Znížené vylučovanie tráviacich enzýmov

okm221
12. nov 2023

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť, mam spomalené trávenie, často ma nafukuje, mam jednoducho neustále potiaze s trávením po jedle a rovnako aj vylucovanim, aktuálne mam špeciálne upravenú stravu, no fungovať takto donekonečna nemôžem. Okrem toho schudla som 24kg, cvičím pravidelne, stravu si viem kontrolovať a aj kontrolujem. siahla som po probiotikach a tráviacich enzymoch, keď si dám tráviace enzýmu s jedlom, je úplne všetko v poriadku. Ak si ich nedám, cítim sa katastrofálne, nafukne ma a riadne závodní. Intoleranciu na laktózu nemám a na lepok som tiež nespozorovala. Avšak keď si sám tráviace enzýmy je mi oveľa lepšie. Ako sa dá takáto situácia riešiť? Keby chcem navštíviť lekára co by mi na to povedal? Nemáte skúsenosti niekto s takýmto problémom a ako by prebiehali vyšetrenie? Neviem ako sa mam k tomu postaviť, keďze viem ze suplememracia volne dostupných enzýmov nieje moc prospešná ale veľmi mi to pomáha. A zároveň skm sa nestretla v blízkosti s takýmto problémom. Ďakujem

monika4487
12. nov 2023

Ja som bola s tym pred týždňom u alergologa. Spravil mi dychove testy na laktozovu intoleranciu, na fruktozovu intoleranciu, SIBO a z krvi HIT. Vsetko mi vyslo pozitivne. Cize tiez som si musela kupit enzymi a ked si ich dam pred jedlom tak je to znesitelnejsie. Ak zabudem, tak je zle. Na SIBO este ATB. S tymito diagnozami je clovek dozivotne vraj stihly.

vakatko
12. nov 2023

Treba jesť potraviny, ktoré obsahujú Enzýmy, najlepší je domáci Keír ktorý obsahuje enzýmy aj Probiotiká, každé ráno počas 20 dní a 10 dní prestávka.
Domáca kvasená mrkva, červená repa, kapusta ..... je plná enzýmov a probiotík.
Na You Tube sú recepty ako si ich veľmi jednoducho pripraviť.
Veľa enzýmov obsahuje surová zelenina a ovocie, robte si smoothie.
Daj si do googlu potraviny obsahujúce veľa enzýmov.
Treba si budovať Imunitu zdravou stravou, nie chemickými tabletkami z Lekárne a zmiznú intolerancie aj alergie 🙂

okm221
autor
12. nov 2023

@monika4487 no ja som cely život bola ako buchtička, no konečne som po deťoch schudla a odvtedy mám tieto problémy, aj keď stravu mam veľmi kvalitnú, veľmi na to dávam pozor.

okm221
autor
12. nov 2023

@vakatko na stravu si dávam pozor, snažím sa jesť kvalitné ajj kvasene produkty aj Kefir, Jogurty, beriem aj probiotika... Fungujem takto niekoľko mesiacov a nič.. Tie tráviace enzýmy skm si kúpila asi pred týždňom a je to po nich ovela ale ze oveľa lepšie.. Tiež ma to mrzí ze človek sa snaží zdravo jesť a podobne, sama robím coaching ohľadom chudnutia pre maminky, stravu veľmi dobre poznám... Nikdy som nemala s tým problém ale ako som schudla konecne po deťoch tak to prišlo..

majamat
12. nov 2023

@okm221 ja mam problem s travenim, znizenu tvorbu kysleiny v zaludku a asi aj znizenu tvorbu traviacich enzymov.

neviem o tom, ez by sa dlhodobo nemohli, ved ludia, ktori maju urcite dg, uzivaju ich fakt dlhodobo.

ja uzivam len podla potreby Pancreolan. nieekedy to uplne zazrky neurobi a vtedy mi pomaha dat si nieco kysle, ale nei citronovu stavu,t a mi nejak vadi, mne osobne velmi pomaha kysla voda zo zavaranych uhoriekl, k jeldu ak sa da, kysle uhorky,

ak je malo kyseliny, da sa doplnat - Betain HCL.
existuje aj domaci test na kysleinu - https://www.badatel.net/nedostatok-zaludocnej-k...

a teda ja mam probkem s travenim skor v obdobi, ked toho zjem viac.

este mi napadlo, nemusis mat lakt, intoleranciu,a le aj intoleranicu BKM.
pripadne aj ine intolerancie. vseobecne mlieko riedi kyselinu v zaludku. enzym na stiepenie bielkovin - pepsin sa aktivizuje prave kyselinou, pricom musi byt dostatocne kysla a dostatocne mnozstvo., bielkoviny su celkovo zlozka, ktora je narocna na travenie, lebo am vleke molekuly, ktore treba rozlozit na tie mensie.

okm221
autor
12. nov 2023

@majamat ďakujem pekne za odpoveď skúsim si urobiť ten test so sódou, musím ísť už ju dr na testy... Ale na gastro a hadici sa chcem vyhnúť veľkým oblúkom...

vakatko
12. nov 2023

Nemala si v poslednom čase stresové obdobie ??
Psychika veľmi ovplyvňuje trávenie.

okm221
autor
12. nov 2023

@vakatko ani nie, som na materskej, spokojná nič ma netrápi

banalu
12. nov 2023

Pises, ze sa chces gastru vyhnut, no inak to nepojde.
Kludne si si novym zivotnym stylom mohla zobudit nejake autoimunne ochorenie...sla by som k Dr. a to hned, potom smer gastro. Taketo veci sa neodkladaju a "nedufa" sa pri tom. Par mesiacov dalsieho neliecenia ta moze delit od tych najhorsich diagnoz...

okm221
autor
12. nov 2023

@banalu mate pravdu