Čo treba vybaviť na úradoch pred pôrodom?

vasjar
26. apr 2021

Ahojte, práve mi začala materská (takže som s vyloženymi nohami 😊), čo vsetko mi treba vybaviť po úradoch? Matersku mi teda vybavuje môj zamestnávateľ, ale je ešte niečo, čo by som sama mala vybavovať?
Ďakujem

petamich
26. apr 2021

ziadost o tehotenske si si uz zrejme poslala 🙂 to mi tak z prvej napadlo a potom je to celkom fajn spisane tu

https://www.slovensko.sk/sk/zivotne-situacie/zi...

https://www.slovensko.sk/sk/zivotne-situacie/zi...

barus26
26. apr 2021

@vasjar pred porodom už nic, jedinú tu tehotenskú davku. Potomv všetko až po pôrode

jazula
26. apr 2021

Jedine, čo sme my vybavovali ešte teraz pred pôrodom bolo určenie otcovstva na matrike (to treba len v prípade, že nie ste manželia a chcete otecka v rodnom liste hneď, potom vie ísť sám vybrať rodný list a tak), dohoda s pediatrom, ktorý nás po pôrode vezme a odber pupocnikovej krvi (to sa vraj dá papierovo dotiahnuť aj po pôrode).

vasjar
autor
26. apr 2021

@jazula nooo nie sme svoji, takže môj milý musí ešte ísť na tú matriky pred porodom?

barus26
26. apr 2021

@vasjar ano ak chceš aby bábätko malo priezvisko po ňom

jazula
26. apr 2021

@vasjar Ak ho chcete v rodnom liste, tak choďte obaja spolu na matriku, spíšete zápis o uznaní otcovstva ešte nenarodeného dieťaťa (5minutova záležitosť). V tom zápise sa aj uvádza priezvisko bábätka, na ktorom sa dohodnete (či po ockovi, či po mame). Výhoda je, že ak si to vybavíte pred pôrodom, tak potom partner môže ísť sám vybrať rodný list. Inak budeš musieť ísť ty (alebo obaja). Zapísať do rodného listu ho viete aj po pôrode, aj priezvisko bábätka na otcove viete zmeniť ešte po pôrode, ale mne sa to zdalo výhodné vybaviť to vopred, lebo budem mať podľa mna po pôrode dosť iných veci ako trepať sa na matriku po rodný list ;)

vasjar
autor
26. apr 2021

@jazula a kde na matriku? V meste matky alebo otca?

jazula
26. apr 2021

@vasjar Myslím, že to je jedno, asi by som ale šla podľa toho, kde budeš rodiť. Lebo rodný list potom tuším treba tam vyzdvihnúť (na matrike, kam spadá porodnica - porodnica totiž posiela oznámenie o narodení a podľa toho matrika vystavuje rodný list). A nám matrikarka minuly týždeň povedala, že mame v pôrodnici rovno nahlásiť telefónne číslo na otecka a ona s nim ten rodný list dorieši. Cela som spokojná, že to vybavia bezo mna 🙂. Vôbec som nevedela, že budú pýtať nejaké telefónne číslo ako kontakt pre matriku...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre