Bryndzový fornet v tehotenstve

14. jún 2021

Baby omylom som zjedla bryndzovy fornet, normalne z minit predajne, som tehotna.
Moze to ublizit? Ci to je tepelne upravene?
Davam si pozor na syry v tehu aj maso a vajcia a teraz ma to vystrasilo.

hederamonstera
14. jún 2021

Viac ti uskodi stres🙂 bryndzu nemozes len ak je nepasterizovana, co v obchode som este nevidela a vo fornetoch mas podla mna viac smotany ako bryndze. Neboj nic. Ja som si vcera dopriala bryndzovu pomazanku ;)

nairia
14. jún 2021

neblazni, hento poriadne ani bryndza nie je, co predavaju a hlavne: 1. urcite uz ked ju tam davali bola pouzita z pasterizovaneho mlieka; 2. preslo to tepelnou upravou, ked sa to predpekalo aj dopekalo
mnam inak, si mi narobila chute, hned by som si isla kupit 😀

kristinka92
14. jún 2021

Podľa mna úplne v pohode, nemaj stres zbytočne 🙂 keď ich dopekaju v piecke tak to je predsalen tepelná úprava.

krisbar
14. jún 2021

podla mna je horsie to zlozenie fornetu ako ta bryndza - same stabilizatory.

renat04
14. jún 2021

preco by ti to malo ublizit, zabit ta to nezabije, tam je pasterizovana bryndza urcite a po druhe sa to pecie tak ze keby tam nieco je tak to tou teplotou zmizne

autor
14. jún 2021

vdaka baby, akurat dosiel muz a tiez povedal ze taka velka firma by si nedovolila vyrabat a distribuovat nepasterizovanu bryndzu, navyse to pecu pri skoro 200st 25minut, ze to raz videl ked tam cakal ako to zapinala... taak mu budem verit
dakujem za pomoc
hned zjedol vsetky bryndzove co ostali, ze aby ma tu nestrasili 🤣

nairia
14. jún 2021

dovolit by si to mohli, ale museli by to uvadzat a nepasterizovana origos bryndza stoji ine peniaze ako hentu zmesku, co tam davaju, takze mozes byt fakt uplne kludna. uz len preto, ze je to pecene, co je asi uplne logicke uz na prvy pohlad

mischelin999
14. jún 2021

Ja som pomaly cele tehotenstvo jedla bryndzu a niva syr a uplne v pohodicke, nas syn je zdravy. Netreba to prezivat, tie suroviny uz teraz su upravovane, takze by sa nemalo nic stat.

zanetakovacsova
14. jún 2021

Ja som tiež tehu a raz do mesiaca si doprajem bryndzové halušky a tu som rastieme vyvíjame sa ako treba 🙂 bryndza z obchodu neškodí škodí iba tá zo salašov ktorá nie je pasterizovaná

any_soj
14. jún 2021

Tohto sa určite nemusíš báť, akákoľvek tam bola, prešla riadnou tepelnou úpravou. Čo sa týka bryndze v obchodoch - nepodarilo sa mi zistiť, či majú povinnosť uvádzať, že je z nepasterizovaného mlieka, čiže kupujem len takú, kde to vyslovene píšu, že z pasterizovaneho. Za 2 tehotenstva teraz po sebe mám skúsenosť, že len jedna firma (pozerala som dlhodobo bryndze vo všetkých možných reťazcoch) to vyslovene uvádza a je to májová bryndza, že nie je celý rok v obchode. Lebo napríklad na niektorých je že "zo skladovaného kravského syra" a nič viac. A zas na inej je že "zo skladovaného kravského syra z pasterizovaneho mlieka a skladovaneho kravského syra z nepasterizovaného mlieka" - tak z toho mi vyšlo, že ten skladovany syr môže byť taký aj taký a fakt neviem, či musia na to upozorniť...

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
qetka
14. jún 2021

@mischelin999 pri jedeni bryndze sa jedna o to, ze pokial by ta konkretna, ktoru si zjedla obsahovala listeriu, tak je tam velka pravdepodobne, ze sposobi poskodenie, alebo potrat. Listeria sa vyskytne u nas raz za par rokov, vacsinou ju obsahuje bryndza, alebo syry. Je velmi malo pravdepodobne, ze sa s nou stretnes, ale stat sa to moze. Cize ano, je to uplne v pohodicke, pokial nenarazis na tu jednu varku, kde je. Ono zas ak ju najdu, tak je vzdy stiahnuta z obehu a statna potravinova sprava to hlasi. Na Mk sa toto riesi casto, naposledy som v archive potravinovej spravy hladala kedy a kde sa vyskytla.
Cize ano, jedla si, ale urcite si nenarazila na zlu sarzu.

Prevenciou je hlavne pasterizacia (zohriatie na cca 70 stupnov na cca hodinu).
Fornety podla mna bryndzu nevideli, sle presli tepelnou upravou, malo by to byt uplne v pohode.

V

qetka
14. jún 2021

@beata_k je pasterizovana? Lebo nevidim v obsahu, ze by bola 🤷‍♀️

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zanetakovacsova
14. jún 2021

@beata_k značka Liptov má aj na stránke písané že je vhodná pre tehotné čiže minimálne tú si môžeme my tehuľky veselo jesť 🤷‍♀️🙂

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sasanka605
14. jún 2021

@beata_k v zlozeni nepisu ze je pasterizovana. Senzacny clanok sa da urobit z cohokolvek.

kkovacovak
14. jún 2021

Ja kupujem bryndzu len od agrofarmy. Tie klasické okolo bryndze ani nešli. Na stránke majú presne vypísané ktorú konkrétnu ich bryndzu môžu tehotné. Je dôležité pozerať na podiel pasterizovaneho mlieka lebo často je pasterizovana len časť. V reštaurácii by som si ja osobne halušky len tak nedala keď neviem z akej je bryndze.
Čo sa týka fornetov tak tam je obava úplne neopodstatnená keďže fornet bol určite upečený takže to čo by tam aj mohlo byť sa teplotou zneškodnilo.

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
iwesska
14. jún 2021

Ty sa nebojis jest v tehotenstve fornetti? 😳Vsak to je jedno ecko za druhym. Ta bryndza je na nom este najzdravsia😂

sasanka605
14. jún 2021

@beata_k ale nie, pridala si to ako varovanie pred bryndzou v tehotenstve. Tehotne pasterizovane vyrobky jest mozu, tato to o sebe netvrdi a teda moze sa tam vyskytnut vselico. Do uvodzoviek si dala ty "pasterizovanu"

qetka
14. jún 2021

@beata_k o tom, ze v clanku je nepasterizovana bryndza. Cize v nej listeria moze byt. Ak by pisali, ze je pasterizovana (ale naozaj cela, nie len to kravske mlieko), tak to by bolo o inom. Napriklad v tej, co pisu, ze je vhodna pre tehotne. V takej este nikto listeriu nenasiel.

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
siska53
14. jún 2021

Co?? Boze, nestresuj!!!
Bezne som jedla bryndzu, vlastne vsetko v tehotenstve.. jedine by som nejedla surove maso a pre istotu nepasterizovane produkty.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre