Zvýšená hodnota GMT na pečeňových testoch

mia091
21. okt 2020

Ahojte, možno je tu už taká téma. Vyšla mi zvýšená hodnota GMT (1,6) na pečeňových testoch. Trochu sa bojím, mám ísť na sono, užívam teraz drvené plody Pestreca mariánskeho. Máte niekto skúsenosti s touto zvýšenou hodnotou? Pomohol vám to? 😔

sisa_s
21. okt 2020

Mala si niekedy problemy so zlcnikom? Alkohol pijes? Neuzivas lieky na epilepsiu? Treba zistit pricinu, pestrec moze pomoct, ale nemusi

mia091
autor
21. okt 2020

@sisa_s nepijem, nefajčím ani lieky neberiem 🤷🏽‍♀️ je pravda, že robím vo fastfoode, takže hranolky a majonéza sú každý deň 😏

sisa_s
21. okt 2020

@mia091 ostatne enzymy boli v poriadku? AST, ALT?

mia091
autor
21. okt 2020

@sisa_s áno, myslím že AST bolo zvýšené. Ale tak, že doktor povedal, že to nebude vôbec ani riešiť.

sisa_s
21. okt 2020

@mia091 no prave pri zvysenom GMT aj AST by bolo potrebne doriesit pricinu, tam sa pocita pomer, ale mozno bol nizky, preto povedal, ze to nebude riesit...na vasom mieste ale vynecham kazdodenne hranolky a majonezu, viac cvicit, fyzicka aktivita znizuje GMT, pestrec nie je na skodu, nepit alkohol, sledovat, ci nebude bolest v oblasti pecene a zlcnika, ci nebude zltnut koza a podobne 🙂

mia091
autor
21. okt 2020

@sisa_s bolesti chvíľkami mám, týždeň sa stravujem zdravo. Nič vyprážané 🥳 a musím povedať,že sa cítim lepšie. Tak snáď bude všetko ok

janka_01
12. aug 2022

@mia091 ahoj, mám podobný problém ale užívam lieky. Mala som zvýšené hodnoty ale vraj mierne, tiež to lekárka nejak nechcela zatiaľ riešiť pretože to na chorobu pečene nevyzerá a mám prísť o mesiac na kontrolné odbery. Objednala ma aj na sono brucha ale tam som objednaná na koniec októbra. Užívam pestrec mariansky. Cítim sa úplne normálne. Klesli ti hodnoty nakoniec?

mia091
autor
13. aug 2022

@janka_01 ahoj, áno klesli. Ale ja som brala Lagosa lieky. Pestrec som tiež kedysi žula ale tak mi to rozsekalo ďasná že už som s tým prestala

janka_01
14. aug 2022

@mia091 ďakujem, áno užívam aj ja lagosu, v nej je pestrec mariansky. Len užívam antikoncepciu a tá mi zaťažuje pečeň. Koncom augusta idem na kontrolné odbery tak som zvedavá či klesli alebo musím zmeniť HAK za niečo iné 🙂

mia091
autor
15. aug 2022

@janka_01 tak držím palce nech je všetko ok 🙏