Zvažujem návštevu psychiatra

13. sep 2024

Ahojte,zvažujem návštevu psychiatra. Mám nejaké psychické problémy,niečo ma trápi veľmi dlho. Ale nikdy som nebola ani u psychológa ani terapeuta. Viem,že môj problém je na diagnózu,ktorú mi asi musí určiť ten psychiater. Ja sa úprimne bojím. Ako mám postupovať? Pomôže vôbec taký psychiater alebo len predpíše lieky?😞

deti95060810
13. sep 2024

problém s tebou prediskutuje psychológ, psychiater len lieči liekmi diagnózu napr. nespavosť, paniku...
psychológ ti pomôže tvoje problémy rozanalyzovať popr. ti doporučí ako zvládať nepríjemné pocity bez liekov napr. pomocou dýchacieho cvičenia ...

autor
13. sep 2024

@deti95060810 nemôžem ísť rovno k psychiatrovi?

64jarka64
13. sep 2024

Možete ísť rovno psychiatrovi

marca12
13. sep 2024

Mozes ist k psychiatrovi,ale ten ti da len lieky. Nerozprava sa z tebou. Najskor by som isla ku psychologovi,mozno sa to da vyriesit terapiami a uz on ti povie,ci je tvoj stav na psychiatra

autor
13. sep 2024

@marca12 podľa čoho bude vedieť aké lieky mi má dať keď by sa somnou ani neporozprával? :(

neillys
13. sep 2024

Radsej chod najprv k terapeutovi ked mas uzkosti skus persen vybrat..

3009
13. sep 2024

Každý psychiater na prvom sedení sa s pacientom rozpráva min 30 min. K psychiatrovi môžeš sa objednať bez výmenného lístku. On ti sám odporučí psychológa ak usúdi, že ešte netreba lieky. Mnohí idú najprv k psychológovi lebo sa boja brať AD od psychiatra.

gemerka17
13. sep 2024

Pri psychických problémoch je alfa a omega pomoc u psychologa. Ten je jedinou liečbou. Pomôže rozanalyzovat problém a nejako ťa usmerniť, aby si dane situácie zvládla a upratala si to v živote. Psychiater predpise lieky. Lieky sú fajn na začiatok, aby si vedela sa nakopnúť riesit problemy pomocou psychologa a ľahšie preklenut to najhoršie obdobie. Potom sa postupne vysadzaju.
Veľa ľudí robí chybu, že berie lieky od psychiatra dlhe roky ale k psychológovi nikdy nešli. Čiže nič v živote nezmenia a stále sú na tom istom bode.

oli18
13. sep 2024

@marca12 to odkial mas, ze psychiater sa s pacientom nerozprava? 🙉

marca12
13. sep 2024

@oli18 Maloktory psychiater sa s tebou rozprava. Vypocuje si problem,ale nevedie terapie. Mam psr znamych,ktory museli vyhladat pomoc a ani s jednym psychiater nesiel do hlbky.

marca12
13. sep 2024

Zakladny rozhovor samozrejme prebehne. Ale nejdu do hlbky tak ako u psychologa. Preto by som ja osobne isla najskor ku psychologovi. Ale je to na tebe. Ak si myslis,ze rovno lieky potrebujes,tak chod ku psychiatrovi.

oli18
13. sep 2024

@marca12 mali vymenit psychiatra. A vies, ze existuje aj psychiater - psychoterapeut?

mimirka32
13. sep 2024

A aky mas problem?

autor
13. sep 2024

@mimirka32 všeličo, úzkosti, OCD, pocity depresie, nechuť žiť…

bozenabombalova
13. sep 2024

@marca12 aj psychiater sa rozpráva s pacientom

mimirka32
13. sep 2024

A vies dovod, ci to zacalo z nicoho nic? A ako dlho ti to trva? Mozes ist rovno aj ku psychiatrovi, nepotrebujes ani vymenny listok.

gemerka17
13. sep 2024

Zarezervuj si termín v pondelok aj u psychologa aj u psychiatra. Budeš potrebovať oboch a tiež sa všade čaká, čiže čím skôr nech to máš.

zemanova28
13. sep 2024

Psychiater len počúva tvoje pocity povieš tam co ta trápi vyrozpravas sa tam pýta sa že prečo sa tak cítiš dá ti lieky. Ak ti dá antidepresíva musíš byt trpezlivá lebo než zaberu trvá to 5 týždňov než sa budeš cítiť o trochu lepšie.

marca12
13. sep 2024

@oli18 A vies vobec aky je problem sa dostat k psychiatrovi? A nieto este k psychiatrovi-terapeutovi. Neidealizujme si to. Vsetci dobri su tak vytazeni,ze je problem sa k nim dostat.

marca12
13. sep 2024

Co najskor ries odbornikov,cakacie doby su dlhe. A je dobre mat popri psychiatrovi aj psychologa. Ja momentalne riesim pomoc pre znameho a moznosti su katastrofalne. Dlhe cakacie doby,neprijimaju novych pacientov,ak aj prijmu,tak cakas mesiace.

autor
13. sep 2024

@marca12 a potom mám aj také myšlienky,že možno iní ludia tu pomoc potrebuju viac ako ja😞

0silvia0
13. sep 2024

Mame som zhanala psychiatra v Trnave, na druhy den mala termin, ale teda si to zaplatila.
Ak mas pocity, ze ini potrebuju pomoc surnejsie, tak skus sukromneho psychiatra/psychologa.

zemanova28
13. sep 2024

To vôbec tak nehovor aj ty mas nárok na doktora keď sa necítia dobre. Neodkladať to tvoje stavy sa môžu zhoršiť. Ja som tiež psychiatrický pacient a tiež som to odkladala bála som sa.

autor
13. sep 2024

@zemanova28 tak nevravím,že môj problém a to,čo mňa trápi je nejaká malichernosť alebo hlúposť,ktorú by som dala do poriadku za krátku dobu. Ale fakt si občas vravím,že niektorí tú pomoc možno potrebuje viac, niekto sa možno chce zabiť, má nejaké moc moc ťažké poruchy alebo kadečo….no jo,ja sa bojím tiež😕 mohla som vyhladat pomoc uz davno ale vravela som si stále,že to odíde samé. Ale tie stavy sa stále vracali…

autor
13. sep 2024

@mimirka32 no viacmenej z ničoho nič, neviem úplne čo bol spúšťač ale už je to pár rokov

marca12
13. sep 2024

To je blbost. Kazdy,kto to tak citi,potrebuje pomoc. To sa neda odmerat,kto ju potrebuje viac. Uz len ked nemas chut zit,je to jasne volanie po pomoci. Neodkladaj to,sama si nepomozes,ak sa to prehlbuje.

marca12
13. sep 2024

Ak sa tak citis par rokov ani nevahaj a ihned v pondelok to ries a objednaj sa. Zivot je krasny a kratky. Prezit ho v prazdnote je strasne. Velmi ti drzim palce,aby si nasla odvahu a silu v sebe a vyhladala pomoc. Na to ti lekari a terapeuti su,aby si v tom nebola sama a pomohli ti.

zemanova28
13. sep 2024

Tiež som toho názoru aby si to neodkladala áni nevieš ako sa to vie prehĺbiť a tachsie sa stoho dostaneš von.Ja som to odkladala pól roka to prejde budem silná to vyriešim a iba sa to prehlbovalo a už som bola na dne. Terapeut psychológ psychiater lieky.Naozaj hneď v pondelok to ties neboj sa nieje to žiadna hanba.

naneta258
13. sep 2024

Podľa môjho názoru, ti psychiater len urči diagnózu - pomenuje ju, urči či potrebuješ lieky. Ďalej je to len na psychológovi 🙂

oli18
14. sep 2024

@marca12 terminy je ina tema. Ziaden psychiater si nedovoli predpisat liek bez dokladneho rozhovoru s pacientom.