Prídavky v Nemecku

simonkacollins
15. nov 2022

Ahojte hlavne maminky 🙂

Mám otázku, boli by nám priznané nejaké prídavky alebo príspevky v Nemecku ak už máme chlapca, s ktorým ja žijem na Slovensku ( má 10mesiacov), priateľ chodí za prácou do Nemecka.... No teraz mu ponúkli zmluvu a tak by nás tam chcel aj presťahovať. Bude mať Nemecku zmluvu, prihlásený bude na bydlisku všetko, len dieťa už máme. Neviem ako to funguje všade nachádzam vypísať formuláre ešte pred narodením. Ďakujem pekne za odpovede

olimuc
15. nov 2022

Ak bude pracovat na nemecku zmluvu a tam odvadzat dane, moze ziadat o detske pridavky, ak nie ste manzelia na teba ulavy nema ziadne. Moze poberat cele alebo existuje varianta Svk pridavky a DE doplaca do vysky DE pridavkov, ak ich poberas ty. Ak sa prestahujes do DE dieta ide pod zdravotnu poistovnu otca … a ty si ju budes bud platit tam alebo na Svk, ale narok z DE nemas na nic.

simonkacollins
autor
15. nov 2022

@olimuc ďakujem 😊 a keby sme manželia? Tak potom je toho viac? Viete mi aj dať napríklad link kde to podrobné nájdem? Ďakujem pekne za odpoveď

olimuc
16. nov 2022

@simonkacollins viac nedostanete, ale manzel bude mat inú daňovú triedu, takze ostane viac čistého zárobku a ty nemáš problem s poisťovňou. Link neviem dať, pretože priateľ/ manzel to vybavuje cez príslušný Fnanzamt s nemeckým daňovým číslom a potom u príslušnej Familienkasse - podľa bydliska a potom podla priezviska. Da sa komunikovať bez problémov Email a telefón - iba medzi 8:00-12:00 a najlepšie aby sa nezobrazovalo číslo, potom zdvihnú telefón na prvýkrát … mne sa to osvedcilo

simonkacollins
autor
17. nov 2022

@olimuc ďakujem veľmi pekne za pomoc a rady 😊 už v tom mám lepší prehľad.