Trpíte niekto panickou poruchou?

karinaaaa
16. máj 2021

Dobrý deň trpí niektou touto chorobou?
Chcem sa.spytat ako ste to riešili? Ci vám na to pomohli nejaké lieky alebo sa stoho uz clovek nedostane.

janapeterjana
16. máj 2021

@karinaaaa lieky pomôžu, ale je to boj na celý život - aspoň u mňa

lenuska9999
16. máj 2021

@karinaaaa .. ja som dostala predpísané lieky, no doteraz som nevzala ani jednu tabletku. Nechcem byť na nejakých liekoch. Panika je v hlave a tam si to treba podľa mňa usporiadať. Teraz komunikujem s jednou našou známou, ktorá je zo zahraničia a vyštudovaná psychoska. Voláme si cez Skype tak 2-3 krát do týždňa.. takže máme také psychoterapie online. Veľa rozvrtava moju minulosť, lebo sa snaží zistiť pôvod týchto atakov... Plus mi vraví čo mám robiť keď to na mňa príde, cvičenia, niekedy musím kresliť a tak... musím povedať, že mi to vážne pomáha.. tak skús nájsť tu na SK nejakú dobrú psychologicku alebo psychiatricku, ktorá sa ti bude naozaj venovať.. inak siaham počas dňa po prírodných veciach ako napr čaj z medovky, koreň valerianu atď...lebo niekedy cítim počas dňa také vnútorné napätie

karinaaaa
autor
17. máj 2021

@lenuska9999 ano tiez som toho názoru ze nechcem brat antidepresiva preto sa pýtam takto ci to niekoho aspoň vyliečilo. Ja to mam cca rok a už začínam byt zúfalá nikam nechcem niekedy chodiť najradšej by som nevyšla s bytu. Nákupné centrá neexistuje a keďže som tehotna potrebujem sa stoho fakt dostať pretože si neviem predstavit ako budem s dieťaťom chodiť niekam medzi ludi..

jerryjanka
17. máj 2021

mne pomohli AD velmi - beriem ich už naozaj dlho - dokonca aj počas tehotenstiev akurat vtedy som mala zmenu, teraz som v procese vysadzania - po 15 rokoch. je to dlhodoby proces ale to čo som mala ja za stavy to nebol život.

meredithh
17. máj 2021

@karinaaaa
Mne zabrala kombinacia lieky + psychoterapia + velka práca na sebe, bola to teda kombinacia spôsobov liecby, liecba u mna trvala asi rok a pol. Dovolim si tvrdit, ze keby som nieco z tohto nerobila, tak by to nemalo taky efekt ako tato kombinacia. Panicka porucha je sposobena nerovnovahou chemickych látok v mozgu. Bojovať s tým sama alebo len psychoterapiou sa da, pokial je to lahsia forma. Ale pokiaľ niekto nie je schopný ist von z bytu, tak to nebude stačiť a bude treba lieky a nerovnovahu v mozgu upraviť. Asi malokto do seba chce tlačiť chemiu, ale ked mate zapal pluc, tiez uzivate antibiotika, no nie? Ci pockate ako sa to vyvrbi a ako dlho vydrzite? Navyse, ta liecba liekmi nebyva doživotná. Nuz a pozor, čím dlhsie to nebudete riesit, tym bude potom liecba dlhšia a narocnejsia, lebo sa v tom zamotate. Takze neviem co ste uz za rok podnikli, ale rozhodne kombinovat lieky a psychologickú podporu, pracovat na sebe a nevzdavat sa, ma to riešenie! 🍀

janapeterjana
17. máj 2021

@lenuska9999 chápem tvoj názor, ale nie vždy to tak funguje, že nevezmem tabletku a hotovo... Ak sa človek dostane do situácie, že nie je schopný normálne existovať, tabletky potrebuje + samozrejme musí na sebe makať u psychológa

olivia1425
17. máj 2021

@karinaaaa ahoj ja som to mala asi cca za 2 roky som sa z toho uplne dostala.
Zalezi aj od toho ci vies co to spustilo

irusa
18. máj 2021

@olivia1425 fakt ja to mám tri a problém sa toho zbavim...

