Zhoršil sa vám po covidovej pandémii zdravotný stav?

12. sep 2023

Mne sa velmi zhrosil zdrav. stav, tak ma napadlo ci ten psych stres nespustil vsetky mozne fyzicke choroby (neockovana, neprekonana)
Ako to mate vy? Nie ste castejsie u lekara?

tanyag
12. sep 2023

Covid 3x, očkovaná a nie, nezhoršil sa mi zdravotný stav, chodím len na preventívky.

vler
12. sep 2023

Covid som nemala, ockovana 4 krat, stav nezmeneny. Pre mna ale covid nepredstavoval extra stres, a to pracujem v zdravotnictve v ambulancii v zahranici

walentina7
12. sep 2023

Ano, mam post covid. Teraz v oktobri budu dva roky. Covid mi spustil všetky možné zdravotné problémy. Som druhý rok PN. Nebolo odvtedy dňa bez bolesti.

sara07
12. sep 2023

nie mne sa zlepšil zdravotny stav a covid prekonany sa ma ani nedotkol neberiem do uvahy velku unavu prvé 3 mesiace prekonané
covid a okolo toho som nebrala ako stres, snažila som sa vytažit to pozitívne a dokonca mám pocit že v niektorých veciach aj pomohol alebo to prišlo skorej
vždy je to na tebe z akej strany sa pozrieš na danu vec, systém atd
zrejme to len driemalo a spustil ich v tebe

autor
12. sep 2023

@vler pre mna hej, umrel mi otec, bala som sa o matku a surodencov, surodenci mali kovid asi 5 krat, prisla som o pracu, pre mna hej

autor
12. sep 2023

@walentina7 tak toto ma strasne mrzi mam podozrenie ze aj my mame v rodine long covid, ako sa to prejavuje?

autor
12. sep 2023

@sara07 v com ti pomohl ak to nie je osobne

januska12323
12. sep 2023

Nie, zdravotne mi to nijak neublížilo a to som mala aj covid aj očkovania.

vler
12. sep 2023

Rozumiem kedze Ta to osobne zasiahlo.

lenkasarka
12. sep 2023

Po hroznom covide sa mi zhoršil zdravotný stav. Pred pár mesiacmi som ochorela dosť škaredo plus všetky možné intolerancie , ale či to spustil covid to neviem.

sara07
12. sep 2023

využila som čas na študium, na zhodenie posledných 5 kg, na veci čo som xy rokov odkladala a celkovo niektoré veci sa pohli dopredu ,veci čo sme odkladali sme dobehli a tak následne sa niektoré veci samé vyriešili alebo prišli
objavili sme čaro kariet a večer hrania sa celá rodina, žial teraz už len ked cestujeme
proste nám viac to obdobie pomohlo ako ubralo

u2jana
12. sep 2023

2x ockovana, 1x prekonana. Pri preventivke mi v krvi nasli zvyseny pd dimer - co znamena krvne zrazeniny, beriem lieky. Lekar vravel, ze je to z covidu

autor
12. sep 2023

PROSIM NECHCEM SPUSTIT DALSIU DEBATU O COVIDE CI OCKOVANI, MOJA OTAZKA BOLA SKOR O TOM CI PSYCH. STRES VAM NESPUSTIL ROZNE OCHORENIA CI URAZY. DAKUJEM

mikadooo
12. sep 2023

Nie, ja som očkovaná, aj korony som mala, našťastie klop klop bez následkov. Kamarátka odkedy mala prvú koronu, nebola očkovaná a odvtedy má zníženú imunitu, zatiaľ sa to doktorom nepodarilo vyriešiť a stále behá po doktoroch, plus každú chvíľu nádcha, teplota, bolesti uší alebo hrdla.

iva33333
12. sep 2023

Ja ma problemy po covide (4 krat) .Pred covidmy uplne zdrava.. Problemy mi spustil covid.Nie psych.stres..

walentina7
12. sep 2023

Mala som covid 2x. Lahké priebehy. 1x len teplota a bolest chrbta, 2x iba herpes a voda z nosa. Covidu som sa nikdy nebála, takze mi problemy nesposobil ziadny psychický stres. Ale po covide nastalo peklo. Čuch sa mi vrátil po 10 mesiacoch a extremne silný. Vadí mi každá vôňa, prášok akákoľvek aróma mi okamžite spustí migrény. Bolest chrbta a kosti zostalo. Aj XY ďalších problémov..
Nikdy by mi nenapadlo že covid dokáže človeka tak rozbiť.

iva33333
12. sep 2023

@walentina7 Presne tak..Ja 4 covidy,tiez som sa ho nikdy nejak extra nebala..Priebeh prva 2 taky stredny priebeh,druhe dva skoro nic len nadcha..No to co ostalo po 4 tom covide je katastrofa..Som pn uz 14 mesiacov.Strasna slabost hlavne noh,tlak v hlave,problem s dychanim,bolesti medzi lopatkamy.

3009
12. sep 2023

Ja som z kovidu nemala žiadny stres. Bola som 3x očkovaná, kovid som nemala. Nič sa mi nezhoršilo a to som už okolo 70-ky.

obleckodogymu
12. sep 2023

Covid som prekonala keď ešte očkovanie nebolo, 3x som zaočkovana a žiadne zdravotné komplikácie nemám ani ja ani nikto z rodiny (tiež prekonani a očkovaní, rôzne vekové kategórie)

petamich
12. sep 2023

u nas som nic nepostrehla

aliaray1
12. sep 2023

Ahoj, my sme 40r, proti covid 3x ockovani, ja v poslednom trimestri, vsetci sme zdravi, dcerka 1.5 r. nebola chora okrem covidu, co sme dostali len prednedavnom vsetci a noro virus z kuoaliska. Mali sme tazsi priebeh na covid. Super sme sa z toho dostali, bez naskedkov. Pocas pandemie sme boli zdravsi, nakolko sme boli izolovany a stale robili z domu.

mane01
12. sep 2023

Nie

minenkak
12. sep 2023

Akurát som prišla od doktora dostala som infúziu, kašeľ,ťažko sa mi dýcha ,bolesti mám pri dýchaní,unavená som bolí ma každý veľký kĺb a psychicky som úplne dole.Covid som mala pred mesiacom

stellarstar
12. sep 2023

1x covid, 4x očko odvtedy si to odniesli pľúca ( som astmatička a alergička ) tvorí sa mi viac hlienu, a oči. Zhoršený zrak, počas covidu mi to šlo na oči čo som hneď pocitila celý čas mi svrbeli strašne oči, zábudlivosť pribudla...

walentina7
12. sep 2023

Ja po covide caste migreny, unava neskutočná, závrate, srdce búši v kľude 90-100, bolest kosti, titzov syndrom, rezanie pod rebrami, problemovy žlčník, nefunkčné travenie,minulý celý rok zapaly mocovych ciest, vsetky vysetrenia ok ani cystoskopia nic neukazala, bolesti čriev a okolo pupka, chronicky zapal slepého čreva, ženské problémy, Bolest pod lavym rebrom vystreluje medzi lopatky,, rehabilitácie 2 mesiace, nariadené masáže, lasery, gastrom zisteny helikobakter trapim sa s nim 2 roky nedá sa zabiť. Lekarovi sa nepozdava pankreas tak mi robili testy na pankreatitidu vysledky budú o tyzden. Uz mi je jedno ako dopadnú,lebo takto ako teraz zijem je to peklo. Po druhom covide bolest nohy, zapálené krcove zily, slabosti v nohe, som po operacii krcovych zil ziadne zlepsenie, neurologia ukazala aj ischias takze k tomu ze som chroma,.este sa mi na kotniku teraz zapalil nerv, stvrty den neviem stúpnuť na nohu. Som strasne za tie dva roky unavená zo zivota. Pochodila som viac ludovych liecitelov a minula neskutočne veľa peňazí a nepomohlo. Kašlem na všetko už. Neverím že sa to niekedy skončí.

zuzanockamt
12. sep 2023

Áno, aj ľuďom v mojom blízkom okolí. A dosť podstatné zhoršenie - veľmi závažné diagnózy.

