Únava z lieku Plaquenil

17. jún 2024

Ahojte, tie ktoré ste užívali alebo užívate tento liek neboli ste tiez tak strasne unavene?
Užívam ho uz dva mesiace a svoju dennodennú únavu pripisujem práve tomuto lieku, hoci v príbalovom letáku vo vedľajších účinkoch o tom nie je ani slovo.
A vsak mam pocit ze táto únava začala práve s užívaním Plaquenilu. Nic som vo svojim živote ani na svojom životnom štýle nemenila.
Budem rada za vaše skúsenosti.
Dakujem

dahra
17. jún 2024

Ahoj, užívam ho roky (200mg), unavená som tiež roky, ale pripisujem to svojmu nedostatku spánku. Neviem teda.

cookie29
17. jún 2024

A preco ho beries? Nemoze to byt aj z toho? respektive kombinacia? Ja som plaquenil uzivala dlhsie a prve mesiace boli dost komplikovane, ale unava vyplyvala aj z diagnozy. Akurat teda ja som mala aj takze zvracanie a pod, cize to nepomohlo.

Neberies aj ine lieky? Moze to byt vzajomna interakcia. Plaquenil moze sposobovat aj nizky cukor v krvi, cize aj to. A ja som mala aj doplnkovu liecbu na stitnu zlazu a davkovanie bolo treba upravit, pretoze Plaquenil vplyva aj na toto a teda bolo treba navysit. Po prestani Plaquenilu, som uz lieky na stitnu zlazu nepotrebovala. Ono je to bohuzial celkom slusne svinstvo, moze sposobovat aj srdcove problemy atd. Cize Plaquenil ako taky unavu nesposobuje, ale jeho interakcie ano a aj ucinky, ja by som urcite hodila rec pri najblizsej kontrole

dzescebuly
17. jún 2024

Ja ho užívam ale únavu pripisujem diagnóze, únava bola už pred užívaním lieku

taktotedanie
17. jún 2024

Ja len taka poznamka, kazdy polrok na ocne vysetrenie kvoli plaquenilu a raz mesacne kontrolovat Amslerovu mriezku

autor
17. jún 2024

Dakujem všetkým…mam diagnostikovaný antifosfóipidovy syndróm, ktorý mam pravdepodobne uz pár rokov..takze samotnej diagnóze by som to asi nepripisovala…

@taktotedanie lekár mi spomenul skontrolovať očné pozadie a teda som uz objednaná na očné …

@cookie29 dakujem za vysvetlenie…určite pozistujem pri ďalšej kontrole..beriem ho pretože aoko som spomínala mam diagnostikovaný antifosfolipidovy syndróm …užívam este Anopyrin takze mozno ako vravíš ze to spôsobuje táto kombinácia …

taktotedanie
18. jún 2024

Ocne urcite treba aj kontrolovat doma tu mriezku

autor
18. jún 2024

@taktotedanie pozriem si o tom, este som nepočula dakujem

cookie29
18. jún 2024

To je test vacsinou na makularnu degeneraciu. A urcite je jednoduchsi ako ocne. Neviem ako to funguje teraz, ale to ocne bolo dost neprijemne vysetrenie. A Amslerova mriezka moze odhalit prave makularnu degeneracu, ktore je jednou z moznych vedlajsich ucinkov. A za normalnych okolnosti to ocne vysetrenie malo byt este pred zacatim Plaquenilu :(
PS Neviem ci Ti povedali aj to ze Grapefuit moze zhorsovat vedlajsie ucinky

autor
18. jún 2024

@cookie29 veru nepovedali…ani to ze vyšetrenie by malo byt aj predtým 😕 ale dakujem za info aj za vysvetlenie…v čom je inak to vyšetrenie nepríjemne ?

taktotedanie
18. jún 2024

@cookie29 vsetci moji pacienti maju kontrolu na plaquenile kazdeho pol roka ( zahrnuje meranie ocneho tlaku, dioptrii, citanie do dialky, blizka, vysetrenie farbocitu, amslerovu mriezku predo mnou , ocne pozadie s rozkvapkanim a OCT vysetrenie makuly- neviem co z toho bolo pre vas neprijemne kedze toto je standard maximalne meranie ocneho tlaku moze byt neprijemne) ostatne vysetrenie su bezbolestne ok este kvapnutie kvapiek ktpre v ociach stipu ale to snad par sekund vie clovek vydrzat
A amslerova mriezka odhali ano ale nejake zmeny zachyti len oct vysetrenie u ocneho lekara a mriezka sa krivit este nemusi ( uz som take pripady mala) pri plaquenile
Dolezite zachytit co najskor

cookie29
19. jún 2024

@taktotedanie vies co, ja neviem ako sa to volalo, ale chodila som na vysetrenie, kde Ti drzali ocne viecka otvorene a boli svetelne blesky. A ano prvykrat pred zacatim liecby a potom kazdeho pol roka. OCT mi nic nehovori, ale teda uz to bolo par rokov dozadu

autor
19. jún 2024

@taktotedanie
@cookie29
Dakujem vam za pomoc😊