Zdravotné poistenie a povinnosti

monao
21. jún 2020

Dobrý deň, posledné tri mesiace, ktoré som pracovala v zahraničí som nemala zdravotné poistenie. Teraz keď sa budem prihlasovať budem musieť doplatiť tieto mesiace napriek tomu, že je už po uplynutí danej doby a žiadnu zdravotnú pomoc som nepotrebovala ? Pretože mi to naozaj príde už ak zdieranie s pardonom. Napríklad v niektorých štátoch sa vracia zdravotné poistenie ak sa nevyužívajú jeho služby ako motivácia. Tak isto sa chcem opýtať či mi bude stačiť cestovné poistenie, keď idem cestovať alebo mi cestovné vytvoria iba ak budem mat všeobecné zdravotné ? Ďakujem krásne 🙂

mogaa
21. jún 2020

@monao a na Slovensku si bola zo zdravotky odhlásená? ak ano zdravotka u nás ťa pri opätovnom prihlásení môže požiadať o pracovnú zmluvu alebo nejaký doklad o tom od kedy do kedy si v zahraničí platila poistenie.....zdravotné poistenie je u nás povinné, takže je tam nejaká premlčacia doba myslím 10rokov a samozrejme ho môžu vyžadovať doplatiť aj spätne po niekoľkých rokoch....cestovné poistenie je komerčné poistenie, čiže ťa poistia bez ohľadu na to či máš alebo nemáš zdravotné poistenie.....

nika82
21. jún 2020

bavi ta to stale zakladat diskusie ohladom poistenia ?
https://www.modrykonik.sk/forum/paragrafy/ako-zrusit-vseobecne-zdravotne-poistenie/
ved neplat, ta to vsetko dobehne, ked sa ti nieco stane a nebudu ta chciet osetrit lebo niesi poistena

majkeel
21. jún 2020

Netreba moralizovat, ale zdravotne poistenie, ktore platia vsetci, sa vztahuje aj na starych, bezvladnych, chorych,... A nestaci zaplatit v mesiaci urazu 70,91 eur (min.poistenie) a z toho chciet uhradit naklady 10 tis eur na svoju zlomenu nohu, slepe crevo,...
Normalne chod na poistovnu, nahlas sa, pri troche stastia nic nebudu chciet, ak nie, zaplat poistenie dobrovolne nezamestnaneho 3x70,91 eur, to prezijes. Zdieranie je, ked zarobis niekolko tis eur brutto a uvidis, kolko je z toho 14%. 🙂