Vyšetrenie pečene, pankreasu, žlčníka, vonkajších a aj vnútorných žlčovodov

7. okt 2021

Ahojte. Ake sú všetky vyšetrenia na tieto organy? Ake parametre krvi? A potom už len sono? Na MRI a CT ma len tak ľahko nepošlú... Hadica zhora ani zdola nevie vyšetriť tieto organy však? Mám zvýšený bilirubin, a neustále ma pobolieva pod pravým rebrom... stolica je tiež žltá, oranžová, niekedy bleda... na sone nič nevidia... posielajú ma na hadice, ale to jednak psychicky nedávam a na druhej strane ako mi hadicou vyšetria pecen pankreas a zlcnik? Sak tam sa nedostanú... či?

malinovka333
7. okt 2021

to ti kto povedla ze toto sa vysetruje hadicou?zlcnik pankreas to sa vysetruje bud sonom, alebo podrobnejsie mmr, ct, nechce sa mi verit ze mas bledu stolicu a nikto ta nechce vysetrit, tak zmen lekera, bola si na sone brucha?tam sa vysetruju vnutorne organy

vanda323
7. okt 2021

Ja som bola teraz v nemocke nedávno. So zlcnikovym záchvatom. Bola som na sono a primar povedala že mám v poriadku pankreas aj pečeň

autor
7. okt 2021

@malinovka333 na sone som bola a vsetko je čisté. preto ma nechcú poslať dalej. tlačia ma na gastro hadice. ale to mi príde zvytocne, šak tam pecen nevidno ani žlčník ani pankreas

reenie
7. okt 2021

Dá sa to..ERCP sa to volá, hadičkou prejdú cez pankreas až do žlčových ciest..

laurikagab
7. okt 2021

Ja mám tiež zvýšený bilirubin , robili mi sono aj hadicu do žalúdka. Mám tiež bolesti, ale castejsie lavy bok. Na sone nasli’cystu/útvar na pečeni. Taktiež má už ďalej neposielajú keďže je všetko ‘OK’..

azurova99
7. okt 2021

Ak sú problémy so žlčníkom robia magnetickú, aj sono aj CT, stačí crp z krvi, prípadne všeobecný môže vziať pečeňové parametre plus hladiny nejaké to už neviem aké, ak máte niečo s pankreasom bolelo by vás v ľavom.boku až celé brucho, stolicu by ste žiadnu nemali a moc by bol zelený, ani pohyby čriev by ste necítili a žiadne vetry, pri crp by vám už ukazovalo zvýšené zápalové parametre ja som mala až otravu krvi, a nedajte sa odbyt mne v jednej nemocnici robili sono po záchvate vraj nič nenašli , ale v inej už bolo vidno kopu kamienkov

azurova99
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
malinovka333
7. okt 2021

@reenie vidis na toto som zabudla ale robi sa to tusim len v nitre, ale ked nechvu poslat ani na mmr ani ct, tak ked pise ze ju chcu poslat na hadice tak zrejme maju na mysli toto, ale lespie by bolo sa spytat dr.

nataly285
7. okt 2021

Najlepšie vyšetrenie vo Vašom prípade je ERCP..predtým však väčšina pracovísk požaduje aj obyčajnú gastroskopiu aby sa pozrela oblasť Vaterskej papily (to je miesto kde vyúsťuje pankreatický vývod do dvanástnika).

autor
7. okt 2021

@nataly285 to ja nedám... tie rizika, že potom z toho vyšetrenia dostanem akútnu pankreatitidu... atd atd... fuuuu silná kava... netrúfam siiiii

nataly285
7. okt 2021

Pokiaľ tam máte napr. niekde zaseknutý kamienok tak z toho je určite väčšie riziko vzniku akútnej pankreatitídy. Zatiaľ som sa nestretla s komplikáciou po ERCP.
Ešte je variantou MRCP, len tam je nevýhoda to, že je to čisto zobrazovacia metóda, to znamená, že keď tam aj uvidia nejakú prekážku, nemôžu ju namieste vyriešiť, pri ERCP môžu napr. ten kamienok hneď aj odstrániť.

autor
7. okt 2021

@nataly285 pri mrcp musím vypiť kontrastnu latku? A mrcp vyšetrí aj pecen?

malinovka333
7. okt 2021

Akutnu pankreatitidu mozes dostat aj bez toho vysetrenia niekedy je lepsia prevencia a nejake vystrenie vyzdrat lebo ked dostanes zapal pankreasu tak pri tej bolesti budes lutovat ze si sa nedala radsej vysetrit hadicou

nataly285
7. okt 2021

Myslím, že kontrastná látka sa podáva do žily (ale neviem na 100%, treba sa spýtať gastroenterológa, prípadne priamo na pracovisku kde robia tento výkon).
Áno zobrazí aj pečeň, žlčové cesty sú aj v pečeni.

autor
7. okt 2021

@nataly285 a čo radšej, mrcp alebo ct brucha?

nataly285
7. okt 2021

Na pankreas a žĺčové cesty je určite presnejšia metóda mrcp. Ale väčšina pacientov sa tam posiela, až keď je zistený nejaký problém na usg alebo ct.

autor
7. okt 2021

@nataly285 ja si vybavím. Pripadne samoplatca. Ďakujem veľmi. Čiže nie je možné, že by na mrcp niečo prehliadli, nevideli? Je to fakt vysoka presnosť?

autor
7. okt 2021

@nataly285 a budú tam vidieť aj žalúdok a čreva?

autor
7. okt 2021

@nataly285 teda myslela som to tak, že či mrcp je rovnaka presnosť ako hadice?

nataly285
7. okt 2021

Nemali by prehliadnuť, ale tak v medicíne nikdy nič nie je na 100%. Na zobrazenie žlčových ciest a pankreasu ju mrcp najlepšia a najcitlivejšia metóda-zameriava sa výlučne na túto oblasť brucha, ale zato presnejšie.Ak chcete vyšetriť aj črevá, prípadne iné orgány brušnej dutiny tak tam už treba iné vyšetrenia - kolonoskopia, ct alebo ct irigo brucha...

autor
7. okt 2021

@nataly285 Čiže mrcp je ešte citlivejšia ako ercp? No a suma sumárum - vyšetria mi ňou teda pečeň, žlčník, žlčovody a pankreas áno? A keby s nimi čokoľvek je, uvidia to, áno? :D

nataly285
7. okt 2021

Nie, myslela som že sa pýtate či je citlivejšia ako gastro, kolono, ct..myslím že citlivosť ercp a mrcp je porovnateľná, s tým že pri ercp sa dokáze pri vyšetrení veľakrát vyriešiť hneď aj problém, nevýhodou je že je to invazívny výkon. Pri mrcp zase naopak. Vždy záleží od pacienta, ak by som mala pacienta, ktorý je relatívne mladý, schopný, samostatný a predpokladala by som že príčinou ťažkostí je obštrukcia žlčových ciest kamienkom tak mu určite odporučím ercp. Ak by to bol pacient starší, s veľa diagnózami, ležiaci, pre ktorého by ercp predstavovalo príliš veľkú záťaž a pátrali by sme čisto po diagnóze tak by som zvolila asi skôr mrcp.
A áno, vyšetria tie orgány čo ste napísala.

autor
7. okt 2021

@nataly285 ste lekárka? aká prosím? ja mám 22 rokov, ale ercp psychicky nedávam, a do narkózy ani do oblbovania nemienim ísť (som presvedčená, že je to zbytočná toxická nálož)... mrcp si vybavím zubami nechtami.

nataly285
7. okt 2021

Pracujem na internom oddelení. Žiadny lekár vás nebude nútiť do vyšetrenia, ktoré nechcete.

autor
8. okt 2021

@nataly285 prosím vás, ja mám ešte k tomu aj klaustro... a zistila som, že v Piešťanoch (ta otvorena MRI G-Scan) nevyšetrujú vnutorne organy... 😭😭😭😭 nechápem prečo... neviete o nejakej MRI na Slovensku/v Čechách, ktorá je klaustrofobik friendly (čiže nejak otvorena, že by som hlavu aspoň trochu mala vonku... a robia MRCP? Moc ďakujem

patris2017
17. júl 2024

Dobrý deň chcem sa opýtať ako ste dopadli? Ja mám presne tento istý problém aktuálne resp už dlhodobejšie