Práca a život v Nemecku bez znalosti nemčiny

20. feb 2021

Ahoj, zienky zijuce v Nemecku - viem to v Nemecku zvladnut aj bez znalosti nemeckeho jazyka? Do prace mi zatial nemcinu nie je treba, korporatny jazyk mame anglictinu a nou komunikujeme aj s nemeckymi kolegami. Avsak vsetci kolegovia nemcinu ovladaju, ci uz je to Ind, Cinan, Brazilcan...Neskor by som sa ju snad dokazala aj ja naucit. Firma sa chce pomaly odstahovat z UK, takze nam rusia offices, a ti stastnejsi sme dostali ponuky pokracovat v nasich prac. poziciach v Nemecku a Holandsku.
Mam pracovne skusenosti z Holandska a Danska. V Dansku aj hociktora 90 rocna babicka vie po anglicky, no aj napriek tomu som viackrat narazila na nejaky problem kvoli tomu, ze som neovladala dancinu. Avsak, neriesila som to, kedze som v Dansku bola len na rok a vsetko za mna riesila firma.... No teraz by to bolo ine, Nemecko by sa snad stalo pre mna domovom (snad) na najblizsie roky. Nie som uz najmladsia, rada by som sa usadila, zalozila rodinu, no zacinat odznova v krajine ktorej jazyk neovladam ma tak trosku desi.
Ako vam to spociatku slo s nemcinou/ ako ste sa dohovorili mimo prace?
A ako dlho vam trvalo kym ste sa naucili aspon dohovorit sa?
Dakujem

marci77
20. feb 2021

stravila som v Nemecku rok na stazi (v Bavorsku), ale teda bolo velmi tazke sa tam s niekym spriatelit, pre Nemcov sme proste vychodna Europa....po anglicky sa vacsinou vsade dorozumiete ....ale ja osobne som sa tam necitila dobre, teda pocitovala som, ze mi davali najavo, ze som cudzinka a pritom som po nemecky vedela uplne dobre

skor v Anglicku to bolo v pohode, tam sa nad cudzincami nepozastavuju

ale tak vela zavisi, kde budete....ak to bude velkomesto ako napr. Berlin, tam sa budete citit fajn ....ale v tychto mensich mesteckach, dedinach .....zufale....nerada spominam na to obdobie, akoze vsetko tam super funguje, ale co sa tyka ludi, nic moc

autor
20. feb 2021

@marci77 Dakujem za odpoved. So mnou to vyzera, ze by som mala ist do Kolina. Pravda, vo velkom meste by som to mala zvladnut aj s anglictinou.

loginexistuje
20. feb 2021

zacala by som sa nemcinu intenzivne ucit aby si vedela komunikovat aj mimo pracovnej oblasti s kolegami a pod neboj to das rychlo mesiac dva a budes ficat
nemci su v tomto menej otvoreny predsa len UK je zo svojej podstaty viac kozmopolotna ale to das neboj sa

sima338
20. feb 2021

Nemci aj keď už vo veľa prípadoch vedia výborne po anglicky, tak radi rozprávajú po nemecky a už menej radi angličtinou, aspoň s tým sa stretla ja, ale teda ja viem plynulo po nemecky a čím lepšiu nemčinu máš, o to lepšie, serióznejšie a priateľskejšie ťa berú a považujú za ,,svoju", kedže spomínaš, že by sa tam rada usadila. Každopádne, poznám x ľudí, čo žili v AT alebo DE roky, bez znalosti NEJ a hravo si celý čas poradili s dobrou angličtinou a dodnes nevedia po nemecky jediné slovo. 🙂) Držím palce v Nemecku.

galixx
20. feb 2021

Ja som tak tiez isla do DE, korporatny jazyk anglictina. Prisiel prvy meeting a prezentacia v nemcine😄 stavalo sa, ze som napisala mail po anglicky a odpisali po nemecky🤷‍♀️ Urcite sa treba naucit nemcinu ak tam chces ostat dlhsie

mamka1984
20. feb 2021

Tak ak sa tam budeš cítiť doma, jazyk sa časom naučíš. Určite sa tam ale dá v pohode prežiť aj bez nemčiny - mala som mnohých takých kolegov. V práci som nemčinu síce oficiálne za tie štyri roky nikdy nepotrebovala, avšak bolo mi dosť nepríjemné, keď kolegovci začali v mojej prítomnosti prechádzať do nemčiny. Dohovorím sa síce, avšak nie ako rovnocenný partner. Na angličtine v práci som preto celý čas trvala, ale chcelo to niekedy naozaj veľa asertivity. Nemčinu treba skôr v bežnom živote. V porovnaní s Dánskom a Holandskom hovorí v Nemecku dobrou angličtinou menej ľudí, mnohí v strednom veku s maturitou ani nie. Ale v Kolíne by som to ako problém nevidela.

kitycat
20. feb 2021

Mas stastie, ze ti pracu ponukli urcite sa jej chop. Firma by ti mala poskytnut aj hodiny nemciny pokial jazyk nevies... Otazne je ci nevies vobec nic alebo mas nejaky slaby zaklad. Kolin je obrovske rusne mesto... Zvaz si pre a proti nakolko este vzdy tam budes musiet riesit veci sama za seba