Ako často ste chodili na sono a na prehliadky?

ewka0012
21. nov 2011

caute tehulky,chcem sa opytat ako casto ste pocas tehotenstva chodili k lekarovi a hlavne na sono?ja som v 32 tt a na sone som bola zatial len trikrat,plus 3D sono.niektore zname idu na sono kazdu poradnu a presne vedia kolko dieta meria a vazi,zakazdym maju foto.ja som bola na sone naposledy v septembri a na dalsie idem az v decembri.vobec neviem aky je maly velky ani kolko vazi,a hlavne ako je otoceny.bola som na krvnych testoch a teste na glukozu,ktory mi vysiel velmi nizky.odvtedy mi ho neopakovali.teraz idem na krv aj sono v decembri.niektore tehule sa ma pytaju na ozvy ci som uz bola a ja neviem ani co to je.nemam ani ziadny zoznam do porodnice,pritom mi hovoria ze treba mat od 7mesiaca nachystane veci a ze mi ho da lekar.nie je to vsetko cudne?aj som sa stazovala na to ze sa moc potim,vela pijem,mam nizky cukor aj tlak a pribrala som uz 22kg aj ked mam pohyb a jem celkom zdravo a pravidelne v malych davkach.nic mi doktor na to nepovedal,ze to sa neda ovplyvnit,ja uz nechcem pribrat.je to vsetko normalne?

tina7729
21. nov 2011

ahoj,no ja som zatial len v 14 týždni, sono som mala 2 krát este od spodu a raz na krvy a o 3 týždne mam ist na krv.a dalej som aj ja zvedava 🙂

tinki
21. nov 2011

@ewka0012 Ahoj, všetko je normálne, máš postup aký som mala aj ja pri oboch tehotenstvách. O bábätku ti povedia na sone v decembri, to, že si viac pribrala, už neovplyvníš. Potenie je hormonálne a normálne. 😉 Čo sa týka toho cukru, to ti neporadím, to sa musíš spýtať priamo doktora. Ozvy sa obyčajne merajú v poslednom mesiaci.
🙂 🙂 Neboj..bude dobré 😉

zzzz128
21. nov 2011

No ja chodím do poradne každé 2 týždne,stále mi robí aj sono,merania,krv moč,všetko. A to ako často chodíš do poradne? A keď si v poradni tak ti nespraví sono?
@ewka0012

aduskatt
21. nov 2011

@ewka0012 zo zakona mas, myslim, narok na tri uzv.zoznam do porodky ti da nemocnica, kam sa rozhodnes ist rodit......btw, ak nie si spokojna s pristupom lekara, treba ist inde, drzim palce 🙂

dida38
21. nov 2011

ahoj, tak myslim, ze sono si absolvovala tak ako sa ma...poistovna totiz pri normalnom tehotenstve preplaca sono 3x - niekedy okolo cca 12 tt, 21tt a okolo 32tt....potom okolo toho cca 36 tt by ta mali poslat na kontrolu prietokov....ak chces sono castejsie myslim,ze si to treba zaplatit...aj ja mam zaplatenu 2-hu polovicu tehotenstva a tym padom mi bude dr. robit 4D sono v kazdej poradni, kontrolovat prietoky a podobne...ale to je nadstandard.....
co sa tyka zoznamu do porodnice, to asi tiez zavisi od toho kde budes rodit, ale take bezne veci su: obciansky, niekde vraj sobasny list (ale ja som ho ani raz nemala 😀 a nebol problem), toaletak, papierove vreckovky, uterak, sprchac, vlozky,plienky pre babo, oblecenie ak nechces aby bolo v "erarnom" 😀 , nikede si treba doniest aj pribor, poharik....a ved ked aj na nieco zabudnes, neverim tomu, ze ta nepridu hned pozriet a chybajuce veci donesu.... 😀 😀 ak by si chcela este nieco vediet, kludne sa spytaj.....

nr
21. nov 2011

Ja som sa dnes dozvedela, ze CTG sa v NR nemocnici uz nerobi standardne, pokial nie si rizikova, asi uz len pred porodom, lebo ze tam chodia vsetky pacientky z okolitych miest kde zrusili porodnice a maju ich tam kazdy den strasne vela, tak to dali na obvodnych lekarov, a oni to robia ako nadstardnu sluzbu za poplatok. teda aspon tak som to pochopila, mate niekto s tym skusenost? Uz som tu hladala nejaku diskusiu ohladne CTG, ale nikde som nenasla, ze co je vlastne zo zakona povinne a co je nadstandard. O tom sone by to mala byt pravda, ze zo zakona 3x pocas normalneho tehotenstva, 10.20. a 30.tt.

sirell
22. nov 2011

vsetky vysetrenia v tehu pozri tu http://www.choredieta.sk/index.php/tehotenstvo/...

angelin84
22. nov 2011

@ewka0012 Ahoj, ja som na tom presne tak isto ako Ty 😖 posledné sono som mala niekedy v septembri a najbližšie mám až 13. decembra. Cukor mám hádam o.k., akurát som mala zlý krvný obraz, tak beriem železo. Som v 29tt a tiež vôbec neviem, ako sa malá vyvýja, ako rastie ☹...baby s diskusií, s ktorými si píšem vedia aktuálnu váhu aj dĺžku a ja nič. Lekára mám myslím super, nemám sa na čo sťažovať, čo sa týka prístupu a tiež mi povedal, že sono sa robí okolo 12.tt, potom 20tt a nakoniec okolo 30tt plus-mínus týždeň. Tie sú povinné. Ostatné by som si aj ja platila. Pred týždňom na poradni som sa pýtala, či mi neurobí sono, samozrejme na moju žiadosť a náklady, ale povedal, že nevidí dôvod. Ja chodím na poradňu raz za 4-5 týždňov, takže teraz budem čakať ešte tri ☹...Vždy ma len skontroluje zo spodu a to je všetko. Také že počúvanie srdiečka mi tiež nerobil. Myslím stetoskopom. Ale môžem ťa ubezpečiť, že aj pri dcére, čo bolo pred šiestimi rokmi som mala sono len trikrát. Utešujem sa tým, že cítim pohyby, ale predsa len, stále mám pocit, že mi niečo uniká a nie som dostatočne informovaná.
Prietoky robia u nás v nemocnici od 36. týždňa, takže buď kľudná. Ja osobne si ich nechám robiť u môjho gynekológa, aby som nemusela zbytočne chodiť sem a tam. Mňa to bude stáť 7 euro za 20 minút CTG záznamu. A čo sa týka priberania, ja som začínala tehu s váhou 63 kg a mám 86kg 😒 ...detto ako pri dcére. Tento problém s priberaním mám len v tehu, inak mám váhu okolo tých 60 kg. Pri dcére som rodila skoro na 100 kilečkách 😅...Lekár mi tiež túto vec odôvodnil tým, že veľa jem, ale ja viem zase to, že to tým nie je...to by som musela z kýbla papať, aby som toľko pribrala 😠...navyše prvých 5 mesiacov som dennodenne vracala, až som musela brať infúzky, aby som to nejako prežila 😝

atreyu
22. nov 2011

V 5tt,9tt,12tt,16tt,21tt zatiaľ, ale ja mám v rizikové tehotenstvo aj keď na rizikovom poradňu nechodím...

kaby
22. nov 2011

@ewka0012 poisťovne preplácaju 3 utz, co tu bolo spomínané (v prvom, druhom a tretom trimestri)... Kolkokrat je robene sono, zalezi najma od toho k akemu lekarovi kto chodi a na ake sono kto chce ist.. Mimo poistenia si to zena musi hradit.
Ja chodim do sukromneho centra, kde sono robia na kazdej poradni, kontrola mocu takisto... Ale tak rocny poplatok nie je najmensi... K lekarovi sa chodi myslim do 34tt raz do mesiaca a potom kazdy tyzden do porodnice kde budes rodit. S porodnicami je to tiez tak, zalezi od toho kde budes rodit, zvyknu mat na webe zoznam co mamicka potrebuje, ale su zariadenia kde potrebujes akurat tak vlastnu kefku a kozmetiku a to je vsetko... 🙂
S priberanim je to podla mojho nazoru ok... Organizmus kazdej zeny je iny, niekto nepribera skoro vobec, niekto vela, aj ked tolko neje a ma dostatok pohybu. Je to velmi individualne.
a na zaver drzim palce aby vsetko dobre dopadlo, kedze termin porodu sa pomaly blizi 🙂

ewka0012
autor
22. nov 2011

@angelin84 jaj to som rada ze nie som sama,zacinala som so 65kg, tiez som mavala okolo 60kg,tych 5kg som pribrala za mesiac nez som otehotnela,vysvetlujem si to tym ze som bola moc chuda a dieta potrebovala aby som pribrala aby som vobec otehotnela 😉 potom som priberala postupne 2-3kg mesacne az zrazu 10kg za dva mesiace,cize som zacala s vahou 65kg a terz mam 86kg,parada.a to mam este skoro dva mesiace pred sebou.na tom sone som bola ako pises v 13tt,potom v 21tt, na 3D,a idem 7.decembra na tretie.hadam sa konecne dozviem kolko vazi,meria a ako je otoceny,dufam ze tych sto kileciek to nebude na zaver 😒

ewka0012
autor
22. nov 2011

baby chodim do poradne raz za mesiac,akurat teraz idem uz po troch tyzdnoch,a do nemocnice idem na sono v decembri druhy krat,myslim ze moj doktor je dobry,ma aj vlastne 3D sono v ambulancii.mne len bolo zvlastne to ze preco inym zenam ho robia kazdu poradnu,ked ja poviem ze mne nie tak sa cuduju.ten cukor tiez neviem preco neskontrolovali znovu,sestricka sa tvarila ako keby som ju klamala ze som tu glukozu ani nevypila 😕 😕 10rokov som chodila inemu lekarovi,ten sa mi vsak znepacil ked som otehotnela,este som sa aj prestahovala tak som si nasla lekara v novom bydlisku.ten stary ma chcel nechat odzaciatku na rizikovom a lezat v nemocnici pritom mi nic nebolo.do siedmeho mesiaca som pracovala a vsetko je ok

ba80
22. nov 2011

mne robi sono kazdu poradnu... 😉 😎

elienka
22. nov 2011

mne nerobil sono každú poradňu, absolvovala som základné 3 soná ako to vyplýva zo zákona + zaplatila som si 4d sono u iného lekára. Potom mi môj lekár ešte robil prietoky v 35 tt, pretože som mala vysoký tlak a to ma rovno poslal do nemocnice. Keď som chcela vedieť koľko moje dieťa váži, tak som sa orientovala podľa tehotenských kalkulačiek +- to tak aj vychádzalo. Inak vraj nie je dobré toľko na dieťa "svietiť" tak aj môj doki len trocha pozrel, a hotovo. Celkovo najväčší zážitok som mala z toho 4d sona, ale to bolo platené.

angelin84
22. nov 2011

@ewka0012 Vidíš, tak sme na tom v niečom presne rovnako 😉 ja som bola tehu aj minulé Vianoce, žiaľ som v 12tt potratila a tam som tie prvé dva mesiace priberala ako guľa. Ale čakala som dvojičky, čo som sa ale zase dozvedela, až keď som bola na čistení ☹...a potom som zase niečo zhodila a keď som opäť zostala tehotná, mala som počiatok 65kg a teraz ako aj Ty 86 😝...mne môže kto chce hovoriť čo chce ohľadom jedenia, u mňa je to skôr genetika, inak by som predsa bola takáto aj mimo tehu a to som hovorila aj lekárovi. Na to sono si budem musieť počkať. Tiež viem, ako aj Ty, že môj lekár je dobrý, vždy bol dôsledný a teda ak to sono robí len trikrát, myslím, že to tak má byť 😉 ...ale predsa len, chcela by som vedieť, aké je moje bábo veľké a tak 😎

m.i.r.i
22. nov 2011

ja som mala 2 sona na zaciatku kvoli tomu, ze som uz mala za sebou stratu v 7tt a tak sme sa chceli uistit, ze bije srdiecko..tak som bola v 8tt a 10tt..a potom uz tie klasika 3 - 12tt, 21tt a 30tt - morfologicke aj 3D. Ono aj naco viac..ono je to krasne, ze chceme vediet kolko babo meria a vazi, ale je to len odhad a podla mna naco tolko tie deticky v brusku vyrusovat sonami..mne to psychicky pomohlo hlavne na zaciatku ked som sa bala ci bije srdiecko, ale potom ked uz citis pohyby ti staci ze ti lekar spravi tie kontrolne sona a viac urcite nie je potrebne..ja mam sukromneho a dost draheho lekara co ma tiez svoje vlastne vybavenie v ambulancii a nerobil mi viac...tiez som chodila raz za mesiac do poradne a posledny mesiac potom kazdy tyzden..ked je bezproblemove tehotenstvo, nie je dovod na viac son a inych kontrol..ak si mala glukozovy test ok, tak naco zas nieco riesit...

cecil36
22. nov 2011

@ewka0012 sono som mala kazdu poradnu + 3x screening v 12, 21 a 30tt, ale zas ja som rizikova, takze viem, ze chcel mat vsetko pod kontrolou.

ewka0012
autor
23. nov 2011

@angelin84 to mi je luto ze si prisla o dvojicky,hadam ti ich toto dieta vynahradi 😵 veru je to genetika,keby mam takto priberat z jedenia musela by som jest nonstop,a to nejem smazene ani sladke moc.vcera som bola u jednej liecitelky bylinkarky kam chodia vacsinou tehotne zeny,chodim tam tak 1x za mesiac ci je vsetko ok,on mi tak fajnovo pomasti brusko a zdvihne babo vyssie lebo ja ho mam extremne nizko,tlaci mi na mechur a tlaci sa dolu.povedala mi ze je to velky chlap a mam aj velku placentu,ze je v norme kedze ja aj muz sme vysoky.ale ze je velky na moju brusnu dutinu,tlaci mi na organy okolo,oblicky,pecen zaludok...ked su tie organy stlacene pomalsie pracuju a potom sa v tele zadrziava voda a rychlejsie sa pribera.tak dobre mi to vysvetlila,ze sa nemam bat,ze ak som bola vzdy chuda urcite to schudnem,maly je dobre otoceny,vsetko je ok a to je hlavne

angelin84
25. nov 2011

@ewka0012 Ahoj🙂...mne keď niekto povie, že musím menej jesť, mám sto chutí nakopať ho niekam!!!Mne to tak dokáže zdvihnúť adrenalín, že až. Najmä ak je to niekto z mojej blízkej rodiny 😠...ak to aj nemám po bake, či mame, čo určite nie, lebo oni mi tvrdia, aké boli štíhle aj pred aj po pôrode, tak to mám sama po sebe. Jednoducho naše telo takto reaguje...ja ani neviem, ako je malá veru otočená, naposledy sme ju videli v 21tt a to ju akurát meral, vtedy mala okolo pol kila...ale nehovoril nič o polohe. Akurát od včera mi začína tlačiť akoby na spodok panvy, alebo mechúr, až je to nepríjemne bolestivé 😖...podľa mňa sono na každej prehliadke robia len rizikovým pacientkam a tým, čo čakajú dvojičky. Ja chápem, že lekár robí sono x-krát denne, ale mne to teda chýba...aj som rozmýšala nad 3D/4D, ale už som raz bola v 20tt a nebolo absolútne nič vidno(len nohu) a platila som plnú sumu ☹...a pre mňa je 50 euro dosť len tak vyhodiť 😖

eniii
9. jan 2012

@angelin84 , @ewka0012 konecne citam aj baby ktore tiez viac v tehotenstve pribrali, vsade pocuvam ze to nie je zdrave tak pribrat a potom to nezhodis a neviem co, ja som mala pred tehotenstvom 60kg, teraz som este len v 33.tyzdni a uz som pribrala 25kg...a to sice jem podstatne viac ako inokedy, a na co mam chut, ale zas nie az tak enormne aby som takto priberala...
a aj mne vysli glukozove testy na velmi nizkych hladinach a tiez ze malo zeleza mam...

co sa tyka sona, mne ho lekar robi na kazdej prehliadke cize kazdy mesiac, a teraz chodim uz aj k rakus.gynekologovi lebo budem rodit v Hainburgu, takze sono mam kazde 2 tyzdne, ale vzdy to trva tak 2 minuty asi...

a praveze je vela protichodnych nazorov na sono, ze by sa nemalo robit casto lebo to moze babatku uskodit, takze je to aj mozno lepsie @ewka0012 ze si sono mala iba parkrat...

adrika25
9. jan 2012

@eniii, @angelin84 , @ewka0012 Tak aj ja sa pridávam, za posledný týždeň 2,5 kg, ked to takto pôjde dalej tiež to pekne potiahnem. Mňa zas rozlučuje ako mi každý vraví, že malá je moc veľká ako to, že v 31 týždni mala 2020g a ako to je z toho, že veľa jem a mám sa krotiť. Idem vždy puknúť od hnevu a potom nič iné nerobím len čumím na nete a pozorujem tabuľky.....

eniii
9. jan 2012

@adrika25 ja uz som sa od toho nejak odosobnila a ziadne predpisane tabulky a "odporucane" veci na tuto temu ma nezaujimaju 🙂
hlavne je iba to aby nase babatka boli zdrave a to je jedine co je teraz podstatne 😉
fakt sranda ze mame aj rovnaky termin aj vahu babatka 😀 aj ked sono vahu aj tak "skresluje" ale mozme byt kludne vlastne ze keby nieco bolo predcasne, dievcatka su na tom vahovo pekne a to je super 🙂

ewka0012
autor
9. jan 2012

@angelin84 ahoj,tak ja som skoncila cez vikend v porodnici,od silvestra ma prehanalo,a v piatok som vecer mala hrozne bolesti a krce aj v bruchu aj krizoch,potom som sa vyvracala.cakali sme do pol noci a bolesti sa opakovali tak sme sli do porodnice,tam si ma hned nechali ze zacinam rodit....do rana som mala neskutocne bolesti,krce,ovracala som polku nemocnice a potom este hnacka asi desat krat,vyslo som mna asi vsetko od vianoc 😝 mala som asi nejaku crevnu virozu.dali mi infuzie a nejake kvapky a vsetky kontrakcie presli,vcera ma cely den pozorovali a dnes ma pustili domov lebo sa nic nedialo,krcok zavrety 3cm.strasne nieco nikomu nezelam.a vsade okolo rodiace zeny a babatka,ja nic,strazila som akurat tie baba co boli so mnou na izbe a vedla mna prazdna postielka,pekne som si poplakala ze preco zase ja musim takto trpet a nemozem jednocucho porodit ako ostatne 😨 tak som doma a zase cakam,termin za dva tyzdne,jedina vyhoda ze som videla porodne oddelenie,poznam doktorov aj sestricky,tesial som sa ze som mozno aspon trochu schudla a prd.mam o kilo viac.tak toto mi niekto vysvetlite,tyzden hnacky potom vracanie,vikend v nemocnici na diete a este mam o kilo viac?tak nech mi nikto nehovori ze priberam z jedla a vela jem

dominika2227
3. feb 2012

nieje to niako casto robit kazdu poradnu sono? mne to tiez tak robi zda sa mi to zbytocne

brita
3. feb 2012

Mna tiez velmi zaujima tato tema, tak sa pridam. 😉 Ja som sice v 10tt a na sono som bola zatial trikrat, v 6tt, 7tt a 9tt a teraz idem o par dni znova, to budem 11tt. Ja som ale po IVF a cakam dvojicky,takze mna asi viac doktor sleduje. Vlastne je to tak, ze zakazdym, ked idem k nemu, mi robi aj sono. Uvidime, ako to pojde dalje, ako casto si ma bude pozyvat, sama som zvedava. Vzdy mam doniest moc, sestricka ma vazi a meria mi tlak a v 7tt mi brali krv na kadejake vysetrenia. Vy ste daleko pred mnou, ale rada si precitam vase skusenosti, aspon budem vediet, co ma caka. 😉

dominika2227
7. feb 2012

ja si myslim ze je to strasne casto, mne to tiez tak robil doktor lebo som krvacala, a robi mi ho do teraz kazdu poradnu, som v 23tt a uz mi robil 10 krat mam strach ci to neskodi mojmu babetku, dalsie sono ma caka o mesiac

miskaska
7. feb 2012

Mne robi doktor sono na kazdej prehliadke, cize kazdy mesiac. Poistovna mam pocit, ze ho preplaca 3 krat, ostatne robi na svoje triko. Povedal, ze jemu je lepsie babo takto skontrolovat...Zatial nie je dokazane, ze by sono mohlo babatku uskodit. Teda, co som citala.

yvetulka
7. feb 2012

@ewka0012 mne bolo sono robene taktiez kazdu poradnu, tak ako pise miskaska, aj moj gynekolog sa takisto vyjadril.

bets
7. feb 2012

ja praveze rozmyslam opacne. rozmyslam, ze ked budem tehotna, ako slusne poziadat lekara, aby mi nerobil vzdy sono. chodim sukromne, ma velky LCD displej, aby pacientky videli vysetrenie. robi sono vzdy, aj ked ide len o bezne gynekologicke vysetrenie. a ja som teraz z toho rozcarovana, lebo urcite robi takto sono aj pri kazdom vysetreni v tehotnosti. keby som bola tehotna, tak asi budem minimalizovat prehliadky, ak sa budem citit ok. uz davnejsie som citala o vplyvoch sona na dietatko, nie je to tema, ktora by bola po voli sirokej verejnosti, takze je mozno aj trochu tabu. tato tema vyvolala ostre vymeny nazorov, ale mne rizika sona prisli dost logicke. tehotenstvo nie je choroba a ked je po prvom sone, kedy sa robi detailna kontrola, vsetko ok, nemam dovod ma dalsie sono. mozno az na konci, pred porodom.

dominika2227
7. feb 2012

ja som ale mala komplikacie v prvom trimestry, a robili mi dva krat take dlhsie sono si 5minut, a doktor mi robi kazdu poradnu ale take ze 3 krat prejde tym pristrojom a vypne ho moze to byt pol minuty minuta, nestraste ma hadam to babetku neskodi

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre