Výmena srdcovej chlopne

leyla97
1. júl 2024

Ahojte mate niekto skusenost ? Moja 74 rocna babka ma navrhovane ist na operaciu dalsi mesiac. Citi sa dobre ale niekedy ma pocit ze sa jej horsie dycha. Je lepsie na tu operaciu ist alebo neist?

sisa_s
1. júl 2024

Otazka na jej kardiologa, nie internetove forum... ale defekt sa sam od seba neupravi, iba to bude horsie a casom moze byt rizikovejsia z hladiska operacie kvoli veku, zdr.stavu

egonsk
1. júl 2024

@leyla97 vzhladom na jej vek to moze dopadnut s vysledkom - operacia bola uspesna, pacient zomrel. ... neviem ci sa oplati este riskovat.
Rany v tomto veku sa hoja uz velmi dlho a toto je dost zasadna rana - otvaranie hrudnika, operacia na srdcovom svale, atd...

kikusenka1
1. júl 2024

Moj svokor ma 2 roky od operácie. Napíšte mi spravu

leyla97
autor
1. júl 2024

@kikusenka1 pisala som spravu

miso555
1. júl 2024

Ja mám 44rokov a pol roka po plastike chlopne. A teda nebola to až taká sranda ako som si predstavoval. ALE čo sa týka tvojej babky. Nepíšeš prečo sa zrazu rozhodli jej meniť chlopňu.Pokiaľ je stav stabilný väčšinou operáciu neriesia. Ja som napríklad roky fungoval normálne ale potom sa mi začala zväčšovať ľavá komora lebo už bola preťažená. Takže treba uvažovať s ohľadom na prognozy. Okrem toho starším ľuďom je možnosť vymeniť alebo opraviť chlopňu aj cez katéter bez otvárania hrudníka, to je oveľa šetrnejšie aj keď stále nie bez rizikové. Mali by ste mať informácie od doktora ktorý ju navrhol na tu operáciu. Ak nie skúste mu napísať mail.

leyla97
autor
1. júl 2024

@miso555 Babicka je relativne zdrava, ale doktorka jej povedala ze jej zle otvara jedna chlopna, ze je to na nej ale najlepsie by bola operacia. Do nicoho ju netlacia, no hovoria ze moze to mat rozne nasledky..ze asi je lepsie ju vymenit....no ja neviem, ja si zas myslim ze pokial nieke potrebne , kazdy zasah do tela nieco zo sebou obnasa...no ona uz je takmer rozhodnuta ze pojde

kikusenka1
1. júl 2024

@miso555 presne aj moj svokor bol tak a ako sa citite?

miso555
1. júl 2024

@leyla97 Niečo tu nesedí. Píšeš že babička je relatívne zdravá. Na Slovensku sa podľa oficiálnych guidelines operuje od nyha3 to znamená že má pacient problémy s chôdzou aj po rovine. A na operáciu sa bežne čaká vyše roka. Operácia o mesiac musí byť urgentna. Buď vám babka nepovedala celú pravdu alebo ste niečo zle pochopili. Pacientov s chlopnami kardiológovia radsej sledujú roky a operuje sa až po zhorseni stavu. Okrem toho sú fakt dlhé poradovníky.

miso555
1. júl 2024

@kikusenka1 Ďakujem za opýtanie, nemôžem sa sťažovať😂 Operácia dopadla najlepšie ako mohla, srdce sa mi už spätne remodelovalo na normálnu veľkosť.Po polroku naplno pracujem. Ale aj tak to bol celkom brutál. Ja som si totižto predstavoval že však opravia ventil, rana sa zhoji a ja budem o mesiac fungovať ako nič. Ale ono to fakt chce čas. Keby som to vedel netlačil by som až tak na pílu pri rekonvalescencii. Okrem toho mi od operacie ostali arytmie síce maligne ale aj tak nepríjemné a ešte si necítim koleno lebo mám poškodený nerv od operacie. Ale ako vravím dobre to dopadlo.

miso555
1. júl 2024

@miso555 benigne nevyznamne som chcel napisat

kikusenka1
1. júl 2024

@miso555 moj svokor ma tiež od operácie arytmie. A veru rekonvalescencia trvá... ale ste to prežili a prajem vám veľa veľa rokov v zdravi🍀

miso555
1. júl 2024

@kikusenka1 Ďakujem veru to zdravie sa mi ešte zíde pri mojich babach staršia ide teraz do školy už sa tesime. A vravíte že arytmie ostali aj po dvoch rokoch? No paráda.

kikusenka1
1. júl 2024

@miso555 no aspoň svokrovi ano. A keď ide na kontrolu tak mu povedia ze je to v poriadku. Máva aj holter castokrat

leyla97
autor
1. júl 2024

@miso555 No ona na tu operaciu cakala rok cca , minuly rok jej to navrhli ze by bolo dobre to spravit pokial ma este zdrave srdce alebo tak...ale teraz jej uz prisielo oficialne pozvanie asi som sa zle vyjadrila...a jej diagnoza je aortalne stenoza....zevraj sa jej horsie dycha...ale nema problem okopavat na zahrade a prejst cez celu dedinu hore dole...tak neviem kde je pravda

miso555
2. júl 2024

@leyla97 Ana tak
No možno sa jej začal zhoršovať niektory parameter. Telo má kompenzacnu schopnosť dokáže sa dlho vyrovnávať s defektmi, ale keď narazí na hranice možností tak sa stav rýchlo zhorší. Ak je taká aktívna a nemá iné vážne ochorenia tak by to nemala odkladať. Prínos operácie musí prevyšovať riziká. Okrem toho by sa jej malo uľaviť. Viac vládať lepšie sa cítiť, a aj funkcie ostatných orgánov by sa mali časom zlepšiť vďaka lepšej perfuzii.

miso555
2. júl 2024

@kikusenka1 Mne tiež ze si to nemám všímať 😂. Našťastie mne sa arytmia spúšťa iba v kľude keď ležím na chrbte a pulz mi klesne pod 70. Takže žiadne vylihovanie pred telkou alebo knihy vycitovat keď tak postojačky 😆. Skrátka alergia na relax.

kikusenka1
2. júl 2024

@miso555 aj svokrovi tak. Tiež ked leží. To je zrejme asi po tej operácii bežne

leyla97
autor
2. júl 2024

@miso555 No hovorili jej ze mohla by byt zachvilku tak zadychana ze nebude vladat po kuchyni prejst alebo su tam aj ine rizika npr odpadnutie...vy myslite ze operacia stoji za to?

miso555
2. júl 2024

@leyla97 To že jej odporučili operáciu samo o sebe znamená že v prípade úspechu má nadej prežiť s vami mnoho ďalších rokov.
Nikto by ju neposielal len tak, tobôž ak by mala malú šancu.
Ono je to je to asi tak že každá kardiochirurgická operácia je život zachraňujúca.

liv1
2. júl 2024

@miso555 preco je mozne robit to tak len starsim ludom prosim ta?

leyla97
autor
2. júl 2024

@liv1 ako myslite len starsim ludom?

miso555
2. júl 2024

Pretože týmto spôsobom sa síce vyhneš píleniu hrudnej kosti, zastaveniu dýchania a srdca na niekolko hodín, podchladeniu atd.. ale na oplátku to má menšiu životnosť, stabilitu, nevyhneš sa antikolaguacii. Skrátka u mladších mínusy prevýšia plusy. TAVI ak chceš googliť.

liv1
2. júl 2024

@miso555 dakujem za odpoved,
@leyla97 Miso to vysvetlil vyssie

kikusenka1
3. júl 2024

@miso555 svokrovi po roku robili dodatočne aj elektrokardioverziu na úpravu srdcového rytmu ale ani ta mu nepomohla..

miso555
3. júl 2024

@kikusenka1 Tak to musel mať nejakú zotrvalu fibriláciou keď mu robili kardioverziu. Ja mám len takú neškodnú predsienovu bigeminiu. Jeden úder predčasný jeden správny a tak dookola keď si ľahnem. Nastastie mi na to netreba ani betablokatory ani antikoagulaciu tak som úplne bez liekov. Ono sa to vraj spúšťa od tej jazvy. Akurát som sa ešte dočítal že by v rámci alternatívnej liečby mohlo pomôcť užívať taurin a karnitin ale som to ešte neskúšal.

kikusenka1
3. júl 2024

@miso555 chvalabohu ze ste bez liekov . Držím vám palce 🍀

joe911
13. sep 2024

Ma niekto skúsenosti. Mám poisťovňu dôveru a odmietli mi operovať chlopňu vo vusch Košice. Chodil som tam na vyšetrenie povedali mi že na operáciu budem čakať približne 3 mesiace a dva dni pred. Operáciou to jest 12.9.2024 mi povedali že operácia sa odkladá na 23.3.2026.

leyla97
autor
17. sep 2024

@joe911 Nieco podobne spravili babicke, mala ist na operaciu 2023 ale po vysetreni pred operaciou ju prelozili az na dalsi rok. Oni uprednostnuju tych rizikovych

joe911
17. sep 2024

@leyla97 zaujímavé rok a pol nemusím prežiť . A neska som bol v šaci a v októbri idem na operáciu . Babička už bola na operácii

egonsk
17. sep 2024

@joe911
@leyla97 tieto prekladanie operacii su bezne u sukromnych poistovni, len sa tym nechvalia. Nejeden krat som pocul ako aj samotny doktor povedal pacientovi, nech sa prepoisti do vseobecnej a bude moct byt operovany. Takto sa robia zisky, takto sa vykazuje kvalita poistneho kmena...