Ako je to s užívaním kyseliny listovej?

pacica
24. feb 2012

viete co by ma zaujimalo?kolko mg kysl.listovej ma obsahovat tabletka este pred otehotnenim a kolko mg v priebehu tehotenstva.moja tabletka obsahuje 400 mg,kamoska mi vravi ze je to malo,ze ma obsahovat 800 mg a naopak pri tehotenstve sa to ma znizit na 400 mg.aka je pravda?dakujem

lubina
24. feb 2012

Ved sa opytaj v lekarni, ktore tabletky su vhodne pred otehotnenim a ktore pocas tehotenstva: a tiez v pribalovom letaku je to napisane, ako uzivat a ake je davkovanie. Tvoja kamoska je lekarka??

23janka
24. feb 2012

ja som brala kyselinu listovu tri mesiace pred otehotnenim a potom 6 mesiacov pocas tehotenstva a tak mi lekar odporucil Maternu a tam bolo vsetko co treba.

mirka1473
25. feb 2012

awoj ja som uzivala kyselinu listovu ked som bola mesiac uz tehotna uzivala som femibion a malinky je zdravy....lekarka ale tvrdila ze je dobra kiselina listova aj v zelenine....

lucka1987
25. feb 2012

kolko mg, a kolko tabletiek .... ale ved kys. lystova je aj v cerstvej podobe 😅 apropo .. kup femibion800 a mas pokoj.. ja som brala lystovku 2 roky + dalsich par mesiacov v tehotenstve . a brala som femibion800 alebo tu klasicku vo flaticke umelej

bambi2
25. feb 2012

no neviem ale podla mna to je v podstate jedno pretoze telo nevie spracovat kyselinu listovu- umelu. ja som chemiu vysadila a odstavujem si 2x do tyzdna spenat... a aj tak, ja si myslim, ze ak ma zena otehotniet, tak otehotnie aj bez vitaminov a kys. listovej... 😉
a co taj jest listovu zeleninu, vela, vela, vela... ???

silvuskaa
25. feb 2012

Ja beriem na odporucanie mojho gynekologa 1-2 tabl. kys.listovej a v jednej tabl. je 10mg, nepomylila si sa s tymi cislicami?

adlani
25. feb 2012

baby, tie cisla co uvadzate su velmi vysoke... nemyslite namiesto mg nahodou mikrogramy? Odporucana denna davka kys.listovej je bezne 400-600 mikrog. V prvom trimestri sa odporuca zvysit na 800 mikrog. a rozhodne sa nema dlhodobo prekracovat 1000 mikrog.

lucinocka
25. feb 2012

ja beriem Jamienson Acid Folic 1000 a druhy den GS mamavit prefolin..tak nemam ani kazdy den prenatalne vitaminy, kvoli jodu co tam je..a takto beriem aj listovku aj prefolin ak by telo tu listovku nevedelo spracovat..zatial mi to vyhovuje..ked som brala prenatalne kazdy den bolo mi z nich zle..

katkarinam
14. nov 2014

Ahojte. 🙂
Co sa tyka kyseliny listovej.
PRED OTEHOTNENIM : je vhodne uzivat aspon 3 mesiace pred planovanou graviditou. 400mikrogr.../ den.
OD OTEHOTNENIA : sa davka zvysuje na 600 - 800 mikrogr. ../ den. Do ukonceneho 3. mesiaca gravidity.

Ostatne mineraly, doplnky ...atd. po dohode s lekarom. Vo vseobecnosti plati, ze ak zena prijima dostatocne pestru stravu a pri skreeningovych vysetreniach nevykazuje deficit nejakej latky....napr. zelezo, hgb, mineraly...atd. tak nie je potrebne uzivat suplementy. V prvom trimestri sa robia kontrolne odbery na zaklade ktorych sa da pekne usmernit...napr. pozor, zelezo je dole, pridat v strave, alebo sa daju tabletky pri nizkych hodnotach. Su studie, ktore napr. podporuju uzivanie omega 3 mastnych kyselin / tzv DHA /kapsulky rybieho oleja. Podporuje rozvoj mozgu a CNS v 2. a 3. trimestri...a aj pocas kojenia, ked ich matka uziva, tak je tam benefit pre nu aj pre dieta. Davka : od 200 do 600 mg. / den. Samozrejme, da sa to prirodzene dostat v rybach...lenze pri konzumacii niektorych ryb ako napr. tuniak,je riziko aj prijimania tazkych kovov, ktore su toxicke. Preto kasuly rybieho oleja....kedze prechadzaju kontrolami, su bez toho rizika. Ale maju v sebe benefity.

Zakladne pravidlo : Dietatku a sebe treba dopriat, ale plati, ze vsetkeho vela skodi. 🙂🙂 Rozmyslat pri vybere stravy ako aj pri doplnkoch. Nefunguje to tak, ze cim viacej tym lepsie. 🙂🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre