Za aký čas zaberie Pamycon?

maca2020
4. dec 2023

Ahojte baby za aký čas zaberie pamicon do nosa dakujem

henka80
4. dec 2023

@maca2020 ako u koho. Ale u mna na 3.den.

janinah
4. dec 2023

z netu....o deťoch, ale u dospelých platí to isté...
Ak sa u dieťaťa objavia soplíky zvlášť žltej či zelenej farby, veľa rodičov prosí pediatra, aby mu urobil výter z nosa a podľa výsledkov nasadil antibiotické kvapky. Prípadne ani výter nežiadajú a chcú hneď recept na lieky. Antibiotiká síce účinkujú na bakteriálne infekcie, avšak otorinolaryngologička Denisa Paulechová, ktorá na sociálnej sieti Instagram vedie pod názvom orl_ lekár poradňu pre rodičov, vraví, že je to takmer zbytočné. Dôvody na toto tvrdenie má dva.
Tým prvým je, že „nos nie je sterilné prostredie, baktérie sa tam nachádzajú bežne. Potvrdená prítomnosť baktérií z výteru nosovej dutiny sa ale nerovná bakteriálna infekcia. Ani keď máte soplík mesiac a dokonca ani vtedy, keď je zelený.“

Odborníčka uvádza, že antibiotické kvapky sa často zbytočne predpisujú napríklad v prípadoch častých baktérií Haemophillus influaenze, Klebsiela pneumoniae, Moraxella catharalis či Staphyloccocus aureus, ktorý je všeobecne dobre známy pod menom zlatý stafylokok.
Druhým dôvodom, prečo odborníčka lokálne antibiotiká vo forme kvapiek neodporúča, je, že „akútna rinosinusída, známa ako nádcha, je z 98 percent vírusového pôvodu. Dve percentá sa komplikujú bakteriálnou superinfekciou. Antibiotiká teda väčšinou nepomôžu. Nie, ani Pamycon, ani Uniflox, obľúbenec mnohých v posledných rokoch.“

Antibiotiká prichádzajú na rad, až keď sa nádcha skomplikuje bakteriálnou rinosinusitídou. „Vtedy používame vždy celkové antibiotiká, najčastejšie vo forme tabliet alebo sirupu, nikdy nie antibiotické kvapky,“ uvádza lekárka.

Výter z nosa tak nemá byť podľa lekárky rutinnou diagnostickou metódou: „Vedie často k neindikovanému predpisu antibiotík a prispieva k zvyšujúcej sa antibiotickej rezistencii.”

Žlté soplíky nemajú vždy bakteriálny pôvod
Rodičia si často myslia, že soplíky žltej či zelenej farby vždy znamenajú bakteriálnu infekciu, ktorá si vyžaduje nasadenie antibiotík, podľa lekárky to však nie je pravda. „Je to absolútne normálny priebeh infekcie v nose, kde spočiatku je výtok objemnejší, riedky, vodnatý či biely a postupne sa môže zahusťovať a zafarbovať do rôznych žltozelených odtieňov,“ vysvetľuje. Aj z toho dôvodu nie je správne pri objavení sa farebných hlienov hneď žiadať o antibiotické kvapky či dokonca celkové antibiotiká.

A moj dodatok,tiež od odborníka z netu....v r.2050 bude najčastejšou príčinou smrti rezistencia na ATB,teda ochorieme a ATB nezaberu...

lorin29
4. dec 2023

@janinah súhlasím....Vo väčšine prípadov stačí Sterimar - odsat a streknut nasivin

marianarem
4. dec 2023

@maca2020 Ja som uzivala len raz, zabrali uz na druhy den.
@janinah Asi co lekar, to nazor. U nas doma sme Pamycon alebo Uniflox mali doteraz 4x - 2x maly, raz ja, raz manzel. Vzdy po cca 3-4 tyzdnoch tazkosti a vzdy zabrali do 2 dni a tazkosti sa nevratili. Ja som rada, ze sme nemuseli.brat celkove atb.