Ako nepribrať nadbytočné kilogramy v tehotenstve?

joanina23
22. máj 2017

Ahojte mamičky, chcem sa spýtať tých, čo boli tehotné a stravovali sa zdravo a vela nepribrali. Aký bol váš jedálničiek počas tehotenstva ? Ďakujem za vašu odpoveď ☺

deti95060810
22. máj 2017

nepiť sladké jedlá, nejesť sladkosti, jesť veľa ovocia, zeleniny ....A pohyb. Stačí aj chôdza...

beababy
22. máj 2017

Ja ked mam porovnať svoje tehotenstvá tak počas prvého som jedla fakt všetko, aj za cenu palenia zahy. aj zdrave aj nezdravé, pribrala som 12,5 kg čo nie je až tak vela. Teraz som v 19tt a pribrala som zatial iba 2,5 kg. Jem všetko okrem sladkostí, pretože ma opäť pali zaha, vždy ked mam chuť na sladké, ovladnem sa a dam si ovocie a mam vystaráno 🙂 vidim fakt rozdiel, jem vela zeleninových polievok a pohyb v ramci možností.

lacibo
22. máj 2017

@joanina23 ahoj ja možno nie som práve tá mamina, ktorá by sa sem mala zapojiť, ale sčasti možno aj hej - ja som pribrala 20 kg pri každom tehu / 3 x /, z 57 - výšku mám 170 cm - som išla skoro do 80.😉 Rodila som v 20, skoro v 30 a teraz skoro v 40 - čiže od veku to závislé nebolo a ani od stravy nie - stravovala som sa aj pred tehu aj v tehu zdravo, ale pestro / tak ako celý život / ale zase dala som si všetko, na čo som mala chuť..telo si samé pýta..mala som tak pomarančo-džúsovú éru, makovú éru, rybaciu éru podľa jednotlivého štádia tehu, asi čo mi najviac chýbalo..nejedla som veľmi to, čo sa neodporúča - surové vajcia, pečeň / ale dva-trikrát som ju mala aj v tehu /a tiež užívala som aj Femibion a na začiatku aj kyselinu listovú..myslím, že priberanie je z veľkej časti závislé od genetického naprogramovania tela, až tak sa ovplyvni´t nedá..ak si ale aj náhodou typ, čo priberie viac - ako ja..nech ťa to netrápi..všetko zhodíš v pohode.. ja som po pol roku a teraz po trištvrte roku zase na svojej váhe bez akejkoľvek námahy a diéty / tie som v živote nedržala /..nosím všetky svoje pôvodné veci vo veľkosti S / už 25 rokov / - telo si jednoducho samé poradí..naberie presne toľko koľko potrebuje a aj pomíňa nahromadenú energiu o pôrode ..napr. len samotné kojenie spotrebuje väčšinu tukových zásob zo zadku a stehien..to môžem len odporučiť aj z tohto hľadiska..iné je samozrejme keď sa mamina vyslovene prejedá nevhodnými jedlami a má málo pohybu../ to nikdy nebol môj prípad /.. ja mám rada zeleninu, mäsko, strukoviny, ryby - samé zdravé veci..takže ak môžem poradiť nerieš príliš stravovanie, užívaj si samotné tehu / ak teda nemáš žiadne problémy /, teš sa na bábätko,hlavné je teraz jeho zdravie, postava sa síce teraz zmení / ja som bruško v tomto poslednom tehu nosila na fúriku🙂.. také bolo veľké..ale rýchlo sa to zase vráti do starých koľají...uvidíš..želám príjemné " čakanie"🙂

jance333
22. máj 2017

mne bolo na začiatku zo všetkého zle, takže som sa stravovala v mini-porciách (a mini myslím také, že som jedla z podšálky, nie z klasického ani dezertného taniera ako bežne) a potom neskôr hlavne zaradiť veľa ovocia a zeleniny, mliečne výrobky (tu som sa neobmedzovala, mám rada smotanové jogurty a tučné syry, plnotučné mlieko a pod.), sladkosti len po trošku (momentálne idem na ovocných sorbetoch a dreňových nanukoch), zeleninové a strukovinové polievky (nenahraditeľná pomoc aj pri trávení, keď sa to prirodzene spomaľuje a hrozia zápchy), celozrnné pečivo.
a ideálne rozdeliť si jedlo na menšie porcie 5x denne (niekedy aj viac), nezaťažuje to tak žalúdok.
pohyb (chôdza) podľa možnosti je samozrejmosť

ajko
22. máj 2017

ja ak môžem poradiť: 1. nejesť štýlom "teraz si to môžem dovoliť, teraz jem za dvoch" 2. aj napriek rôznym chutiam stále používať zdravý rozum (rozumej s prepáčením "nezožrať" večer o desiatej pol plechu koláča, lebo mám strašnú chuť na sladké) a po 3. pohyb, pohyb, pohyb (aspoň prechádzky, pokiaľ to samozrejme zdravie dovoľuje). Mne toto zabralo, síce som jedla na čo som mala chuť, ale v rozumných porciách. Pri všetkých troch tehotenstvách sa mi prilepilo max.2- 3kg na zadok a boky. Ináč som nosila len bruško pred sebou.

deti95060810
22. máj 2017

chybou je ak si myslíš že po pôrode všetko zhodíš. je veľa maminiek čo sa im to nepodarí a po druhom tehu im bežne zostane aj 10 kg.... ale to je vec aj genetiky

lullita
22. máj 2017

Ja papám stále tak isto...Som v 5m a nepostrehla som nejake vlcie navaly hladu. Bezne doma jedavame vela cestovin(celozrnnych alebo grahamovych) so vseliakymi cuketovo paradajkovymi omackami,v poslednom case mame oblubene aj cicerove fasirky,huste paradajkove polievky,kuskus na milion sposobiv a podobne.Samozrejme sme velki gurmani s frajerom a milujeme pizzu a kebaby,takze casto jedavame rozne wrapy ale s jogurtovymi dresingami a kopou zeleniny.Pizzku zi zasady robim doma odkedy som na stranke lidla nasla perfektny a rychly recept na cesto.vela jogurtov,vlociek,ovsene lievance...dobre...teraz nech nevyzeram ze jem vzdy ken hyperzdravo-kde tu sa ujde aj nejaka kvalitna salama a syry s pecivkom..ale pecivo nejeme casto a ked-tak nie biele.a ja osobne oblubujem sladke takze nejakej tej cokolade a pirozkok sa proste nevyhnem(kazdy den cosi)...snazim sa to kompenzivat pohybom...vela chodit vsade peso kde sa da.hore dole vez mesto,parky apod.v teple chodit prepotenym autobusom aj tak nie je moja priorita a oblubenna cinnost😄

lullita
22. máj 2017

Kazdopadne treba prisposobit jedalnicek aktivite...aby bol prijem a vydaj vyvazeny...inak nie je dobre..ked nahodou viem ze mam obdobie kedy je mi nanic a hybem sa menej tak nemusim az tolko jest.a vyhida je ze ide leto a v tych horucavach vseobecne clovek nema chut na nejake mastne "smaky" kacky knedle a podobne 😉

zuzi0911
22. máj 2017

Tak ja som jedla od rana do rana,,mastne,slane,sladke,kysle,,vyprazane a neviem este ake,,samozrejme aj ovocie a zeleninu 😉,,,pribrala som 11kg,,,apri druhej riz.tehotenstvo bez pohybu tak isto,,,
Kamoska do 5.m vracala,,,jedla pomenej a pribrala 35kg,,,cize jedz na co mas chut,zjedz tolko kolko zvladnes,,a neobmedzuj sa,,,ak mas priberes aj z cistej vody,,,

moni244
22. máj 2017

@joanina23 jedz to, na co si zvyknuta, neprehanaj mnozstva a hlavne neries kila, si tehotna, v tehotenstve su kila navyse normalne, nema zmysel drzat dietu a obmedzovat sa, len aby si nepribrala

lullita
22. máj 2017

@moni244 neriesit kila je dost nestastne riesenie kedze pri takom nerieseni sa ti casto moze stat ze sa zabudnes a v zavere zistis ,ze si sa zacyklila,nemas to ako zhodit a stala sa z teba "teta".Ale ak si zvyknuta napriklad jest tradicne slovenske jedla ala halusky slaniny a podobne tak si myslim ze uprava jedalnicka je na mieste.priberies tak ci onak nejake kila aj ked sa budes stravovat zdravo tak naco to hrotit zbytocne.

moni244
22. máj 2017

@lullita a co to pises mne? Ty vies, aku mam stravu? Gratulujem ti potom, ze to takto dokazes

lullita
22. máj 2017

@moni244 nerozumiem preco si utocna ja som ti nic neurobila,ale zjavne ti vadi aj to ze tu som

sardinka336
22. máj 2017

Tehotenstvo určite nie je čas na diétu. Pri poslednom tehotenstve som pribrala 12 kíl. Jedalniček som mala uplne bezný len s tým rozdielom ze som ,,nejedla za dvoch,, a kedze som chodila do prace kde som nemala ,,sedavú,, poziciu tak som bola v pohybe a nebol čas prižrať si 20 kíl...nehovoriac o tom ze doma som mala dalšie 2 deti a muža po operácii, takze naozaj som neknedlila doma na gauči.
Jedalniček bol hlavne pravidelny. Normalne ranajky - pečivo, syr, zelenina, obed to čo som varila rodine. Jedna porcia nie neustale prikadanie, dokladanie na tanier, pripadne dojedanie po deťoch ...na olovrant som mala jablko, doma jogurt alebo zase nejake pečivo alebo čo som pripravovla deťom k večeri a okolo 18:00 a potom uz len dáky jogurt, šalat...Skratka...pribrala som 12 kil a uz v porodnici som ich mala aj dole.

bale1rinka
23. máj 2017

@joanina23 jec všetko, neobmedzuj sa, (ale zasa nemusíš zjesť denne 200g čokolády) ale po každom jedle POHYB! pi veľa vody, bude to ok.

lusika33
23. máj 2017

myslím si, že to koľko priberieš až tak od teba nezaleží ja som jedla veľa a všetko ničím som sa neobmedzovala jedla som sladké, pizzu všetko na, čo som mala chuť a aj za dvoch a pribrala som pri prvom 11 kg pri druhom 12 kg.... ale poviem aj prípad mamičky zhodou náhod kamarátky, ktorá nechcela pribrať jedla málo a len "zdravo" a v 9 mesiaci porodila dieťa podvýživene 1900 g a áno odvtedy už mala 3 deti a nikdy takú somarinu nezopakovala tak si to treba premyslieť lebo ak tvoje telo nieje navyknuté jesť "zdravo" a v menších porciách tak v tehotenstve, keď je to pre organizmus záťaž môže reagovať aj takto, jedz tak ako si jedla doteraz a nič s tým nepokazíš... samozrejme ovocie a zelenina ti neublížia a dodajú veľa vitamínov....

le4
23. máj 2017

ahoj 🙂 tak ja som sa stravovala normalne ako pred tehotenstvom, cize som jedla rovnako casto a riadila som sa ako vzdy podla pocitu hladu, cize som toho zjedla viac, ako tehotenstvo postupovalo. riadila som sa aj podla tehu chuti ale tie boli ovocie, olivy, na sladkosti som nemala chut. zaroven som neprestala cvicit, ale cvicila cvicenia z youtube pre tehotne.

hlavne sa nestresuj, normalne jedz. ak sa pocas tehu nebudes velmi prejedat, kila budu do pol roka po porode dole 🙂. naozaj toto nie je cas na diety, lepsie je mat vsetky ziviny pre seba aj dietatko a pribrat o 5kg viac ako byt o ne ochudobnena. jedz vela zel.polievok, stravu bohatu na vitamin C, karotenoidy, kvalitne zdrave tuky - aj pokozka sa ti odvdaci aj nebudes mat silne nutkanie vela jest. pre vyvoj mozgu plodu su dolezite zdrave tuky, najma omega 3, takze ked tak obmedz sacharidy, tnie tuky.

este dodam, ze zhruba 9,5kg co zena v tehu priberie, nie je tuk, ale hmotnost vody, maternice, placenty a baba v brusku. cca 3 kg je tuk ktory budes potrebovat na mliecko. preto sa hovori, ze optimalne pribrat tak 12kg. prajem vsetko dobre 🙂

nika143
23. máj 2017

Ja som v 21. týždni a jem všetko, hlavne veľa ovocia a zeleniny, teraz je obdobie leta takže je veľa ovocia. Na začiatku mi bývalo zle a jedla som menej keďže mi nechutilo a schudla som 2 kg. A zrazu mám plus 8 kg a to som len 21 týždni a aj cvičím, keďže som cvičila aj pred tehotenstvom. Závisí to asi aj od genetiky.
Dúfam že po pôrode sa rýchlo dostanem na pôvodnú váhu.

mamutka
23. máj 2017

@sardinka336 ze prizrat si 20 kil 😀 to sa da velmi lahko - aj mne sa podarilo. Kazdy den som bola v pohybe, peso do prace, denne skoro 5 km relativne rychlej chodze, nejedavam nic mastne a tazke, na sladke tiez moc nie som, skor ovocie, mam rada zeleninu, prve tri mesiace som jedla pramalo, lebo mi zo vsetkeho bolo zle, znenavidela som nezdrave veci, to by som do ust vtedy ani nedala, lenze napr.mi brutalne puchli nohy. Uz som mala pocit, ze mi popraska koza, uplne naliate knedle, vsade sa na mne drzala voda ci co... takze 20 kil navrch, ziadna sranda 😔 Takze to beriem ako genetiku. Nasledne som tazko chudla, kvôli zdravotnym problémom ( nemohla som doslova ani chodit, kvôli kostiam ) a to som uz vôbec nechapala, preco tolke maminy co nemaju problem s pohybom ostanu vypapane tety pekne dlho po porode, ale to uz je ina tema. Ich problem, co jedia a maju malo pohybu. Ini sa mozu snazit kolko chcu a akosi to nejde 😒
Pokial je telo zdrave a nema v plane vytasit nejake zakerne geny, tak myslim, ze uplne staci jest zdravo, striedmo a hybat sa a vsetko bude fajn.

moneequa
23. máj 2017

ja som planovala, ze ked raz budem tehotna tak nepriberem navyse nic..no a realita, ked som otehotnela tak som zacala byt strasne hladna (fakt hnusny hlad), zdrave ma nezasytilo a bolo mi z toho zle, tak som jedla hlavne pecivo, na veceru aj v noci. Predtym by ma ani nenapadlo jest po 18 a teraz som musela aj v noci lebo ten hlad bol hnusny, prislo mi zle ked som zacala byt hladna, ziadne piskotky pri posteli nezaberali..Tak to bolo cely prvy trimester. Teraz jem uz menej a vela zeleniny a ovocie. Sladkosti takmer vobec, akurat zmrzlinu si teraz dam 😊. A mam plus 7 kg v 23 tt..A priberam stale aj ked sa vobec neprejedam a jem takmer ako predtym. Tak asi sa to niekedy neda ovplyvnit

timilv
23. máj 2017

ja som si tiež povedala, že sa budem snažiť nepribrať zbytočne veľa... momentálne som v 29tt a pribrala som 8kg, čo už je síce o trošku viac ako som plánovala pribrať do tohto obdobia, ale vzhľadom na to, že už 7 týždeň len ležím, to nie je zatiaľ tragické 🙂
Ja hlavne pijem takmer len čistú vodu, buď normálne z vodovodu, alebo dojčenské vody. Voľakedy som si bežne dala aj kofolu a podobne, ale potom som bola hneď na začiatku tehotenstva na teste na cukrovku (máme v rodine cukrovku tak sa lekár chcel uistiť že sme OK )a odvtedy mi vyslovene nechutia sladké vody 🙂
avšak mi chutia sladkosti... ale snažím sa to kontrolovať, sem tam si dám aj Milu, tú vyslovene zbožňujem, alebo teraz ako sa oteplilo robievame studené smotanové torty. ale jem aj veľa ovocia a zeleniny a takmer vôbec nejem vyprážané -to mi ale nechutilo ani predtým 🙂
a snažím sa jesť viackrát denne menšie porcie. Keďže som musela zostať doma a zo dňa na deň mám takmer nulový pohyb (len na WC a do sprchy )tak som sa bála, že zrazu priberiem veľa, ale zatiaľ sa držím 🙂 ja som nikdy nepatrila k tým čo sa vedia nejako extra obmedzovať a už vôbec nie držať diéty, takže si dám aj sladké jedlá, pečivo, plnotučné mlieka a podobne, ale všetko s rozumom 🙂 držím palce 🙂

libawet
23. máj 2017

@joanina23 normálny, nič som nemenila a ani som nemala tie všelijaké zvláštne chute a ani som nejedla za dvoch, ako sa vraví. Za celé tehotenstvo som pribrala 11 kg, takže som šla rodiť 72 kilová ( syn mal 50 cm a 3,25 kg ), po pôrode som hneď dala dolu 5 kg a ako som začala kojiť, bola som o chvíľu na pôvodnej váhe, necvičila som vôbec. Priberanie je však aj o génoch 🙂 a s tým sa ťažko bojuje.

lacibo
23. máj 2017

ja by som ešte dodala, že telo si to asi fakt riadi samé aj podľa váhy, ktorú máš pri otehotnení, keď "uzná" že máš málo, tak si " pýta " viac a aj opačne to plat, takže nedá sa povedať koľko je optimálne pribrať, závisí z akej váhy ideš..
a ešte ku mne dodám - presne ako napísala aj moneequa ja som pociťovala silný hlad v prvom trimestri / tzv. vlčí hlad/ a hneď v prvých štyroch mesiacoch som pribrala 8 kg / z tých 20 / musela som jesť často malé porcie, aby ma to zasýtilo / celozrnného pečiva som veľa jedla/ a určite k tomu prispel aj fakt, že ja som nikdy nevracala ani nemala nevoľnosti. takže som neschudla na začiatku, ako veľa iných tehu.

bosoriak
23. máj 2017

@joanina23 ja so v kazdom tehotenstve pribrala 20 kg, vazim povodne 50. Robit som mohla co som chcela, pri druhom som bola a diete kvoli tehotenskej cukovke a aj tak.

Do roka a pol som to vzdy zhodila naspat, ale je pravda, ze cim starsia som bola, tym to vyzadovalo vacsiu snahu. A pocas kojenia sa mi tiez nikdy nepodarilo schudnut. Ja som to asi mala nejako hormonalne dane.

Zas netreba nic prehanat, zdrava strava neuskodi, ale telo sa tak velmi meni pocas tehotenstva, ze nemozno jest "tabulkovo". Nie za dvoch, ale ani nie hladovat. Ja si myslim, ze co telo potrebuje, to si vypyta.

le4
23. máj 2017

@lacibo presne ten silny hlad v 1.trimestri som zazivala ja aj moja mamina 🙂

jardia
14. júl 2019

@jance333 musím jesť pečivo v tehotenstve ? Bojím sa že veľa priberiem . Či maximálne celozrnne ? To je lepšie ?

zuzi0911
14. júl 2019

@jardia z vlastnej skúsenosť a skúsenosti kamarátok ti poviem, len toľko, že toto neovplyvnis
. Ja som zrala doslova všetko, deň noc a 10 kg hore. Kamarátka vracala, nejedla takmer nič a 30kg hore. Čiže sa neobmedzuj.jedz na čo máš chuť. Ak budeš mat pribrať, pri berieš aj z vody.

jardia
14. júl 2019

@zuzi0911 môžem sa ešte spýtať . Som cca v 4tt a zjedla som pár korbacikov a ovčieho sýra. Mám ísť lekárovi ?

halci
14. júl 2019

No ja som pocas tehotenstva trpela prve mesiace uplnym nechutenstvom, nemohla som nic jest, okrem pomarancov, melonov a jahod. pribrala som az posledne 3 mesiace.. ak to bolo 7-8 kg aj to je vela.. ale co sa stalo po porode? zrazu som dostala taku strasnu chut na jedlo ze som sa nevedela zastavit - najmä sladke, kolace, najmä mak a tvaroh mi velmi chutil. takze pocas trvania dojcenia som sa prepapkala na nadvahu, ktoru doteraz neviem zhodit a to uz davno nekojim.. cize v mojom pripade moje telo si povedalo same..

mogaa
14. júl 2019

@jardia a prečo chceš ísť k lekárovi?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre