Platy v Nemecku - netto/brutto

25. júl 2024

Ahojte

Mám na vás jednu otázku, dostala som ponuku na prácu do Nemecka. No kamoska ma zacala odraďovať že mi z hrubého platu strhnú viac ako polovicu. A mna zaujíma či to je pravda ? Mne sa to zdá celkom nereálne, napríklad že by som mala v hrubom 4000€ a v čistom 1500€ Neni to blbost ? Ja som skúšala tie rôzne kalkulačky na nete - Nettolohnrechner ale pýta sa ma to kadejaké hovadiny čo ani neviem čo tam mám zadať 🥲
Vedeli by ste mi prosím poradiť ? Vopred vďaka

diaszoky
25. júl 2024

Je to blbost

stellarstar
25. júl 2024

Mne vyšlo napr takto

stellarstar
25. júl 2024

Ale pravda čím viac zarábaš tým viac odoberú

lenuska9999
25. júl 2024

Ono záleží veľa aj od toho, do ktorej daňovej triedy ťa zaradia. Ale 1500 z platu 4000 je malo, to dostaneš určite viac.

wade
25. júl 2024

Zalezi od nejakych parametrov (ci mas deti, ci si vydata, ci platis cirkevnu dan), ale plus-minus 2600 eur ti zostane z 4000.

autor
25. júl 2024

@stellarstar
@lenuska9999
@wade ďakujem vam z odpovede. Som vydatá + jedno dieťa mame. Ale potešili ste ma teda 😄

wade
25. júl 2024

O to lepsie. Kazdopadne - danove priznanie sa dava za rodinu a na zaciatku ta priradia do danovej skupiny, podla toho mesacne odvadzas. V danovom sa ale presne dorata dan (vies si aj co to optimalizovat) a dan sa zaplati za celu rodinu.

wade
25. júl 2024

Doplnim - len aby si nebola prekvapena v jendom pripade - existuje danova skupina V - vyuziva sa vtedy, ak by tvoj manzel mal vyrazne vyssi prijem ako ty - vtedy on bude mat mensiu dan a ty vacsiu (percentulane). V konecnom dosledku ako rodina zarobite, ale tebe by vysla mzda zo 4000 eur cca 2200. Vsetky danove benefity by si vlastne uplatnil on (my to tak mame doma).

autor
25. júl 2024

@wade jaj práve to že som nevedela do ktorej skupiny sa zaradiť, s manželom budeme mat úplne rovnaké platy.

wade
25. júl 2024

Tak potom IV a IV

autor
25. júl 2024

@wade ďakujem krásne, idem to vyrátať 😅

pieksamaki
25. júl 2024

Podľa toho čo píšeš by si mala mat daňovú triedu 3, čo je najlepšia ...čiže najmenej budeš odvádzať...ale bude sa to meniť asi od januára....kedy aj prídavok na dieta zvýšia na 255e........

wade
25. júl 2024

Danova trieda 3 sa da iba v kombinacii s 5. Ten druhy z manzelov, ktory ma 5 potom plati vyrazne vyssie dane. Ale na konci dna je to jedno, vsetko sa to zuctuje v danovom priznani na konci roka. Ide v principe len o to, aby clovek co najmenej zalohoval danovy urad pocas roka.

pieksamaki
25. júl 2024

@wade no hej....ja tomu reálne medzinárodnému pravú už nerozumiem.....keďže mame medzinárodné príjmy

rivini
25. júl 2024

To aku pracu ti ponukli, ze NP 4000 Euro? Odvody su vysoke, zalezi od toho, aku danovu triedu mas.

autor
25. júl 2024

@rivini to som dala ako príklad, ponúkli 75.000-80.000 ročne. A je to vysoká funkcia

autor
25. júl 2024

@pieksamaki
@wade ďakujem, ja sa do toho nemeckého systému vôbec nevyznám 😀 pracovala som tam už v De ale je to už nejakých 15rokov dozadu a už si to absolútne nepamätám ako to bolo

pieksamaki
25. júl 2024

Tak áno sa ro aj mení....danove triedy budú tiež meniť.....prispôsobujú ju potrebám sociálneho systému štátu")

hakem
16. sep 2024

Ja sa chcem spýtať je plat v nemecku v čistom dost keď si tam musím kupovať stravu sám? Dakujem

hakem
16. sep 2024

@hakem 2500

wade
17. sep 2024

@hakem strava v nemecku (ak sa bavime o normalnych potravinach v obchode) nie je vyrazne drahsia ako na slovensku. Lokalne produkty, kde sa viac prenasa cena prace (napriklad maso) ano. Vacsina je ale plus minus rovnaka.