Čo znamená placenta vo funde a panvička dilat. do 15mm?

tehulka_mk
13. jún 2012

Baby,prosim vas,prvykrat teraz na utz som nasla v naleze,ze mam:

-placentu vo funde 😕 a ..
-ren I.sin.-panvicka dilat.do 15 mm 😕

Neviete mi niektora povedat,co aspon jedna z veci znamena?Googlim,ale nejako sa mi nedari,a hoci som na konci tehotenstva,tak ma to zaujima.Dakujem pekne. 😵

mireag
13. jún 2012

@tehulka_mk
to prve neviem, ale druhe je dilatacia oblickovej panvicky. Moj syn to ma na obidvoch stranach. Neboj ziadna katarstrofa. Bud sa to spravi same, alebo vas bude sledovat urolog, resp. nefrolog. Ide o to, ze v mocovode sa nachadza prekazka, ktora brani odtekaniu mocu, resp. moc odteka pomaly. Tym padom vznika opuch - zvacsena panvicka, v ktorej je nazberany pomaly odtekajuci moc. Sleduje sa to preto, lebo neskor tento opuch moze poskodzovat oblicku. Budu vam sledovat bielkovinu v moci. Mate 1.stupen, operuje sa az od 3.st. Robi sa tzv. pyeloplastika - odstrani sa zuzena cast mocovodu. Syn uz bol takmer operovany, ale nastasite sme to konzultovali s inou dr. a nalez nevidela az tak zle. Cize sme stale sledovani. 😉 Ziadny stres.

katren
13. jún 2012

@tehulka_mk tieto tvoje otazky su skor na gynekologa a lekara, nie na forum.....
ale tak....
http://sk.wikipedia.org/wiki/Fundus
placenta vo funde - ulozenie placenty na vrchole maternice..... a to dalsie som ani ja nevygooglila 😉

katren
13. jún 2012

@tehulka_mk no, tak uz mas odpoved na obidve otazky.....

tehulka_mk
autor
13. jún 2012

@mireag Si ma aj trosku ukludnila,ale tak stale som nejako v pomykove z toho. A je mozne,ze sa to spravi same,alebo ze sa to nepotvrdi pri narodeni? Doteraz si to nikto nevsimol 😕 A ak by sa aj operovalo,tak len raz a definitivne? Tehotna zena aby mala uz teraz strach o nenarodene dieta ☹ Ale dakujem velmi pekne za podporu.

mireag
13. jún 2012

@tehulka_mk
Nam to zistili na 3D v 20tt. Po narodeni sa v nemocke robi sono obliciek vsetkym babatkam a tam nam to potvrdili tiez. Mozno budes mat stastie a dovtedy sa to spravi. Ale aj ked nie, nemaj z toho hlavu v smutku. Pred rokmi trpeli chlapci zapalmi mocovych ciest, odchadzali im oblicky a jednym z dovodov bola aj tato diagnoza. Dnes to dietatu zistia este v brusku a vedia to riesit. Operacia staci jedna a dieta vedie plnohodnotny zivot. 🙂 Niekedy z toho dieta jednoducho vyrastie. 😉 Skus si dat do googlu hydronefroza - takto sa to tiez nazyva.

tehulka_mk
autor
13. jún 2012

@mireag Si mila 🙂 Teraz nic ineho ani nerobim,len hladam clanky ohladom tejto "diagnozy" ☹ Ale mam uz len cca dva tyzdne do terminu porodu,tak asi sa to uz nijako nezmeni. Len mi to je luto,ze doteraz bolo vsetko ok,a odteraz az kym sa nenarodi budem trpnut. Prave dnes mi dali aj utz fotku,nechapala som,co na nej je,az teraz mi cvaklo. Ale doktor mi nic nepovedal,a to ho mam zazmluvneneho,tak asi tomu nepriklada az taky vyznam,ze? Boze,ako sa snazim utesit ☹ A do 15 mm znamena,ze je to este v pohode?

