Zvýšená kyselina močová

29. nov 2022

Ahojte,

bola som na preventívnej prehliadke a mám zvýšenú kyselinu močovú ,vyšlo mi 379. Z čoho vzniká? Je to spôsobené nadváhou alebo stravou. Dostala som užívať Milurit 0,5 tbl denne . Dá sa to upraviť aj bez liekov? A môže to mať nejaké následky? Ďakujem

viestta
29. nov 2022

A dietu ti neporadili?

autor
29. nov 2022

@viestta nie zatiaľ len užívať tabletky, preto sa čudujem, že jem málo mäsa

moni106
29. nov 2022

Moze byt spôsobená aj nedostatocnym pitnym rezimom.treba zvysit prijem tekutin

maminka880
29. nov 2022

Aj ja ju mám zvýšenú....

autor
29. nov 2022

@moni106 ahoj, to môže byť ja vypijem za deň asi 3 kávy a pohár vody, vôbec necítim smäd

nika1971
29. nov 2022

Pri dne sú absolútne nevhodné potraviny s vysokým obsahom purínov:

• vnútornosti – pečeň, obličky, brzlík, srdce, mozoček, pľúca
• mäsové vývary, silné mäsové polievky a vývary
• divina
• údené výrobky
• sardinky, šproty
• hotové koreniace zmesi, sójové omáčky a bujóny
• alkohol, hlavne pivo a ťažké vína

Potraviny, ktoré treba obmedziť:

• červené mäso – hovädzie, jahňacie, bravčové
• strukoviny – hrach, fazuľa, šošovica
• špenát, karfiol, cvikla
• tuky, maslo, oleje
• plesnivé syry
• káva, čaj, kakao
• víno

moni106
29. nov 2022

Ja som ju mala tiez zvysenu.dr.poradila viac pit.a teraz mam vysledky ok.skus pridat s pitnym rezimom a napravi sa ti to

autor
29. nov 2022

@moni106 ďakujem

autor
29. nov 2022

@nika1971 ďakujem

malacibulka
29. nov 2022

Jednoznacne si dehydrovana. Je to neprijemne ale zial musis nasilu. Nastav si budik na kazdu hodinu a vypi pohar vody.

nevenka
29. nov 2022

No tak to mas nedostatocnym pitnym rezimom. A okrem purinov, zvysuje kyselinu mocovu aj fruktoza, napriklad taky glukozovo-fruktozovy sirup, ktory davaju do sladenych vod.

ivanis267
29. nov 2022

Ahoj, presne tak, málo vody a skús pridať pohyb. Bez pohybu zaťažuješ obličky, treba im pomôcť.

simca06022011
29. nov 2022

No zvyčajne najskôr odporučia diétu. Bezpurinovu. Načítať si skús.

matabb73
29. nov 2022

Okrem diety o ktorej tu uz píše treba piť veľa čistej vody a žiadne sladené nápoje. Môj syn mal tiež zvýšenú, aj lieky bral a jemu pomohlo najviac toto. Žiadne malinovky, len čistá voda alebo nesladený čaj.

autor
30. nov 2022

@matabb73 o koľko mal zvýšenú a po akej dobe mu to pomohlo?

matabb73
30. nov 2022

Zdá sa mi, že okolo 390 mával. Je to už dávnejšie, tak neviem presne. On bral tiež Milurit pár rokov jednu tabletku, potom polovicu a potom už nič. Jemu to začalo v puberte a keď bol dospelý už nebral lieky. Zrušili sme všetky údeniny a sladené nápoje. Sami sme videli, že mal zlé výsledky po Vianociach keď pil viac coly. Alebo keď jedol párky. Veď vyskúšaj a potom sa objednaj na kontrolný odber a uvidíš či to klesne. Ono to chce asi dlhsi čas.

autor
30. nov 2022

@matabb73 ďakujem 🙂