Úzkosti, depresia, panické ataky

sofia_podhorska
1. sep 2022

Zdravím, trpím depresiami, úzkosťami a nespavosťou (a keď zaspím, mám sny plné úzkosti a strachu) už siedmy rok. Začalo to nespavosťou, depresiou a úzkosti prišli po krátkej dobe na to. Derealizácia a depresonalizácia sa pridružila neskôr. Čím viac času uplynulo, mám pocit, že moje ťažké dni plné týchto ťažkostí súžili aj paranoidné stavy (neustáli strach, že ma niekto pozoruje, niekto sa o mne v zlom rozpráva a pod). Tieto všetky faktory maximálne ovplyvnili môj život. Zruinovalo mi to sebavedomie, školu, prácu, kamarátstva, vlastne všetko, na čom mi záležalo. Prestala som veriť ľuďom (aj vlastnej mame). Pocity samoty sú známe každému, kto to zažíva. Cítite sa sami, aj keď je okolo vás milión ľudí. Bojím sa aj keď mi nič nehrozí, pocity viny sú mojou každodennou súčasťou.

doriiis
1. sep 2022

A psycholog/ psychiater co na to hovori?

sofia_podhorska
autor
1. sep 2022

@doriiis psychiater mi predpísal najprv neurol, kt.mi na určitú dobu pomohol. Dal mi dvojkombinácu AD, z ktorých sa mi po 4 týždňoch prejavili nežiadúce účinky v podobe zvracania atď, dehydrovaná som skončila na pohotovosti. Po druhej dvojkombinácií AD, opäť po krátkej dobe nežiadúce účinky v podobe vyrážok na celom tele, skončila som na pohotovosti. Psychiater skonštatoval, že lieky (akékoľvek) nie sú nič pre mňa. Psychologička mi dávala lieky typu persen, ktoré zaberajú človeku, ktorý má sem tam zlú náladu, nie človeku v úplnej temnote (môj názor). Učila ma dychové cvičenia, ktoré mi nepomáhali.

berenika39
1. sep 2022

@sofia_podhorska najdi jiného psychologa, psycholog nemá dávat léky, ale najít příčinu tvých potíží a pracovat s tím. NA panické ataky a úzkosti funguje výborně kognitivně-behaviorální terapie - je to docela náročné, ale funguje.

sofia_podhorska
autor
1. sep 2022

@berenika39 Ďakujem Vám za rady, ak niekto zažívate podobné alebo také isté problémy bola by som rada, ak by ste sa podelili o svoje skúsenosti. Chcela by som to vidieť aj z iného uhla pohľadu

dominika0126
1. sep 2022

Ahoj. Skúsim v krátkosti. Ja sama mám panické ataky, úzkosti. Je to tak k*rva ťažké, keď to príde, keď to príde hlavne nečakane. Z mojej skúsenosti môžem povedať, že mi najviac pomohol psychológ. Prvé sedenia som ho nepustila k slovu, všetko som zo seba dostala von. Veľmi sa mi uľavilo. Niekto má problém sa vyrozprávať “cudziemu” človeku, ale ten pocit potom je na nezaplatenie. Vždy som odchádzala z tadiaľ spokojná a šťastná. Priateľ sa má pýtal, že načo tam chodím. Vždy som mu odpovedala, že keď sa začneme rozprávať my dvaja, tak nebudem. Je veľmi podstatne hovoriť aj s rodinou o pocitoch a o všetkom, čo nás trápi. Je to beh na dlhé trate. Ja by som zmenila psychiatra. Nie si pokusný králik, aby striedal toľko liekov na tebe. Veď aj tie prechody medzi liekmi veľmi ovplyvňujú tieto stavy. Držím palce, aby si našla v živote niečo, čo ťa bude robiť šťastnou. Boj s vlastnou hlavou je najťažší…

zefyra
2. sep 2022

@sofia_podhorska Ja tak žijem už 26 rokov, k tomu ešte chronická neuroborelioza.

sebastian_677
4. sep 2022

Ahoj ja už 7 rokov... takže začalo to panickým atakom po Marihuane a odvtedy to neprestalo... DP/DR depresie úzkosti. Cypralex nezabral asi na ukludnenie u mna lem Xanax/Neurol

sebastian_677
4. sep 2022

Ti ludia čo sem idú s nádejou že budú do mesiaca/do roka v pohode si ani nádej robit nemusia. Nepoznám ja osobne nikoho kto by sa vyliečil

sofia_podhorska
autor
4. sep 2022

@sebastian_677 súhlasím. Je to beh na dlhú trať, ktorý zoberie človeku všetko, aj pevnú zem pod nohami.

jozef11111111
4. sep 2022

@sebastian_677 tak toto som prekvapení a to každého odhovaram od marihuani , ale po akom dlhom čase používania..

jozef11111111
4. sep 2022

@sofia_podhorska ...pozri faradrr Kuffu zo žakoviec ten sa staral o takych , to máš ťažké 😳

sebastian_677
4. sep 2022

@jozef11111111 po 1x užitia Marihuany... ako aj 80% ludom to aj mne spustila Marihuana

sebastian_677
4. sep 2022

Poznám osobne a velmi dobre jednu slečnu ktorá navštevovala psychiatra (úzkostno-depresívna porucha) asi po roku jej p.Psychiater povedal že liečba medikamentami (AD, BZP) nie je pre nu vhodná. Vlastne akákolvek liečba tomuto "psychiatrovy" by som zobral aj rodný list nielen diplom

jozef11111111
4. sep 2022

@sebastian_677 tak je to potom aj brána k deresiam atď , a to už ma presviedčali o malom množstve že nič také a akosi už som nemal čím ich kontrovať. Lebo do teraz som to bral len ako bránu k drogam.

