Geriatrická matka

lenuliatko84
6. júl 2020

Zeny,mam 36 rokov a mame jedno dieta.aj premyslame ci este jedno, ale ja sa bojím, ze nahodou bude chore.neviem ci mi hrabe ale v poslednej dobe sa stretavam s tym ze moje rovesnicky nerodia zdrave deti.ako ste na tom vy?viem ze je viac pripadov ked sa rodia zdrave deti,ale ten chrobak v hlave je

mirit
6. júl 2020

Mala som prve v 35, druhe v 36 a obe deti su zdrave.

zuzka251
6. júl 2020

@lenuliatko84 ja si myslim, ze je to ruleta..ano, s vekom riziko narasta, ale su aj ovela mladsie maminy od teba, ktore maju dietatko s nejakou vadou. mysli pozitivne, ze bude zdrave, zase nemas 50 😉

ckatka
6. júl 2020

Ja som prvorodicka mam 35 a všetky výsledky mam ukážkové. Aj genetiku aj všetko. Pokiaľ sa o seba staráš...je to okej

nickpick
6. júl 2020

@lenuliatko84 tak ak 36-rocna zena je geriatricka.....vazne krutim hlavou....chore dieta moze porodit aj 26-rocna zena.....netreba sa fixovat na taketo negativne myslienky, to ze vo vasom okoli sa narodilo par postihnutych deti je nahoda, porovnajte ich pocet s poctom zdravych deti....

lenuliatko84
autor
6. júl 2020

@nickpick ved prave toho sa drzim.prvy je uplne zdravy,o seba sa staram tak uvidíme ci do toho pojdeme

kacena4
6. júl 2020

tak teda ja som chore dieta porodila v 26, druhe chore v 27 a teda dnes mam viac ako ty, ale za geriatriu sa nepovazujem, ale ak myslis tak nerod a zacni si setri na ustav kedze mas len jedno dieta, lebo neviem neviem pri tych dnesnych dochodkoch kto to utiahne... 😉

fatinn
6. júl 2020

Geriatricka matka v 36? Prepáč nechcem ta uraziť, ale prvé čo ma napadlo po prečítaní bolo "čo je šiši?“.. Keď si zdravá, muž je zdravý a mate v poriadku gény v rodine tak to je úplne v najlepšom poriadku vek na dieťa..ja mam 34 čakám prvé.. Všade keď som otvorila net tak ma strasili "tabulky", že už dosť neskoro a bla bla bla.. Výsledky mam ukážkové, nemám žiadne ťažkosti, v rodine závažné choroby nemáme, vôbec sa nebojím a cítim, že bude všetko v poriadku.. a ja pravdupovediac neľutujem, že až teraz čakám bábätko.. Teším sa naňho o to viac, som odžitá, vyzretá a teším sa na takú zmenu v živote akou bude malé babo..a ako vravia baby vyššie, problém môžu mať aj 25 ročne baby.. Môžu-nemusia..Podľa mňa pri zdravej žene hra vek dosť nízku rolu, čo sa týka vplyvu na zdravie dieťaťa..

sona96
6. júl 2020

Baby, ale naozaj sa z lekárskeho hľadiska tehotenstvo po 35 už považuje za geriatrické.

sara07
6. júl 2020

poznám vela báb čo su mladé do 25 a maju deti s zdravotnymi problémami, dokonca ako fakt vážne
až tak to vekom nie je
36 prosim ta to ako chápem keby si chcela v 50 , to sa už považuješ za babku ?

kellhaed
6. júl 2020

Ahojte, toto som tiež riešila. Kedysi sa po 35 neodporúčali rodiť a zomieralo sa v 60tke. Dnes sa umiera po 85 a na západe sú zväčša prvorodičky 35+ , niektoré aj po 40+. Keď sa pracovalo na poliach a ženy mali bezne 8-10 detí, tak rodili aj po 40tke, napriek tomu, že dožili tak max. 60 rokov. Ide o to, ako sa cítite. Keď túžite po deťoch vo vyššom veku, žiaden problém. Žiadne starostí o existeniu, lebo máte prácu, je to pohodlnejšie tehotenstvo ako v 18-tich v strachu, ako sa o malé postarám...

babatkoo
6. júl 2020

Ja mam 38, som v 37tt a cakam zdraveho chlapceka. To iste kamosky - rovesnicky. Toto je moje 3 tehotenstvo a znasam ho perfektne, najlepsie zo vsetkych. Ziadna zaha, opuchy, nizky tlak... v 33 r. ked som bola tehu so starsim synom som trpela ako kon. Dokonca down mi vysiel 1:15. Nakoniec ale 🙏🏻 syn je zdravy. Teda obaja 😁

fatinn
6. júl 2020

Moja mamina napríklad keď bola somnou tehotná pred 34rokmi, tak ona mala 36 rokov. Otehotnela somnou neplánovane, ale o to viac sa tešili. Niekoľko gynekológov jej doslova povedalo nech ide na potrat, podotýkam nemala žiadne zdravotné problémy, ukážkové tehotenstvo. Len vzhľadom na vek, že už je "stará" 🤦‍♀️ samozrejme nešla, keďže som tu 😄 a do dnes na nich nadáva, že psychopati, jak ju nútili ísť na potrat.. 🙂) Lebo niekto rozhodol, že od 35 už sú ženy staré na zdravé deti..ale samozrejme, jak sa tu asi všetky zhodneme, je to individuálne.. 🙂

sara07
6. júl 2020

inak posledné tehotenstov po 40 bolo ukážkové a najlepšie ,dokonca som v 4 mesiaci vladala aj behat
a pôrod bol najlepší, to by som každej želala, kdežto prvy bola mäsiarina horor doslova
tak neviem mala som podstatne staršie aj svaly aj všetko, presne naopak

denkatn
6. júl 2020

ja mam jedinu dceru v 40, zdravotne sme mali ukazkovy porod a ona ukazkovo zdrava, ani zltacku nemala ani nic, ale je velmi ziva a ja nevladzem sa s nou hrat tak ako by som chcela. ale mozno by som sa nehrala ani v inom veku, tak neviem to porovnat, napr v nedelu som trochu hrala futbal, potom sme boli na bicykli a okrem toho uz nic nevladzem, tak si hovorim, ze v dvadsiatke by to bolo lepsie ale ktovie ci by som vtedy neriesila chlapov alebo karieru, teraz sa sustredim iba na nu, ostatne veci som si stihla vyriesit predtym..

majamat
6. júl 2020

ja poznam 2 mamicky, ktore nemali ani 20r a deti mali postihnutie a poznam mamicky, ktore boli v tvojom veku a astarsie a deti zdrave. prakticky nepoznam ani jednus vyssim vekom, ktora by mala chore dieta. mne sa dcera narodila medzi 34-35r. sestra nedavno rodila a mala mesiac po 42r a drobec je zdravy.

dajana1983
6. júl 2020

@fatinn nápodobne to mám aj ja 🙂))len ja mám 37 ale tiež svoje odzite obaja,úloha rodiča je viac intenzívna,aspoň u nás .Ja doslova neznášam tie blbe kecy ohľadom veku a deti.Ved keď to telo dovolí.Byt chorá v dvadsiatich rokoch,tak tiež ani nepremýšľam.O to ide a nie furt riešiť vek.Ved nemusím za každú cenu pestovať vnúčatá ,to už je zasa iný životný level ktorý je ďaleko .

lenuliatko84
autor
6. júl 2020

@fatinn no ono po 35 tke je to normalne lekarsky termin.ale ďakujem

lenuliatko84
autor
6. júl 2020

@kellhaed no ja som ,,zena v domacnosti,, ale naozaj z kazdej strany len zle vexi citam.a aj by sme chceli ale bojíme sa

lenuliatko84
autor
6. júl 2020

@babatkoo fuha to si bola silna ked si takto riskla.ja som mala prve tehotenstvo krasne,aj porod bol rychlo a aj celkovo mame dobre dieťa

sara07
6. júl 2020

osobne si myslím že to úplne zbytočne riešiš, ked sa stane že ostaneš tehotna bude to jedno, len počkat na testy
tuto otazku ti aj tak nik nezodpovie a 35 na druhé si mysliet že si stara ? ach jo
niekedy je net na škodu dakedy ženy doslova rodili kym nešli do prechodu v 55 a nik to vôbec neriešil , bolo tak a je to

lentilkaxxx
6. júl 2020

@lenuliatko84 tak v tomto radšej nepočúvaj lekárske termíny 😉. Mám 37 a som v 35.tt s prvým po rokoch čakania a márnych pokusov. Tiež som sa od začiatku bála, predsa len vek a debilná manželova genetika zistená až po svadbe (svokrovci bratranec a sesternica, mŕtve deti, Downi,...). 3 špičkoví lekári mi povedali, že manželova rodina je pre mňa "cudzia", vždy sa treba pozerať po rodine matky. Ok, sú diagnózy, ktoré sa prenášajú oboma alebo mužom. Ale išla som pre istotu na Trisomy a v 14.tyzdni bol výsledok - zdravý chlapček. V 20.tt morfo ukážkové. Doteraz žiadne komplikácie (okrem nevoľností v 1.trimestri). Nikde nie je napísané, že po 35 musia byť postihnuté deti. Mám o 10 rokov mladšie kamošky, ktoré mali komplikácie a nedopadlo to dobre. A staršie kamošky majú krásne zdravé deti.
Ver, že to bude ok. 🙂

majamat
7. júl 2020

@lentilkaxxx mam pocit, ze dnesna mladez zije iny zivotny styl a preto ich elo nei ej na tom tak dobre, ako sme mobli my. tiez som vyssie pisala to co ty. poznam mlade baby s postihnutymi detickami a viac starsich,a j po 40-tke a bez problemov.

sestra ma 4,5m drobca, mala v tehu tazkosti. uz pretym amla nejake zdravotne probelmy - stitka, cholesterol, vyssi tlak, nadvaha a v tehu sa to samozrejme ukazalo a pridala sa cukrovka. no na to,a ko ju strasili, to zvladla dobre. tlak jej vyskakoval,a le brala lieky, vdaka cukrovke si musela davat pozor na stravu a mala hodnoty,a ko zdravy clovek a vobec nebolo treba izulin dokonca ona ako cukrarka miluje sladke a na sviatky vedela, ze neodola a aj diabetologicka jej povolila dat si neico sladke. a kupodivu, cukor mal v norme. zrejme to ani nebola vyslovene tehu cukrovka, ale mozno zhorseny metabolizmus cukru, oli vysokej zatazi ( tehotenstvom ) a preto to dopadlo velmi dobre.
zaplatila si test a vysiel jejvyborne, ten co jej robili, ten uz tak dobre nevysiel, ale bola u dr. Grochala a ten jej potvrdil, ez sa vobec nemusi bat, ze dieta je zdrave. a naozaj je. je pekny, velky a sikovny chlapes.
vsak mal 1,5m, ked sa naucil pretacat z bruska na chrbatik a hoci toto je len take nahodne pretocenie, ale uz pomerne dlho sa vie pretocit aj opacne. no snad nebude ako moj bracho, ktori v 7,5m chodil to si teda potom uzije 😀

eliska13
7. júl 2020

@lenuliatko84 nepríde mi vek 36 r rizikovejši.Aj tak je to vždy náhoda či sa nestretne poškodené vajíčko a spermia.Istotu nemáš ani v 25r.Len by som vzhľadom k veku nečakala ďalší rok, dva ako sa rozhodnem, ale ak chcem tam idem do toho😀

lentilkaxxx
7. júl 2020

@majamat. Vždy je to risk, aj keď dve baby majú rovnaký životný štýl. Ja som napríklad nikdy nebola ožratá a z duše nenávidím vypaľovanie zobáku, smrdiacich cigaretami ani nepustím do auta či do bytu. Ale zas od detstva žijem dosť stresujuci život, nonstop v práci na vedúcej pozícii. Takto sme sa zopár rokov snažili bezvýsledne. Až keď som dala výpoveď a aj sa odsťahovala zo spoločnej chalupy so svokrou, sa zadarilo. 🙂 Preto sa teraz snažím byť čo najviac v pohode.
Paradox je, že koľko ľudí žije zdravým životným štýlom a dopadne to zle a keď sa pozrieš medzi socky, tak rodia ako čerešne 😐
Aj ja som chodila v 7 mesiacoch a rozprávala v roku, takže naši mali k zábavu postarané 🤣🤣🤣. Teraz máme takú šikovnú susedku a občas sú z nej všetci hotoví až zúfalí, l bo lieta ako čert a čo nevie, nepovie 🙂

kellhaed
8. júl 2020

@lenuliatko84 ak sa cítiš, nebojte sa. Mám kamošku, prvé dieťa v 20. , Druhé v 42. ....je síce unavená, ale je rada, že ho má, má vlastný dom a dobre platenú prácu....prípadne sa poraď s doktorom. Ďalšia kamoška oslávila 40. v marci a teraz čaká 1. Narodiť sa má vo februári.... zatiaľ všetko pekne zvláda....na západe je to štandard.

h_petra
8. júl 2020

@ckatka ako konkretne sa staras o kvalitu vajicok? 😁😁😁

ckatka
8. júl 2020

@h_petra to pokiaľ sa o seba staráš, znamená, že si v kondícii, fit, neodíde ti polka zubov počas tehotenstva, že tvoje srdce zvládne tú záťaž, a tak...vajíčka neovplyvníš, spermie však určite áno. Rovnako tak ovplyvnis svoj hormonálny stav. To je parova robota.
Obaja berieme kolagen s vitamínmi, cvičím, chodím na prechádzky a nestresujem. Manžel takisto veľa cvičí a stravujeme sa zdravšie, nefajčíme a alkohol len veľmi príležitostne. Nenosíme tesné veci a mobily po vreckách napríklad....A nemáme telku takže nesedíme pred telkou ale chodíme von so psom. Brucho som si mazala olejmi na úpravu cyklu/hormonálnu rovnováhu....
Viac asi pre svoju plodnosť spraviť nejde...každopádne nám to vyšlo...neskoro ale predsa.

lenuliatko84
autor
8. júl 2020

@kellhaed idem sa este poradit s doktorom radsej, lebo pred rokom mi robili konizaciu krcka tak co mi odporuca

majamat
11. júl 2020

Tento príspevok a diskusiu k nemu čítam od začiatku, ale vždy keď vidím nové upozornenie na nový komentár, tak ma zarazi ten názov. Termín geriatrický sa používa pre ľudí nad 65r. A teda použiť ho pre vek 36r mi príde akési až moc prehnané už len z toho dôvodu, že že bežné rodia ženy aj o 5-10r staršie. 36r ešte vôbec nie je tsk veľa. Aj keď jasné, že je výhodnejšie mať dieťa v nižšom veku

zuzanockamt
11. júl 2020

mám 38 a takmer 6 mesačné dieťa ... úplne v pohode všetko

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre