Vyšší tlak

petus998
28. jan 2024

Ahojte prosím vás aký vyšší tlak treba riešiť už s lekárom. Oplatí sa ísť k obvodnej s takým 135/95ci to nemá význam nemám skúsenosti co sa tlaku týka mvam aj väčší ale to už mi príde naozaj zle. Dakujem

mimimoje
28. jan 2024

oplatí určite, predsa nechceš dostať porážku napr. 95 spodný tlak je už vysoký.

petus998
autor
28. jan 2024

@mimimoje
@mimimoje aha ďakujem krásne za odpoveď no ten spodný tlak mávam aj na104 teda včera som mala 147/104 to mi príde tak dva x za deň že ma rozboli hlava začne ma strašne triasť aj v hlase proste celým telom a keď zmeram tlak tak je najvyšší

majamat
28. jan 2024

naozaj zle to nie je. podstatne je, merat castejsie a podla pravidiel.
nie kazdy dodrziava pravidla - treba merat, ked si v kldue a to aj v psychickej pohode.

v pripade, ze tlak zvysuje psychika, treba riesit psychiku, nie tlak .

mm mava aj vyssie spodne hodnoty a dr neriesi. fakt je, ez ked drieme a potom si odmera, tak ma tlak dobry. cize to ma evidentne suvis s napatim. merane takym tym hodinkovym tlakomerom

tiez niektore tlakomery akoby merali inak, vyssie. mame v praci viacere a merala som 2 roznymi znackami tych istych ludi a teda ten jedne meral vyssie hodnoty a velmi podobne vsetkym. evidentne nemeral dobry, hcoi bol dokonca novsi.

mne na preventivke v BOZPO a tiez u internistu opakovae namerali spodny medzi 105- 110. no u inych dr, ci v praci, dokonca aj doma po cvicnei, mam macimalne 85.

tym chcem povedat, ze sa netreba nejak extra viazat na tieto hodnoty, je dobre to napr preverit aj u dr a teda merat podla pravidiel.
merat v klude, vobec ani nevtstavat, nedvihat sa pred meranim. sedieta 10-15min, niekolko dni rano a vecer. a vzdy urobit 3 merania vybrat najrealnejisiu hodnotu.

majamat
28. jan 2024

@petus998 problem je v tom, ze tlak moze byt dolsedok, nie pricina.
ten tlak nie je tak vysoky,a by si mala taketo prejavy. cize skor to bude dosledok, ked sa citis zle, je to stres pre organizmus. stres moze byt fyzicky, aj psychicky.
pris trese sa vypalvuje stresovy hormon a tlak stupa.

petus998
autor
28. jan 2024

@majamat ďakujem za odpoveď no dnes po poobednom sloficku som mala 145/98 myslím ze zo psychiky to nie je mame v rodine vysoký tlak aj mama aj otec mama dostala mozgovú príhodu tak ja sa hlavne kvôli tomu obávam až niečo nepodcenim

petus998
autor
28. jan 2024

@petus998 a meral si aj muž tomu ukazuje dobrý tlak aj sestra skúšala lebo si myslela ze zle meria ale im ukazuje v norme a mne stále vyššie takže v tlakomer to nieje

majamat
28. jan 2024

@petus998 ako prebiehalo meranie.
pises, ze si si zdriemla. merala si si ho hned po spani? ak ano, enchodila si pred meranim, nedvihla si sa zo sedu, ci neico podobne?
pri anhlej zmene polohy moze tlak vyskocit.

co sa tyka psychiky, to nema nic so spanim. ak je clovek napaty, tlak sa drzi hore, nech meras kedykolvek. no samozrejem to je nieco, co by si mala citit, ze nie si ok.
tie priznaky co si popisala mi ale pripominaju napr aj tetaniu a podobne stavy - skor tie psychicke.

majamat
28. jan 2024

@petus998 a teda tie tlakomery su take mrchy. ono aj ked mera zle, nemera zle kazdemu. pripadne ak ma neitko realnu hodnotu spdoneho tlaku 70 a prida mi 15, tak ma v nrome, cize 85. no ak prida niekomu, co ma 80 tuez 15, potom to vyskoci nad normu.

na tom Bozpe sme boli viacere a zle odmerali len mne, u internistu sa sestricka dusovala, ze mera dobre. no asi tazko, v praci si odmeram velakrat, mam manualny tlakomer doma, mame aj digi, aj mamam ma digi a nikde nemavam vysoky, ale na tych 2 miestach mi namerali vyssi a tvrdili, ez mera dobre a nie kazdemu nameraju vyssi.
a teda v praci si moc v klude odmerat neviem,a j tak ho mam ok.

ak mas moznost, skus iny tlakomer. priapdne u dr nech ti premeraju.

petus998
autor
28. jan 2024

@majamat jasne no skúsim rldr. Keď som bol na gyn. Preventívne pred mesiacom u nich som mala 135/95 zajtra musím ísť po ATB k Dr. Tak sa jej skúsim ohľadne toho môjho tlaku spýtať viac.

majamat
28. jan 2024

@petus998 si chora? to tiez nei ej vhodne obdobie na hodnotenie tlaku - opat stres pre organizmus.

no vsak uvidis, s dr sa dohodni, nech sa to doriesi.

petus998
autor
28. jan 2024

@majamat
@majamat troska áno teraz som merala ležím zo synom n gauči kukám TV a úplne v kľude bez po hnutie

majamat
28. jan 2024

@petus998 vsak sa porozpravaj s dr. ona ti da instrukcie, co dalej

tinus139
28. jan 2024

Určite to nieje na škodu zájsť k lekárke, aj ja som už bola ja to mávam ale asi zo psychiky teda veľká pravdepodobnosť... zatiaľ si tlak meriam a zapisujem každý deň... nič netreba podceniť 🙂 keď mi vybehne tlak taktiež mávam niečo okolo 130 na 90 a necítim sa komfortne...maximálne ti dajú lieky na tlak ktoré budeš užívať a budeš spokojná 🙂 aj ty aj tlak

petus998
autor
28. jan 2024

@tinus139 určite skočím a doktorka ti dala nejaké lieky ci co kázala spraviť ja som mala kľude lezmo 145na100a to sme so synom kukali rozpravku

tinus139
28. jan 2024

@petus998 zatiaľ mi kázala merať každý deň a zapisovať a keď prídem na kontrolu tak posúdi čo ďalej, ale beriem magnézium. Ale lekárka povedala že keď tak ma pošle na interne aby sme to pre istotu skontrolovali. No máš ho malinko vyšší, mám známu ktorá máva takýto tlak bežne a cíti sa fajn a keď sa jej ho snažili počas tehotenstva znížiť tak jej bolo veľmi zle... čiže ona pri tlaku 140 na 95 funguje ako keby nič, pre mňa je to zas zle... ono aj záleží ako sa pri tom cítiš?

diablikovci
28. jan 2024

@petus998 aj keď ti daju lieky tak i tak sa stane že ti bude tlak skákať. Ja beriem lieky na tlak už 10 rokov a keď mám pms tak tlak skáče, alebo je vonku zmena počasia a už to somnou sa točí. Ale mne dali lieky na tlak lebo som sedlá v klude a holter mi ukazoval tlak 160/100… A keď som bola v stave záťaže tak som mala lepší tlak. Ja mám tiež také stavy že ma začne bolieť hlava, musím byt ticho, hučí mi v ušiach, a už poznám svoje telo keď sa pozriem na žily a mám ich tenké tak viem že už mám tlak.

taktotedanie
28. jan 2024

@petus998 meraj si 3x denne tlak a zapisuj ukazes potom vseobecnemu

1mina
28. jan 2024

Ja som nahodne na preventivke mala takyto tlak nad 90 cosi spodny, a doktor to chcel riesit. Nakoniec mi ted anakazal si zapisovat rano a vecer doma, a mam za nim prist - na par vinimiek mam etale ten spodny nad 90, a vraj treba riesit 🤷🏿

petus998
autor
29. jan 2024

@1mina jasne ja mam záznamu každý deň v istú hodinu

beataxxx
29. jan 2024

Nie je to nič dramatické, ale mala by si ísť k obvodnému, aby Ti nasadil liečbu, nemusia to byt silne lieky, ale mala by si ich brat každý deň. A aspoň 20 minút denne cvičiť , pripadne ísť si zabehať a veľa chodit.to že mas u lekára vyšší tlak je úplne bežný syndróm bieleho plášťa🙂🙂🙂

petus998
autor
29. jan 2024

@beataxxx ja ho mam stále nie len u lekára a ja behám bicyklujem celé leto plávam takže s pohybom to u mňa je super

stanulienkat
29. jan 2024

Mas tlakomer na zapastie, alebo na rameno? Pred meranim treba 5min posediet. Meraj denne 1-3 x. Vzdy v inu hodinu. Do dennika vzdy zapis datum merania, aj hodinu. Urob si cca 10 dnove merania a chod s tym k PL. Obmedz solenie ak mas nadvahu, tak schudni. Vaha to vie ovplyvnit.

petus998
autor
29. jan 2024

@stanulienkat na rameno mam tlakomer zmeram to správne bola som u Dr 144/98dala mi magnosol a mam prísť po nádche na krv vyzerá to na štítnu žľazu

petus998
autor
29. jan 2024

@stanulienkat a mam 50kg nemám čo chudnúť nemôžem roky pribrat

stanulienkat
29. jan 2024

@petus998 to uz je tlak na liecbu. Drzim palce.

petus998
autor
29. jan 2024

@stanulienkat ďakujem snáď po výsledkoch krvy budem múdrejšia

1mina
29. jan 2024

@petus998 ja by som isla, - mne samej kazal obvodny sa s tim vratit, pretoze ja som ho presviedcala ze ten tlak nemam vysoky podla mna ze to je len stres u lekara, ale doma mam podobny ako vy. A povedal mi ze to treba riesit. Ano kasne snazim sa si aj pol hodku kondicne zacvicit, vela pit, atd. Ale tiez ma to najprv hnevalo, ale radsej si najprv dam nejake slabsie lieky a mozno sa casom podari vysadit, ako dostat porazku za par rokov. Alebo ako moj otec dlhe roky s vysokym tlakom skoncil infarktom a zlyhavanim srdca.

petus998
autor
29. jan 2024

@1mina jasne bola som u lekára ráno pravdepodobne to bude štítna zliaza

1mina
29. jan 2024

@petus998 hlavne ze sa to riesi 🙂 drzim palce

petus998
autor
29. jan 2024

@1mina dakujem