Rady pre kočík

sarinka91
3. júl 2014

Ahojte maminky, poradite mi prosim, na co sa zamerat pri kupe kocika ? myslim, ake kolesa su lepsie, na co si dat pozor, co sledovat pri kupe, aby ma neskor velmi nesklamala..byvame v dome, mame mensie auto, chodniky v okoli su v pohode, po schodoch nebudem musiet chodit, budeme mat zimne babatko.. Dakujem vam za kazdu radu, nakolko som predtym kociky nikdy neriesila podrobne, a na trhu je strasne vela druhov, tak aby som vychytala vsetky ,,muchy,, 🙂 Prajem vam pekny den 🙂

bar12
3. júl 2014

@sarinka91 ahoj, za seba mozem ofporucit maxi cosi mura 4, kupovala som trojkombinaciu a som doteraz max spokojna a sla by som do neho znovu! Maly sa narodil v oktobri...veci na ktore som ja prikladala doraz je priestranna vanicka, kedze ho budes davat obleceneho este do fusaku.. Hlboky vsak vyuzijes tak max 5-6 mesiacov, niektore mamicky aj kratsie, lebo male chcelo mat vyhlad a bolo nespokojne v lezi 🙂 ale my sme do aprila v nej v pohodke vydrzali 🙂 na zimu su lepsie vacsie nafukovacie kolesa, na ktore tiez nedam dopustit, mohli sme ist aj do fakt zleho terenu, nebol problem.. A na sportovej casti treba mat dost velku striesku, vtedy ani slnecnik nemusis pouzivat a tu ma tiez.. V podstate ked sedi, tak by sa mu dala sklopit az ku kolenam v pripade, ze nas zaskoci dazd a nemam plastenku, alebo velmi fuci... Alebo slnko je velmi nizko a svieti mu.. Sport cast sa da nahodit v smere aj v protismere jazdy, co tiez ocenis🙂 zo zaciatku som chcela mat maleho na ociach, ale neskor uz chcel mat lepsi vyhlad, nie sa len na mamu kukat, tak bol otoceny..skladny je tiez celkom dobre.. Treba pri kupe kociara vziat auto a skusit si, ci ho tam poskladas 🙂 prajem dobre rozhodnutie, aby si s vyberom bola spokojna 🙂

mimisk
3. júl 2014

@sarinka91 tak to je tazke lebo kazdy kocik ma nejake plusy aj minusi, neda sa poradit,aby ste mali vychytane vsetky muchy, najlepsie si zajst do nejakeho obchodu a kociky popozerat na živo

bar12
3. júl 2014

@sarinka91 a este co by som ja velmi ocenila, ale bohuzial nemame, lebo koc je z roku 2010, vtedy sa to velmi neriesilo, je na sport cast nejaky snimatelny potah, ktory mozes dat oprat 🙂

siska53
3. júl 2014

@sarinka91 kazda ti poradi a odporuci daky iny. Ja nedam dopustit na,klasicky podvozok,pneumatikove kolieska. Lahko sa mi tlacil,vyuzitelny aj v horsom terene,v zime. Mala som dost velku vanicku,ocenila som,priestranny kosik a i to,ze rucka bola polohovatelna a mohol kocikovat i velky clovek i maly cloviecik. Bila to 3kombinacia,z hlbokej vanicky sa lahko spravil sportak,cajicko a taska sa dokupovali,osobitne a aj sietka proti hmyzu. Pumpu a plast som,mala,myslim,v cene.
pre niekoho moze byt nevyhodou to,ze kolieska obcas treba dofukat a to,ze zaberie viac miesta v aute,daktori to riesia odmontovanim kolies.
ale mne maxi vyhovoval a iny by som nekupila,len daky na ten,styl.(kebyze sa mam rozhodovat znova).
este by som nevyberala tmave farby na,kocik a asi ani prilis biele,preto ja som si nakoniec vybrala cerveny. V hre bol este bezovy.

videla somrozdiel v kocikovani najma v zime pri kamoskach ktore mali tie kociky s malymi kolieskami,robimi 3 ci 4stopy a i teraz ten sportak,co mame,je sice skladnejsi do auta,ale sa,tazko tlaci,neda sa ovladat 1rukou a neperuje.esteze to je len,sportak,ze som na ten,sposob nekupila hlboky.

ja som mala konkretne inglesinu magnum,ake videla som i ine znacky na ten styl.
idealne,je vidiet kocik nazivo,vyskusat si ho aspon v predajni. A je fajn,ze sa pytas na,skusenosti,to je tiez dolezite..

ichbinich
3. júl 2014

@sarinka91:
Podla toho, co pises, bude asi najvaci ohlad brat na zimne podmienky, teda relativne velke kolesa. A samozrjeme, aby vosiel kociar do auta. Tu sa nespoliehaj na rozmery, ale pred kupou chod do obchodu a fakt si ho strc do kufra.

Vseobecne rady pri vybere: ako sa s nim jazdi a manipuluje? Trojkolky byvaju dlhsie, aby boli stabilnejsie. Ako sa sklada? Ked si aj predavacka pricvikne prsty, asi to nebude bohvieco 😉 Da sa nakliknut vajicko? Potrebujes vobec takuto funkciu? Chces 2 alebo 3-kombinaciu alebo iba hlboky a potom extra kupit sportovy? Na zimu tam musis dat aj fusak, tak velkost vanicky tiez rozhoduje. Da sa dat vanicka dole a teda odniest spiace dieta v nej? Alebo ma taku tu maksiu latkovu vanicku, v ktorej tiez mozes babo preniest? Kolko a aky dostupny ulozny priestor? Potrebujes vela miesta na nakupy alebo maximalne na drobnosti? Ako sa s nim chodi tebe a manzelovi? Ak je on vysoky a kope do koliesok, casto kocikovat nebude 😉 Ake je k nemu prislusenstvo (prsiplast a pod.)? Ak nie original, pasuju univerzalne? Nafukovacie kolesa su "makksie", ale mozu mat defekt. Pojdes aj do terenu? Tak urcite velke kolesa. Ak iba do nakupnych centier a po dobrych chodnikoch, stacia mensie kolesa. Da sa sportova cast sklopit do lahu alebo takmer lahu? Je strieska dost velka, aby tienila? Ma dobru podlozku na nohy? Ak ste obaja napriklad vysoki, je predpoklad, ze babo tiez bude vacsie a bude treba brat ohlad aj na velkost sportovej casti. Ak si najdes par favoritov, najdi si tu o nich diskusie o skusenostiach z praxe. Ake je opracovanie? Material? Chces otocnu sedacku? Alebo otocne rucky? Alebo ti to je jedno? 4 pevne kolesa alebo predne otocne (urcite odporucam otocne, manipulacia je omnoho jednoduchsia).
Aj ked nemusis chodit po schodoch, vela obchodov v mestach je dostupnych iba po schodoch, takze 20kilovy tank neodnesies...
A hlavne, nekupit pry, co sa ti paci dizajnovo 😉 Vyskusat ho, aj manzel, vyskusat este raz, nejaky iny,... Kupa kociara nie je na jednu navstevu obchodu 😉

nicolle21
3. júl 2014

@sarinka91 ahoj, my sme mali nemecku teutoniu, nedam na tu znacku dopustit, ono je dost dolezite si najprv urcit nejaku cenovu hladinu, v ktorej by kocik mal byt.. ja som sa minuly rok nemohla velmi rozsupnut, takze sme mali kocik z bazaru a veru by som do toho sla znova - v hlbokej casti je dietatko tych 6 mesiacov, niektore aj menej, takze skor by som sa zamerala na sportak a jeho kvalitu.. ale v zasade som toho nazoru, ze radsej kvalitnejsia znacka a z bazaru (ak si nemozes dovolit novy) ako fungl novy lacny, ale nekvalitny..
na co si dat pozor - typ - potrebujes/chces vanicku, alebo staci alternativa (makka novorodenecka taska)? my sme mali teutonku riesenu tak, ze to bol vlastne sportak, polohovatelny do uplneho lahu, do toho sa vkladala novorodenecka taska s tvrdym dnom (ja som maleho prenasala z a do bytu, bolo to daleko pohodlnejsie ako vanicka), my sme ale letni, do "sportaku" sme sli v zime, to som len vytiahla tvrde dno tej prenosnej tasky a bol z toho fusako-nanoznik, dost prakticke pre mna..
kolieska - na teren nafukovacie, ak si skor na rovnom povrchu a v meste, tak kludne aj plastove, je to vec vyberu, mne sa napriklad nafukovacie nepacili, mali sme gumu na plastovom rame, nehrkali, boli perfektne 🙂
- potahy by bolo dobre aby sa dali vsetky vyzliect a oprat, nam sa dali, cely kocik z bazaru presiel cez pracku a bol ako novy 🙂
- ostatne by som povedala ze je len vec estetiky a toho, co sa ti paci a co nie.. mne sa napriklad nepacia trojkolky, futuristicke kozmicke technologie (tak moj muz vola niektore konstrukcie, Jane ma niekolko takych napr 😀 )
ty mas jednu velku vyhodu oproti letnym detom, ze nemusis sledovat velkost vanicky az tak striktne, v zime budete este malinkati a to sa zmestite do vanicky aj s fusakom a na jar a leto uz pojdete pomaly do sedu 🙂

piacere
3. júl 2014

tak ako písala @siska53 každý má iné požiadavky a to čo jedna nechce na kočíku ani vidieť, druhá si nevie vynachváliť 😀
Ak môžem za seba, tak pre mňa ten správny kočíku musí mať:

- dostatočne veľkú vaničku (nemyslím si, že je potrebné, aby mala vaňa meter 😀 pretože tak či tak väčšina detí okolo piateho-šiesteho mesiaca putuje do šporťáku, lebo vo vaničku už proste nechcú byť. Môj druhorodený napr. miloval vaničku, napriek tomu sa v pol roku začal paprčiť, že nič nevidí....). Takže takú akurát, nemusíš kvôli veľkej vani kúpiť poľský tank.
- kolesá by som ja osobne nafukovacie nechcela, tam je riziko, že bude defekt za defektom. Ja si neviem vynachváliť gumené. Nehrkocú, prejdú všetko a nehrozí defekt.
- šporťák musí ísť do úplneho ľahu, ja osobne by som korytkové sedenie nekúpila, mala som pri prvom a malý ho nenávidel, pretože spal iba na brušku alebo na boku, čo v korytkovom nie je možné
- na šporťáku dostatočne veľká, resp. dlhá strecha, aby sa dala stiahnuť dole, ak fúka alebo svieti... ak to nie je, tak žiadna tragédia, v lete si vieš pomôcť slnečnou clonou, ale máš výdavok navyše.
- pruženie.... pre mňa bolo dôležité, aby kočík aspoň minimálne pružil a dal sa ako-tak pohupávať. Obe moje deti zaspávajú pri hojdaní.
- ľahké ovládanie. Mala som kočík, ktorý mal vpredu spoločnú nápravu, síce sa kolesá otáčali do strán, ale ovládanie bolo utrpenie. Teraz mám napr. teutóniu a tá ide skutočne sama, ovládať sa dá doslova malíčkom.... oceníš hlavne keď napr. prší a potrebuješ nad sebou držať dáždnik 😉
- a aj dobrý nákupný košík je fajn, pri staršom synovi som mala napr. taký, že keď som tam hodila dve mikiny, už sa "rozťahoval" do strán a nákup vypadával.... bol síce veľký, ale plytký....

A ak môžem za seba poradiť, radšej kvalitná značka z druhej ruky ako nový tank 🙂

Šťastnú voľbu 😀

siska53
3. júl 2014

@sarinka91 a mala som jarne deti,v zime sa v nom v pohode vo fusaku vozili,to uz mali 9.m.,vanicka bola polohpvatelna,kedze to bol zaroven aj sportiak a ak chcelo,byt dieta uz v smere jazdy a nie sa divat na mna,tak som vanicku len otocila.
inglesina magnum s nami absolvovala i dake tie dovolenky v horach. 🙂 a i na snehu sa osvedcila. Ja som kocikovala i v hlbsom snehu,ine sedeli doma,alebo len na,odhrnutych plochach sa pohybovali..

sarinka91
autor
3. júl 2014

dakujem vam vsetkym za rady 🙂

jerryjanka
3. júl 2014

@sarinka91 ja som teda mala len 7 kočikov zatial ale za seba ti poviem nekupuj kočiky ako je camarelo, tako, bexa - su to značne ťažké kočíky, mne sa dokonca aj môj quinny zdal ťažky tak som ho momentalne vymenila za baby jogger,
ale podrobnejšie, ak nechceš chodiť vyslovene len po nákupných centrách je lepšie mať väčšie kolesá, pripadne nafukovacie kolesá aby si nehrkala na teréne, potom ide o to či chceš jeden kočik na stalo alebo jeden hlboky a potom už lepší športový, - tato druha varianta je lepšia lebo obvykle aj ked kupiš kombinaciu tak využiješ ho chvilu a potom aj tak zhanaš lepší, lahší, praktickejší športový kočík. a dalšia vec radšej lepší kvalitnejší kočík z bazaru, ako nový ale oničom, pišem ti to hlavne kvôli tomu že som si všimla čo píšeš vo fotoblogu že zistuješ ceny na polských trhoch

bar12
3. júl 2014

Ano ako pisu ostatne mamicky, tiez som sla radsej do lepsej znacky a pouzivany 🙂

moni244
3. júl 2014

nečítala som všetko, čo ti tu radili, napíšem svoj postreh. Druhý krát by som kúpila používaný hlboký kočík a potom, keď by malo dieťa pol roka by som investovala do drahšieho športového ľahkého kočíka, ktorý by mal širokú striešku, dal sa dať do ľahu, jednoducho sa zložiť a hlavne aby bol ľahký. Mala som 3 kombináciu, ako super vec, to áno, len ja som mala tiež zimné dieťa a v januári na ďalší rok som kupovala nový športiak, lebo moje dieťa začalo behať a bolo mi to takto jednoduchšie utekať za ňou a aj do autobusu, po schodoch som to mala super

jerryjanka
3. júl 2014

keby som šla do konkretnej značky tak hlboky by bol fakt že jedno aj stara liberta, a športovy Baby jogger city mini GT to je srdcovka, obrovsky na priesot ale lahky a skladny po zložení aj do maleho kufra, kolieska nafukovacie ale nikdy neprasknú, sklada sa za sekundu, strieška v každej polohe tak že zatieni aj cele dieta ked chceš.

dollynkaa
3. júl 2014

@sarinka91 ja odporucam stokke. Len vajicko nato maxi cosi bo stokke su strasne tazke.

lienka1601
3. júl 2014

@jerryjanka ja suhlasim kocik hociaky na pol roka aj ten najlacnejsi maju velke vanicky.. dobre kolecka.. popol roku predas dalej a ja mam BJ citi mini a je to naozaj spokojnost.. da sa dat do lahu mega strieska velky kosik.. je priestranny syn mal 3 a pol a spal v nom v pohode.. pri dcere som si knemu dokupila vanicku 🙂 je dlha ako ostatne ale je uzzsia.. ale do 4 mesiacov nam stacila.. mala sa narodila v januari.. 🙂
@sarinka91