Tupozrakosť - invalidný dôchodok

4. apr 2023

Ma niekto skúsenosť s nárokom na invalidný dôchodok pri tupozrakosti na jednom oku, plus aj na druhom sú dioptrie? V podstate to jedno oko ma skoro nevidiace.

viestta
4. apr 2023

Pobavil(a) si. Pre toto invalidny?
Mama je na jedno oko tupozraka, ze by s nim nenasla dveram nie to este klucku na nich a odpracovala si celych 45 rokov az do dochodku. Jedine co nerobi je soferovanie a nehra loptove hry a vsetci vieme, ze jej nic nemame hadzat pretoze nema priestorove videnie a zarucene to nechyti. To su tak vsetky obmedzenia, ktore jej z tejto diagnozy vyplyvaju.

tibor79
4. apr 2023

@viestta neviem,čo je na tom na pobavenie. Je to realita,ale nie na pobavenie. Zdraví ľudia často nemajú primeranú prácu. Áno,žobračenka sa dá vždy zarobiť. Či Slovak je tak nastavený,že almužna vždy lepšia ako nič. Ano,pravda. Tak je to normálne tu. Pracujúca chudoba. Niektorí robia celý život s rôznymi chorobami. Áno.

tibor79
4. apr 2023

@viestta ano,sú oveľa ťažšie dg.kde nie je nárok na ID,ale normálne to nie je.

viestta
4. apr 2023

@tibor79 s tupozrakostou nemozes robit zeriavnika, rusnovodica a sofera autobusu. Je XY dalsich povolani, ktore vykonavat mozes a zarobit si na zivobitie.

guiseppinka
4. apr 2023

Som tupozraka od 6 rokov. Ze som sa skir nedozvedela, ze mam narok na invalidny🙈😂😂😂 fungujem absolutne normalne a aj soferujem... Jedine kedy naozaj citim obmedzenia su 3d obrazy a 3d kino... To nevidim

taktotedanie
4. apr 2023

Nie nemate narok
Zato, ze s vami rodicia v detsve nechodili na ocne a necvicili oko vam stat peniaze davat nebude

zorana999
4. apr 2023

@guiseppinka môžem sa spýtať ako veľmi sa ti zhoršoval zrak vekom? A k akej dioptrii si až dospela? Ďakujem

zorana999
4. apr 2023

@taktotedanie môžem sa spýtať...máš skúsenost že sa tak veľmi ten zrak cvičením zlepšuje?

guiseppinka
4. apr 2023

@zorana999 nijak, ani sa mi to nezhorsilo, ale ani nezlepsilo... Ostala som na +2 a cylindre neviem...

guiseppinka
4. apr 2023

@zorana999 ak sa to podchyti skoro, tak sa to da upravit cvicenim pekne... Ak sa na to dojde neskor (ako u mna), tak uz mi to nepomohlo vobec...

viestta
4. apr 2023

@zorana999 tupozrakost vznika ak je jedno oko slabsie ako druhe. Vtedy mozog "vypina prijem" zo slabsieho oka a tym vznika tupozrakost. Okulzorom sa donuti mozog spracovavat informacie z toho horsieho oka, lebo nema informacie z toho lepsieho. Casom sa nauci spolupracovat s obidvoma ocami. Tupozrakost ako taka nie je nebezpecna ocna vada, ale obmedzuje po cely zivot.

taktotedanie
4. apr 2023

@zorana999 samozrejme len sa to musi cvicit v detstve v dospelosti je to zbytocne

zorana999
4. apr 2023

@viestta nie je nebezpečná ? Keď ma dieta ktoré ma v roku a pol na jednom oku - 7 a na druhom -4,5? Všade okolo sa to rokmi len zhoršuje. Lebo oko sa zväčšuje

autor
4. apr 2023

Tak keď je na jedno oko skoro nevidiace a na druhom - 6 dioptriu, tak je to obmedzujúce, pytam sa ci ma s tým niekto skúsenosť.

autor
4. apr 2023

@guiseppinka a neobmedzuje ta to pri šoférovaní? Predsa len keď vidis len s jedným okom.

viestta
4. apr 2023

@zorana999 oko sa zvacsuje?

eva8
4. apr 2023

@viestta
@zorana999
Neviem isté, ale keď sú silné "mínusky" dioptrie, tak môže byť vzdialenosť medzi šošovkou a sietnicu väčšia, čiže oko je akoby predlzenejsie.

viestta
4. apr 2023

@eva8 ale to sa stava pri kazdej dalekozrakosti, bez ohladu na to ci oko je alebo nie je tupozrake. Tupozrakost je predovsetkym zalezitost zrakoveho centra v mozgu, nie oci ako takych. Mozog vytesnuje vnemy zo slabsieho oka, pretoze je pre neho komplikovane skoordinovat rozne obrazy, ktore dostava na spracovanie.

sheila121
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
eva8
4. apr 2023

@viestta nepísala som o tupozrakosti, ale o "zväčšenom" oku

eva8
4. apr 2023

Existuje únia slabozrakých a nevidiacich, skús sa tam informovat

guiseppinka
4. apr 2023

Nie, neobmedzuje

zorana999
4. apr 2023

@viestta áno zväčšuje sa a v takýchto prípadoch nekontrolovane. Nemyslím spredu ale zo zadu. V oblasti zadného pólu. A to je to nebezpečné..lebo sa môže natrvalo tým poškodiť sietnica atď.

rebekamarcusko
4. apr 2023

Ja som tiež tupozraka. Zrak sa mi od mojich 9 rokov nezlepšil ani nezhorsil. Do cca mojich 12 mi mama prelepovala na striedačku oko. Ľavé oko mam 2,5 a práve 3. Cylinder si vôbec nepamätám.
@zorana999 ak ta teda zaujíma aj moja skusenost. 😊

zorana999
5. apr 2023

@rebekamarcusko ďakujem za tvoj príspevok. Ale to sú plusky, nie? Tie dioptrie ktoré máš

rebekamarcusko
5. apr 2023
eva8
5. apr 2023

Pri pluskach dopadá lúč za sietnicu, pri minuskach pred. Keď dopad za, môže byť oko menšie, keď pred, oko väčšie. Ale môže to byť aj úplne iná chýba, než veľkosť oka. A áno, môže to byť nebezpečné pre sietnicu. Cylinder sa nepoužíva pri astigmatizme (ktorý môže byť spôsobený aj zakrivenie rohovky?)
@zorana999
@rebekamarcusko

taktotedanie
5. apr 2023

@eva8 mozte mi povedat ako tupozrakost suvisi so sietnicou?

eva8
5. apr 2023

@taktotedanie neviem. Ale keď sa oko predlžuje (z akýchkoľvek príčin) a sklovec ostáva "nemenný", môže ju odlupnut. Nie som lekár, neviem, to som počula v nejakej relácii v rozhovore s oftalmologom.

taktotedanie
5. apr 2023

@eva8 to je pravda
Ale s tupozrakostou pri plusovych dioptriach to nesuvisi