V akom stave máte zuby?

10. okt 2022

Zeny, mam 35 rokov a moje zuby stolicky su katastrofalne. Predne mam v poriadku, normalne mi vela ludi hovori aj ze pekny usmev, lebo fakt su ok.
Neviem teda, nerozumiem tomu, kedy som kde co zanedbala, ale uz od skolskeho veku, kedy sme chodili zubarovi, nebolo navstevy, kedy by mi nenasla nejaky kaz.
Nepamatam si sice uz ako som si zuby umyvala ako decko, ale sudim ze asi nie moc dobre, ked som takto dopadla.
Kazdu stolicku mam zaplombovanu, dokonca 2 zuby uz museli ist aj von este davnejsie.
Ano navstevujem zubara, kazdy rok, prehliadka, no mam pocit ze za posledny rok sa mi nejak tie zuby este viac pokazili..
Teraz najnovsie sa mi asi z dvoch stoliciek odlomil kusok zuba, takze navsteva zubara ma neminie.. som zhrozena.. ze co s tymi mojimi zubami bude.
Prosim ukludnite ma niekto, ze nie som jedina s takymito problemami…

adrianamol
10. okt 2022

Mam to podobne. 30r a kazdy zub bud mrtvy alebo plomba.

sense
10. okt 2022

Tiež viac rokov ako ty, tiež mam niektoré stoličky plombovane, v jednej vytiahnuté nervy (ale to som mala už takmer 40) hoci co si pamätám ma zuby neboleli a zuby sme si museli doma umývať 2x denne. A zrazu keď som mala 18 zubárka ze treba vŕtať lebo kazy. Neskôr som ju vymenila lebo o nej sa šírili reči ze je zaťažená na peniaze a vŕta aj co nemusí. na ústnu hygienu som bola keď som mala 20r a to je už zmtiez ako polovica môjho života za mnou....
Takže už len vydržať co najdlhšie s tým co mam... Ale stále si myslím ze to až také zlé nie je... A keď bude žiaľ budem musieť dat umelé

lucia147852
10. okt 2022

Rovnako. Ja som mala zlý zuby urobene, ale zle a pod plombou mi odumreli korene. Nový zubár mi všetko musel prerábať a zachraňovať čo sa dalo

nikpa
10. okt 2022

Ak ťa to poteší, tak určite nie si jediná. Ja mám zuby v ešte horšom stave. A vekovo sme si podobné. Teda už nemám, lebo ich mám porobene ale tiež som mam opravovane hádam všetky stoličky čo mi zostali. Okrem toho mám vonku 5 zubov, z toho jeden predný. Mám 2 implantáty a mostík s 2 keramickymi zubami. Počas prvého tehotenstva sa mi praskli 2 zuby ktoré mám dorobene, počas druhého tehu ďalší. Ja si myslím ale že u mňa to bola slabá hygiena v detstve, bohužiaľ nikto ma nekontroloval. Pamätam si, že ako malú keď ma mama poslala večer umyť si zuby, ja som si namočila kefku, v kúpeľni som sa pomotala a bolo. Zuby som si neumyla 🤦 Došlo mi to až niekde v puberte ale to som už mala dosť pokazené zuby, uz vtedy som ich mala veľa opravených. Teraz už sa mi okrem toho v tehotenstve moc nekazia. Dlho mi nič nové neopravovali. Ale teda okrem bolesti to stálo aj veľmi veľa peňazí. Teraz mám vlastne deti, od prvého zubu im ich čistím, neexistuje aby som im nedocistila ešte aj ja, potom čo si sami vyčistia. Ja si na toto pri mojich deťoch dávam pozor, snáď im to pomôže. No a veľké percento je aj dedičnosť, s tým ale už nič nenarobime.

svokrinjazykmonika
10. okt 2022

Ja sa priznám že mám dobré zuby, 30 rokov a robí sa mi prvý kaz. Len ich mám krivé tak som si dala rovnátka. Vždy som sa o ne starala dobre, dalo by sa povedať že som si na ne dala vždy záležať. Ale tak uvidíme či to teraz po tehotenstve nepôjde dolu vodou, lebo aj také som počula že sa stáva. Za to môj muž a bratia sú na tom so zubami hrozne. Tiež problém ako ty. Plná pusa kazov, opráv a polámaných zubov. Ale tak tiež sa o chrup nikdy veľmi nestarali 💁 šak ako chalani. Tak neviem či to bude ozaj tou starostlivosťou alebo či záleží aj na dedičnosťi. Maminka mala strašné zuby a otec mal dobré. Tak sme vždy vraveli že ja mám zuby po otcovi a bratia po mame. 🤷 Ale to je asi blbosť.

nika23t
10. okt 2022

Určite nie si jedina... Ja odkedy pamatam,tak sme si zuby museli drhnut ešte ako deti, oco mi vravel, že v puberte som so zubnou kefkou takmer aj spala, čo tak často som umývala zuby. A aj tak mam zuby plombovane, prednú jednotku porcelánovu, ale mala som zlu zubarku, mnoho zubov mi doriadila. Už sú to roky, ale dhlo trvalo, kým mi nový zubár dal všetko do poriadku. Niekedy nebola taká starostlivosť ako teraz, no a aj na to doplácame. Druhá vec je genetika...

tenerifka
10. okt 2022

mam vela zubov zaplombovanych este z cas, ked som bola dieta, z cias komunizmu, ked sa vrtalo kade-tade a vyzeralo to strasne. Postupne som si tie plomby dala vymenit za biele, takze absolutne nic nevidno. O zuby sa prikladne staram, pri minimalnom probleme bezim k mojmu fesnemu zubarovi. Inak najma dbam na spravnu stravu, no a samozrejme hygiena je tiez velmi dolezita. Mam 48 rokov a vsetky svoje zuby,okrem jedneho zubu mudrosti, ktory som si nechala vytrhnut, lebo mi poposuval ostatne a nejaky cas som potom nosila strojcek.

selu11
10. okt 2022

Navštevovať zubára každý rok nestačí.. Neviem, nepíšeš aká je u teba zaužívaná ústna hygiena. Medzizubné, jednozväzkové kefky, ústna voda, zubná niť? Používaš? Len obyčajná kefka nepomôže, aj keby ju používaš minimálne 3x do dňa.
Na dentálnu hygienu chodíš? Pri dobrom zdravom chrupe stačí raz za rok, inak aspoň dva krát do roka potrebná je.

zuzinka888
10. okt 2022

Mam 40 a z mojho pohladu zle. No stretavam ludi este s horsimi. Bohuzial som generacia kde mojim rodicov/vseobecne sa nedaval doraz na zuby. Hoci bolo osetrenie zadarmo. K zubarovi sa chodilo len zo skoly s ucitelkou na preventivku a potom az ked bolelo. Biele plomby este neboli popularne. Verilo sa mytom ze zuby su dedicne a jablko na veceru ich umyje a mliecne zuby netreba umyvat. Musia vyhnit.🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️, ked to pocujem este teraz tak🤦‍♀️🤦‍♀️ . Kazy nie su dedicne ale navyky a hygiena. Ak si rodicia zuby neumyvaju a nestaraju sa o ne tak to nebudu robit ani deti. Doteraz si pamatam to pohorsenie v rodine ked som zaplatila 60€ za dve biele plomby na mliecne stolicky dcera mama 5rokov. Ze naco?? Ved zubky aj tak vypadnu alebo vyhniju.

diwotworna
10. okt 2022

V katastrofálnom a nikto mi nenatlčie do hlavy že to nieje dedičné sestra zuby po otcovi krásne zuby a ja zub-korunka-plomba-extrahovana no čo povedať

zuzinabila
10. okt 2022

Mne sa podstatne znizila kazivost ked som zacala pouzivat kefky Curaprox a pastu Elmex.+dentalna nit a medzizubne kefky tiec Curaprox.je to vyssia investicia ako nizsie cenove kategorie ale chvalabohu ,4 deti (vek 6,13,14,16) dokopy jeden kaz,muz tak 1 plomba za 5 rokov a ja tak 1 plomba za 2-3 roky.obaja s muzom po styridsiatke

kvetinka75
10. okt 2022

ja som 45+ a v detskom veku na nekládol dôraz na zuby tak ako teraz. Vlastne vôbec. 2x do roka preventívka. Kaz mám na každom zube ale okrem zubov múdrosti mám všetky a okrem plomby sú všetky v poriadku. Ale sem tam sa mi z nich odlomí kúsok. Asi únava materiálu 😀. Musím si kúpiť nejaký prípravok s vápnikom. Inak sú oproti niektorým ľuďom pekné

danka808
10. okt 2022

Ja tiez skoro kazdy zub opravovany, plomby a neviem preco, lebo teda na umyvanie kladiem doraz odjakziva a nechapem ako niekto kto umyvanie flaka nema ziadne problemy. Ono vraj moze v tomto smere byt aj nejaka predispozicia, geny.

