Vysoký očný tlak

4. feb 2024

Ahojte, chcela by som sa dozvedieť Vaše skúsenosti s liečbou vysokého očného tlaku. Dá sa po čase vyliečiť a nebrať kvapky? Prípadne ste boli niektorá na operácii?

Ďakujem.

taktotedanie
4. feb 2024

Ak myslis glaukom tak nie neda sa to vyliecit
Kvapky mozes prestat brat je to tvoje rozhodnutie ale za par rokov bude z teba slepec samozrejme bez akejkolvek financnej podpory od statu, ziadny ID nedaju
Ani operacia nezaruci 100% ze uz nikdy sa ku kvapkam nevratis

sulavikova
4. feb 2024

Ja som sa k zisteniu vysokého očného tlaku dostala úplne náhodou. Aj poi 5tich rokoch je vyšší, nič mi doteraz nepredpísali. Chodím iba ba kontrolu.

hugger
4. feb 2024

Hlavne je dolezite pred meraním nemať kavu ani iny kofeín. Zvyšuje namerané hodnoty az o 5 mm

lukbe
4. feb 2024

@hugger áno? To mi nikdy na očnom nepovedali. Viem, že káva môže zvýšiť normálny tlak, ale ze aj očný, to mi nenapadlo. Vždy mám kontrolu po raňajkách, a samozrejme, po káve 😊.

taktotedanie
4. feb 2024

@sulavikova kebo je rozdiel mat tlak hranicny bez znamok poskodenia nervu a glaukom

taktotedanie
4. feb 2024

@hugger mozem vediet odkial to mate?

hugger
4. feb 2024

Tych štúdii je viac napr táto

https://link.springer.com/article/10.1007/s0021...

low-caffeine consumers (+ 3.4 mmHg) than for the high-caffeine consumers (+ 1.2 mmHg)

taktotedanie
4. feb 2024

@lukbe kludne si kavu dajte taka 2v1 ci 3v1 ani okolo kavy neslo
Robia sa opakovane merania a kontrola OCT - tie potvrdzuju diagnozu, ktora je definitivna a ci budete mat na merani 15 ci 21 nie je az tak podstatne
A IOT ma v ramci dennej krivky najvyssie hodnoty vacsinou rano

lukbe
4. feb 2024

@taktotedanie ďakujem, no pijem kávu z kávovaru, som sledovaná raz za 3 mesiace, mam tlak, aspoň teda, čo počujem sestričku, niekedy 20 a 18. Môžem to skúsiť s tou slabou kávou niekedy 😊. A áno, chodím aj na tie ďalšie vyšetrenia, kvapky užívam.

taktotedanie
4. feb 2024

@lukbe najpresnejsie meranie je skrz goldmanov aplanacmy tonometer , ktory bezne ambulancie ani nemaju k dispozicii, je to zdlhave vysetrenie…
Klasicky tonometer kde si sadnete a fukne vam to do oka kde samozrejme reflexne clovek oko prizmuri alebo sa odtiahne treba brat trosku s rezervou, staci ze clovek je vystresovany pred vysetrenim trhne sebou a uz si vyssie tlaky alebo ked je hrubsia rozovka tak su vyssie tlaky ale po prepocitani je tlak v norme..
Kvapky sa nasadzuju ak je naozaj opakovane vyssi tlak a pacient ma potiaze alebo su zmeny na oct kde uz naozaj tie kvapky su zrak zachranujuce ( predpokladam ze vas pripad bud jedno alebo druhe)
Je to liecba celozivotna ale myslim ze je na svete ovela viac horsich diagnoz a elegantne sa to da zvladnut s kvapkami , par sekundova zalezitost 1-2x denne
Netreba to brat nijako obmedzujuco,

lukbe
4. feb 2024

@taktotedanie jasné, ďakujem, a áno aj nejaké zmeny tam mám, ale dá sa to zatiaľ. Aj tie kvapky, ráno, večer, už je to taký zvyk, že nevstanem, ani nezhasnem bez kvapiek🤩.

taktotedanie
4. feb 2024

@lukbe skvele, bodaj by sa vsetci k tomu tak zodpovedne stavali

kluska
4. feb 2024

mozem sa opytat baby ake priznaky mate ked mate zvyseny ocny tlak?

lukbe
4. feb 2024

@kluska ja som bola bez príznakov, ale mala som šedý zákal, už je operovaný a asi tak nejako zistili aj ten zvyseny tlak. Ale inak som nemala žiadne problemy, pokiaľ ide o tlak.

autor
4. feb 2024

A tie kvapky sú kortikoidy? Ja mám tlak vždy okolo 22-24 na oboch očiach, zatiaľ bez liečby, som sledovaná už 6 rokov od 17tich ale tlak sa mi zvyšuje ...tento týždeň idem na kontrolu a tam sa rozhodne či kvapky alebo sa to zlepšilo. No mám z toho hrozný stres, keď si predstavím že môžem oslepnut keby sa niečo zanedbalo. Rozmýšľam, že navštívim aj očnú kliniku lebo tej mojej očnej moc neverím😕

taktotedanie
4. feb 2024

@kluska ak nieje prilis vysoky tak ziadne priznaky takmer niesu
Glaukom je tichy zabijak zraku ukaze sa az ked je neskoro a pacient oslepne

taktotedanie
4. feb 2024

Nie niesu to kortikoidy

adrianadeutschova
14. jún 2024

@kluska ja som tento týždeň bola u očnej a ľavé oko 19, pravé 20 a daka mi Monopost očné kvapky vecer vždy dať.Za pol roka kontrola .Priznaky žiadne nemám , bola sim na preventivke,ks
@kluska e mi zistili vyšší tlak a tentoraz povedsla, že nebudeme riskovať a nasadila kvapky…vraj sú z nich krasne mihy a menia farbu oci

zdenkano1
10. sep 2024

Skuste nech vas odošle na

https://www.unm.sk/ambulancia/glaukomova-ambula...

Ja som bol včera na laser (je to takmer bez bolesti) na zniženie tlaku ale kvapkať musím stale.......