ZŤP a mamina po operácii

marickaaaa
29. okt 2022

Prosím vas poberam rodičovský na dcérku, koli tomu ze nemoze chodit do skoly. Je často chorá. Maminku mi operovali a je ztp. Chcem sa opýtať ci môžem poberať na nu príspevok opatrovateľské a aj rodičovský na dcérku. Samozrejme budem sa starat o ňu jedine ja. Mate niekto s tým skúsenosti?

evica17
29. okt 2022

@marickaaaa myslím že ti budu krátiť opatrovateľky lebo máš rodičovsky a tvoja mamina asi ID. Čiže to nebude plná suma opatrovatelkseho príspevku. Ale poberatho môžeš.

rachel36a
29. okt 2022

Subeh rodicovskeho prispevku a opatrovatelskeho prispevku je mozny....nic ti kratit nebudu ak budete splnat podmienky...tiez som brala predlzemy RP na syna a OP na mamu v plnej vyske

marickaaaa
autor
29. okt 2022

@rachel36a maminka je uz dôchodkyňa

marickaaaa
autor
29. okt 2022

@rachel36a a aka je výška toho prispevku. Musim dochádzať 9km ku nej

rachel36a
29. okt 2022

@marickaaaa ano, chapem, jednou z podmienok je aby jej dochodok nepresahoval vysku
2 nasobku zivotneho minima, ak presiahne, tak o tu sumu sa ti bude kratit OP..samozrejme musi byt odkazana na opateru a ztp

marickaaaa
autor
29. okt 2022

@rachel36a operovali jej kolenny klb. Je odkázaná urcite na opateru druhej osoby. Ona nemá vysoky dôchodok. Ked pride z nemocnice mam ist na upsr

rachel36a
29. okt 2022

@marickaaaa vyska OP je 525€...no to neviem ci vam schvalia...meneny klb nie je ani na ZTP preukaz...ale skusit mozete...ja som opaatrovala mamu, ale mala nirkolkonasobny cievny baipas, nedokazala prejst viac ako 10 metrov a bola napojena na kyslikovy pristroj , a ledva mi to schvalili

marickaaaa
autor
29. okt 2022

@rachel36a ďakujem krásne no uvidíme ked ju pustia nemocnice pojdem si to vybaviť

marickaaaa
autor
29. okt 2022

@rachel36a mamina uz ma ztp preukaz

marickaaaa
autor
29. okt 2022

@rachel36a och tak to ste mali dost teda s maminou roboty. Moja maminka ma uplne zničené kolena jedno jej uz operovali a este jej maju druhe. Plus kopec iných problémov ma

loginexistuje
29. okt 2022

ale opatrovatelsky ti nedaju na starostlivost po operacii na zo je skor ocr a na tu nemas narok ak nemas aktivne NP
na to aby ti dali opatrovatelsky musia urobit posudenie (trva to min mesiac a musi ist o dlhodoby stav u mamy (sleduje sa ci je samoobsluzna a pod)
ak je schopna ist na wc aj ked s pomockou tak by som neriesila ale skus

rachel36a
29. okt 2022

@marickaaaa len operacia klbu je docasny stav, nie trvalý...moj svokor ma menene oba kolenne klby, aj bedrovy q nedali mu ani ztp...na OP treba zavaznu trvalu diagnozu, ale to asi mama ma ked je ZTP

marickaaaa
autor
30. okt 2022

@rachel36a uvidime skúsim sa opýtať a ďakujem pekne za rady. Tu ide o to, ze každý deň musim jazdiť za maminou a ma nizky dôchodok a tiez nemame tych peňazí veľa. Míňam z našich peňazí co mame ako rodina. A viem, ze hocikto využíva kadejake príspevky na kadeco a ani ich nepotrebuje a tu ked ide o chorého človeka pomôž si sam.

marickaaaa
autor
30. okt 2022

@loginexistuje maminka je uz dlhšie ztp a chodi non stop po doktoroch. Daj Boh nech sa vylieci a nebude potrebovať moju pomoc. Ved ja mam dve male deti ja by som.bola len rada. Ale tu skor ide o to, ze musim za nou dochádzať a mna ako maminku na rodicaku to stoji dost. Ale tak uvidíme a ďakujem

mogaa
30. okt 2022

@marickaaaa opatrovateľský príspevok je na človeka ktorý musí mať vysoký stupeň odkázania...tiež si myslím že na daný prípad treba využiť skôr OČR na 90dní...Pri opatrovateľskom príspevku nestačí ZŤP, musí tam byť stupeň odkázania V.alebo VI.....okrem toho ak nebudeš s mamou ani bývať tak tam ani nemôže byť starostlivosť na 24hodín...reálne sa to dáva na určitý počet hodín, počas ktorých by si mala tú činnosť aj vykonávať(chodia aj kontroly z UP)...čiže ak je mama v stave že doma môže chodiť o barlách(čo po výmene kĺbu bude)je relatívne samostatná....stav po operácii kolena je záležitosť na 1-2mesaice nie na roky (kedy sa poberá OP)...takže do úvahy budú brať primárnu diagnózu s ktorou je na ZŤP....

sasa1310
30. okt 2022

@marickaaaa môžeš poberať obe dávky, nebudú ti krátiť nič