Zväčšené lymfatické uzliny

7. máj 2021

Ahojte,
už nejaký čas mám na krku zväčšené, hmatateľné lymfatické uzliny. Všetky sú tvrdé, avšak pohyblivé a nebolestivé.
1. mám už hádam 4roky, tú ani neriešim, pod bradou mám ďalšie 2 ktoré sa zväčšujú a zmenšujú, no najviac ma trápi najväčšia ktorú mám na krku. Mám ju asi 1,5roka, vyrástla mi počas 1. tehotenstva. Má takmer 3cm. Moja dr mi kvôli tomu minulý rok brala krv, poslala ma na ORL a na sono. Na sone skonštatovali že tým uzlinam nič nieje a tým sa to uzavrelo. Pred mesiacom som bola na sone znova a uzlina vyrástla o cca 0,5cm. Vyjadrili sa však, že je reaktivneho charakteru. Tiež mi tam našli nejaké malé uzliny priamo v slinných zlazach.
Nenašiel sa však žiadny dôvod prečo by mali byť zväčšené. Brali mi vytery, krv na mononukleozu, herpes, všetko negatívne. Stále mi to však vŕta v hlave a trápi ma to. Neviem, či to nechať tak, alebo čo robiť.
Skúšala som aj lymfatické masáže, čaj na lymfu no nič nezabralo k zmenšeniu.
Má niekto skúsenosti s tým, ako prípadne pomôcť uzlinam zmenšiť sa, alebo už takéto ostanú?

cacianka
7. máj 2021

Ked ta to velmi trápi, skus konzultaciu v NOU Klenová

autor
7. máj 2021

@cacianka som z druhého konca Slovenska... Ale ďakujem ti za radu. Ak by som neprišla na nič jednoduchšie, tak budem uvažovať nad týmto. Nevieš prosím ťa ako to tam funguje? Treba mi výmenný lístok od mojej dr, alebo ako?

cacianka
7. máj 2021

Tak skus onko ustav KE

jazula
7. máj 2021

Mne zo zväčšenej uzliny prišli svojho času nakoniec na lymfom (ORL nenašli nič, tam ma poslali tiež ako na prvé miesto, keďže vraj mohlo ísť o prejav problému s pľúcami), riešili to na hematológii v Prešove. Skúste sa pýtať aj na hematologiu, pripadne, či by nebolo vhodné zobrať vzorku a urobiť rozbor...

modrymotyl8
7. máj 2021

ahoj ja mam tiež už asi 10 rokov zvačšené uzliny po celom krku a nikto nič nerieši, tiež vzali krv, robili mi sono a nič . Takže neviem.

autor
7. máj 2021

@modrymotyl8 akože tiež si vravím, že keby boli nejake zlé, tak by sa to za tie roky už hádam prejavilo. Ale aj tak mám strach najmä kvôli tej najväčšej... Dúfam, že už viac nevyrastie

autor
7. máj 2021

@modrymotyl8 už sa cítim takmer ako strapec hrozna 😁

darkswan
7. máj 2021

ja mam tiez zvacsene, 3 roky bola som na hemato, orl, infekcne tiez bez zaveru, uzliny som mala naposledy 2.9 cm

zuzka10175
7. máj 2021

Laicky môžeme lymfatické uzliny vnímať ako miesto, kde lymfocyty (druh bielych krviniek) „študujú“ cudzí materiál tak, aby neskôr dokázali tvoriť protilátky a chrániť organizmus pred hrozbami. Niekedy sú ale v tomto procese uzliny zahltené a nestíhajú ochranu pred infekciami či rakovinou. Tieto uzliny sa potom stávajú útočiskom, kde sa votrelci môžu skrývať a rozmnožovať, čo sa zvyčajne prejavuje ich zväčšením. zdroj: https://www.imunovital.sk/
Je potrebné to riešiť, pretože aj keď momentálne sa to "nespráva nijako", v záťažovej situácii sa to môže otočiť. Je to časovaná bomba. Treba vyčistiť lymfatický systém, ale aj celé telo, pretože v organizme všetko so všetkým súvisí. Sama som si tým prešla. Ak máte záujem, napíšte mi, môžem vám pomôcť.

modrymotyl8
8. máj 2021

:D presne ale čo iné nám už zostáva nie ? iba čakať 🙂 čakať že to je dobre alebo že niečo z toho bude :( Mne môj kamoš lekár ktorý mi robil usg povedal, že je lepšie ked sa do toho nebabre, myslel to tak, že sú ludia ktorý s uzlinami žijú aj 20 rokov a potom sa rozhodnú že predsa si dajú jednu uzlinu vybrať a už je koniec požijú rok a ...

autor
8. máj 2021

@modrymotyl8 tak ty to ako pohodovo berieš 😁 a ja čistá depka.
A to sa môže stať z reaktivnej uzliny patologicka uzlina? Nesranduj 🙈

sussana29
8. máj 2021

Mám tak isto zväčšené uzliny. Dlho som sa trápila tým, čo mi je. Nakoniec z toho vyšlo autoimunitné ochorenie - Sjögrenov syndróm- zápal slinných a slzných žliaz. Poradím ti aby si si vydupala vyšetrenie u reumatológa. Iné ťažkosti nemáš?- bolesť kĺbov, únava, suché oči.

modrymotyl8
8. máj 2021

Neviem čo ti mam nato napísať, tak beriem to pohodovo, lebo som s tým chodila hore dole a nikto nič nevedel a viac sa spraviť nedalo. Raz mi jedna lekárka vravela že mi jednu uzlinu zoberú na rozbor ale povedala mi že pri tom ako mi ju budú brať , že sa môže stať že mi poškodia hlasivky ... Pozri sa všetko je možné takže na tvoju otázku ti neviem pravdivo odpovedať 🙂

autor
8. máj 2021

@sussana29 čítala som o tom syndróme... Príznaky toho nemám vôbec žiadne... Aj celkovo sa cítim zdravotne dobre okrem tých uzlín
@modrymotyl8 och, to s tými hlasivkami znie strašne... Dosť ťažké keď ti toto dr povie

modrymotyl8
8. máj 2021

inač môžeš mi kludne napísať aj správu ja ti ju nemôžem napísať lebo si ako anonym. Inač tie uzliny máš iba na krku či ? Ja čo viem iba na krku.

denisaaairdacova
14. sep 2023

@zuzka10175 dobrý môžete mi dať viac informácií ďakujem mám zväčšené lymfatické uzliny a bojím sa

denisaaairdacova
14. sep 2023

@modrymotyl8 dobrý prosím vás viete mi dať viac informácií mám zväčšené lymfatické uzliny