Uzol - štítna žľaza

aninkaninka
8. apr 2022

Ahojte mamky, vytvorila sa niektorej z Vás počas tehotenstva hrčka na krku? Pocas tehotenstva mi gynekologicka povedala, ze je to zlaza no ze sa to vstrebe, no som 4 mesiace po porode a po vcerajsom vysetreni mam 3cm uzol na štitnej žľaze, brali mi vzorku na cytologiu ci ako sa to vola, no na operaciu musim, aby uzol vybrali a vylucili rakovinu, lebo je tam akesi riziko.. Nikto sa v rodine na stitnu neliecil a ani nelieči, no zevraj to moze byt aj zo stresu a toho ja mam ajajajaj.. O seba sa nebojim no mam 2 male babiky.. Čo Vam pomohlo trochu vypnut.. Alebo neviem.. Tieto 2 tyzdne budu velmi dlhe :(tyzdne budu

mimca77
8. apr 2022

Neboj sa nic, ta operacia je uplne v pohode, absolvovala som ju v novembri, hojenie uplne super, bolest minimalna, jazva len taka mala ciarka. Ja som mala potom histologiu negativnu, ale ak by aj bol uzol zhubny, ma to vynikajucu liecitelnost jodom. Netreba sa stresovat, bude to v pohode, drzim ti palce ❤️ jedina rada, na operaciu sa urcite objednaj na krcnu chirurgiu, nie na vseobecnu, predsa len s tym robia bezne, po krcnych chirurgoch byva vraj ovela menej problemov (pristitne telieska, hlasivkovy nerv, jazva). Drz sa!

aninkaninka
autor
8. apr 2022

@mimca77 ďakujem, mna endokrinologicka odporucila rovno do ruzomberskej vojenskej nemocnice

gemerka17
8. apr 2022

Pokiaľ ti vyšla negatívna histologia, tak je zbytočné aby si išla na operaciu. Pozri si riziká a hneď ta to odradí. Lekári veľmi radi posielaju na operaciu. Poisťovne to preferuju. Zoperuju aj škrečka len aby bol výkon. Je to častá operácia, a vo veľmi veľa krát úplne zbytočná. Tak sú to rozmysli.

gondyo
8. apr 2022

Tiež si myslím,že keď nie je zdevastované tkanivo štítnej žľazy,nemusí sa nutne operovať...uzlíky sa robia aj po operácii...

aninkaninka
autor
13. apr 2022

@gemerka17 ďakujem za info, dnes mi potvrdili, ze je to nádor

aninkaninka
autor
13. apr 2022

Veľmi pekne Vám všetkým ďakujem baby, dnes mi potvrdili nádor, tak uvidime, 16 by som mala mat operaciu

gemerka17
13. apr 2022

@aninkaninka držím palce, nech ti to dobre dopadne. Aké číslo ti vyšlo na cytologii?

aninkaninka
autor
13. apr 2022

@gemerka17 pravdu povediac neviem, pretoze neprešiel ani tyzden a dnes mi volala doktora
Ka ci môžem prísť no my byvame 60 km od nej a auto ma manzel, tak mi to len povedala cez telwfon, ze ma urgentne musi objednat, lebo tam nasli nador, ze to nebol tak celkom uzol, tak neviem, no objednana uz som a vysledky budem vediet v stredu, keďže k nej idem, no najprv k rodicom, aby mal kto ostat pri dievcatach

gemerka17
13. apr 2022

@aninkaninka treba sa spýtať na číslo. To je smerodatne. Je to stupnica od 1 až 6, pričom 1 až 2 je nezhubne, 3 a 4 ma iné bunky, 5 je 70 % rakovina a 6 je rakovina na takmer 100 %. Niektorí lekári aj radi strašia. Najprv počkaj čo máš za výsledky a neplas sa. Ak by to bola aj rakovina tak nič sa nedeje, má to veľa ľudí (ani o tom nevedia a kludne s nou ziju ďalej), je dobre liecitelna a veľmi pomaly postupuje.

aninkaninka
autor
13. apr 2022

@gemerka17 ok, dám vedieť v stredu a ďakujem za povzbudenie

zuza00
13. apr 2022

@gemerka17 to mas nejakú inú stupnicu. lebo 1 je nevhodná vzorka

gemerka17
13. apr 2022

@zuza00 1 sa vyhodnocuje stále ako benígny nález. Len sa sleduje, nerobí sa s tým nič. Určite je to lepšie ako 3 a viac.

zuza00
14. apr 2022

@gemerka17 1 sa opakuje odber. nakoľko vzorka nebola dostacujuca . máš to v tej tabuľke.

zuza00
14. apr 2022

@aninkaninka skus skupinu stitna zlaza. je tam žiaľ veľa žien s rovnakou dg. mne to diagnostikovali cca pred rokom

gemerka17
14. apr 2022

@zuza00 nie moja zlatá, realita je taká, že nikto odber po 3 mesiacoch robiť nebude. Tak sa nepostupuje. Ide sa podľa sona a ak je to zvláštny útvar tak najskôr sa robí odber o 6 až 12 mesiacov (všetko závisí od sona a onkomarkerov v krvi)

zuza00
14. apr 2022

@gemerka17 tak to by ma zaujímalo aké sú onko markery pri papilarnom karcinome ? to by si mohla nejedného dr. vyškoliť. samozrejme ze sa robi opakovaný odber keď je treba. nejasný výsledok alebo nerelevantna vzorka. ved to mas v tej tabuľke

zuza00
14. apr 2022

@gemerka17 endokrinologom odporúčaná FNAB po 2 tyzdoch. Neuveríš ale mam to v karte

gemerka17
14. apr 2022

@zuza00 onkomarky sú 2, ktore sa majú brat pri diagnostike pap. karcinom a to kalcitonin a thyroglobulin. Momentálne tým prechádzam a čakám na výsledky z punkcie a krvi, ktorú vzali na onkomarkery. Ak je číslo veľmi vysoké vie to povedať, že je tam karcinóm. Požiadaj lekárku aby ti ich vzala.
A keď je nejasný výsledok, tak to stále záleží od sona. Väčšinou sa to nechá tak, opakuje sa to neskôr. Nie je dobre cytologiu robiť viac krát, aby sa do toho moc nepichalo.

zuza00
14. apr 2022

@gemerka17 lenže to neni pravda.Kalcitonin sa odporúča v v diagnostike medulárneho karcinómu štítnej žľazy, nie papilarny. a TG je onko marker až po vyoperovani stitnej zlazi. No myslim ze každá mame iný názor. a ja som pri karcinome mala vysledky krvy úplne v poriadku. tebe prajem dobre výsledky

gemerka17
14. apr 2022

@zuza00 ďakujem. Mame iný nazor. Pravdou je ze TG je práve onkomarker, ktorý dokáže na papilarny karcinóm upozorniť. Ešte predtým ako sa vyoperuje stitna zlaza môže byť ten parameter vysoký. Nie každý lekár ho urobí lebo je tam obmedzenie, že mal by byť len po operácii robený a ako isto vieš endokrinológia je u nás 20 rokov pozadu ohľadom liečby a poznatkou a najmä veľmi veľmi sú tlačení poisťovňami, preto chodia pacienti do súkromných labakov si robiť krvné testy.

zuza00
14. apr 2022

@gemerka17 neviem kam chodis k endo ale asi zmeň lekára keď máš názor že je 20r pozadu a neurobí ti tg odber.

gemerka17
14. apr 2022

@zuza00 odporúčam pridať sa do skupiny na FB o štítne zľaze, veľa sa dozvieš ako by to malo fungovať a nefunguje. Nálada je tam taká, že sa divím, že tých 4000 ľudí čo sú v skupine nepodalo žalobu za plytvanie peniazmi na štúdium lekárov a endokrinologou (spolu 11 rokov) keď z nich vychádza vedomostný prepadák. Vedomosti slovenských a českých endo sú dosť obmedzené. Nutne chýba dalsie vzdelávanie v odbore. Tam treba čítať nové poznatky, lebo tí ľudia si veľa veľa prešli systémom a snažia sa vzdelávať čo to ide. Možno ti to otvorí oči. Ja som teda maximálne znechutená. Ešte som sa nestretla s takým lekárskym oborom ako endokrinologia, ktorá by bola tak strašne zhejtovaná - najväčší problém poisťovne, že nepreplácajú čo majú a vzdelávanie, ktoré je zastaralé.

caterin
17. apr 2022

@gemerka17 dobrý deň. Prosím chcela by som sa opýtať, idem v piatok 22.4. na operáciu uzla. Mam cyto 3. Co znamenajú iné bunky ? Neviete náhodou? Strašne sa bojím. Ďakujem

gemerka17
17. apr 2022

@caterin nič neznamenajú, ak idete na operáciu kvôli tomu, tak je to zbytočné a je to viac škody ako úžitku. Bunky sú iné a s vysokou pravdebodobnosťou nie sú rakovinotvorné. Nevidím dôvod operovať. Stačí sledovať.

caterin
18. apr 2022

@gemerka17 dobrý večer. Prosím viem ze to znie cudne, ale nemohli by sme si zavolať?

caterin
18. apr 2022

@gemerka17 stačí prezvoním 0905 828 696

gemerka17
18. apr 2022

@caterin napíšte kľudne sem súkromnú správu.

caterin
18. apr 2022

@gemerka17 chcela som sa skôr popýtať.. lepšie sa mi komunikuje.. prosím, som dosť na dne s nervami, lebo sa bojím...

gemerka17
18. apr 2022

@caterin dobre, pošlite mi do správy lekársku správu a pošlem tam kontakt

caterin
18. apr 2022

@gemerka17 ako to mam urobiť prosím, sa moc nevyznám. Správam v telefóne, rada ju poslem