Extrémne horúčavy a tehotenstvo v práci bez klimatizácie

nelita02
31. júl 2017

Ahojte, oddnes nam hlasia nenormalne horucavy, v praci nemame klimu, ako to vydrzat bez rizika v tehotenstve?? Na co mame narok? Ake rizika nam hrozia? Dovolenku mi zamestnavatel nechce dat. Som v 13 tt. Nechcem ohrizit male ani seba, mam strach z tych horucav. Poradite?

misinka0611
31. júl 2017

Moja.. ja som posledne dni v práci robila v čase ked bola 1. vlna horúčav. Síce to bolo v Shoppingu ale bola som v takej miestnosti ktorá nebola ani len vetrana. Chodili mi tam ľudia nonstop. Vzduch na grcanie, aj ma napínalo. Robila som 12 stky. Ja znesiem veľa ale led to začalo byt uz zle žiadala som o vyčistenie klimatizácie lebo aj led tam bola neplnila svoju funkciu - bodaj by aj plnila ked bola 13 rokov Necistena a len zanesená prachom.

Tvárili sa ze s tym budú nieco robit, ale naťahovali to stále nieco az som nastúpila na materskú. Ťahali to mesiac a pol. Naštastie sme v poriadku.

renula05
31. júl 2017

No ja som pred 2 rokmi tiež pracovala v kancli bez klímy a to som bola na konci tehotenstva.Dovolenku som mala tesne pred odchodom na materskú.To boli tiež takéto horúčavy.Bez problémov sme to dali obaja, ja som veľa pila,mala som ventilátor,chodila som si ovlažovať ruky a krk na wc.Jedla som ľahšie jedlá a dosť ovocia.Do práce som chodila autobusom,ráno aj popoludní a koľkokrát bez klímy.A to cestovanie busom býva normálne 1,5 hodiny,ak sú zápchy aj viac.Takže voda so sebou,opatrne a určite to prežijete bez ujmy na zdraví.

dai
31. júl 2017

@nelita02 jasne ze mas narok nerobit v praci bez klimy - je zakonom presne stanovene ake podmienky musi zamestnavatel zabezpecit pre vsetkych zamestnancov - je jedno ci tehotnych alebo netehotnych... Moj muz ked sa mu pokazila klima tak poslal vsetkych ludi na home office... ty taku moznost nemas? ja robim z domu uz skoro mesiac kvoli stalym nevolnostiam, inak by som musela mat pn-ku☹

lienka737
31. júl 2017

jasne ze mas narok nerobit v praci bez klimy - v ktorom zákone to je?

sasa1310
31. júl 2017

@dai no daj ten § zákonníka práce

nanulik
31. júl 2017

Taky detail...nase mamy o klime ani nechyrovali a kolko ich bolo tehotnych cez leto a horucavy a chodili riadne do prace?

lucinocka
31. júl 2017

@nanulik to by som neporovnavala, lebo take horucavy neboli...teploty nesli cez 40 st. a to take dlhe obdobie.... ja si nepamatam take leta ako su posledne roky... my sme mali pred mesiacom 38 rano o siedmej...a veru by mi nebolo jedno kebyze som aj tehu k tomu...ledva som sa doplazila domov v normalnom stave

aneri66
31. júl 2017

no ja som chodila do práce ešte dva dni pred pôrodom a v kancli som mala teplotu 33 stupňov...klíma žiadna a miestnosť rovno pod plechovou strechou a som tu ...

monvitka
31. júl 2017

ked sa na to necítiš, chod na PN-ku

zuzinka98
31. júl 2017

baby, nehnevajte sa na mna, ale ked by bola v praci klima, bola by tema "vecne zapnuta klima v praci - neohrozim dietatko???"... cize ani tak, ani tak... ja som v 13 tt este len nastupovala do prace, cele dni na nohach, bez klimy v predajni, dvihala tazke vrecia, behala po schodoch a stretavala ci uz zdravych, ci soplavych, kychajucich, spinavych ludi... ale pracu som potrebovala a na pn nemala narok... vsetko je len o tom ako sa chce... a tebe, autorka, poradim dodrziavat pitny rezim, ovlazovat sa, ak mas moznost, vyjst na vzduch, jest vela ovocia a aspon okno pri praci mat otvorene 🙂

misinka0611
31. júl 2017

Baby len sa teraz prosim Vás neporovnávajme... každá žena tieto tepla znáša inak! Priateľova mama ma v dome prijemne no jej je vkuse napr. zima. Iným je tam prijemne. A písať o tom ze naše mami hento a toto? Pred 25 rokmi bolo to podnebie dost iné. Pred 20 rokmi boli normalne zimy. Teraz sa tešíme aspoň tu u nas na západe ked sa sneh udrží 3 dni a to myslim tym sneh a nie nejaky poprasok ... Je jasne ze neumre ani jedna z nas, ale ked si dotyčná chce pobyt v robote spríjemniť preco nie? Ked to zle znáša nech sa ozve, ked sa boji o dieta nech sa ozve. Ci radšej je lepšie držať hubu a robit sa hrdinkou?

lienka737
31. júl 2017

Ja by som tiez sla na PN, ak to zle znasa.

kvetinka75
31. júl 2017

ja by som sa dala vypísať, tehotná som bola v zime a to som bola PN na studenom odchove celá rodina, čo mi bývalo stále zle. 1/2 roka v kuse. takže ja by som vtedy nemohla v takýchto podmienkach pracovať. Každá žena zvláda tehotenstvo ináč ale keď sa cítiš dobre, tak radšej bez klímy, aby si si neprivodila iné problémy ktoré spôsobuje klíma. Ak sa necítiš dobre, radšej zostaň doma. Nestojí to za to.

dai
31. júl 2017

@sasa1310 Vyhláška č. 99/2016 Z. z. dostuduj si... kazdy zamestnavatel musi robit BOZP - tam mas jasne stanovene teploty ktore su unosne... normalna nie je teplota nad 30 stupnov ale ty si ju kludne uzivaj ked ti to robi dobre😉

libawet
31. júl 2017

@nelita02 jedine si vziať dovolenku alebo ísť na PN-ku. Zamestnávateľ nie je povinný zabezpečiť v práci klimatizáciu. Klimatizácia je čosi ako nadštandard.

mirka17
31. júl 2017

@dai si robíš prdel s tou klímou? To by polovica slovákov nepracovala. Okrem toho vyhláška nie je zákon, je to vykonávací predpis, keď uz

dai
31. júl 2017

@mirka17 ja som niekde pisala o klime? slusne sa bavit nevies? pisala som ze zamestnavatel ma zabezpecit nejake podmienky v praci... si precitaj... predpis, vyhlaska etc. ma rovnaku platnost ako zakon...
zeny, vidim preco slovensko je kde je, vacsina si necha skakat po hlave a este sa ide durdit kedze sa im zda ok pracovat v 50stupnov ze niekomu inemu nie😉 nech sa paci, ked nepoznate svoje prava tak si uzivajte zivot aky mate😉 aj s polovicou Slovenska ( inak ja takych co pracuju v prostredi nad 30 stupnov v kancelariach nepoznam, vsetci maju klimu alebo sa praca riesi cez ho )

bleee
31. júl 2017

keď sa na to necítiš, choď na PN. Ja som šla keď udreli v auguste 40tky. Bolo to asi mesiac pred termínom nástupu na MD. Lekárka mi dala PN v pohode

pekkka
31. júl 2017

ja som tiez v robote, mam tu teplo , no nie na nevydrzanie. Skratila som si pracovnú dobu, lebo nohy mám každý večer ako slon. pravidelne si namáčam uterák do studenej vody a takto sa poutieram všade kde sa dá. je to ako sprcha a veľmi osviežujúce .... veľa tekutín ... otrepané ale účinné ... PN je tiež možnosť ...

jana_eyre
31. júl 2017

A nie je to tak, ze pokial nie je klima je zamestnavatel povinny zabezpecit pitny rezim? Pokial nevie zabezpecit ten, tak potom je povinny pri extremnych teplotach skratit pracovnu dobu.. Ja si to aspon tak pamatam, ale nechce sa mi to googlit..

Ja viem ze byt cez leto je riadne narocne, ale urcitymi opatreniami sa to da zvladnut.. Ja som bola tehotna minuly rok, doma klimu nemame a aj s deckami von trebalo.. Hrozne, ani dychat sa mi nedalo, rodila som zaciatkom septembra a horsie leto som este nezazila.. Ale zvladla som..

dai
31. júl 2017

@jana_eyre je to presne tak ako pises v prvom odstavci... zaroven ale plati aj to co tu pise vacsina - ze jednoducho na vyhlasky a povinnosti zamestnavatela kaslu a radsej trpia - kazdy rok v lete to davaju v tv, neviem teda kedy naposledy si robili zeny tu BOZP - ja to ako people manazer musim robit kazdy rok a je o ochrane zdravia na pracovisku cela jedna kapitola kde je presne stanovene ake teploty ake skracovania pracovnej doby etc. ... staci hodit do googlu a najde im to kopu odkazov...

ja som doteraz rodila len v lete v 40tkach a bohvieco to nebolo - ani pre mna ani pre drobcov , ta teplota sa da zabezpecit podla mna aj bez klimy, staci kvalitne vonkajsie zaluzie, nejake vetraky a pitny rezim...

jana_eyre
31. júl 2017

@dai ja som mala zvacsa nastastie dobre prace, kde bozp aj dodrziavali.. Myslim, ze ludia by sa mali ozyvat aby si aj zamestnavatelia nedovolili hoc co.. Ale tak to uz je nejako v slovakoch zakorene drzat hubu a krok a potom sa hrdit co vsetko ony prezili v tehotenstvach popri praci.. Nastastie bez ujmy, ale nie kazdy ma to stastie..

libawet
31. júl 2017

@jana_eyre my zas aj klímu máme, ale použiť ju nemôžem zo zdravot. dôvodov, takže čo - celý dom po celý deň zabednený, okná otvárame až keď klesne teplota vonku pod 30 st. V práci - ráno pootváram okná, dvere a čo to vyvetrám, keď už ide teplý vzduch zatváram a nechávam otvorené len dvere, klíma je aj na chodbách, tak niečo mi sem ide, no nie je to priamo na mňa, tak akosi vydržím. Horšie sú pracoviská veľkokapacitné, kde klíma ide non-stop na 22 st. nastavená a nemôžete s tým nič urobiť, tam potom trpia uši, oči, krk, ramená...podobne je to v busoch, okamžite sa zahaľujem, zatváram otvory nad hlavou a modlím sa, aby nebola havária na diaľnici. A čo ľudia na stavbách, tí čo chudáci majú hovoriť ? Tam jedine ten pitný režim, inak celý deň na pražiacom slnku, iba cez obed polhoďka na obed...argument, že sa mali lepšie učiť neobstojí, pretože kto by to potom robil? Tieto letá sú už akurát tak na prd, dobré pre tých, čo si môžu dovoliť váľať sa celé leto pri mori.

jana_eyre
31. júl 2017

@libawet no veru, moj muz, kazdy den do prace so svetrom a v riflach, lebo klimu maju pevne nastavenu a maju tam zimu a nosi domov same smakotinky co nachyta z tych bakterii.. Ale trplo je horsie a zradnejsie, treba davat pozor na seba..

libawet
31. júl 2017

@jana_eyre presne, lebo veľa zamestnávateľov tie klímy nečistí, čo by sa malo, aby tam neboli plesne a vírusy. Tieto letá sú už len na choroby pre tých, čo pracujú...a bude húř, priatelia - budúci týždeň MHÚ píše aj v niekt. dni 39 !!! Kam utečieme? Pred horkom nikam, pred zimou sa človek ešte schová a oblečie, ale toto....severný pól?

mirka17
31. júl 2017

@dai hm, milá dai, áno písala si niekde o klíme, dovolím si citovať "jasne ze mas narok nerobit v praci bez klimy je zakonom presne stanovene ake podmienky musi zamestnavatel zabezpecit pre vsetkych zamestnancov - je jedno ci tehotnych alebo netehotnych... " logicky mi z tejto vety vyplýva že jednou z podmienok ktoré musí zamestnavatel zabezpecit v čase horúčav je klíma. A neviem prečo si myslíš že sa s tebou nebavím slušne? nepozdáva sa ti slovo riť?? v poriadku viem použiť aj iný ekvivalent, ale nič to nemení na podstate, jednoducho sa mi len zdala vtipná tvoja odpoveď, preto som si dovolila na nu spontánne odpovedať. a mimochodom zákon má vyššiu právnu silu od vyhlášky, a samostatný predpis neexistuje, predpis je vlastne aj vyhláška. ale to je jedno. Každopádne treba si uvedomiť, že nie každý pracuje v kancelárii, a nie každý má možnosť pracovať home office. Tým chcem povedať, že ak by podmienkou bola klíma, tak si neviem predstaviť ako by táto podmienka bola zabezpečná niekde inde. Pretože zákon platí pre všetkých rovnako, nie len pre ludí v kancelárii. Ináč osobne si myslím že si to ty, ktorá sa tu nevie slušne baviť, človek ti oponuje a ty hned začneš točiť o tom ako si necháme skákať po hlave, že preto sme tam kde sme a pod. Ja síce neviem kde si ty, ale tým že som ti oponovala, ešte neznamená že sinechám skákať po hlave, Môj zamestnávateľ nám namiesto home officu, ktorý je u nás nereálny, zabezpečuje napr. pravidelný pitný režim, úpravu pracovného času, to znamená skôr prídeš skôr odídeš, ako dokonca aj skrátenie pracovného času na úkor zamestnávateľa, možnosť sa isť prejsť a pod. môj zamestnávageľ nie je limitovaný iba home officom.

deltaa
31. júl 2017

@libawet klimy by sa mali cistit aspon 2x do roka

dai
31. júl 2017

@mirka17 ako myslis, kludne sa hadaj dalej... ja nato fakt naladu nemam mila mirka17 😉 viac menej si napisala presne to o com tu tocim cely cas dokoliecka - o zabezpeceni podmienok, pridala som vyhlasku kde je to presne popisane... tak kludne ak mas pocit aka si mudra, tak pokracuj... a ano, niektore slova sa mi zdaju nevhodne, to ze ty si zvyknuta na iny styl komunikacie je tvoja vec - nastastie ja sa v takom prostredi nepohybujem - pekny den mila mirka17😉

dai
31. júl 2017

@libawet ahoj... ja tiez doma klimu nepouzivam a aj tak tu nemam ani v najvacsich horucavach nad 30 stupnov - presne ako pises, chladenie sa da zabezpecit aj inak, nielen klimou... inak u nas v praci je pravidlo ze klima nemoze byt nizsie ako -5 stupnov, ak by to ale malo presiahnut 30 stupnov tak sa prisposobuje pracovny cas alebo zavadza ho... mensia teplota je len v uzavretych malych miestnostiach ktore sa rychlo vydychaju...
co sa tyka tych robotnikov na stavbach - ja som z juzanskych krajin bola zvyknuta na siestu a nasledne pracu po 5tej hodine vecer... mam stavbu pred domom a tam sa tiez na 2-3 hodky na obed aktualne zastavuje zivot, pripadne sa presuva na prace vo vnutri, moj otec robil urcity cas stavbyveduceho a tiez to vedeli vymysliet tak aby v tych naj horucavach neboli na otvorenom slnku... podla mna sa vzdy da, len treba chciet...potom je uz len otazka, aj ked milej mirke sa to nepaci, pre akeho zamestnavatela je kto ochotny robit a ako si nechat skakat po hlave:-/

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre