Závislosť na jedle

28. feb 2024

Tie čo ste chudé celý život, ako to máte s chuťou na jedlo? Nechuti vám? Nedostanete na niečo nezdravé chuť, len tak, počas dňa?
Ja sa v podstate cely život trápim, obmedzujem, priberiem, schudnem, opäť priberiem a zas schudnem...
Posledný krát +20kg, a - 20kg
Lenže ja celé roky bojujem s chuťou. Neustále musím odolávať, alebo pravidelne zlyhavam a doprajem si.
Čo mám robiť? Chutí mi. Spomeniem si na čokoládu a spusti sa mi Pavlov reflex. Mne Chutí úplne všetko a neviem, ako s tým bojovať celý život?

autor
28. feb 2024

Dá sa to v hlave nejak opraviť? Prestať mať tie chute ale natrvalo? Alebo je to ako celoživotná abstinencia?

katka533
28. feb 2024

Aj mňa to zaujíma. Mám rovnaký problém

larinka552
28. feb 2024

Ja to mam podobne. Ak by som chcela vyt chuda, musela by som byt nonstop na diete a kontrolovat sa. Zato moja kolegyna, moze jest aj somariny a je chuda ako prutik. Jej tajomstvo je asi genetika ale hlavne ked vidim ako malicko zje, tak sa necudujem. Tie porcie su malinke ako pre mysku a to uz niekedy nevladze zjest. Fakt, polievku si nosi v takej malej doze, kde by si cakala, ze ma asi iba salatik ako prilohu k hlavnemu jedlu.

autor
28. feb 2024

@larinka552 neverím na genetiku. Dedí sa typ postavy, predpoklad kde sa ti bude ukladať tuk. Je to tými porciami, ako píšeš. Kolegyňa malo je.

autor
28. feb 2024

@larinka552 skúšala som jest aj menšie porcie, ale vždy som si postupne ten žalúdok roztiahla. Keď mi raz chuti, ....

januska12323
28. feb 2024

Tak ti ostáva len cvičiť. Ja nerada cvičím tak sa snažím menej jesť.

gleep1
28. feb 2024

Ja som chudá cely život, ale nikdy som menej nejedla, prave naopak, momentálne jem 2700kcal denne, cez pubertu som jedla raz tolko nez kamarátky, na sladkom som závislá, cez pubertu som kazdy jeden den musela mat celu tabulku cokolady, teraz tak 3 krat do tyzdna, kde tam oplatka, dnes som sama zjedla cely balik toffifee. Sladke vody nepijem, nemam rada, slanosti nejem, nemam rada... Vela sa hybem, odjakživa, ked sa ine deti hrali ja som robila premety a salta. Ak nevies ovladat chute, snaz sa pridat co najviac pohybu. Nie ze posilka 3 krat týždenne, doslova denne co najviac sa hybat, veci co idu spraviť lahko spraviť tazsie (nepouzit obuvak ale zohnut sa, ked spadne nieco na zem spravit drep a nie sa zohnut, namiesto stupienku skusit vyskocit...) no moc ma nenapadaju priklady, jednoducho viac pohybu a všetko co ide urob co najviac fyzicky narocne...

mimi3008
28. feb 2024

Mam 166 cm, 50 kg, som po 2 tehotenstvach...mam aj zrave obdobia, aj take, kedy jem uplne normalne, no v jedle sa neobmedzujem

larinka552
28. feb 2024

Poradit ti neviem, poznam iba klasicke rady a rovnicu prijem - vydaj. Asi iba skusit to s pomocou odbornikov, napr. platit si fitko a trenera. To moze pomoct motuvovat 😉
A ze neveris na genetiku nevadi. Genetika veri na teba 😃 V sucasnosti je objavenych vyse 100 génov, ktore maju vplyv na metabolizmus, regulaciu spalovania, chut na jedlo atd.
Vo vseobecnosti nasa postava, ci hmotnost je vysledkom kombinacue genetiky a zivotneho stylu, pricom jasne prevazuje ten zivotny styl 😉

mandzula
28. feb 2024

Nie som chuda, som stihla a jasne, ze mam chut na to, co by som jest nemala, no mam nastaveny system jedenia 5x denne a pomedzi to nezobem. Dam si aj sladke, no v obmedzenom mnozstve. A cvicim.
Mna motivuje to, ze s nadvahou sa citim zle, to mi ako brzda obzerstva staci.
Pre mna je fajn recept nedrzat doma veci, ktore jest nechcem.

