Užívate proteín?

16. jún 2022

Cvicim da sa povedat nepravidelne,neviem,ci ma vyznam uzivat protein. Na co je dobre ho vlastne uzivat? A ktory je z tych kvalitnejsich? Pozeram tie ceny a teda dost su predrazene. V popise sa zda kazdy fajn,ale pre laika je tazke si vybrat,preto vas prosim o skusenosti a rady.

syslik81
16. jún 2022

ak mas pestru stravu tak je zbytocny

viestta
16. jún 2022

Kúp si susenu srvatku, pridaj lyžicu do jogurtu, do kaše, do akéhokoľvek jedla s mliekom, alebo do mlieka. Máš proteíny a za zlomok ceny

buberova
16. jún 2022

Pomáha naplniť denný príjem bielkovín... Ktoré by bolo možno náročnejšie prijať z bežnej stravy keď to má byť napríklad 100g denne...

brembo
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
petamich
17. jún 2022

sportujes aktivne? protein je totiz doplnom stravy primarne pre sportovcov, nevidim dovod, na co by ho niekto len tak "uzival", ked sa stravujes normalne a mas pestru stravu

ika11123
17. jún 2022

@petamich proteíny sú dôležité pri chudnutí ale aj naberania svalovej hmoty proste bez bielkovín to nepôjde ....ale keď nemáte v strave dostatok bielkovín je dobrý proteín ja si ho dávam na raňajky do kaše alebo keď nestíham do práce si ho urobím....fakt odkedy ho beriem ja nemám vôbec chuť na sladké a som menej hladná takže ja odporúčam každému

petamich
17. jún 2022

@ika11123 a na co by kazdy clovek mal umelo doplnat proteiny? na co napr. moja mama alebo svokra, zena v domacnosti alebo na dochodku, ktora nesportuje, nema problem s vahou by mala umelo doplnat protein? takze ano ma to zmysel pri low carb diete alebo uprave hmotnosti (napr. ako nahrada jedneho jedla) a ma to zmysel pri aktivnom sportovani alebo ked clovek nestiha a ma ten protin doma, tak si ho da napr. na desiatu ale stale si myslim, ze pre bezneho cloveka, to zmysel nema, tomu stacia bielkoviny ziskane beznou stravou

natalala
17. jún 2022

Podla toho, co chces dosiahnut. Ak je tvojim cielom napr schudnut protein je fajn doplnok ak potrebujes dostat do tela urcite mnozstvo, ale limituju ta kalorie. Pri redukcii sa odporuca prijat cca 2g bielkovin (proteinov) na 1kg tvojej vahy (odporucania su samozrejme rozne, toto je taky standard). Cize ak povedzme vazis 80kg je to 160g bielkovin denne. 100g kuracich prs ma cva tych 23g bielkovin, 100g tvarohu cca 18g bielkovin, takze v tomto pripade clovek zvoli protein kt spominas alebo ine vyrobky ako proteinove tycinky, pudingx a xy blbosticiek. Ked budes vyberat protein pozeraj zlozenie, kolko je v nom cukru, ci su tam nejake umele sladidla a kolko proteinu prijmes na jednu davku atd. Isla by som do takych chuti ako cokolada a vanilka, tie byvaju chutovo najmenej “umele”. Je obrovsky vybr srvatkovych ale aj veganskych radtlinnych proteinov.

domiklik
17. jún 2022

@viestta áno, pre človeka, ktory chce nejakým spôsobom obohatiť svoju stravu je to ôk... pre človeka, ktory cvičí, chce schudnúť sú srvátka a srvátkový proteín 2 absolútne rozdielne veci hlavne co sa týka nutricnycj hodnot

baska_nice
17. jún 2022

asi tak, zalezi aky mas aktivny zivot, ak je to len take ze obcas tuto co to pocvicim tak ti je zbytocny. protein si davaju fakt poctivy sportovci by som povedala, ktory po tazkom treningu chcu doplnit dobre bielkoviny.

