ja a asi ani nikto..a ona je nechcem povedať že naivná ale verí že v každom je niečo dobré,že ľudia sa môžu zmeniť a že aj on sa k nej prestane správať ako k chudere,že jej nebude nadávať,nie som si istý,ale mysím si že aj facky lietali...a nechcem aby z neho mala strach alebo bola až pod takým vplyvom aby išla na potrat....

sebos19
autor
15. sep 2014

@koldun1 tak rodina to necháva na jej rozhodnutí,a viem že ju podporia vo všetkom...mňa len mrzí že sa vytratilo svetlo z jej očí,že vidím stále len slzy,že sa trápi...a nech niektorí kľudne povedia že to nie je zúfalstvo,ale pre ŇU to je zúfalstvo lebo niekto v koho verila,sa zachoval takto a to neboli spolu krátko,zlomilo jej to srdce,to že pred ňou stojí tzv. životné rozhodnutie ju tiež ničí....
a ver mi že tiež by som ho najradšej zabil a pred súdom bude stáť určite!!!
ďakujem za miý názor 🙂

koldun1
15. sep 2014

@sebos19 ja by som sa na jej mieste zrutila rovnako....i ked mam dokonalu rodinu okolo seba viem, ze by stali pri mne ale presne ako si napisal...ten v koho lasku verila ju najviac zradil a to, ze je pred velkym zivotnym rozhodnutim ju tiez zabija z vnutra....ked sa babatenko narodí už ho nebude chciet pustit z ruky...tak velmi vela slobodných mamičiek behá po svete že to už ani nieje rarita ani na nu ludia nebudu ukazovat prstom...a aj keby...nevadí...ona bude mat svoje babatenko...a to ju bude hriat pri srdiecku....

tova
16. sep 2014

@sebos19 vysvetlit by sa jej dalo tak, ze NIKDY si nebude ista ze bude mat uplnu rodinu. Ani jedna zena si neni ista ze bude mat uplnu rodinu. 50% rodin konci rozvodom a kazde manzelstvo a vztah sa zacalo laskou a verili si jeden druhemu. Nemoze predsa potracat/utracat deti stale ked sa rozide/rozvedie, ak by dieta bolo uz narodene co by rozmyslala co spravi s dietatom?. Ona potrebuje ukoncit uplne s nim vztah aj kontakt. Svoju buducnost a podporu, pomoc nech si naplanuje s najblizsiou rodinou aspon na zatial. Ona vobec rozmysla ze by sa niekedy s nim dala dokopy? ani keby ma na kolenach prosil, chlap co sa tak zachova a to povie moze byt jedine otec na papieri.

terezka1947
16. sep 2014

@sebos19 je pekne,ze sa o nu bojis...dokonca je super pomoc,mat niekoho,kto ju vypocuje....
ale to je tak vsetko,co mozes a mas urobit...podla mna,ty ju este stale lubis...a neviem....ale teraz by si ju mal iba vypocut a nechat rozne riesenia a velke povzbudenia na nu-jej rodinu...neries radikalne nic a nemas sa ani preco specialne angazovat....lebo moze sa stat,ze sa po nejakej chvily "zalubi"do teba a o par rokov tu napises,ze si urobil pre jednu zenu vsetko a teraz ta zena odchadza,lebo si uvedomila,ze to nie je laska z jej strany 😒
a zivot si si pokazil...a ..a...a
neber to v zlom,ale teraz jej mozes byt iba kamarat do dazda....a ako to vyzriesia oni dvaja uz nechaj tak....
preziva tazke obdobie...ale zeny su silne a tym,ze nie je sama....ma velku sancu sa z toho dostat a zosilniet...aby ti raz nevycitala,ze si chcel veci poriesit za nu)aj ked chapem,ze v dobrom) a tak je vlastne "pokazil"zivot 😒
bud pri nej-nic viac a vacsie urobit nemozes

lilla83
16. sep 2014

Ja som rozhodne proti potratu. Cely zivot to bude lutovat. Ak si ho necha, dietatko jej bude robit radost, aj ked je neplanovane. Je mlada, ale ak pojde na potrat, moze sa stat, ze uz viac deti nebude mat alebo otehotniet bude potom problem. Ja by som ju ako najlepsia kamoska urcite podporila, nech si dietatko necha a na chalana zabudne. Ved nie je posledny na svete.

nasta55
16. sep 2014

@sebos19 clovek robi v zivote chyby, dieta nech si necha. Bude to raz urcite lutovat a mysliet na to cely zivot. Drzim palce a az sa spravne rozhodne.

nasta55
16. sep 2014

@tova ani na papieri by takeho otca nechcela.

bonaqa2013
16. sep 2014

Ak sa takto správa ešte pred narodením dieťaťa, popr. pred svadbou čo čaká, že sa to časom zlepší? No to určite nie. Ak by sa za neho vydala, asi by ju veľmi rýchlo čakal rozvod. Keby som mala ja takúto situáciu, priateľa by som viac nekontaktovala - nech sa rozhodne čo vlastne chce, tehotenstvo by som nechala nech ide ďálej, asi by som si rozmyslela či daného partnera dám na papier ako otca mojho dieťaťa. A časom možno slečna spozná toho pravého. Svet pojde ďálej...
A ty koľko máš rokov? Sa mi nezdá aby len tak niekto tu vypisoval cudzie problémy....

evelynm
16. sep 2014

dievca stoji pred zasadnym zivotnym rozhodnutim. Nech sa rozhodne akokolvek, respektuj to a stoj pri nej. Ak je teraz nestastna, to je uplne pochopitelne. Situacia ju zaskocila, potrebuje sa s nou vysporiadat. Casom sa jej urcite vrati radost zo zivota, urcite bude raz znova vesela, nech uz bude jej rozhodnutie akekolvek. Bolo by dobre dat si dokopy vsetky pre a proti, zvazit podla moznosti bez nedbytocnych emocii svoju zivotnu situaciu, pripadnu pomoc, s ktorou moze aspon spociatku ratat a potom sa rozhodnut. Radit jej, ci ma alebo nema ist na prerusenie, ci si ma alebo nema dieta nechat, na to myslim nema nikto pravo. Len ona. Kazdopadne bude o skusenost bohatsia a zrelsia. Drzim palce.

maminaba
17. sep 2014

Potrat rozhodne nie, predpokladam, ze si tu vinu bude nosit v sebe cely zivot. Ak by sa rozhodla, ze sa o dieta nedokaze postarat, lepsim riesenim je anonymny porod. Odkial ste? Su centra, kde by vedeli pomoct, preto sa pytam. Mam osvojene dieta a som vdacna jeho bio-mame, ze ho porodila, je to uzasne a velmi sikovne dieta. Keby nevedela pomoct rodina, odporucam psychologa.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre