Veríte na psychické príčiny fyzickej choroby?

h2
7. máj 2016

Ahojte, som zvedavá na Váš názor v tejto veci, lebo som si všimla, že ma v poslednej dobe strašne často bolieva hrdlo a vždy je to potom, čo sa s mužom pohádame. Teda, vlastne v tom je ten problém, že sa vlastne nepohádame, ale on mne niečo vytkne, alebo sa nejako negatívne vyjadrí a za normálnych okolností by sme si to navzájom vykričali a bol by pokoj, ale ja sa pre pokoj v rodine nechcem hádať, tak som ticho, alebo sa skôr snažím ho upokojiť, než by som mu odpapuľovala, nechcem, aby syn videl, že na seba vrieskame. Tak to dusím v sebe a niekde som sa dočítala, že to môže byť príčinou tej bolesti. Nie som človek, náchylný veriť takýmto veciam, ale začínam si myslieť, že niečo na tom bude. Čo si o tom myslíte?

limetka69
7. máj 2016

Jednoznačne tomu verim. 🙂

sissy27
7. máj 2016

@h2 keď nie je v pohode duša, nemôže byť ani telo 🙂 ja neverím poverám, na urieknutie a podobne, ale toto je realita a mám to odpozorované aj na sebe. A určite nie len ja.

lala44
7. máj 2016

@h2 Je to pravda 🙂 Všetko, s čím nie je spokojné naše vnútorné ja, sa odzrkadlí na našom tele... 🙂 rob vždy všetko tak, ako to cítiš, ak chceš kričať, tak krič 🙂

25daniela
7. máj 2016

@h2 ked ho nezabrzdis, bude do teba drbat stale viac, treba ho umravnit, nemusis sa s nim hadat, staci dorazne povedat toto tak a hotovo
Ja tiez vzdy hladam za chorobou tela nieco, co sa deje v dusi.

tyelde
7. máj 2016

verím, vidím to aj na okolí, aj na sebe... 😕

catherinah
7. máj 2016

Áno, mňa veľmi bolieva žalúdok a nikto nevie z čoho. Všetko je OK.

kikuska_wedge
7. máj 2016

Určite áno. Mne sa zo stresu robia vredy na koži. Je to veľmi nepríjemné.

dominika6
7. máj 2016

@h2
S hrdlom psychika nic nema..

Jednoducho ked raz za cas vrieskas nemas trening v hlase a boli ta hrdlo...
Je to ked zachripnes po koncerte alebo svadbe jed spievas do rana..

h2
autor
7. máj 2016

@dominika6 Keby ma to hrdlo bolelo po vrieskaní, tak to pochopím, ale ono je to práve naopak: Keď vrieskam, nebolí ma, keď som ticho a "prehltnem" to, tak ma hneď na druhý deň bolí. ☹

kosicanka1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gab
7. máj 2016

@h2 ano, verim
vyborna kniha je aj od Luise Hayovej , Miluj svoj zivot, tam ma rozpisane dusevne priciny chorôb,
ked je nieco nevypovedane, ze radsej nic nepoviem, radsej to "prehltnem" presne sa to odrazi na bolesti hrdla,
lepsie je povedat, co ta trapi dostat to von zo seba, lebo takto si ublizujes sama sebe.... 😔

dominika6
7. máj 2016

@h2
Jaaaaj tak....tak potom ano...

tslobik
7. máj 2016

samozrejme, psychika je mocná čarodejka....

vvrka
7. máj 2016

to nie je o viere, su to uz aj vedecky dokazane fakty.