melanta
17. jún 2022

Áno, obaja s mužom pijeme proteín, ale obaja cvičíme silový tréning vo fitku, takže po cvičení si vždy dávame drink. Ja mám Whey gold standard čokoládový už roky, muž pije od Biotech. A áno, sú relatívne drahé, ale tak ak športujeme a chceme dodať telu niečo, tak toto neriešime.

ika11123
17. jún 2022

@petamich ja píšem o chudnutí a naberani svalovej hmoty 🤷 keď nešportuje a nema problém s váhou nevidím dôvod aby to brala 😁

viestta
17. jún 2022

@domiklik bielkovina ako bielkovina, zas z toho nerobme niečo super extra. Väčšina proteinovych práškov sú hlavne srvátka.

viestta
17. jún 2022

@petamich ono je to tak, že väčšina ľudí aj keď sa stravujú celkom dobre má málo proteínov. Zabezpečiť odporúčaný 1g čistých bielkovín na kg vahy v bežnej strave nie je jednoduché. Obzvlášť keď človek nie je nejak moc masozravy.

lalu_sk111
17. jún 2022

ja som si kupila protein od Biotechu..zvykla som si pri priatelovi, cvici vela ale uzivam ho len po sporte. Som dost chuda a sice sa snazim pestro stravovat viem, ze to nie je ono. Hlavne ked clovek chce trosky vybudovat primerane svalstvo, je treba, aby mal stavebny material..cize proteiny.

kiki68
17. jún 2022

Man od Lebepur a som spokojna. Ale ja cvicim, Takze ten Protein kdesi musim vziat.

domiklik
17. jún 2022

@viestta keď chceš budovať svalovú hmotu a chudnúť, resp meniť tuk na svalovú hmotu, srvátka je nedostatočná, nakolko obsahuje možno nejakých 15g bielkovín na 100g oproti kvalitnému protaku, ktorý obsahuje 24 g bielkovín na 31g (1 dávka). Ten okrem toho obsahuje aj aminokyseliny, ktoré zabezpečujú celkovu regeneráciu svalov. Ak necvicis, a chceš sa len vyvážené stravovať, tak áno, môžeš dat srvatku do čohokoľvekp, do vianočky, bábovky, raňajkovej kaše a dokonca aj do tortoveho korpusu a bude to naozaj dobre, ale tvrdiť, že je to v podstate to isté je bohapusty blud.

viestta
17. jún 2022

@domiklik keď vyrobia proteín v požívateľnej podobe...
A aminokyseliny sú stavebné látky každej bielkoviny, telo ako také každú jednu bielkovinu rozkladá na aminokyseliny, aj ten prezazracny kolagén, a vyrobí si z nich takú bielkovinu akú potrebuje. Strkať do zdravého organizmu aminokyseliny je úplne zbytočné. Ale jasné, nevedomych jedincov pekne napísanými slovami ľahko oblbnúť.
A kde je napísané, že si nemôžem dať srvatkoveho prášku viac? Toľko, koľko potrebujem aby som vykryla deficit bielkovín.

domiklik
18. jún 2022

@viestta máš vlastnú skúsenosť s cvičením a proteínom, či len mudrujes ako v každej druhej diskusii?

viestta
18. jún 2022

@domiklik nie, nikdy som nedošla tak ďaleko aby som potrebovala cvičiť na svalovu hmotu a pchať do hlavy prášky. Ja som za prirodzené metódy. A áno, hybem sa celkom dost a zhadzujem úspešne sadlo dlhšiu dobu. Pomaly ale bez špeciálnych diét a jojo efektu

domiklik
18. jún 2022

@viestta to ti úprimne blahoželám... Možno keby si tieto cenné rady NEpodložené osobnou skusenostou neponúkala v každej druhej diskusii od osratych plienok až po jadrovú fyziku šlo by to rýchlejšie, ale hlavne, že ty si spokojná