mireag
13. jún 2012

@tehulka_mk
Nemas dovod trpnut. Ano, ked to pocujes prvykrat, si v soku - aj my sme boli. Ale teraz to beriem ako beznu zalezitost, ktora sa moze kedykolvek poriesit. Mal ti to povedat. Nerozumiem, preco ti to nevysvetlil. Je to neprofesionalne. 😠 Ked ta nechcel znepokojvat, nemal ti davat fotku, ale takuto informaciu ti mal podat a najma vysvetlit. Urcite sa ho nato nabuduce opytaj. Je sice pekne, ze tomu nepriklada vyznam, ale ked sa mas po tom od druhych dozvediet, o co ide, nie je to prave najprijemnejsie. A ano do 15mm je to ok. 🙂

tehulka_mk
autor
13. jún 2012

@mireag Normalne som sa az rozplakala teraz,som to ja ale nemehielko 😒 A chapcek teraz potrebuje vysmiatu maminku,no nie? Najblizsie idem v stredu,tak sa na to urcite opytam,som zvedava,co mi na to povie. Dala som to precitat aj mamke mojej,je teraz pri mne a tiez ma utesuje,ze to nemusi byt nic vazne,tak hadam mate pravdu. Len clovek caka,ze takto na konci tehu sa uz nic nedozvie. A vam sa teraz ako dari? 😵

mireag
13. jún 2012

@tehulka_mk
Ja som si tiez po tejto sprave poplakala, ale dnes viem, ze uplne zbytocne. 😉 Urcite sa radsej pripravuj na porod a nebud v strese. Clovek si stale mysli, ze jemu "sa to nemoze stat." Ale realita je bohuzial taka a ja som vdacna, ze mame IBA takyto problem a mam zdraveho chlapceka. 🙂
Caka nas o dva tyzdne utz obliciek, dr. pomeria velkosti panviciek a potom o par mesiacov dalsia kontrola.
Silno ti drzim palce, aby si tento prvotny sok rychlo prekonala a pozerala sa dopredu, lebo dietatko potrebuje spokojnu maminu. 😵

tehulka_mk
autor
13. jún 2012

@mireag Dakujem fakt velmi pekne,si zlata mamina 😵 Citali sme si s mojou maminou co to na nete ohladom toho a vela zien pisalo,ze to ostalo cisto iba pri kontrolovani utz deticiek,tak hadam to bude aj nas pripad 😉 Ale pravdupovediac,uz chcem mat drobca pri sebe,nech sa presvedcim,ze vsetko ostatne je v poriadku.A ked vravis,ze ak by to aj bolo zle a da sa to operaciou uz spravit,tak hadam je dovod sa usmiat. 🙂 A vam sa to zmensuje? Lebo na forach na nete pisali aj take merania,ze 7mm a tak,a pritom ja mam drobca este v brusku a uz je tam,ze 15mm 😕
Tak aj ja vam chcem zazelat vela zdravia a aby ste uz po tych nasledujucich dvoch kontrolach nemuseli chodit,lebo bude vsetko vyriesene a uzavrete,ze je vsetko v poriadku a ziaden problem 🙂

mireag
13. jún 2012

@tehulka_mk
Ono zalezi od toho, ci je pri utz mocovy mechur plny alebo prazdny. Ked ho mal naplneny, tak prava panvicka mala aj 2cm, pri prazdnom to uz bolo menej. Teraz ma na pravej strane okolo 17mm, lava strana je lepsia.
Tak vam drzim palce. Ked budes mat akekolvek otazky, napis IP. 🙂

tehulka_mk
autor
13. jún 2012

@mireag Ok,dakujem za infosky a ponuknutu pomoc,tak si ta idem pridat 😉 A este raz vdakaaaa 😵

akova
13. jún 2012

@tehulka_mk Ahoj nam dilataciu zistili až po narodení, doktori sa ma pytali, či to už videli na UTZ ale nikto mi nič na UTZ nevravel, a to som bola aj na morfologickom UTZ... a posledne tyždne mi dosť často robili utz koli placente... každopádne, naozaj sa nemusiš báť, my mame 12 mm dilataciu, chodime zatial iba na sono obličiek, pokial sa to nezväčšuje, tak je to ok. Doktorka nam to pekne vysvetlila a povedala, že je šanca 50 na 50, že z toho vyrastie. 😉

tehulka_mk
autor
13. jún 2012

@akova Dakujem za prispevok 😉 Aha,no vidis,mne tiez na morfo utz nezistili az teraz pomaly tyzden pred porodom,tak som ostala zhrozena,prekvapena a smutna zaroven,ze co teraz 😕 Takze sanca je 50 na 50,ale ak mu to ostane,tak sa to nemusi zhorsovat,ze ano? 🙂 Dakujem za podporu.

akova
13. jún 2012

@tehulka_mk my sme tiež z toho boli dosť šokovaní, ale mám kamošku, ktorá mala to isté z dcérou, tej som hned volala a ona ma ukludnila, že to ma velmi veľa detí... oni z toho vyrástli...., takže treba myslieť pozitívne, určite to bude ok....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre