Ukrutne bolestivá menštruácia

sellena
19. apr 2014

Ahojte mamičky aj nemamičky 🙂 Mám problém s neznesiteľne bolestivou ms. Myslím tým naozaj neznesiteľne bolestivou, pretože "iba" bolestivú menštruáciu som za roky rokúce zažila asi toľkokrát, koľko mám prstov na rukách. Keď sa hovorí, že od bolesti by som sa po stene škrabala - tak to je presne môj prípad a pritom nie som žiadna citlivka, ale ten typ, že keď niečo musím vydržať, tak vydržím...ale toto je horor 😒 Prvý deň som odpísaná úplne, nebola som schopná ísť vtedy do školy, teraz do práce. Proste sedím, ležím, pochodujem po dome - neviem čo je lepšie, striedajú sa u mňa návaly horúčavy so zimnicou, kŕče a sťahy maternice také, že mi až prsty na nohách vykrúca, bolesti krížov, mám stavy, keď sa mi ťažko dýcha a po črevách ako keby mi nožnice plávali. Tričko si bežne musím prezliecť, také je od bolesti spotené a potom som taká vyčerpaná, vyblednutá a vyšťavená ako po nejakom boji. Už som si neraz povedala, že som hysterka a skúšala len tak ležať a hovorila si vydrž, vydrž...ale potom príde taký kŕč, až ma prevráti a slzy mám na krajíčku. Nedávno som bola na sone celej dutiny brušnej, chvalabohu bolo ok. Tabletky od bolesti sú samozrejmosťou - dokonca som ich už musela párkrát prestriedať, lebo prestali po čase účinkovať, teplé obklady používam - bez nich si to neviem predstaviť. Antikoncepciu nemôžem. Prosím Vás žienky, chcem sa len opýtať, či máte skúsenosti s nejakými výživovými doplnkami, ženskými čajmi, olejčekmi, cvikmi atď. Hocičo 😉

filipal
19. apr 2014

@sellena a gynekolog ta nijako nelieci?

sellena
autor
19. apr 2014

@filipal gynekolog mi chcel predpisat HAK, po krvných testoch zistil, že ju nemôžem užívať, poslal ma na sono, kde som bola už dvakrát a povedal, že to musím vydržať, poležať si, dať si tabletku a bla bla...proste muž tie stavy a bolesti nepochopí 😠

tomiholjubavi
19. apr 2014

ja odporucam zazvor...tiez mavam tke menstruacie, az sa mi chce vracat od bolesti...ale zazvor fakt funguje, kup si taky koren, postruhaj do caju a zacni pit par dni pred mrchou, staci jeden caj denne...mne to brutalne upokojuje bolest, lepsie ako lieky @sellena

aislinn785
19. apr 2014

Ak sa teda nebrániš bylinkám, skús olej z púpalky dvojdomej, dostaneš v lekárni...prípadne čaj z alchemilky, asi by som takto postupne skúšala...držím moc palce

ivec16
19. apr 2014

@sellena mam endometriozu a taketo stavy so zimmicou ma sprevadzali kazdy mesiac, vzdy som sla do tak horucej sprchy ze som z nej vyliezla cervena ako rak... Tabletky od bolesti uz ani nezaberali, az ked som si presla tou zimnicou triaskou a krcami, som od vycerpania zadpala.. Teraz je tomu 1,5 roka co som zistila, co mi naozaj pomaha... Lekari ti nic ine ako HAK alebo lieky od bolesti neporadia. Ja nedam dopustit na pupalkovy olej... Kup si v lekarni, maju ho v prirodnej forme napriklad s vitaminom E, pouzivaj kazdy den rano jednu cajovu lyzicku a vecer jednu cajovu lyzicku... Ak ti vadi prehltat olej da sa kupit v tabletkovej forme. Ja som ho zacala uzivat 2 dni pred ocakavanou menstruaciou a uz ta bola takmer bez bolesti, ani som nechcela verit zeby tak rychlo zabral... Ale beriem ho uz rok a pol a bolesti su uz znesitelne, zimnicu som od kedy ho beriem ani nemala. Okrem toho pomaha aj na predmenstruacny syndrom, vzdy ma pred ms velmi boleli prsia, bola som naladova, smutna, depresivna... Takze PUPALKOVY OLEJ je zazrak prirody, ktory hladas ;) verim, ze ti pomoze tak ako pomohol mne...

sellena
autor
19. apr 2014

@tomiholjubavi Ďakujem za radu, zázvor mám rada, koreň zázvoru si strúham pri nachladnutí, tak vyskúšam aj pred ms 🙂

@aislinn785 Ďakujem, musím naozaj vyskúšať aj niečo prírodné, postupne sa snáď k niečomu prepracujem 😉

sellena
autor
19. apr 2014

@ivec16 och ďakujem za radu, presne ako píšeš, aj sa sprchujem v horúcej vode, že mám brucho celé červené ako rak, aj obklady si dávam fakt horúce, už som na bruchu proste imúnna voči teplu 🙂 som rada, že si sa zbavila takých stavov, musí to byť úľava..vyskúšam ten olej určite 😉

margarita
19. apr 2014

@sellena
poznam, ja som prvy den zvykla casto az omdliet...zila som len na Ibalginoch a tiez ma xeli liecit HAK, co som odmietla z principu a neskor som zistila, ze mam na nu aj tak kontraindikaciu.
skusala som vtedy alchemilkovy caj, pomahalo to trochu, ale najviac mi pomohlo teply elektricky vankus na podbrusko a prip. normalne ze stamprlik tvrdeho 😀 nie som ziadna alkacka, ale fakt proti krcom to pomohlo aj mi roztiahlo cievy a rychlejsie som krvacala....raz mesacne som si proste slahla 😉

a dobra sprava = uz po prvom porode to bolo super, total bez bolesti, nejako sa to tam cele roztiahlo a uz ani neviem, ze menstruuujem. takze asi len vydrzat a vydrzat...ale je to hnus, pamatam si.
mna aj porod boli menej ako vtedy ta zacinajuca ms v mladosti 😉

martina1305
19. apr 2014

pri krcoch je perfektny aj levandulovy olej, staci si pomasirovat podbrusko…ale olej musi byt ozajstny, nie silica za par centov, to nezaberie.

martina1305
19. apr 2014

@sellena ak budes mat cas a chut mozes mi prosim napisat do IP tvoje bezne zlozenie stravy? som toho nazoru, ze strava ovplyvnuje nase pochody v tele. preto ma to zaujima…dakujem 🙂

sellena
autor
19. apr 2014

@margarita 🙂
@martina1305 Ďakujem.

hatapkagb
19. apr 2014

@sellena Pocuj moja,mas to len pred menzesom a ked ti pride menzes?Mala by si navstivit gynekologa co najskor,to nie je sranda,nechcem ti diagnostikovat chorobualebo nieco.Ale tie bolesti opisujes ako som to mala ja a v auguste ma operovali laparoskopiu mi robili a diagnoza bola endometrioza a toto neni sranda.Su to ako porodne bolesti,cize ak zazivas to tak si vies predtvit uz teraz aky bude porod.myslim kontrakcie.Je to hnusne velka bolest.Necakaj hned ako budes moct navstiv lekara.Drzim ti palce.

sellena
autor
19. apr 2014

@hatapkagb Tieto bolesti a stavy sa začnú asi tak pol hodiny po začatí krvácania 😖 a trvajú také 4 hodiny a potom sú zvyčajne pomaly na ústupe..hovorím teraz o tých veľmi zlých bolestiach, potení, triaške, bledosti atď. Potom ma už proste len bolí brucho, síce dosť, ale znesiteľne. Zvyšné dni už našťastie fungujem.

junova
19. apr 2014

@sellena Ja som tiež mavala veľké bolesti prvý deň pri každej menš. Pomáhala mi sprcha, ibalgin, ale bolo to strašne. Lekár mi našiel cystu na vajecniku, robili mi laparoskipu a v bruchu mi našli veľa ložísk endometriozy. A čo sa dalo vybrali. Po operácii boli bolesti miernejšie, dokonca som aj dva krát otehotnela. Podľa mňa máš endometriozu. Skús to prebrať s gynekológom

minax
19. apr 2014

@sellena ahooj, to je akoby môj prípad 🙂 mám 23 a prakticky od puberty mám neznesiteľné bolesti, ktoré sa mi poslednú dobu aj vystupňovali, lebo som mala pomerne dosť stresujúce obdobie. Posledné dva roky som asi tak každý druhý krát skončila na pohotovosti. Lieky proti bolesti som brala ešte predtým než bolesť prišla, lebo aj to cca 15minútové čakanie na to, kým možno vôbec trochu zaberú bolo pre mňa peklo. Tiež som na prvé dva dni úplne odpísaná. My máme v rodine hustokrvnosť a teda aj nízky tlak. Nie je to nič vážne, až na tú menštruáciu. Také silné bolesti mala každá žena v našej rodine.
No jednoducho, čo chcem povedať, že asi pred rokom mi jedna gynekologička poradila kvapky Gynex - neviem či ti to niečo hovorí, tiež nemôžem brať HAK, a ani by som ju nechcela. Nekúpila som si ich hneď, lebo som sa dočítala, že tie kvapky používajú ženy na podporu otehotnenia, a dosť úspešnú 🙂 A keďže sme neboli pripravení na nič také, tak som ešte znášala tie bolesti. No ale tak pred 3mi mesiacmi som si ich kúpila, a je to neopísateľný rozdiel 🙂 A to som mala teraz veľmi náročné obdobie - 3 štátnice v priebehu 3 mesiacov na práve, a okrem toho mám aj 2 práce a plánovanie svadby, no proste des 🙂 A napriek takému obdobiu som mala úplne znesiteľnú menštruáciu, za celých 5 dní som zobrala možno tak 1 ibalgin. Vážne veľmi silno odporúčam 🙂 Tie všetky lieky proti bolesti sú na jedno kopyto, strašne ti poškodzujú pečeň keď ich berieš vo veľkom množstve, a konieckoncov aj strácajú na svojom účinku keď si na nich telo navykne. Preto som dala prednosť bylinkám. Ináč také bolesti zvyknú byť aj prejavom toho, že máš nedostatok železa. Vyskúšaj 🙂

7katka
19. apr 2014

caj z alchemilky, mysieho chvosta, kapsicky pastierskej a lubovnika pit tyzden pre MS asi cca 1 liter, vynechat sladke, kavu, hlavne cokoladu, davat si pangamin, za bolestami je hormona. nerovnovaha sposobena pravdepodob. parazitmi, ktore sa velmi tazko zistuju 😉

sellena
autor
19. apr 2014

@minax 🙂 nielenže máme rovnaký problém, ale aj odbor 🙂 som rada, že si si našla okrem tabletiek aj niečo iné, čo bolesť zmierňuje, vyskúšam...a inak aj ja beriem tabletky už dopredu, ešte len pri miernych začiatkoch toho cirkusu, čo bude nasledovať, ale on aj tak stále nasleduje...najhoršie, keď sa na tú ukrutnú bolesť už zobudím.

sellena
autor
19. apr 2014

@junova Skúsim.

siska53
19. apr 2014

@sellena var si par dni predtym alchemilku a uzivaj magnezium,jedz banany. Ja som uz skoncila aj na 4 400 ibuprofenoch,tak som ska k dr.a ten mi dal algifen.ale inzk tiez som byvala orvy dzn,castokrat odpisana,vracala,som,vzdychala...po porode sa mi ulavilo,uz to nie je take katastrofalne.
ked mi bolo tak biedne,tak si moje telo pytalo kavu a banan.nic ine som do seba nedostala.
skoda,ze nemozes,hak. Ja som brala,len 2mesiace a vtedy sa mi na cely jeden rok ulavilo.

12janka12
20. apr 2014

@sellena ahoj, ja som mavala PRESNE to co ty, do bodky co pises, uplne rovnake stavy, aj tie spominane styri hodiny sedia...pred pol rokom som rodila, odvtedy ani neviem, ked mam ms🙂 dufam, ze to tak zostane. ako Ti pisali kocky, pomahala mi alchemilka i zazvor. ale len zmiernit.... porodom sa to napravilo, neplanujes baby? 🙂 drzim palce, aby spominane medicinky zabrali! viem, co prezivas. ahoj

12janka12
20. apr 2014

@margarita ahoj, prosim Ta, mne sa ukrutna bolest pri ms vytratila az porodom (kontrakcie boli asi prijemnejsie), si pisala, ze to bol aj Tvoj pripad. odvtedy si to mala stale take lepsie? ci sa nemam tesit zbytocne, ze sa mi take stavy napr. rok po porode mozu vratit....vdaka za odpoved🙂

jalucija
20. apr 2014

musim potvrdit ze pupalkovy olej je zlato medzi olejmi, ma velmi vela benefitov.
@sellena nemas nahodou prevratenu/otocenu maternicu? Zistenie ze mas ti sice nijak nepomozes ale zcasti by to vysvetlilo tie bolesti. Vtedy okrem ineho viac bolia krize. Ja ju mam taku

domi1988
20. apr 2014

@sellena algifenove kvapky boli pre mna vykupenim,vzdy pomohli ked som uz nevedela ani chodit od bolesti.. a ked chces nieco "prirodne" tak urcite caj zo susenej majoranky.. to bola druha vec,ktora bola ucinna.. lyzicku alebo 2 majoranky zaliat prevarenou vodou,zakryt tanierom,nechat vyluhovat a potom precedit..

dynnora
20. apr 2014

Ahoj, jediné čo zaberá mne pri bolestiach menštruácie sú kvapky Algifen 🙂

sellena
autor
20. apr 2014

@12janka12 zatiaľ neplánujem, ale som rada, že sa ti to po pôrode upravilo, snáď sa ti to už nikdy nevráti do starých koľají 🙂

sellena
autor
20. apr 2014

@jalucija Hneď po sviatkoch idem púpalkový olej kupovať, ďakujem za radu a s tou maternicou mi na sone povedali, že je ok, len že mám viac orgány posunuté do pravej strany, takže to môže spôsobovať väčšie kŕče v črevách.

sellena
autor
20. apr 2014

@dynnora Ja som ich tiež niekedy užívala, ale nie sú už len na predpis? Teraz som ich nahradila Buscopanom, ale asi sa k nim vrátim na striedačku 🙂

quixina
20. apr 2014

@sellena ahoj, viem si predstaviť čo prežívaš, u mňa to bolo dosť podobné a z vlastnej skúsenosti Ti môžem odporúčať Ženské kvapky od Waldemara Grešíka. Je to čiste bylinná záležitosť, užívajú sa 2x20 kvapiek do vody vždy ráno nalačno a večer pred spaním, najlepšie tiež nie na plný žalúdok. Jedny kvapky mi vydržia jeden cyklus a stoja okolo 3 €. Treba byť ale trpezlivá, nemusia sa výsledky prejaviť hneď prvú menštruáciu čo to začneš užívať.
Ja mám dokonca aj slabšiu a kratšiu menštruáciu vďaka tomu.
Nájdi si to cez google, je tam aj mapka, kde na SVK, prípade v ČR sa dajú kúpiť, ale úplne v pohode sa dajú objednať cez internet.

K tomu by som odporúčala piť ešte pravidelne čaj z myšieho chvosta, a týždeň pred menzesom a počas menzesu alchemilkový čajík. Poraď sa v lekárni o vhodnom užívaní týchto čajíkov.

Ak Ti ešte môžem poradiť, čo najviac obmedz alkohol (hlavne minimálne týždeň pred menzesom), cukor, čokoládu, čierny a zelený čaj a kávu. Začni cvičiť (aerobic, jóga, brušné tance, pilates a pod.) a rob si dlhé prechádzky na čerstvom vzduchu.

Bolestivá menštruácia je komplexný problém, ktorý si vyžaduje komplexné riešenie.

Moc Ti držím palce a určite sa mi časom ozvi, ako Ti pomohli tie kvapky (ak sa ich rozhodneš skúsiť, ale neváhaj, mne to vážne pomohlo).

Drž sa

sellena
autor
20. apr 2014

@quixina Ďakujem veľmi pekne za radu, určite sa na kvapky pozriem aj na čajíky 🙂

afrika
20. apr 2014

@sellena toto mi pripomína stavy keď je v tele endometrióza.. tá sa dá zistiť asi len laparoskopicky. určite nee UTZ-kom.. skús sa na to opýtať dr.. držkaj sa 🙂 🙂