sebastian_677
4. sep 2022

@jozef11111111 pochopil si to trošku po svojom ale dobre 🙂

jozef11111111
4. sep 2022

@sebastian_677 dopln ten zbytok lebo ja to beriem len čo som počul zistil nie z svojej skúsenosti.A to raz není ono.

sebastian_677
4. sep 2022

@jozef11111111 takto skúsim každy kto ma psych.chorobu má ju dlho v sebe aj ked sa nejprejavuje vždy ju apustí nejaký spuštač (umrtie v rodine, rozvod marihuana) ona by sa ukázala choroba tak či onak akurát niektoré veci to urýchlia. U mna THC teda Marihuana

sebastian_677
4. sep 2022

Depersonalizácia a derealizácia býva často sekundárnym príznam pri Depresi alebo Pan.atakoch ale aj pri vela dalších poruchách

sebastian_677
6. sep 2022

So zakladatelkou skupiny sa aj pravidelne osobne stretávame a snažíme sa trošku riešit problemy tejto choroby

sofia_podhorska
autor
7. sep 2022

Je to pravda. THC odštartuje psych. choroby u tých, ktorí mali na to predpoklad....
Neodporúčam nikomu čo i len skúšať, pokým nie je oboznámený s touto informáciou. Platí pre všetky drogy.

betulinka1
7. sep 2022

@sofia_podhorska treba najst ineho psychiatra, lebo uz len ked psychiater predpise neurol na liecbu depresi, z ktoreho vzniká brutálna závislosť, tak dovi-dopo. Ak si na tom velmi zle, tak chod na liecenie. Tam mozes zacat s ozajstnou liečbou. Depresia nie je sranda. Uzkost sa este zvladnut u psychologa da. Ale depku musis normalne liecit.

zuzuka19
7. sep 2022

Niečo podobné som prežívala niekoľko rokov... ťažká depresia, úzkosti, strach z ľudí, izolovanie od ľudí, mierne paranoidné predstavy, pocity viny, zúfalstva, strachu a hroznej samoty, viedla som hrozne unavujúce vnútorné boje sama so sebou, dlhodobo som si ubližovala prejedaním sa, často som menila zamestnanie.. V podstate som stratila všetky kamarátstva, dôveru v ľudí (aj v rodine), záujmy, chuť žiť.
Teraz som na tom omnoho lepšie, i keď stále mám pred sebou ešte dlhú cestu k životu aký chcem žiť 🙂 no cítim sa psychicky pokojnejšie, vyrovnanejšie, viac dôverujem sama sebe aj ľuďom okolo, starám sa o svoje psychické i fyzické zdravie, rada sa s ľuďmi rozprávam a trávim čas, no stále mám obdobia kedy je to čistá hrôza... proste padnem na dno a chvíľu mi trvá, kým sa opäť postavím. Niekedy to trvá zopár dní inokedy dlhšie.

A čo mi pomohlo? Pre mňa bola kľúčová psychoterapia dlhodobá, na terapiu chodím cca 6 rokov. Tam som sa naučila dôverovať, viac počúvať samú seba, stáť pri sebe a nie proti sebe, mať sa viac rada, postupne prijímať samú seba.. Ďalej som si upravila stravu, nepravidelne sa venujem nejakému pohybu, dávam si ciele, ktoré si postupne plním, venujem sa tomu čo ma baví.. Myslím, že je mnoho ciest ako si pomôcť no je to často dosť ťažké.

sebastian_677
8. sep 2022

Je tu niekto kto chodil pravidelne psychologovi na vyšetrenie? (RORSACH napr.)

sebastian_677
22. sep 2022

Nikdo nový? 😀

blog_betka
26. okt 2022

@sofia_podhorska bohužiaľ mám uzkosti už 4 roky a príde mi že som závislá na liekoch a nepomáhajú len v mojej hlave inak nič moc

orlik123456
29. nov 2022

Zdravim, zacnem takto, ja trpim dp/dr uz 3 roky, k tomu uzkosti strach napatie a pod. Kedze to mam 3 roky tak zopar veci som pozistoval, ci uz o do/dr alebo o psychickom zdravi tak vam dam najlepsi liek na psychicke a fyzicke zdravie ktore zabera aj na chronicku dp/dr a to je spravne cvicenie. Proste zacnite cvicit, urcite mnoho zvas ma drzanie tela uplne zle, takze verte ci neverte spravne drzanie tela, balanc v tele, spravna strava. Venujte tymto veciam aspon rok zivota a potom uvidite co vsetko da zmeni. Je to zaklad ktory sa v tejto dobe zmenil, pohyb, drzanie tela, dobra strava. Len sa staci pozriet jak ludia vyzeraju dnes a predtym.

orlik123456
29. nov 2022

Najlepsia cesta podla mna je najst si osobneho trenera, ktory vam na miwru spravi cviky. Lebo je pre vas lahsie a efektivnejsie robit cviky ktore vam dal profesional a iba ich teda plnit.

blog_betka
29. nov 2022

@sofia_podhorska viem o čom píšeš je to hrozne, ja tiež zažívam uzkosti už 4 rokom ale naozaj sa snažím pre toto urobiť a dostala sa ku mne dobra kniha ktorú som začala čítať ak by si chcela môžem poslať foto, kľudne mi napíš správu

sebastian_677
20. jan 2023

Niekto seriózny kto odvykal od BZP a je ochotný somnou o tom zavolat? Len seriózny a normálny ludia prosím