chiccco
12. sep 2023

Ja som covid prekonala 2x ale odvtedy ma dennodenne boli hlava ,chrbát medzi lopatkami,takisto mojho brata neskutocne boli hlava skoro denne.

autor
12. sep 2023

takze z prispevkov som pochopila ze psychicky pandemia nikomun euskodila a nezhorsila fyzicke zdravie dakujem...

ruzoveokuliare
12. sep 2023

Zo začiatku som mala z covidu stres a veru spustilo mi to dáke autoimunitné problémy. Potom som prestala sledovať správy a psychika sa dala dokopy a aj prejavy problémov sa výrazne zlepšili.
Som neočkovaná, covid som prekonala 2krát behom polroka s ľahšími symptómami ako keď mám chrípku (minulý rok), a po chorobe som mala krátkodobo problém s vypadávaním vlasov a menštruáciou. Od minulého septembra som nebola chorá... Naozaj občas treba vypnúť tie správy a venovať sa rodine.
Čo sa psychiky týka, pracujem na škole a viacerým žiakom to spôsobilo psychické problémy, najmä izolácia od rovesníkov a niektorí aj po prekonaní covidu.

eestimlha
12. sep 2023

v linku nizsie si v slovencine alebo v anglickom originali mozete precitat podrobne odborne informacie o tzv. long covide alebo postcovidovom syndrome, vratane mnohopocetnych roznych priznakov a stavov. Bohuzial, nie je to take zriedkave ako by si clovek myslel. Kopirujem text aj sem, plus linky:

Syndróm dlhého ochorenia COVID-19 (tiež „post-covidový syndróm“)
Výňatok z „Guide to the Management of COVID-19“ [Príručky pre manažment COVID-19] od Dr. Paul Marik / FLCCC Alliance
flccc.net/flccc-protocols-a-guide-to-the-management-of-covid-19
I-RECOVER
Syndróm dlhého ochorenia COVID-19 (Long Haul COVID-19 Syndrome,
LHCS) je charakterizovaný dlhodobou malátnosťou, bolesťami hlavy, generalizovanou únavou, problémami so spánkom, stratou vlasov, poruchou čuchu, zníženou chuťou do jedla, bolesťami kĺbov, dyspnoeou, bolesťou na hrudi a kognitívnou dysfunkciou [400-411]. Až 80 % pacientov
trpí po prekonaní COVID-19 dlhodobým ochorením. LHCS sa nepozoruje len po infekcii COVID-19, ale aj u niektorých ľudí po zaočkovaní (pravdepodobne v dôsledku aktivácie monocytov spike proteínom z vakcíny).
LHCS môže pretrvávať niekoľko mesiacov po akútnej infekcii a takmer polovica pacientov uvádza zníženú kvalitu života. Pacienti môžu mať dlhotrvajúce neuropsychologické symptómy zahŕňajúce viaceré oblasti kognitívnych schopností. [409,412] Záhadnou črtou LHCS je, že ho nemožno
predpovedať na základe závažnosti počiatočného ochorenia. Post-covidový syndróm často postihuje mierne až stredne závažné prípady a mladších
dospelých, ktorí nevyžadovali respiračnú podporu ani intenzívnu starostlivosť. [411] Súbor symptómov LHCS je vo väčšine prípadov veľmi podobný syndrómu chronickej zápalovej odpovede (CIRS)/myalgickej encefalomyelitíde/chronickému únavovému syndrómu. [411] Dôležitým faktorom,
ktorý odlišuje LHCS od CIRS, je pozorovanie, že LHCS sa naďalej zlepšuje
sám, hoci vo väčšine prípadov k tomu dochádza pomaly. Ďalším dôležitým
pozorovaním je, že na rozdiel od ťažkého priebehu ochorenia COVID-19,
ktorý postihuje starších ľudí alebo osoby s komorbiditami, LHCS postihuje
viac mladých ľudí. Okrem toho sa zaznamenala podobnosť medzi syndrómom aktivácie mastocytov a LHCS a mnohí považujú post-covidový syndróm za variant syndrómu aktivácie mastocytov. [413]
Syndróm LHCS je veľmi heterogénny a pravdepodobne je výsledkom rôznych patogenetických mechanizmov. Okrem toho je pravdepodobné, že
oneskorená liečba (ivermektínom) v skorej symptomatickej fáze bude mať
za následok vysokú vírusovú záťaž, ktorá zvyšuje riziko a závažnosť LHCS.
Na vysvetlenie LHCS boli navrhnuté tieto teórie: [411]
1. Prebiehajúce respiračné symptómy (dýchavičnosť, kašeľ, znížená tolerancia námahy) môžu súvisieť s nevyriešenou organizujúcou pneumóniou (aktivujú sa pľúcne makrofágy).
2. Syndróm aktivácie monocytov. Pretrvávanie vírusových zvyškov v monocytoch má za následok prebiehajúcu imunitnú reakciu v snahe imunitného systému odstrániť inkriminovaný(é) proteín(y) a fragmenty vírusovej RNA.
3. Neurologické symptómy môžu súvisieť s mikrovaskulárnym a/alebo
makrovaskulárnym trombotickým ochorením, ktoré sa zdá byť bežné pri ťažkom priebehu ochorenia COVID-19. [414] U 55 % pacientov
sa na MRI mozgu 3 mesiace po infekcii preukázali mikroštrukturálne
zmeny. [415] Okrem toho môžu znaky encefalopatie súvisieť s encefalitídou a autoreaktívnymi mozgovými protilátkami [416], ako aj so závažnou cerebrálnou vazokonstrikciou. [417] Mozgová mikrovaskulatúra exprimuje receptory ACE-2 a „pseudoviróny“ SARS-CoV-2 sa môžu
viazať na mikrovaskulárny endotel, čo spôsobuje cerebrálny mikrovaskulárny zápal a zrážanie krvi. [418]
4. Odhalenie syndrómu aktivácie mastocytov (MCAS) alebo spustenie
syndrómu aktivácie mastocytov. Mastocyty sú prítomné v mozgu,
najmä v stredovej vyvýšenine hypotalamu, kde sa nachádzajú perivaskulárne v blízkosti nervových zakončení pozitívnych na hormón
uvoľňujúci kortikotropín. [419] Po stimulácii uvoľňujú mastocyty prozápalové mediátory, ako sú histamín, tryptáza, chemokíny a cytokíny,
ktoré môžu viesť k neurovaskulárnemu zápalu. [419] „Mozgová hmla“,
poškodenie kognitívnych funkcií a celková únava, hlásené pri dlhom
ochorení COVID-19, môžu byť spôsobené neurovaskulárnym zápalom
súvisiacim s mastocytmi.
Klinické znaky a symptómy možno rozdeliť do nasledovných skupín. Dôvodom tohto zoskupenia je umožniť orgánovo špecifickú cielenú/individualizovanú liečbu.
1. Respiračné: dýchavičnosť, kongescia, pretrvávajúci kašeľ atď.
2. Neurologické/psychiatrické: mozgová hmla, malátnosť, únava, bolesti hlavy, migrény, depresia, neschopnosť sústrediť sa/koncentrovať,
pozmenené kognitívne schopnosti, insomnia, závrat, záchvaty paniky,
tinnitus, anosmia, fantómové pachy atď.
3. Muskuloskeletálne: myalgie, únava, slabosť, bolesti kĺbov, neschopnosť cvičiť, malátnosť po námahe, neschopnosť vykonávať bežné každodenné činnosti (ADL).
4. Kardiovaskulárne: Palpitácie, arytmie, syndróm podobný Raynaudovmu syndrómu, hypotenzia a tachykardia pri námahe.
5. Autonómne: Posturálny tachykardický syndróm (POT), abnormálne
potenie.
6. Poruchy gastrointestinálneho traktu: Anorexia, hnačka, nadúvanie,
vracanie, nauzea atď.
7. Dermatologické: Svrbenie, vyrážky, dermatografia.
8. Sliznice: Nádcha, kýchanie, pálenie a svrbenie očí.

info v slovencine, je to na 2. strane https://covid19criticalcare.com/wp-content/uplo...
v anglictine https://covid19criticalcare.com/protocol/i-reco...