Zuby múdrosti

lusyinka
19. dec 2013

Ahojte baby! Dnes som bola u zubára na preventívke a oznámil mi, že 2 zuby múdrosti ešte nemám celkom vonku, ale mám ich rozlámané a musia von. Mám z toho totálny stres, tak sa na vás obraciam s otázkou, či máte skúsenosť s vyberaním týchto zubov a ak áno, tak akým spôsobom? Počula som o výbornej klinike v Martine, kde to urobia pod narkózou, čo by bolo pre mňa ideálne, len neviem či a koľko sa platí, ja som z Levíc, tak neviem či by som sa tam vedela dostať. Hrozne Vám Ďakujem za skúsenosti a rady.. :-/

luba28
19. dec 2013

@lusyinka robi sa to na stomatochirurgii,....a je to ako iny operacny zakrok,bud v lokale,alebo v celkovej anesteze,to je na dohode s lekarom,ale nic hrozneee,....

evelynm
19. dec 2013

moj manzel to absolvoval, nie je to prijemne, ale da sa to v pohode zvladnut. Myslim, ze famy su horsie, ako samotny zakrok. Zavolaj si do Martina, oni ti povedia, ako postupovat. Drzim palce.

lusyinka
autor
19. dec 2013

no on mi povedal, že po 10.1. im mám zavolať deň predtým ako budem chcieť prísť, ráno pôjdem na dentálnu hygienu a potom mi to vyberie...tak ja neviem...domov som šla na taxíku a taxikár mal skúsenosť s tým, že jeho kamarátovi trhal tak, že mu dal takú kovovú klietku do úst aby ich nemohol zavrieť a nejakým dlátkom mu po ňom klepal kým sa nerozpadol a nevybral mu to...no viac mi nebolo treba porozprávať....

lusyinka
autor
19. dec 2013

@evelynm a kam do Martina? Do Medimy alebo do Univerzitnej nemocnice? a btw ja nemám ani rtg ani nič, iba jeho veta: obe osmičky sú rozlámané a treba ich vybrať....

evelynm
19. dec 2013

@lusyinka , skusila by som v Univerzitnej nemocnici, najdi si na nete cislo a zavolaj. Ale predpokladam, ze ta objednaju az na januar.

lusyinka
autor
19. dec 2013

@evelynm to nevadí, aj tu by som šla až v januári...ale bez narkózy a trpela by som hrozne....

lusyinka
autor
19. dec 2013

@evelynm a ďakujem pekne 🙂

evelynm
19. dec 2013

@lusyinka , ani lokalnu anesteziu by ti nedali? môjmu muzovi to robili tak - lokalne umrtvili, nie celkovu narkozu.

sigma510
19. dec 2013

mne vyberali spodné v Trenčíne na zubnej chirurgií v lokálnej anestéze, bol tam super doktor, a aj keď to miestami bolelo (nejako na mňa tie umrtvováky nefungujú 😀 ), raz dva bolo po zákroku, vyberali mi ich z odstupom cca 2-3 týždňov a vonku bol každý za cca hodinku, hodinku aj pol vrátane šitia, nič strašné, akurát to bude potom boleť a týždeň sa poriadne nenaješ, ale prežiješ to. V dohladnej dobe ma to čaká opäť s hornou osmičkou a tú mi bude vyberať už môj zubár keďže je aj stomatochirurg tak som zvedavá 🙂

sigma510
19. dec 2013

Ja som zatial ani nepočula že by po ostatných stránkach zdravého človeka pri vyberaní osmičiek uspávali, ale tak dnes sa dá už asi všeličo a s lokálkou to robia určite všade, šak to by som toho doktora zaškrtila keby sa ma bez injekcie chytil 😀

kiki68
19. dec 2013

jaj mam zatial nejak 6 zubov mudrosti, 2 a dva hore na kazdej strane, jeden a jeden dole...vsetko su to plnohodnotne stolicky..nechapem ako sa mi to do ust zmestilo....tolko zubov navyse... 😀

mojmu chlapovi extrahovali dva zuby mudrosti,zle vyrastene v blave, mame sikovneho zubara, co je aj stomatochirurg a teda nebolelo,len citil tlak. Nas zubar ale paradne znecitlivuje, mne ked tahal nerv,tak som necitila nic, ale potom som necitila este polku dna celu polovicu tvare. No ale radsej chodit s xichtom ako po porazke,nez zazit tu bolest.

mia501
19. dec 2013

mne pred nedavnom tahali zub mudrosti ktory bol otvoreny a zniceny, tak mi ho zubny chirurg prerezal na polovicu aj korene a postupne vybral, ale vobec to nebolelo....ja som inak strachopud a ked mam ist ku zubarke tak tyzden nespim , nieje sa coho bat

zita19
19. dec 2013

@kiki68 A ty aka musis byt mudta zo 6 zubmi mudrosti!!! 😀 😀 😀 😀
Ja mam 55 rokov a obidve horne osmicky neprerezane. Ja tvrdim, ze este furt mam nadej na zmudrenie. Vsak mozu este vyrazit 😀 😀 😀 Zubar sa smeje, ze som dalsi krok v evolucii, ze mi tie zuby co ako vsazravec nepotrebujem, ani nevyrazili.
A syn je este o krok dalej.. On ma zas osmicky malicke, nie take stolickoidne 😉

zuzi_33
19. dec 2013

@lusyinka Ja mam vytrhnute obe horne osmicky. Vysli mi aj spodne a poviem ti, zazila som si s nimi teda dost len kym sa ako tak vytlacili.... ☹ Jeden horny bol vytlaceny len kusok a aj ten kusok sa mi rozpadaval. Mne to robil moj doktor len s umrtvenim a musim poklopat, ze okrem tlaku ked ich tahal som bolest necitila... ani som sa nenazdala a boli von 🙂 . Stale mam vsak dolne, tiez sa drzia ako kliest 😀 . Mam aj strach ked na nich dojde, lebo predsa trhat horne zhora nadol ide lahsie ako zdola nahor.... teda si myslim. Takze netreba mat taky strach, nejak to urcite zvladnes. Ked som to prezila ja, co mam panicky strach zo zubarov, tak to zvladnes, neboj 😉

nadherna
19. dec 2013

no mne vyberali minuli mesiac. Je to ine ako normalne ale da sa zvladnut. Musi to zvladnut kazdy zubar naco hladat odbornika.

darkabarka23
19. dec 2013

@lusyinka ahoj,ja robím s súkromnej zubnej ambulancii,a robíme aj stomatochirurgiu,osmičky vyberáme rôzne komplikované a určite to neprebieha pod takým hrôzostrašným scenárom,ako si počula v taxíku 😉 .robíme to v lokálnej anestéze,a anestézy sa dá vždy toľko aby pacient nič necítil,takže si myslím,že celková anestéza je zbytočná.Lokálna anestéza miesto dostatočne znecitlivie,takže sa nie je naozaj čoho báť 🙂

lusyinka
autor
19. dec 2013

baby ďakujem za rady, bojím sa stále, ale musím to riešiť :-/

sigma510
19. dec 2013

Ja by som si teda asi u bežného zubára nenechala chirurgicky odstrániť osmičku ( niektorí mladí nevedia poriadne ani plombovať nie ešte osmičky ťahať), tobôž nie ešte nenarastenú, a hornú, no pfú, mne tak debilne horná rastie že má posplietané korene zo sedmičkou a chudák zubár (to je ten čo je aj stomatochirurg) bol z toho tiež paf že to ešte nevidel a sám nemal veľmi odvahu sa do toho púšťať, kým to nevylezie aspoň kúsok von, lebo na RTG sa tie zuby tak divne prekrývali, tak jej trošku pomohol skalpelom a už je napolovicu vonku, ešte pár týždňov a budem zase o zub chudobnejšia.

elin20
19. dec 2013

Mne zub mudrosti rastie korenmi z boku, nie z dola a zubarka ma posiela do KE, len od leta sa tam neviem dostat, lebo strach mi nedovoli, ale februar to uz isti na 100% :(

kiki68
19. dec 2013

ono nie vsetci zubari si na to trufaju,tomu mojmu to posielaju z celeho okresu...niektori koncia aj v nemocke s tymto,ked je to nejake velmi zle vyrastene,alebo skor nevyrastene. Ja neviem,kde to u mna naslo tolko miesta...ved aj zubar cumel na tie RTG snimky :D

gabu_lienka
19. dec 2013

mne tiez dolne osmicky rastli bokom, tlacili mi do ostatnych zubov, z coho ma vsetky boleli, aj hlava, a tiez som sa velmi bala - rok som to odkladala. ta bolest ma nakoniec dotlacila k zakroku, ktory nebol ani z daleka taky hrozny ako som sa bala.. kedze mi to umrtvili samozrejme som nic necitila. ziadna klietka sa nekonala :D robili mi to na 2x - najskor jedna strana, potom druha, lebo to dost boli par dni. prve dni som "jedla" iba acidko a tenucke chlebiky :D ale vynikajuco sa mi to zahojilo. Horna osmicka mi jedna vyrastla, tu mi vytrhli - klasicky, a bolo to ovela horsie! strasne zle sa mi to hojilo, musela som s tym ist este niekolko krat na osetrenie. tak sa ukludni, naber odvahu a sup osmicky von 🙂 nie je to vobec az take hrozne!

lucyliu
19. dec 2013

mne trhali 3 osmičky, 4. nemám vyrastenú 😉 aj tú chceli vyrezať, ale nedala som, máme dohodu, ak nevyrastie, môže ostať 😀 určite choď k stomatochirurgovi. a vôbec sa neboj, ja som sa tiež, ale ten prvý zub bol taká pohoda, že tie druhé dve som si dala robiť oba naraz. ten prvý, čo mi trhali, som mala tak napol vyrastený a raz sa mi to zapálilo, čo bolelo tak šialene, že v rebríčku bolesti sa to doťahovalo aj na pôrod 😝 tak to ma k tomu donútilo. dal mi normálne injekciu, zub vytiahol, mala som tam jeden steh, celá "operácia" od pichnutia injekcie po "dovidenia o 3 dni na kontrole" trvala presne 11 min. 😉 doma som dala potom ibalgin a ďalší už ani nebol treba. keď mi trhali tie dva na druhej strane, tak hore dával 2 injekcie, dolu zase jednu, to mi už aj jazyk stŕpol, ale inak zase pohoda, akurát ibalginy som dala asi 3.
po trhaní budeš asi 2 hodky hrýzť do takého toho kúska obväzu (neviem, ako sa to volá), potom by si mala vypiť niečo mastné (bujón) - to je proti krvácaniu. 2-3 dni po nesmieš piť kávu, kolu, čierny čaj a ostatné veci s kofeínom, príp. fajčiť, mliečne výrobky, nič štipľavé. a treba chladiť, chladiť, chladiť, kúp si v DM-ke taký chladiaci vankúšik, čo sa dáva do chladničky a 15 min. chladiť, potom 15 min. pauza a tak až do večera. jasné, že pri 1-ročnom drobcovi sa to nedá, ale aspoň zhruba 😉 to si daj záležať, potom ti to neopuchne a môžeš fungovať. a prvý deň sa dajú jesť polievky, zemiakové pyré, príp. detské príkrmy mixované, ak to dáš 😝, jablkové výživy a pod. druhý deň už aj mäkký chleba toastový a tak postupne, ako sa budeš cítiť. ja som už deň po aj pizzu jedla, dalo sa. 48 hod po môžeš začať s kloktaním po jedle, kúp si dezinfekčnú ústnu vodu (ja som mala chlorhexamed forte), nech sa to nezapáli. a diery zarastú do mesiaca asi.
fakt sa neboj, uvidíš sama, že to vôbec nie je taký horor, neboj, to dáš 😉