Výber krčných mandlí - skúsenosti

kajka951
30. máj 2021

Ahojte máte niekto skúsenosť s vyberaním krčných mandlí? Zaujímalo by ma prečo vám ich vyberali a ako prebiehalo hojenie? Ďakujem

zuzik8778
30. máj 2021

mne vyberali krčné mandle...mala som opakované zápaly v krátkych intervaloch a jednu mandlu som mala o dosť zväčšenú...hojenie bolo dosť bolestivé, ale odvtedy som angínu nemala ...počas hojenia som mala lieky od bolesti s ktorými sa to dalo relatívne vydržať...operovali ma v roku 2018..

zuzi56
30. máj 2021

@kajka951 ja tak isto ako píše zuzik
Za päť rokov ani neviem či som mala bolesť hrdla, predtým as 4 krát v roku,

kajka951
autor
30. máj 2021

Ahojte a po operácií ste boli dlho v nemocnici?

lorin29
30. máj 2021

@kajka951 mne kvôli opakovaným zápalom a mala som ich už v dosť zlom stave.. Ale keby si mam vybrať ešte raz tak nejdem... Hojenie bolo bolestivé.. 2 dni po prepusteni mi prasklo šitie takže mi to v lokalke zase zasivali a zas všetko odznova... Je pravda ze teraz už je to fajn lebo je istý čas od toho ale napr hrdlo ma bolieva stále a aj chora bývavam.. Ja som bola 3 dni v nemocnici najskôr pokiaľ mi to neprasklo

zuzi56
30. máj 2021

@kajka951 jednu noc,

monka105
30. máj 2021

Vyberali mi mandle, keď som mala absces za ľavou mandlou. Dosť často som mávala angíny a žiaľ, tentokrát za mi zapálili mandle tak, že som nevedela hovoriť, prehĺtať, piť, jesť, iba som bezvládne ležala v posteli v 40tkach. Nakoniec som skončila ako ležiaci pacient na ORL a vybrali mi ich. V porovnaní s tou bolesťou, ktorú som mala pri zápale, bola tá pooperačná nič. Hneď ako ma priniesli na izbu som sa pýtala kedy môžem ísť domov. Mňa operovali vo štvrtok a domov ma pustili až v pondelok, ale iba kvôli tomu, že mi ten absces pri operácii praskol, štandardne si tam nechávajú pacientov myslím iba jednu noc. Hojilo sa mi to cca mesiac, priznávam, že bolo dosť otravné piť cez slamku a jesť iba kašovité jedla, dosť som vtedy schudla, ale neľutujem. Musím poklopať, že odvtedy som okrem covidu ešte chorá nebola.

xxx23
30. máj 2021

Zvladnes, ja som ss tiez bala, dokonca som sa dala uspat... jasne ze to boli aj sa da vydrzat... 2tyzdne budes odpisana... drzim palce

zuzik8778
30. máj 2021

@zuzi56 u mňa to bolo dosť extrémne ...ja som mala zapálené hrdlo pomaly každý mesiac...stále som bola na pn-ke...už som sa bála, že ma vyrazia z roboty...neľutujem, že som si ich dala vybrať...odvtedy mám pokoj....

katarina40
30. máj 2021

@kajka951 tak mne vyberali pre chronicky zápal mandlí a hojenie bolo dosť nepríjemné bolestivé uz by som asi nešla asi ;(ale zase na druhej strane pomohlo to veľmi lebo nebyvam chorá vôbec skoro

zuzi56
30. máj 2021

@katarina40 no to hojenie je asi u 90% ľudí hrozné, ja som bola dva dni po op v pohode, a na tretí deň dom bola 10 dni na flectore plus 3 krát krvácaní v noci, ale zastavila som to, po 10tom dni som už znižovala postupne analgetika.
Keď som si dala flector, tak som aj rezeň pojedla😂😂, a keď už neúčinkoval som pomalí ani dýchať nemohla, taká to bola bolesť.

kajka951
autor
30. máj 2021

@katarina40 ahoj aj ja mam chronicky zapal.. mala si aj nejake priznaky? Ja pocitujem len akoby cudzie teleso v hrdle zo zvacsenej mandle ale chora nebyvam. Na mandliach mam hnis. Mam ich hrozne..

miriam108
30. máj 2021

@kajka951 Ja som si tým prešla pred troma rokmi.
Keby som vedela ako to bude bolieť, už by som do toho druhý krát nešla.
Na ôsmy deň mi praskla cievka pod chrastami, musela prísť po mňa rýchla, lebo mi hrozilo vykrvácanie a rovno pod nože, znovu. Celý proces hojenia od znovu.
Vtedy som neskutočne schudla.
Ja som v nemocnici pobudla dlhšie, skrz komplikácie.
Treba počúvať doktorov, naozaj kľudový režim a veľa, veľa tekutín. Držím palce

sigma510
30. máj 2021

@kajka951 opakovane anginy, išla som z jedných ATB do druhých a už nezabrali žiadne. Robili sa mi hnisavé čapy, mandle už nefungovali, boli prerastene zrastamy, plne hnisu. Operácia v lokalke, trvala asi hodinu a pol, kým sa to úplne zahojilo tak asi mesiac cca, v nemocnici som bola tusim 4 dni, bolo to v roku 2007. Príjemné to nebolo ale odvtedy som angínu nemala, celkovo chorá bývam minimálne.

katarina40
31. máj 2021

@kajka951 Áno mala som na nich hnis takisto takže museli ísť len vonku ale teraz mám pokoj uz dobrých pár rokov

katarina40
31. máj 2021

@zuzi56 no tak vidím ze sme boli na tom tak isto bolestivé hojenie a takisto na treti deň krvácanie ale tiež som to nejako doma zastavila 🙏no je to bolestivé fuuuj😆

saxana000
31. máj 2021

Brali mi v 15ich. Mandle hmisom prezrane neustale zapaly horucly antibiotila nezaberali hnisave abscesy jedna katastrofa..museli von.Par dni som bola v nemocnici s ladovymi obkladmi na kasickovej strave a cokoladiovej zmrzline doma potom na polievkach kasickach a pudingoch asi mesiac.postupne som pridavala tuhsiu stravu striedku z chleba zahojilo.sa to a odvetdy mam pokoj hrdlo ma nebolelo uz 17 rokiv.akurat namiesto anginy schytam vzdy zapal priedusiek kedze vstupna brana je fuc.

blableblu
7. apr 2022

@monka105 ako vám zistili ten absces

blableblu
7. apr 2022

@katarina40 ako ste mali príznaky toho chronického zápalu

monka105
8. apr 2022

@blableblu spuchli mi mandle tak, že som nevedela prehĺtať, rozprávať nič, strašne to bolelo, horúčky mi vybehli na 40 a aj keď mi púšťali infúziami novalgin, paracetamol, nešli pod 38. Antibiotiká nezaberali a to som mala nasadené troje. Hospitalizovali ma s CRP 264 a stále mi stúpalo aj napriek užívaniu antibiotík, plus mi stúpali aj septické ukazovatele. Potom ma poslali na CT a tam sa to už krásne ukázalo, že mám absces za pravou mandlou. Hneď ma brali sanitkou do NR na ORL a vybrali mi aj mandlu s tým, že im ten absces nejak pri operácií praskol, tak mi nemuseli nakoniec narezať hrtan. Malo to 3,6 x 2,8 cm a do dnes nerozumiem, ako si to krčiarka u nás v nemocnici v rámci ORL konzília mohla nevšimnúť. 🤦🏻‍♀️

blableblu
8. apr 2022

@monka105 ty kokos však to muselo trčať buď do hrdla alebo niekde musela tá hrča byt vidieť nie ,tak to oni už vedeli že je problém v hrdle v nemocnici ?nehladali ani inde príčinu len tam hej ?a to sa vám urobilo po nejakej chorobe ?a od vyvrátia už dobre

janetinka
13. júl 2022

Dnes som 17.den po vybere krcnych mandli. Kedze mi pomohlo citat si skusenosti od inych, chcem prispiet aj svojou.
Bola som operovana v celkovej narkoze, v den operacie je to ok, este odoznieva narkoza, lieky. Po prepusteni to bol u mna 12 dnovy kolobeh pocas ktorych som bola nonstop na liekoch. Vdaka Bohu za Flector. Dala som si ho predpisat u mojej dr. Davkovanie bol 1-0-1. No po prvom dni som zistila, ze mi to nepokryje noc, kedy to najviac bolelo. Tak po precitani niekde na internete som to robila tak, ze som si cca kazde 3 hodiny naliala trochu vody a nasypala trochu prasku Flector, vypila. Do 15 min. obrovska ulava, jedine s nim som mohla co to zjest. Potom po 12. dni som si davala Metamizol (co je vlastne tekuty Novalgin). Zmrzlina mi nepomahala, varila som si puding. Banan stipal. Baleny cokoladovy croasant je tiez super. Caje som si varila repikovy, salviovy, harmancekovy. Kazdy den jeden. Po jedle treba hrdlo preplachnut. Dufala som, ze na 10. den mi bude lepsie ale u mna sa to zlepsovalo az po 12.dni. Najhorsia bolest bolo ani nie hrdlo ale uši a zuby. Treba sa setrit a naozaj oddychovat. Teraz je to kazdym dnom lepsie. Drzim palce kazdemu, koho to caka.

koky829
18. jún 2023

Zdravim pred 5 dňami mi vibraly krcne madle a strane bolesty mam mozte mi poradit ake lieky ste uzivali 🙂 bo cely deň som len na flector rapid a nieco prejdde a zase

miriam108
18. jún 2023

@koky829 Ahoj, ja som brala Novalgin každých 8 hodín.

koky829
18. jún 2023

@miriam108 keby si mohla radu čo este na tu bolest pomáha bo jasom uz nadne asik hvavne ked ma zacnu boliet 🙂😁 tak už jak zomby ani usta neotvorim od bolesty

miriam108
19. jún 2023

@koky829 Fú, no mne len Novalgin pomáhal.
Ja som mala dlhý proces hojenia, cca mesiac pre komplikácie. ( Na ôsmy deň ma znovu museli operovať, takže som si to prežila dva krát) 🤦🏻‍♀️
Dlho mi ho aj do žili dávali, doma už len v tabletkách. Presne každých 8 hodín, inak má boleli aj uši, hlava, sánka 🙈
Veľa spať a oddychovať a piť!

koky829
22. jún 2023

Zdravim som po operacii viberalimi mandle a a mam už 10 den aku stravu ste este jedli