Čo vylúčiť zo stravy, ak som asi tehotná?

bibsy
27. sep 2013

Ahojte, mám otázku ....vynehala mi MS (nedostavila sa doteraz čo je cca týžden aj pol) mám 4 pozitívne testy, ale lekárka na sone ešte nič nevidela, mám isť k nej opäť o 2 týždne vraj drobca by uz malo byť vidieť.....mám niečo vylúčiť zo stravy čo sa nesmie jesť, resp. by sa nemalo aj keď tehotenstvo ešte nemám na 100% potvrdené? či sa tváriť, že akože nič 🙂 samozrejme žiaden alkohol a lieky ako paralen uz neužívam, pre istotu)

nikolet_89
27. sep 2013

@bibsy ahoj niesi chora ale tehotna to je rozdiel 😉 pekne papaj naco mas chut a kolko chces, len ja osobne som vynechala surove jedlo ako sushi, staky a podobne inak vsetko z mierov nech ti nieje tazko nie jak ja, ze som zjedla celu cokoladovu tortu a myslela som si, ze 112 ma zachrani 😀 😀 😀

bibsy
autor
27. sep 2013

@nikolet_89 no ale niekde som citala ze nemozem tavene syry a bryndzu.....je to pravda? ako ja viem ze nie som chorá 😀 , ale som tehotna 1x tak sa radsej opýtam 😝 ....a mňa z coko napína...nemozem nic cokoladove citit, ale zato vsetko zemiakove by som jedla od rana do vecera a šmalec och ten na kila by som teraz jedla 🤐 😀 keby nepribudali kila po nom...dnes som ho tolko zprasila na ranajky že pozeral ci mi nebude zle 😀

katkanova
27. sep 2013

@bibsy pozri zalezi na tom aka si paranoidna, ak velmi tak nadalej ver tomu ze nesmies stiplave, kavu, ani kvapky od kasla s alkoholom, atd atd atd na internete a zvlast tu na koniku si mozes urobit uplne nekonecny zoznam vsetkeho co nesmies 😉 alebo sa uvolni a ver trosku svojmu telu a prirode - ja som neobmedzila totalne nic, jedine pravidla co som mala bolo nikdy nevypit tolko alkoholu aby som ho "citila", pozor ked varis maso aby si vsetko dobre poumyvala a aby bolo dobre uvarene, a plesnove syry som pre istotu jedla len tepelne upravene. bryndzu, zmrzlinu, tavene syry, stiplave aj s mackdonaldu ked mi prisla zravka, prosto som pocuvala svoje telo a mam krasneho zdraveho chlapceka a aj teraz pri druhom sa vobec nijako neobmedzujem a ani pri kojeni opat nebudem. myslim ze je to aj tak vsetko v rukach osudu 😉

miriem
27. sep 2013

@bibsy Netreba to prehanat, neumieras, si len tehotna 🙂 Ja som sa vzdala akurat len sushi (masoveho, vegetarianske si robievam doma, ked na mna pridu chute) a alkolohu (2-3 glgy radlera z manzelovho pohara si ale dam, v 3. trimestri sa moze 1dc cerveneho vinka- povedal mi to moj lekar). Pri prvom tehu som nejedla ani plesnove syry, ale teraz som veru jedla aj tie. Stiplave som normalne jedla dalej, ked som to prehnala, zaludok mi dal vediet, ze takto nie a buduci raz som si dala menej stiplave. A nepila som zazvorovy caj, az po termine na urychlenie porodu 😉

nikolet_89
27. sep 2013

@bibsy pozri ja som vobec necitala nic a nebrala som vazne ziadne clanky volakedy tiez jedli do radu a sme tu .... kazda mamicka ti povie nieco ine mas tu aj tabulkacky ktore ti povedia nejesdz bryndzu a ja neviem co, ale je to hlupost podla mna a myslim, ze niesom jedina mamicka

bibsy
autor
27. sep 2013

no paranoidna nie som len neskusena v tejto oblasti preto sa pýtam ( a pýtať sa vraj nie je hanba 😝 ) ale samozrejme nebudem sa obmedzovať pýtam sa len preto ci nieco nemoze ubliziť drobcovi...tak zo zvedavosti

hallie
27. sep 2013

surové mäso a ryby, nepasterizované a plesnivé syry (vraj je lepšie odpustiť si aj parmazán), bylinky vo väčšom množstve - radšej si vygoogli, ktoré sú bezpečné a ktoré nie, samozrejme alkohol a ja osobne som vyšmarila aj kofeín, ale na to sú rôzne názory aj samotných doktorov. osobne zastávam názor radšej byť 9 mesiacov opatrná ako si potom niečo vyčítať 🙂

tenerifka
27. sep 2013

Vylucit treba samozrejme cigarety, alkohol( v neskorsej faze tehotenstva je obcasny pohar piva alebo poharik vina OK), umeliny typu cola, fanta, lacne nekvalitne sladkosti a slanosti, surove nepasterizovane mlieko+vyrobky z neho, surove maso a surove ryby

katka1981
27. sep 2013

@bibsy, tavene syry nie su vhodne pre nikoho, bryndza je super, ale radsej paterizovana, nejedla by som plesnove syry, surove maso, surove ryby, nepila tonic, alkohol, nefajci, inak mi nic nenapada. Stravuj sa zdravo, Mozes aj grepy, len to s nicim neprehanaj, mozes aj chilli, mozes aj teply kupel, ale aby ti bol prijemny a nebola si po nom cervena, ak ti je po niecom zle, tak to nejedz, nepi colu a kofeinove napoje a udene. Ale zas ja som pojedla aj kopec klobas a slaniny a po porde uz nic a su to roky a udene ozaj nejak nemusim. Vsetko s mierou.

bibsy
autor
27. sep 2013

@katka1981 dakujem, tak ja kofein prijimam lebo som taka unavena ze v praci by som zaspala asi po stojacky, ale len kavu ci dva denne aj to slabsie....kazdopadne mam odpor k nektorým veciam tak ich nejem lebo by bolo zle....nemam v plane sa obmedzovat, len nerada by som nejako uskodila...a s muzovho pivka si sem tam odpijem len kvoli chuti...

maja1982
27. sep 2013

Ako som tu raz citala v niektorom fore - mozes len bio mrkvu a bio hrasok, a to cele tehotenstvo 😀 😀 😀 mozes vsetko, len niektore veci s mierou, presne ako pisu baby predo mnou... Ja som mala dni, kedy som vypila aj liter koly alebo 2 kavy, lebo inak sa nedalo, tehotenske chute su mrchy 😀

sharlotta
27. sep 2013

@bibsy ja som pila kavu aj pri prvom, aj teraz pijem. Dokonca mi to aj moja doktorka odporucala, lebo mam nizky tlak. Keby som si rano nedala kavu, tak je zo mna mrtvola. Po kave mam 110/70. Inak odporucam termizovanu bryndzu,su v nej zachovane ziviny, ale je aj upravovana. Inak taku echt bryndzu najdete v obchode len malokedy, skor na salasi. Alkohol by som nepila vobec, tym nemyslim glg z piva, ale pohar vina...ee 😖

1buja
27. sep 2013

Jej netreba vobec stresovať, ja som jedla všetko a kedykoľvek keď som mala chuť a koľko som vládala,cez mäso,mliečne výrobky, zeleninu ovocie,taktiež som si dopriala kavu a zelený čaj,občas čierne pivko.opýtaj sa lekarky a nestresovať.ak sa budes držat toho co vygoogluješ umrieš od hladu.ty si zdrava a tvoja mama jedla všetko oona vie najlepsie opýtaj sa jej.Moj syn je ako rybka

denisa87
27. sep 2013

No neviem,mna nikdy akosi nenapadlo pocas tehu rozmyslat nad tym co sa smie a nesmie papat,jedla som vsetko,co aj ked som nebola tehu 😕 a sme tu uz 4 roky a zdravy ..ja neviem to ta dnesna moda toto,co sa smie a nesmie jest 😀

majka_3
27. sep 2013

nemozu sa jest vnutornosti napriklad ak mas rada pecienku.....a tak....nemozes plesnivy syr, a bryndzu nepasterizovanu to je vseto o com viem 😉

katka1981
27. sep 2013

@bibsy, ved rozumne, ja som tusim pila kavu ale az ku koncu, prvy trimester ani jednu, ale ja som si mohla nastastie dovolit spat kolko som potrebovala a alkohol som ani len nepricuchla ani aromu. A presne ako pise @majka_3 to som zabudla nesmie sa jest pecienka pre vysoky obsah vit.A ten moze babatku uskodit, mozno aj ine vnutornosti, nielen pecen, su plne kovov.

m_ij_ka
28. sep 2013

@bibsy jedz všetko na čo máš chuť, to nie je choroba, si predsa tehotná a to je najkrajšie obdobie ženy, tak si ho užívaj. Vyvarovať by si sa mala cigariet a zafajčených priestorov, alkoholu, liekov. 🙂

lencika
28. sep 2013

telo si samo povie co chce a co nie, hlavne si to fakt uzivaj a nie je to fraza, je to jedine obdobie kedy dom si nedavala pozor na vahu jedla som naco som mala chut, ale napr. ja som nepila alkohol co sa mi zda normalne a nepila kavu lebo mi prestala chuti, tonic a co som citala plesnovy syr, nezniesla som kuracie maso a olivy a od vtedy to nemusim vobec jest

nativanativa
28. sep 2013

@bibsy ja som jedla vsetko doradu co nezjedlo mna , a najvaaac mi isli rezne s hranolkami 😀 😀

sarinka2012
29. sep 2013

@bibsy Ahoj 🙂 Čo je v tehotenstve uplne tabu je surove maso ako sushi,tatarak a podobne a ano aj niektore druhy syrov a to hlavne nepasterizovane (bryndza a syry zo salašov) a plesnive syri (Niva,hermelin a podobne) ,je tam moznost nakazy listeriozou a ta je velmi nebezpecna pre babo,poznam dva pripady umrtia babatiek na infekciu z plodovej vody prave kvoli listerioze,ale ziadne strasenie 🙂 len treba byt opatrna 🙂 inak nie je nic co by si vyslovene nemohla,samozrejme tebe aj babu najviac pomoze zdrava pestra strava a vela vitaminov,stretla som sa aj s nazoromi kamaratiek ,ked som bola tehotna,ze naco to riesim tak skoro (bola som v 2 tt,vedela som to velmi skoro) ze oni sa dozvedeli ze su tehotne az skoro po druhom mesiaci a dovtedy jedli vsetko,ale pravdou je ze prave v prvych troch meiacoch sa babatku vyvija vsetko dolezite,vsetky organy,srdiecko,nervova sustava,jednoducho vsetko a strava je velmi dolezitym aspektom vo vyvoji. Neodsudzujem nikoho kto tvdri ze ja som jedla vsetko a mam zdrave dieta, je to super a kazdemu by som to dopriala,ale ja som ina 🙂 opatrnejsia a prezieravejsia a taktiez poznacena skusenostami inych,nikdy by som nechcela mat vycitky,ktore ma moja znama,ked sa z plesniveho syru nakazila listeriozou a zomrelo jej babatko v 6 mesiaci tehotenstva. Je ine ked sa o tom len cita a ine ked sa to človeka bytostne dotyka.

sarinka2012
29. sep 2013

@bibsy A ešte mimochodom,paralen je to jedine co v tehotenstve mozes bez diskuzie s lekarom 🙂 samozrejme nie na tony,ale ked treba mozes si s kludom dat 🙂 paracetamol ako ucinna latka je v poriadku,comu sa treba vyhnut je ibalgin a este jedna rada kedze sa blizi zimne obdobie,ja som casto trpela anginami,nie len v tehotenstve a kedze som o liekoch nechcela ani pocut,ale samozreme aniginu zazvorovym cajom nevyliecis,tak som brala lokalne antibiotikum Bioparox,moze sa aj v tehotenstve ,zabera len lokalne na postihnute miesta nosohltanu,nedostava sa do krvy a tym ani do placenty a k babatku a vyborne zabera 🙂 tod moja skusenost 😉

adrrikaa
29. sep 2013

je síce pravda, že moja mamka, ked ma čakala trpela žlčníkovými záchvatmi, tak toho veľa jesť nemohla...ale ostatné mamky, jedli čo im prišlo pod ruku a sme tu všetci 🙂 vtedy neexistovalo, čo sa môže a čo nie...a ešte v 7 mesiaci s bruchom ako slon v lodičkách s 10 cm štoklami bežala so staršou sestrou do škôlky a potom na autobus do roboty 🙂 a dnes niekoho niekde pichne a šup na rizikové 🙂 a ja si myslím, že ked sa má niečo stať, tak sa stane, či si dávaš pozor, alebo nie...a ked má byť všetko o.k., tak tiež bude 🙂

miku1
29. sep 2013

@bibsy Ja som jedla všetko na čo som mala chuť 🙂

bibsy
autor
29. sep 2013

@sarinka2012 och super dakujem za info....prave ma popolieva hrdlo a som dumala ze ako na neho, som rada ze paralen sa moze, myslím si ze ak ma tehotna zena teplotu a je chora je chore aj babo v brusku, preto si myslim ze nejakým spôsobom to treba liecit a babske rady pri chorobe nezaberaju

bibsy
autor
29. sep 2013

@sarinka2012 suhlasim s tvojim nazoro, radsej sa opýtam aj ked mozno je to pre niekoho blbe ako by som kvoli mojej nezodpovednosti a neinformovanosti mala prist o babo, lebo vtedy je uz neskoro plakat a vycitat si

sarinka2012
29. sep 2013

@bibsy Babske rady su super,ale na mna nikdy nezaberali 😒 ani homeopatika ,zazvorovy caj a podobne a choroba samozrejme nevplyva dobre ani na babatko a to hlavne kvoli psychickej stranke maminky,ved ktora z nas sa citi pocas choroby dobre ,paralen mozes (pozor na horučku nad 38 stupnov,to treba konzultovat s lekarom,prehriatie tela je nebezpečne pre babo) ,kvapky do nosa ktore su povolene mne nezaberali (morska sol a podobne) takze v kritickych pripadoch som si vzala Otrivin a mala je v poriadku 🙂 a ak hrdlo prejde do infektu,jednoznacne odporucam Bioparox,je aj na volny predaj ,treba ho brat ale urcite 5 dni,aj ked priznaky pominu skor,lebo pri nasledujucej chorobe by uz nemusel zabrat 🙂 (prvykrat som to bola prekonzultovat s lekarkou,potom som si ho kupovala sama,lebo som nechcela tehotna cakat v cakarni s chorymi ludmi,aby som nechytila nieco horsie) a pri chorobe pozor hlavne na bylinkove caje,lebo vela z nich sposobuje stahy maternice ,este som sice nepocula o pripade ze by bylinkove caje vyvolali potrat,ale uz som zazila pripad ,ze v 8 mesiaci vyvolali predčasny porod,uz si presne nepamatam ktore sa mozu a ktore nie,viem ze ja som pila tak ci tak kvoli chuti radsej ovocne ,ale o bylinkovych si čo-to mozes zistit na internete 🙂 Neviem ci som pre teba dobry priklad ,ja som velky "riešitel" vsetko som mala a mam nastudove 🙂 je to moja povaha ,uznavam že obcas je lepsie riešiť veci menej a zit v nevedomosti z toho čo by mohlo byt keby bolo,poznam kopu bab co sa nicim nezaoberali a maju krasne zdrave deticky 🙂 ja to nedokazem,vsetko musim mat preštudovane ale tiež mam krasnu zdravu dcerku 🙂

semancikova
13. okt 2018

Bbaby som v 8.mesiaci mozrm jest stiplave?

lmml
13. okt 2018

@semancikova kľudne ak vám často netvrdne brucho..

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre