Ahojte , je tu niekto kto mal zvyseny kortizol a nemohol spavat ?
Mala som to tak,ale kortizol len z krvi zistovany
Autorka: nevies zaspať alebo sa budis o tretej?
@hugger neviem zaspať :( máte skúsenosť s tým?
@aaadkaaa a prešlo vám to ? Mala ste z toho aj nespavosť?
@taynee slinny test len
Ano, preslo a ano,mala som obrovsky problem s nespavostou
@aaadkaaa z coho sa vam ustalil ten kortizol ?
@taynee nie vobec
Netusim. Mala som ho vysoky v tehotenstve,par mesiacov po porode uz bol na tej hornej hranici. Uvidim na komtrole na jesen ako na tom bude
@aaadkaaa tiez ste nevedela zaspat ? Ako dlho ste mala nespavost ?
@taynee aky lekar to vykonava ? Ja som si slinny test dala robit ako samoplatca tak neviem
Autorka, slinný test ráno alebo pred spaním bol kontrolovaný? Hormonálnu antikoncepciu neužívaš?
Ak je len zo stresu zvýšený, tak treba riešiť príčinu, potom sa časom pekne zníži.
Ak by bola vážnejšia príčina, tak príznaky sa budú časom zhoršovať a rozhodne to neostane len pri nespavosti. Slinný test na Slovensku takmer žiaden endokrinológ nekontroluje, ani v národnom endokrinologickom ústave to nie je súčasťou diagnostiky.
@karush mala som tri odbery ranny , potom 17.00 a 23.00, HAk neuzivam . Praveze stres nemam ziadny len z toho nespania mam nervy . Ano viem ze endokrinologovia na SK toto nevysetruju len z krvi jeden endokrinolog mi to vzal a z krvi to bolo vtedy ok .
Všetky 3 hodnoty boli zvýšené? Ono to môže byť aj tak, že trpíš nespavosťou a tak kortizol sa musí držať na vyšších hodnotách, lebo práve jeho pokles umožňuje zaspať a jeho nárast vstať ráno.
@karush ano
@karush nezaspim ani cez den keby som neviem ako chcela nejde to
Tak treba sa znova pýtať k endokrinológovi, on potom už bude riešiť ďalej, pravdepodobne žiadankou na endokrinologické oddelenie alebo aspoň dexametazónovou blokádou či 24h zberom moči. Nepracuješ ani na zmeny?
@karush nepracujem na zmeny
@karush môže ma ten kortizol aj cez den držať takú nabudenú že nezdriemnem ?
Samozrejme, on počas dňa postupne klesá a pred spaním poklesne na nízku hodnotu, aby človek zaspal, v noci sa zas začína postupne zvyšovať do rána, aby človek dokázal vstať a fungovať.
@karush ako ho je mozne znizit ? Okrem redukcie stresu . Endokrinologovia davaju na to nejaky liek?
napada mi, ze by teoreticky mohol byt zyvseny kortizol aj dolsedok, nei pricina nespavosti, je to stresovy hormon a aj nedostatok spanku je pre organizmus stresor.
no kazdopadne asi by bolo dobre popatrat,c im to je.
aj teda stres moze kortizol zvysovat.
Vždy sa rieši príčina, ak je tam hormonálne aktívny nádor produkujúci ACTH alebo kortizol, tak prevažne chirurgicky, ak príčina iná, tak tam už endokrinológ má obmedzené možnosti, treba zistiť príčinu či to nespôsobuje akútny alebo chronický stres, prebiehajúca choroba, práca na zmeny, ťažká obezita, depresia, posttraumatická stresová porucha, veľká fyzická či psychická záťaž, PCOS, užívanie HAK/tehotenstvo, skleróza multiplex, AIDS, alkoholizmus, panická porucha, bulímia/anorexia n. ...