ivik4
28. feb 2024

Chuda som celi zivot ,chute mam riadne a aj sa poriadne vzdy najem

orlikova
28. feb 2024

Mám 168cm, 56kg a občas mi kamošky hovoria ako je možné že som stihla aj keď jem hocičo (napr. Ma vidia dať si dupľu torty na oslave)... ALE, iné dni fungujem takmer rovnako 3jedla denne pomedzi to čosi zobnem po deťoch...ALE môj muž má fyzicky náročnú prácu a urobí v nej 15000 krokov, ja doma na materskej 18000, s deťmi tancujem, dviham najmladsieho, behám po schodoch bol furt dačo...áno chuti mi, ale mám radosť aj z ostatných aktivit

katka700
28. feb 2024

Chute je veľmi ťažké ovládať, ale vieš obmedziť koľko počas záchvatu chuti na konkrétnu potravinu zješ. Napríklad keď máš chuť na čokoládu nezjes za 5 minút 100 gramov, dáš si 1 malinký dielik a ješ ju čo najpomalsie 😊

annm81
28. feb 2024

Poradila by som odsledovať si, kedy máš chute a podľa toho sa zariadiť. Osobne som nikdy nemala problém s váhou a aj sa rada dobre najem, ale jednak mi chutí aj zdravá strava a jednak mám výdaj energie zarovno s príjmom. Čo mám ale jasne odsledované, pokiaľ som zaneprázdnená, som schopná pol dňa nejesť nič a nijako ma to nenapadne a nechýba mi. Pokiaľ len tak sedím a robím len niečo pasívne (film, kniha), tak mám stále chuť niečím sa napchávať.

liv1
28. feb 2024

Som stihla a chute mam neskutocne. Najlepsie vecer. Nemyslim si ze stihlym babam nechuti. Je to v traveni, genetike, pohybe, skladbe stravy a mozno aj tym ze stihle baby nedrzia dietu, organizmus nie je ako na hojdacke. Mohla som jest takmer co som chcela, vaha sa velmi nezmenila. Akurat teraz zmena, 3 mesiace mam traviace problemy, tak mam prisnu dietu. Tak - 3kg.

mabenn
28. feb 2024

Minule som pocula o vyskume na opiciach, kde funguju tak, ze cely den pojedaju, raz viac raz menej, ale vzdy dovtedy, kym nemaju naplnenu potrebu makrozivin, najma bielkovin. Clovek to ma zrejme podobne. Bielkoviny su zaklad pre telo a najma svaly, ked ich neprijmes dostatok, telo bude davat signal na jedenie. Zavisli od jedla sme prakticky vsetci. Treba sa pozriet na obsah jedalnicka a posudit, ci telo ma dost vitaminov, vlakniny, bielkovin. Nadvaha casto vznika z tohto dovodu-vlastna skusenost. Samozrejme pohyb telo udrziava v kondicii. Dalsia vec je stres a zivotne podmienky. Pri chudnuti sa takmer vzdy ale silno odporuca navysit bielkoviny a vlakninu.

liv1
28. feb 2024

Mozno sa opytaj bab v tych skupinach na FB, ze ako to dokazali. Ja som napr. obmedzila sladke zo strachu o zdravie. Mam vela nastudovaneho o vplyve stravy na telo, o rizikach obezity.. Rakovina, srdcovocievne, mozgova prihoda, cukrovka. Klby, kosti, pecen, atd atd. Podla mna to je dost silny argument. Ze sa ludia prejedanim blizia smrti ..

autor
28. feb 2024

@liv1 ja schudnúť viem, len stále je to boj

autor
28. feb 2024

Ďakujem za rady.
Skúsim odsledovať tie časy a posledovať čo vlastne jem.

liv1
28. feb 2024

A este po tretie, psychoterapia. Kamoska to riesila, prisli k tomu ze zajeda samotu, zajeda neprijemnosti, zajeda stres a malo lasky a pozornosti.
Ja viem ze chudnut vies. Ale tym telu skor ublizijes. Davat mu neustale šoky, -+ minus 20-30 kil je horsie, ako keby si mala stabilnejsie vyssiu vahu. Alebo skus prerusovany post. Tam sme tiez schudli hoc sme nechceli

zero1
29. feb 2024

ja si myslím že plus 20 a mínus 20 to sú obrovské výkyvy a hlavne koľko musí človek sprepáčením žrať aby takto priberal a potom zase chudol a zase priberal? autorka si proste povie: chutí mi a tým je to vyriešené. mám výhovorku a idem jesť a dajte mi všetci pokoj. myslím že tu by pomohla terapia zameraná na závislosti. kde ťa naučia ako s týmto bojovať a ver že sa to dá len musíš chcieť.

oli18
29. feb 2024

Presne, ako pise @liv1. Ak by ste vedeli, co obsahuju vase oblubene potraviny, hned by ste ich prestali jest. Ja mam problemy so zaludkom, uz nejem vsetko, ako kedysi. Miesala som hore dole, hlavne vecer. Tak som sa docitala, ze helikobakter si pyta hlavne vecer. Ja ho mam a preto som obmedzila iste jedla, hoci ich mam rada. Schudla som 6 kg. Ked schudne stihly clovek 6 kg, je to citelne. A priberam tazko. Takze schudnes aj ty, ak budes mat zdr problemy. A tie skor, ci neskor pridu, lebo potraviny su plne chemie.

liv1
29. feb 2024

@oli18 mne vcera zistili sibo 🤦‍♀️

zuzinka888
29. feb 2024

A mas dostatok bielkovin? Mam chute ked ich mam malo. Chut na sladke vygeneruje mozog ked ma malo bielkovin skus hodit do KT mozno budes prdkvapena.

missviolet
29. feb 2024

@gleep1 2700, ja by som bola taka stastna veru :D isto mas aj vela svalov, spalujes... ja sa 2h denne prechadzam a viac nez 2000 kalorii nesmiem zjest, inak priberam.. a to som dost vysoka aj dost svalov mam, len sedava robota,tak iba po praci sa hybem a snazim dohanat... na diete pri 1600 kaloriach a splnenych makrach a aj tak mi furt skrka v bruchu uz :D 2200-2300 kalorii denne a som stastna jak blcha, ach, zasnivala som sa teraz:D

missviolet
29. feb 2024

@zuzinka888 ja mam chut zozrat Milku denne aj pri mojich 140-160g bielkovín denne :D hold niektorí ludia proste miluju sladke... inak som presvedcena, ze ta cokolada je tiez nejaky druh drogy, aspon pre mna 😅

zuzinka888
29. feb 2024

@missviolet a mozes napisat v akych potravinach dokazes zjest tych 140g a viac bielkovin? Mne sa nedari ledva 100g. Velmi by mi to pomohlo🤗. A skusala si aj vysokobielkovinovy domaci kolacik s tou cokoladkou- teda kuskom coko??

missviolet
29. feb 2024

@zuzinka888 jasne, moje kazdodenne ranajky maju 35g proteinu - davam si 250 milko 0% tuku greckeho jogurtu, proteinovu granolu a lyofilizovane jahody. na obed zvyknem mavat 200gramov kuracich prs s brokolicou a curry omackou alebo len maso z fritezy posypane obalovacou zmesou a namacam do sweet chilli omacky (tu masa 300g lebo nemam ziadnu prilohu), to mam ako kuracie nugetky :D na olovrant napr z lidla tvarohovu tycinku a vecera bud mozzarella light so cherry rajcinami alebo tvaroh rajo protein 30g alebo 400gramov proteinoveho pudingu s cucoriedkami.

missviolet
29. feb 2024

@zuzinka888 a teda ja na kolace nie som, ja chcem proste len tu echt normalnu mliecnu cokoladu :D ziadne nahrazky mi nezazenu tu chut, takze buď nic, alebo rovno hodit tu čoko

animus
29. feb 2024

Mala som rovnaký problém. U mňa pomohla vyvážená strava. Raňajky, obed, večera - musím mať riadne vyskladané v zmysle bielkoviny, sacharidy, vláknina, tuky. Stačí si dať "zlé" raňajky a už sa neviem celý deň dojest. Občas keď je príležitosť aj zhresim a nehnevám sa na seba. Je to prirodzené 🙂 fungujem na tejto "vlne" už približne sedem rokov a dala som dolu 47kg. Medzitým som dva krát porodila (aktuálne som 7 mesiacov po druhom pôrode a mám váhu, akú som mala naposledy na základnej škole). Okrem stravy som ale zostala "závislá" aj na pohybe. Denne prejdem minimálne 10km, cvičím s vlastnou váhou, bicyklujem a plávam 🙂 držím palce