Zvačšená nosná mandla, B krivky, tekutina v uchu

dobryden
25. aug 2024

Riesili by ste operaciu ak samotná mandla nemusi spôsobovať problem ale problem je tekutina v strednom uchu?Pokial viem da sa to prepichnut.
Mame spravu ,operaciu prvotne kvoli tekutine,nosnu mandlu aj ked je dost zvatsena by neodstránili ,lebo nerobi problem.
Termin ope este nemame ale uvažujem,nestaci len prepichnut ucha?Vytecie tekutina,upravi sa sluch a mandla moze v puberte zaniknúť.
Poraďte ,podelte sa s vedomosťami a skúsenosťami.Jediny dovod nedať operovať je narkoza.

pribinak
25. aug 2024

Podelím sa o vedomosti; zväčšená, píše sa to bez t

Čo sa týka operácie, to prepichnutie nemá žiadne rizika? Odporúčajú to viac ako operáciu?

kleopatra114
25. aug 2024

Tekutina zvykne vytiect. Na ďalšej kontrole to môže byt v poriadku . Ak mandla nerobí problémy ( chrapanie , chorobnosť , apnoe ) - nedávala by som ju vybrať . Jedine vtedy , ak by sa tekutina objavovala stále a robila problémy so sluchom .

dobryden
autor
25. aug 2024

@pribinak rizika nema ,pretoze pri veľkom zápale moze prasknúť sam a tekutina vytečie.
Nam spôsobuje problem viacej tekutina ako mandla.Ma tekutinu rok,po 3 mesiacoch od zápalu sa sama vstrebať.
Tak asi to beru pragmaticky ma velku mandlu,tekutinu,2 muchy jednou ranou.
Ale ja sa bojim aj následkov narkózy na CNS .
A dakujem za opravu.

dobryden
autor
25. aug 2024

@kleopatra114 Prave ,ma ju rok a rok B krivky,tym padom zhoršený sluch.

pribinak
25. aug 2024

@dobryden toto bude kratučká narkóza, však to je doslova niekoľko minútová operácia, to nie je výkon na niekoľko hodín

Má dieťa nejaké neurologické problemy? Lebo inak …

dobryden
autor
25. aug 2024

@pribinak Nema,a nemoze narkoza spôsobiť tie neurologicke problemy, zhorsit kongitivne funkcie?Jedine toho sa obavám,nieco som si preštudovala,žiaľ toho vela nie je,akurat ze pre male deti a seniorov moze narkoza byt skodliva.

pribinak
25. aug 2024

@dobryden toto konzultuj s lekárom, ale ja nepoznám nikoho v mojom okoli komu by narkóza nejak ublížila?

Chápem ak ma dieťa nejaký vážny zdrav. stav, komplikovane diagnózy, postih CNS, ale u bežného dieťaťa ktoré má vodu v uchu?

jaskolka
25. aug 2024

Takže radšej chceš dieťa nechať pichať do ucha aj opakovane? Ver mi, ze je to kvalitne bolestivé a dieťa nemusí spolupracovat. Aj dospelý pacient mal dosť, keď sme mu to robili.
Ďalej problém je v tom, že tá tekutina nemusí stihnúť vytiect a dierka po paracenreze(prepichnuti) za rastie skôr ako vy tečie všetko von. A potom sa kolobeh bude opakovať. Naozaj chceš toto riskovať, len preto, ze máš neopodstatneny strach z 20minutovej narkózy? 🙈
Mali sme takých pacientov, kde mamička až šialene sa bála operácie, dieťa 4 roky chodilo k nám ako na klavír, nepočítam tie lieky, spreje, ktoré dostávalo, kým otec nestratil nervy, doma "tresol" po stole a dieťa v 6 rokoch konečne šlo na zákrok. Až obzilo odvtedy a mamička sa hanbila ako pes, ze dávno toto mohli mať za sebou, keby nerobila také obštrukcie

dobryden
autor
25. aug 2024

@pribinak Poznam pripad kde 8mesacne,zdrave dieta po narkoze zacalo zaostávať vo vývoji.Rizika su vsade,otazka je co je lepsie a co horsie,ci nechat mandlu a vyhnut sa narkoze alebo opačne.A kazdy lekar povie skor vybrat,pretoze malokto sa zaoberá nežiadúcimi účinkami po narkoze,vlastne na tu otazku ani neodpovedali.Preto sa pytam aj na skusensoti ludi ktori mali podobny problem ako my,ako sa rozhodli.

dobryden
autor
25. aug 2024

@jaskolka Kamaratkinej dcere prepichovali bubienok v 6 r,nic coby sa nedalo zvladnut.
Tak pokial by to účinkovalo a odstránilo to tekutinu radsej ako operacia.A neda sa v lokálnej prepichnut uško a dat tam tu ventilácnu trubičku,ci trubicky sa zavádzajú uz v anestetíi?
Pokial ide o mna ja by som jej to dala kludne vybrat v lokálnej anestezii ako sa robilo voľakedy,lenze na nasu smolu sa to uz bohuzial nerobi nikde.

pribinak
25. aug 2024

@dobryden 8 mesačne dieťa je dieťa v útlom veku, predpokladám že tu sa bavíme minimálne o dieťati 3+

Pozri nikto to nedá 100% záruku k ničomu.

Ja som dávala vyberať mandľu 3+ synovi, ľutujem že nie skôr, ja mam teóriu že nič zle neprivolavam, rizika anestezy som ani neriešila, proste načo? Aj tak to nijak nedokážem ovplyvnit. Verila som že operácia sa podari a synovi sa polepší. A tak aj bolo

To máš tak, 99 deti bude po anestéze úplne ok, a to 1 proste nie. To ti dopredu nikto nepovie

jaskolka
25. aug 2024

dobrý deň a koľko ma tvoje dieťa rokov?
dá sa samozrejme zaviesť stipula aj v lokálnej anestéze, bežne sa to robí, ale hlavne u ľudí dospelých pripadne u plne spolupracujúce ho mladšieho človeka. Proste je to nepríjemný zákrok a bolestivý, to je fakt. Asi najmladší, komu sme to robili, bol 15 ročný chalan.
Mandla sa už v lokálnej anestéze nerobí preto, ze sa bežne stalo, ze sa takto nevybrala celá, potom sa tvrdilo, ze "dorastla". Nuž nedorastla, len sa v lokalke nevybrala celá. Preto sa zaviedla krátka anestézia a zákrok je tak oveľa pohodlnejsi pre obe strany.
Inak mne syna uspavali 2x a do oveľa dlhšej narkozy(zákrok na močových cestach) a ani ja um mi neprišlo obávať sa niečoho. Takže podľa mňa sa fakt obavas úplne zbytočne

jaskolka
25. aug 2024

@pribinak môj syn bol 1x v 1,5 hodinovej anestéze ako 3 mesačný. Neriešila som "komplikácie" ale to, ze potrebuje ten zákrok. A je úplne v poriadku.

dobryden
autor
25. aug 2024

@jaskolka Kym nam daju termin,co este nemame bude mat mozno 8 r.Ale dakujem za info ze sa to da aj takto.Este sa popytam inde.Zatial cakame na termin ope a dovtedy mozem sa informovať .

trgypadl
25. aug 2024

@dobryden nad Tvojimi obavami z narkozy by som si skor robila obavy ze ma stale B krivky a horsi sluch

zuzakava
25. aug 2024

Ahoj, ak sa nerieši čím skôr tekutina v uchu, môžu sa spraviť zrasty a dieťa môže ohluchnut. Poraď sa s lekárom, čo je pre tvoje dieťa najlepšie. Držím prsty.

jaskolka
25. aug 2024

@dobryden pozri, je to tvoje právo, ale paracenteza a dávať 8 ročnému dieťaťu do ucha stipuly pri plnom vedomí (len v lokálnej) neviem ci len tak nájdeš orl lekára. Tam sa nesmie pacient pohnúť ani o milimeter, tá stipula je malinka, veľakrát aj dospelému bol problém to zaviesť na prvý šup. A je to bolestivé aj pri útlmeni lidokainom, bubienok je silno inervovany
Nerozumiem prečo chceš si dat takto trápiť dieťa a este ti v podstate ako odborná orl sestra musím povedať, že to, čo by bol teraz 15 minútový zákrok, môže pri dlhodobom neriešeni byť závažnejsia operácia.
Ale ty si rodič a ty máš aj posledné slovo a zodpovednosť

dobryden
autor
26. aug 2024

@jaskolka A tie zrasty je len predpoklad alebo sa to naozaj stalo?Len uvažujem,ak sa detom odstraňuje mandla tak podla coho sa uvažuje o zrastoch?Pretoze ziaden lekar mi nedal jasnú odpoved len mozno,mozu byt zrasty a pod.
Ja sa pytam na ine moznosti,ak by bola moznost vyhnut sa narkoze tak by som zvolila tuto moznost.Ak takato moznost neexistuje,tak uz nic ine neostáva len uspat.

jaskolka
26. aug 2024

@dobryden aké zrasty myslíš? Zrast bubienka po paracenteze? Áno, bubienok môže zrast rýchlo, skôr ako tekutina úplne vytecie a potom sa zákrok opakuje. Mali sme ľudí, ktori mali paracentezu robenu v piatok, prišli v pondelok a bubienok bol zaceleny, pričom bolo stále vidno za ním tekutinu. A mohli sme pichať tam znovu.
Preto sa dávajú tie stipuly, hlavne ak je tekutina v uchu už dlhšie, a mení konzistenciu na taky až akoby hlien, doslova "sopeľ v uchu". Vtedy už bez stipuly sa nedá pohnúť, odsáva sa to a ucho, teda bubienok musí ostať istý čas otvorený.
Zároveň je tam riziko v tom, že ak sa opakovane pichá do ucha, ten bubienok sa zjazvuje, hrubne a následne to takto môže ovplyvniť aj jeho funkciu.

dobryden
autor
26. aug 2024

@jaskolka Prepac ,nevyjadrila som sa,zrasty kvoli ponechaní nosnej mandle.Lebo ani doktori sa nevedeli k tomu jednoznačne vyjadriť.

dobryden
autor
26. aug 2024

@jaskolka a vážim si inak tvoj cas ako odborníčka som ti vďačná za nazor.Pretoze naozaj my co mame orl lekárku ta nam vobec nic nevysvetlí,preto sme sa dali este inde vysetrit az tam nam vlastne vysvetlili moznosti rizika a dôsledky.I ked tie zrasty to skor lekari si myslia,ktovie ci maju s tym realne skusenosti,kedze povatsine sa tymto detom mandla vybera.Malokto asi odmietne operaciu.Mna by aj zaujimalo,ak sa mandla ponechá,ci zmizne v dôsledku pôsobenia hormónov v puberte alebo mate aj pripady kedy vyberaju nosne mandle uz dospelým ludom.

jaskolka
26. aug 2024

@dobryden ďakujem. Neviem však, ake zrasty myslíš, zrasty čoho?
Nosohltanova mandla obvykle zaniká v puberte, ale stane sa, ze občas u niektorých dospelých ostanú jej zvyšky. Mali sme aj takých pacientov, ale fakt možno pár, zriedkavo to je

dobryden
autor
26. aug 2024

@jaskolka no zrasty na uchu,ked sa mandl nevyberie.Tak mi povedali asi dve doktorky.

jaskolka
26. aug 2024

@dobryden možno mysleli to, ze pri dlhodobom zahlieneni ucha je možné jeho trvalé poškodenie. Jednoducho laicky povedané, tie kostičky v uchu sa nehýbu, alebo hýbu obmedzene kvôli tej tekutine, tým pádom sa zhoršuje sluch a skutočne môže nastať nezvratné poškodenie.

dobryden
autor
26. aug 2024

@jaskolka Dakujem za odpovede.Ja viem ze sa asi nevyhneme operacii,ale nadej umiera vraj posledna🙂Pekny vecer Ti este zelam.