Závislosť na nosných sprejoch

ja2122
27. nov 2021

Dobrý deň mám problém mám len 15 rokov a som závislá na nosných šperkoch konkrétne olynth. Už asi 4 roky si ich dávam vždy na noc. Cez deň úplne všetko v pohode. Ale jak míle zalahnem do postele mám pocit zapchateho nosa. Keď sa otočim napravo sopel sa mi presunie do pravej nosnej dierky a zase opačne. Proste nedá sa mi bez týchto sprejov spat. Nemate niekto podobný problém poprípade nevie niekto ako mi nejako pomôcť? Veľmi pekne ďakujem

lenkakravcova
27. nov 2021

@ja2122 Mala by si ísť za lekárkou nech ta pošle na nosno krčné. Tam nech ta pozrú, či je ten sopel niečo chronické, alebo ci je to závislosť na spreji, pripadne nejaká alergia, ktorú ti sprej trochu zmierňuje. Nie je to normálne tak dlho ho používať. Je to liečivo.

juliet86
27. nov 2021

@ja2122 ahoj fajn ze si uvedomujed tento svoj problem. potrebujes byt troezliva a nastavit si ciel a postupne pomalinky sa k nemu dostatm ked par noci vydrzis bez tak sliznica ti odpuchne a postupne savrati do normalum medzitym mozes vyskusat ine metody napr sprej s morskou vodou, pripadne zacni pol na pol s olynthom a ppstupne. mozes si nahriat dutiny nad hrncom nech vytecie co ma mozes pouzot nosovu kanvicku na preplach nosa. mozes pouzit etericke oleje napr eukalyptus. a podobne. bide to mozno dlhsia cesta ale verim se to zvladnes. ak by sa ti nedarilo a mas doveru v osvojho vseobecneho lekara porad sa s nim. pripadne pre psychologicku podporu ipcko.sk

nika23t
27. nov 2021

@ja2122 ja som mala tento problém asi od 17tich, 9 rokov Nasivin dennodenne, vo dne v noci. Potom som si sama povedala, že dosť. Ale nechcela som to riešiť nejakou náhradou, tak som proste najskôr vysadila cez deň. Dva mesiace masaker... Oci plne sĺz, v ústach sucho, lebo som nemohla cez nos dýchať. Potom to pomaly prechádzalo, každým dňom to bolo lepšie. Ale chce to veľkú dávku trpezlivosti, poviem Ti, skoncovať s cigaretami bolo pre mňa ľahšie. Ak to chceš zvládnuť bez lekára, tak jedine budes musieť nejaký čas vydržať a "odtrpieť" si svoje. S lekárom skúsenosť nemám. Odvtedy používam sprej len počas nádchy a nemám problém prestať po pár dňoch. Držím palce 🍀

ja2122
autor
27. nov 2021

@lenkakravcova dobre ďakujem

leskovael
27. nov 2021

Týmto trpi vela ľudí a ja sa pridávam. Naj je vysadiť ich a vydržať... Ja som hola bez nich 3tyzdne ale potom som ochorela a bola som v tom opäť. Už mam toho ale dosť takže na jar ked nebude každú chvíľku chrípkové obdobie idem nato a nadobro s tým seknut

ja2122
autor
27. nov 2021

@juliet86 budem sa musieť pokúsiť bude to veľmi ťažké ja už som jednu dobu mala také obdobie že som to skusala ale bola som hrozne nevyspata mala som stresy z toho že sa nevyspim. A ne zlepšovalo sa to nijako tak som to zase začala používať

ja2122
autor
27. nov 2021

@leskovael príjem vám veľa stastia je to veľmi ťažké, no na jednu stranu má potesilo že je v tom niekto so mnou

ja2122
autor
27. nov 2021

@juliet86 a škodia mi tie spreje veľmi?

dori92
27. nov 2021

@ja2122
Ahoj,
Ja som závislá na spreji (muconasal) 10 rokov.
Minimálne 2x cez deň a raz v noci som si musela streknut, inak presne ako píšeš - nemohla som dýchať. Pred mesiacom som sa ale konečne dokopala do ORL ambulancie. Dr mi dala tabletky, sprej, mast a morskú soľ a napodiv od prvého dňa to vcelku zaberá, muconasal už nedávam len tieto lieky od nej a dýchať nosom môžem. Som veľmi rada a dúfam ze aj po liečbe už budem mať pokoj. Chod na orl, tam ti pomôžu... 🙂

ja2122
autor
27. nov 2021

@dori92 ja by som išla k lekárovi s tým. Lenže moji rodičia by ma zabili za to😭. Asi počkam do 18 a potom tam pôjdem sama

ja2122
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ja2122
autor
27. nov 2021

@dori92 a čo vám k tomu povedala že mate nejaký zdravotný problém alebo len závislost?

ja2122
autor
27. nov 2021

@ja2122 lenže mne sa zdá že ja som s tými sprejmi začala preto lebo som tento problém mala aj pred tým než som začala používať tie spreje čiže neviem či to nejako vysvetliť

dori92
27. nov 2021

@ja2122 zabiť ta nemajú začo, to nieje alkohol, ani nefetujes, do tejto "závislosti" spadnes ani nevieš ako. Už po vyse týždni užívania sprejov a kvapiek sa clovek môže stať závislý. Trpí tým sliznica nosa a z dlhodobého hľadiska môžeš mať horšie problémy ako len upchaty nos. Rieš to cim skôr.. A to ani nevravím, ako to ide do peňazí..

ja2122
autor
27. nov 2021

@dori92 ďakujem veľmi pekne ❤❤

be_ky_2
27. nov 2021

@ja2122 Ja si myslím, že aj sama môžeš ísť s tým k lekárovi, nemusíš mať doprovod rodičov🙂

ja2122
autor
27. nov 2021

@be_ky_2 nooo naposledy keď som isla sama zubarovi tak má hneď otočila že mám ísť pre mamu

be_ky_2
27. nov 2021

@ja2122 To vážne? Ja som v 16tých šla sama zo školy k svojej detskej lekárke lebo mi bolo zle a ospravedlňku som potrebovala a v pohode ma vyšetrila a dala papier

nikha2809
27. nov 2021

Baby ja už tiež asi 4 roky používam každý deň sprej do nosa.mam aj od ORL nasonex že ten si striekať a postupne prestavať klasický sprej ale ako som nedávno ochorela zas som tam kde predtým.ja mám celý vyzraty nos zvnútra už pár mesiacov úplne chrasty,chcela by som zas skúsiť prestať aspoň že by som si dala len pred spaním ale koniec,vyzerám ako retard keď celý deň dýcham ústami jedna výhoda tých Rusko že to nieje vidno 😀nemalý ste niektorá tiež taký nos rozleptany?neviem čo si na to dávať natierame to tým vajcom z Oriflame ale moc to nepomaha

leskovael
27. nov 2021

K lekárovi môžeš ísť aj sama. Predtým chod ku tvojej obvodnej a vypýtaj si papier nech ťa ona pošle k orl. Myslím ze ako 15rocna kľudne môžeš ísť na vyšetrenie sama. Ja som normálne chodila k lekárke v takom veku bez rodičov

leskovael
27. nov 2021

Ale určite ta rodičia nezabiju. Normálne chod za mamou a povedz jej o tom, aj to ze si si zisťovala ako a chcela by si to riešiť. Ci s tebou k tej lekárke zájde. Ja ako rodič by som teda nechcela aby mi dieťa tajilo takéto veci. Máš na veci iný pohľad. Ale z pohľadu rodiča ti hovorím že je určte lepšie povedať o tom aspoň mame a netajiť jej to

ja2122
autor
27. nov 2021

@nikha2809 ja mávam také obdobia že raz mám chrasty ale prejde to samo a potom zase nemám

amelie2017
27. nov 2021

Necitala som komentare, ale bola som zavisla velmi vela rokov, mozno aj 10. Jedine, co pomohlo bolo vydrzat. Do 2 tyzdnov som sa toho zbavila.

evasim
27. nov 2021

@ja2122 Tak ja som na kvapkach zavisla uz mozno aj viac ako 15 rokov, mne nic nepomaha, a vacsina doktorov ked im to poviem tak sa len pousmeju....davam si len na noc

ja2122
autor
27. nov 2021

@evasim 15 rokov a nemate žiadne zdravotné problémy čo sa týka nosa?

juliet86
28. nov 2021

@ja2122 ano. nie je to zdrave

denda007
28. nov 2021

Moja švagriná aj švagor boli tiež závislí na týchto sprejoch do nosa a na ORL im urobili plastiku. To znamená že im vložili také implantáty aby im neopuchala sliznica. Sama sa toho nedokážeš zbaviť. Účinok kvapiek je väčšinou 12h preto vždy po tomto uplynutí ti opuchne sliznica. Tebe to vychádza na nocm Nieje to ako závislost na liekoch. Nemusíš sa hanbiť.Tak popros maminu, nech s tebou ide.

amelie2017
28. nov 2021

@denda007 da sa toho zbavit aj bez lekarov, len vydrzat. Ako som pisala, ja som sa toho zbavila minulu jar. Mali sme zakaz vychadzania, pocas cesty do lekarne ma zastavili 3 krat policajti. No a zabudla som kupit sprej. A kedze som nechcela, aby ma zase zastavili a vysvetlovat a riskovat pokutu, vydrzala som to. Prve noci boli zle, ako ked mas silnu nadchu, dychala som len ustami, ale po 2 tyzdnoch som si na sprej uz ani nespomenula. Tiez som pouzivala len na spanie.

evasim
28. nov 2021

@ja2122 ja mam celorocnu chronicku nadchu, inak nic, kvapky su droga, zakazala by som to v lekarnach na volny predaj.....