katrin21
7. máj 2016

@h2 ano, nie ze verim, som o tom presvedcena, ze to tak je...
Je o tom vela knih, skvela je seria knih od Luule Vilma - Odpouštím si.. je ich 8 a su super... ona bola lekarka, gynekologicka a zistila, ze ma aj ine schopnosti a vyuzila to v liecení ludi... Zistila suvislosti so psychikou, vazbami na rodicov - matku, otca a vplyvom tychto vazieb, podla toho ,ake boli, na nase zdravie + nasledne ine veci .. co nemame spracovane, ako sa to prejavi konkretne ... ciize napr. prezivanie coho konkretne vedie konkretne k akej chorobe, alebo nespracovanie niecoho, ake ma pre nas nasledky, pre nase deti a pod...
Mam tie knihy, scasti som ich preletela, ale chce to podrobne citanie, priam studovanie, ktore rozhodne stoji za to, aj ked su v cestine a o to tažšie sa citaju.. predava Martinus, odporucam investovať do nich..
A potom taky zakladny prehlad je v knihe CO nam hovori nase telo ... predavaju kdekolvek ... tiez je to o psych. pricine chorob a ako si pomoct...

katrin21
7. máj 2016

@h2 okrem toho, ze pri kriku ta hrdlo moze samozrejme boliet, tak scasti to bude aj tym, ze po hadke ( mozno nedoriesenej) nevies nieco prehltnut..... takze to zostava v hrdle...
Rovnako su problemy so zaludkom, travenim vtedy, akk clovek " nevie nieco stravit".... alebo citi voci niecomu strach, neistotu, nervozitu....
Pecen naopak je chora u ludi, ktory sa na nieco vnutorne hnevaju, alebo maju pocit, ze niekto sa velmi hneva na nich a krivdi im... moze to byt kludne aj blok z utleho detstva, ktory si uz clovek ani nepamata, ze sa nieco stalo... ale dusa si to pamata a cez telo nam ukazuje, ze NIECO mame poriesit a najst pricinu...

bluka2
7. máj 2016

Ano, aj ja to mam tak ako ty, aj ked nie s hrdlom...

sense
7. máj 2016

ano ze vzdy ked mam nejaky psychicky problem alebo nieco co ma tazi mam problemy so zaludkom...neverila som kym som nezazila na vlastnej kozi, ked vsetky vysetrenia boli negativne my povedal lekar ze to moze byt aj psychosomaticke, si vravim ale sak ja nemam stres, i ked do jednej prace som chodila viac z povinnosti ako z radosti , skoro ako vacsina, potom som pracu zmenila a aj zaludocne problemy zazrakom presli

jana_eyre
7. máj 2016

neverim, ze kazda choroba je sposobena psychikou, ale psychika dokaze velmi vela ovplyvnit, cize bolest hrdla moze byt sposobena tym..

ked moja neter mala rakovinu a my sme s nimi byvali, hrdlo ma bolelo velmi casto - mala som aj zdurene uzliny.. strasne som sa bala, ze ju niecim nakazim, bola som niekolko krat na vysetreniach a nikdy mi nic nezistili..
myslim, ze som to mala zo strachu o neter.. take iste som potom zazila aj ked som cakala prveho syna, tiez ma stale bolelo hrdlo, zvacsene uzliny, ale v tele ziaden zapal..

bosoriak
7. máj 2016

@h2 Tak ja si myslim cisto racionalne - nastane nejaka stresova situacia (napr. taka ako popisujes). Stres sposobi oslabenie imunity (telo mina energiu na zvyseny tep, vyplavovanie adrenalinu, pripravuje sa na utok alebo utek) a potom moze clovek ochoriet aj na ochorenie, ktore by v normalnej situacii jeho imunita zvladla lavou zadnou. Mavam to tak s mykozou - kedykolvek mam vacsi stres, mozem si odpocitat par dni a mykoza je tu.

Akurat nechapem, preco by ste po sebe mali s manzelom kricat. Off topic, ale kazda vec sa da predsa vydiskutovat normalne ako dospeli a prave pred synom, aby sa naucil, ako sa riesia konflikty. Nie mlcanim alebo kricanim, ale dialogom. Ale na to si sa nepytala, akurat by mi bok vyvalilo, keby som to nenapisala 😀

eliskakubko
7. máj 2016

Verim na ....a vidim to aj na sebe aj na okoli....je to tak...ked bude vnutorne ja stastne a pokojne tak bude aj vonkajsie ja spokojne....lahko sa to hovori tazko realizuje☺

pravomila
7. máj 2016

Rozhovor s MUDr. Ivanom Rusnakom na túto tému:

https://www.youtube.com/watch?v=ArX4Qqc9G7k
helenanovakova
7. máj 2016

každá fyzická choroba je vyústením nejakého vnútorného problému. každá má svoju duchovnú príčinu. ked ju nájdeme a odstránime, nemusíme chodiť po doktoroch a užívať chémiu. bolesti v krku sú príčinou nevyjadrených myšlienok, prípadne častého používania slov "mám ťa alebo mám toho po krk".

