Čo sa to deje že každý druhý človek má tetaniu alebo nejaké formy úzkostnych stavov, kam to speje toto.
1. psychicke ochorenia tu boli vzdy, len niekedy bola hanba vyhladat odbornika, ani nebolo tolko lekarov a poznatkov z oblasti psychologie a psychiatrie.
2. pretoze zijeme strasne uponahlanu dobu. Ludia sa nahanaju za peniazmi, pracujeme ako stroje, mnoho ludi nema cas ani na seba nie este na blizkych, ziju v permanentnom strese, na mnohych je vyvijany obrovsky tlak spolocnosti, a su jednoducho ludia, ktori to az tak nedavaju.
Ale teda to, ze ju ma kazdy druhy clovek, je trochu prehnane tvrdenie. To, ze o tom citas neznamena, ze to kazdy druhy clovek ma. Len ti, ktori problem nemaju, ti o tom hovorit nebudu 🤷🏻♀️
@zoro9836 v akych firmach toto plati? pracovala som vo velkej i malej firme, i strednej, som ten tetanik, netajim sa, ze som streser co samozrejme nepomaha, a mam najvyssiu produktivitu, takze mne sa kontinualne deje pravy opak - nadrbu mi toho tolko, ze ked kolegovia maju 20 pripadov, ja mavam 55-65, s tlakom na nadcasy, lebo sak treba cloveka vyzmykat. zmykali zmykali, skoncila som s bolestnymi zdravotnymi dosledkami. a tie su so mnou uz 4 roky. v zivote nikdy na Slovensku neprihliadol na psychicky ci zdravotny stav, aspon vo firmach, kde som bola. tam ti volali na PN, ze ci nemozes robit - vyustilo to az do pracovnej sikany povedala by som. nevedela som sa bez pomoci ani najest, ale sefka mi vkuse vypisovala a volala ze jej mam ukazat lekarske spravy a pod - nejake gdpr nic... proste, stretla som sa s presnym opakom, kde sa očakáva, ze nejako budes tukat do pc hoci si ani nevies pohar vody k ustam zdvihnut... takze uprimne ma zaujíma, ci na Slovensku beru ohlad firmy na psychicke diagnozy... este s nemala moznost vidiet to v praxi ani u svojich znamych...
Tiez si kladiem tuto otazku - ci toho bolo kedysi menej, alebo sa to menej diagnostikovalo. No moj pocit je, ze teraz je svet strasne neuroticky. Reklamy coraz napadnejsie, aby uputali a su na milion miestach, kde predtym bol strom, lavicka alebo nic. Ides do nakupneho centra a tam v kazdom obchode hlasna, rychla, aktivizujuca hudba. Vsade kopa svetiel. Tiez hluk z premavky na cestach je vacsi. Mobil stale po ruke, clovek stale k dispozicii. Na mobile stale nieco pipa. Videoklipy k pesnickam - to mi pripada ako totalne neuroticke blikanie. A mohla by som pokracovat. Proste napor na nervovu sustavu je velky, aj ked ide clovek len po ulici alebo do obchodu. Ked sa k tomu prida este stres z prace alebo z niecoho ineho, pohar uz pretecie.
@marianarem Ešte by som dodala, že aj dnešné ultra moderné filmy sú plné efektov, rýchleho deja, akcie a tieto "veci" pôsobia na podvedomie človeka a nie práve pozitívne.
To nie je dobou, len konečne ľudia začínajú chápať čo im je a snažia sa to riešiť, aspoň pár z nich..
Všetci si tieto úzkosti nesieme od predkov..
k zmene 🤷🏻♀️