lenus911
10. okt 2022

Ja mam 35rokov a cele zle 🙄 teraz, pocas tehotenstva + 7 mesiacov od porodu,cista a totalna katastrofa...vraj mi maly odoberal vela vitaminov a mineralov 🤷‍♀️ pred tehu som bola so zubami v pohode tak neviem,ci to fakt ma suvis? ...pocas tehu som 2 zuby bola trhat, este jeden musi von a ktovie este kolko bude treba opravit...nestastna som z toho 😔

julie19
10. okt 2022

Hm, zamýšľam sa nad tou “genetikou” niekto vraví že to nemá vplyv niekto že hej … ja si tiež myslím že niečo do seba to ma lebo keď sa nad tým zamyslim kazy nemám (30 rokov) mám asi 3 plomby dokopy … ale inak presne do bodky rovnaké problémy so zubami ako môj ocino - predkus, osmičky ležiace v sanke čo museli vyberať na chirurgii, dokonca mám jednu deviatku 😅🤷‍♀️ Aj zubárka bola šokovaná 🤣… kazdy ma čosi a osobne som názoru že zuby sú väčšia bolesť a starosť ako pôrod … po autonehode čo som mala pár rokov dozadu mám jeden predný zub mŕtvy (je aj trošku tmavší ako ostatné) a dobre v pohode roky a zrazu bolesti ale take že zlate kontrakcie 🙈 a bum, 250€ som nechala u zubarky za koreňovú výplň 🤷‍♀️ … a zas beriem to tak že už aj vek trosku budem mať aj dve tehotenstva za sebou už to lepšie nebude, už budú návštevy u zubára len drahšie a drahšie

cherry_cherry
10. okt 2022

Ja by som skor ako ludi s podobne zlymi zubami (lebo u kazdeho moze byt pricina ina) zacala patrat po tvojej pricine problemu. Asi prve je hygiena, ci si dobre cistis zuby, tam ti poradia na dent. hygiene. Druhe, ci nemas nejaku bakteriu v ustnej dutine, ktora ti robi problemy. A tiez aj, ci mas dostatok mineralov a vitaminov, kedze sa ti tie zuby aj lamu. Zubar co na to hovori?

gabika128
10. okt 2022

Genetika v tom má prsty určite, spolu s čistením. Ja plombovane skoro každý zub, okrem predných, ale na pohľad pekne, až v dospelom veku čistenie medzizubnymi pomôckami . Brat na čistenie celý život kašľal je o 3 roky mladší a zuby strašné všetky, k zubárovi nechodí 🤦‍♀️

majlo1234
10. okt 2022

Ja mam tiez viacero zubov plombovanych, avsak zuby mam v celkom dobrom stave, chodim na preventivky a dva tri krat rocne na hygienu. Avsak na zuby vplyva velmi genetika, strava a nakoniec cistenie

jakoma
10. okt 2022

Ja mam 30 a tiez plombovane vsetky stolicky, jednu stolicku mrtvu, nosila som aj strojcek. Zuby vyzeraju v pohode. Myslim, ze genetika vela robi, mama mala v mojom veku uz "tretie" zuby, mala ich prilis pokazene..

ivangeline
10. okt 2022

Hmm. Nic moc. Mam uz len 5 mensich kazov ale dlhsie som nebola a treba zacat.. :/ a mam 4 mrtve zuby. A blbe 8cky,kt sa nechcu prerezat uplne a su totalne sikmo,takze by bolo vhodne ich vybrat... (ked raz nebudem tehotna alebo dojcit male babo xD)

zuzinka888
10. okt 2022

@julie19 predkus ano. Aj usporiadanie zubov je dedicne aj tvar sanky. Ale nie kazy.

nickpick
10. okt 2022

ja mam cez 40, vsetky zuby vlastne a 2 plomby, 1x do roka preventivka a 1x dentalna hygiena, umyvam si zuby 2-3 a niekedy aj 4x denne, neznasam pocit povlaku na zuboch, vela ludi sa vyhovara na genetiku, vsetci zubari svorne tvrdia ze hygiena je to co hra rozhodujucu ulohu pri kazivosti zubov, taktiez strava (masozruti maju menej kazov ako ti, co jedia vela mucnych a sladkych jedal, napojov a ovocia) a zlozenie slin, priemerny clovek dnes zije do 80-ky, na tvojom mieste by som do chrupu zainvestovala uz teraz, chybajuce zuby nie su len o tom, ze to nevyzera dobre, vekom deformuju dolnu polovicu tvare, ak budes zut len na strane kde zuby mas, je to akoby si cvicila cinkami len na jednej ruke….

janka1011
10. okt 2022

Babyyy, prestaňte to zvaľovať na gény a dedičnosť, v akom storočí to žijete? Za naše pokazené zuby si môžeme len a len my sami. Ono vás to možno upokojí keď to zhodíte na dedičnosť, no pravda je taká, že kazy máte preto, že ste si zuby nečistili alebo čistili zle. Kazy sa nededia, hygienické návyky áno. Môžeme zdediť tvar zubov, usporiadanie, predkus sa tiež dedí, no nikdy nezdedíte kazy, to máte len vo svojich rukách.

simca06022011
10. okt 2022

ved ale zaplombovany zub nie je katastrofa :DD

yoxinka
10. okt 2022

37 rokov, plombované skoro všetky zuby, asi tri mŕtve, mám mŕtvu aj jednotku prednú. Školký zubár úplný mäsiar, ten to vŕtal halabala, dodnes keď si spomeniem, tak panika. Na strednej mo zubárka prerábal po jeho práci všetky zuby, ale v tej dobe sa stále používal hlavne amalgám. V 23 rokoch som šla k novému zubárovi, ten mi vysvetlil, že dedičnosť je blud a že o zuby sa treba starať. Naučil ma používať medzizubné kefky, nite, 2x ročne profi dentálna hygiena a je to už vyše 15 rokov, čo som mala naposledy nájdený nejaký kaz. U detí mám starostlivosť o zuby ako top prioritu, od mala prehliadky, dentálna hygiena … mne sa o zubx v živote nikto nestaral, všetky pohnité ako dieťa som mala. Moje deti ani jedno nemá žiaden kaz ani problém 10,6 a 3 roky.

0silvia0
10. okt 2022

@janka1011 veru na dedicnost celkom asi nie, ale skor na nevhodne navyky v rodinach:
https://najmama.aktuality.sk/clanok/262343/nove...

saxana000
10. okt 2022

Zuby mam rovne a aj celkom biele na to ze som silny kavickar a tuhy fajciar.len sa mi tvori kamen celkom dost ale to je zevraj zalezitost zlozenia slin.zadne zuby mam zaplombovane uz od zakladky vdaka uzasnej zubarke co vrtala zuby do radu..jedna osmicka uz vytrhnuta lebo uz nebolo miesto aby narastla poriadne.ale vcelku som spokojna.kaz som nemala snad 10 rokov..a ani ine problemy nemam.len tie tmave stare plomby ma vytacaju biele by boli nenapadnejsie..ale zas nebudem to davat zbytocne prerabay..

savanna
10. okt 2022

Mna sokuje, co tu citam, ze ste mali pohnite mliecne zuby a nikto to neriesil...ja mam 35 rokov a teda nemala som jediny zhnity mliecny zub a neviem si predstavit, ze by to moji rodicia v tom case neriesili.
Inak mam zuby aj tak dost zle, ano, je to aj genetika, ja som tri trvacne stolicky nemala zalozene, nenarastli mi. Mliecne sa casom rozpadli a zostali tri diery. Plus jeden mliecny zub kym som ho este mala, ako bol taky maly zaseknuty medzi tymi velkymi stolickami, sa mi natlacil na zdravu trvacnu stolicku a uplne mi ju znicil, prislo sa na to, az ked bola zvnutra uplne rozpadnuta. Cize tolko k tym, ktori hovoria, ze genetika nehra rolu.

zuzanaam
10. okt 2022

Mám cez 40, všetky zuby, dve malé plomby. Mliečne zuby som mala úplne bez kazov. Čistím si raz denne, ráno, prírodnou pastou bez fluoridov. Cez 25 rokov nejem mäso. Za mňa základ je strava. Poznala som dvoch ľudí, čo si zuby vôbec nečistili a nemali žiadny kaz. Častým čistením sa ničí prirodzená mikroflóra ústnej dutiny.

zuzinabila
11. okt 2022

@zuzinka888 samozrejme ze genetika ma vplyv na kazivost.na poslednej preventivke mi zubarka ukazovala graf z nejakej studie a bolo to tam presne vyznacene ktore faktory maju na kazivost vplyv.genetika,hygiena tam boli .ostatne si nespominam,mozno ta strava ako tu ini spominaju ,a dalsie