uhnakova
7. máj 2016

Je to pravda, u nas to najviac vidno na detoch, ale tiez mi trvalo, nez som si to uvedomila. Posledne tri razy syn ochorel vzdy den po tom, co sme sa velmi pohnevali a nakricala som nanho (kedze ma sialene vyjedoval). U dcerky to bolo tiez posledne dva razy podobne, neposluchala, pohnevali sme sa, ona dost plakala a hned tu noc zvysena teplota, resp. druhy den nadcha a kasel. Kedze mi to konecne docvaklo, snazim sa nestupnovat hadky, chudatka deticky ☹

katrin21
7. máj 2016

inak nedavno o tom pisala Emilia Vašaryova..
ONa bola za mlada vydata za jedneho vdovca a to manzelstvo nebolo stastne... jedneho dna jej zacali uplne zlyhavat rozne organy.. jeden za druhym, nikto nevedel, preco ma tieto problemy.. Az nejaky stary pan doktor v Brne tusim, jej povedal, ze musi nieco zmenit vo svojom zivote, inak ochorie az priam na smrt, ze sa to nezastavi..... Ona hned na to od toho muza ( inak to bol tusim tiez lekar , ten jej manzel , ak si dobre pamatam) odisla, vzala so sebou aj jeho malu dcerku, ktoru vychovavala a odstahovala sa k Miilanovi Corbovi, ktoreho uz vtedy poznala a mohla sa na neho spolahnut.....
Tym dnom sa skoncili jej problemy, ci tomu niekto veci, alebo nie...
JA som mala raz cest sa s touto pani hereckou stretnut a robila som s nou rozhovor... Je to uzasna charizmaticka zena a verim kazdemu slovu, co povie,lebo nehovori do vetra a ide z nej neskutocny pokoj, pokora a mudrost.

katrin21
7. máj 2016

a tu je aj clanok o tom, co prezivala..
http://www.ahaonline.cz/clanek/zhave-drby/99935...

h2
autor
7. máj 2016

@bluka2 A aký problém máš vtedy Ty? Napíš, prosím Ťa, zaujalo ma to.

bluka2
7. máj 2016

@h2 Mna ked velmi ale velmi nieco vytoci, tak zacnem akoby spinit alebo trochu krvacat ako pri menstruacii. Pri strese to citim v bruchu. Zacala som to pocitovat, ked som bola tehotna, vtedy akoby sa mi vyvinuli nejake senzory a ostalo mi to. Preto sa snazim obmedzit, lebo vidim, ako takeho veci maju negativny vplyv na zdravie. Co nie vzdy je mozne. Potom som sa rozpravala s niekym, kto mi povedal, ze po velkom hneve (hadky) sa mu zvyknu urobit hemoroidy

h2
autor
7. máj 2016

@bosoriak Ahoj, odpoveď na Tvoju otázku je, že niekedy ma ten môj dokáže tak vytočiť (pričom on ani nemusí kričať, len pokojne zahlási nejakú donebavolajúcu nehoráznosť), že by som to inak, ako krikom, riešiť nedokázala, tak to radšej neriešim, aby som nevyzerala ja tá zlá, čo sa furt háda. Nehovor mi, že Ty si za každých okolností dokážeš zachovať chladnú hlavu. (Ak áno, klobúk dolu pred Tebou 🙂 )

eliskakubko
7. máj 2016

@pravomila super...zaujimavy ujo☺bodaj by boli vsetci lekari taky