olivia1425
18. máj 2021

@irusa velmi ti drzim prsty aby si sa toho zbavila lebo ja som asi fakt nic horsie nezazila a to mi lekar povedal ze v mojom pripade to je uplne slaby odvar

simonabelj
18. máj 2021

Ja som sa teda vyliečila aj s tabletkami 🙂

nicicka
18. máj 2021

Ak nechceš AD tak CBD olej vyskúšaj. Mne pomohol + pes 🐕

karinaaaa
autor
18. máj 2021

@meredithh áno mate pravdu. Chodím von alw viete reštaurácie q taketo mi robí problém chcem to riešiť určite preto sa snazim zistiť aj od iných co im pomohlo keďže v okolí takých ľudí nemám.

karinaaaa
autor
18. máj 2021

@simonabelj takými od psychiatra? 🙂

karinaaaa
autor
18. máj 2021

@nicicka brala som olej teraz som ho vysadila.kvoli tehotenstvu. Akú značku užívate cbd ?

simonabelj
18. máj 2021

@karinaaaa Áno 🙂 konkrétne paretín

nicicka
18. máj 2021

@karinaaaa Canatura myslím. A mala som aj zo švajčiarska. Teba vysokú koncentráciu. min. 15 %

meredithh
18. máj 2021

@karinaaaa
To poznam, chodila som von, lebo som samozrejme musela, ale v obchodoch, v rade pocit stiesnenosti, cesta do prace autobusom uplna katastrofa, kazde ráno kvôli tomu panicky atak, v lese uzkosti, lebo su okolo mňa stromy, dokonca aj pri obliekani tesneho oblecenia uzkost, najhoršie mi bolo, ked som potom raz mala pocit na velkom otvorenom priestranstve, ze ja uz nemám kam ujst...
Bolo to strasne, ale som rada, ze sa mi to nateraz a dufam, ze nadlho podarilo zvládnuť.
Drzim palce.

nicicka
18. máj 2021

@meredithh Ja veľmi nesúhlasím s tvojim príspevkom. Ono sa to dá aj bez liekov aj keď je to veľmi veľmi zle. Ide len o to či to dotyčný vydrží. A tiež nesúhlasím že sa to bude len zhoršovať. Celá psychika je o tom kto čomu verí. A keď si človek myslí že mu nieco pomôže a veri tomu, tak mu to pomôže. Avsak ak sa ide cestou bez liekov tak to trvá príšerne dlho a človek musí na sebe riadne makať a odstraňovať príčiny ktoré na začiatku vôbec nevie aké sú. Čiže kým na to príde prečo sa to deje, potom to pomaly riešiť. Preto to veľa ľudí vzdá a siahne po liekoch. Áno asi najlepšia je kombinácia lieky a terapia. No kebyže ja užívam lieky tak nikdy na sebe nezamakam lebo nemusím 🤣.

meredithh
18. máj 2021

@nicicka
Ja som neni za to, aby niekto bral LEN lieky, ide o kombináciu ako som pisala a clovek musi na sebe makat. Kazdy ma inu volu co sa tyka prace na sebe, to sa netyka len panickej poruchy, niekoho v novej praci zvozia a hned odide, iny zatne zuby a prekonava sa. Niekto vzda posilku po mesiaci, lebo nevidi výsledky, iny pokracuje kym ich nevidi. Kazdy sme iny.
Ked sa panicka porucha neriesi a nelieči, ma tendenciu sa zhorsovat, respektive sa tazsie lieči, nakolko sa z nej stava chronicky, zacykleny problem. To som si nejak nevydolovala z hlavy, na to sú odborne štúdie. A bohužiaľ som takych pacientov aj videla, nakolko okrajovo sa s nimi stretavam. Cim skor clovek zacne svoj problém riesit, tym lepsie. Lenze veľa ľudí si ani nechce priznať, ze maju psychiatricku diagnózu, lebo je to stigma a tak radsej chodia s busenim srdca, tazsim dychom a podobne po internistoch, pneumologoch, kardiologoch atd. To je tiez problem.
Inak, písala som, ze sa to da bez liekov, ak je to lahsia forma. Nepisala som, ze bez nich to nikdy nejde.
Ja zase nesúhlasím s uzivanim CBD, teraz je to novy hit, vsetko vyrieši.
Ale kazdy mame svoj nazor a tak je to spravne.

irusa
22. máj 2021

Dievčatá je to začarovaný kruh

hundroska
22. máj 2021

@karinaaaa treba veľa googlit. Ja to mám, začalo to v tehotenstve. Zistila som, že napr.úzkosť spôsobujú aj intolerancie, u mňa je to intolerancia na laktózu. Čítala som jeden článok, kde bolo že ak máš problém s črevami, ako sú nánosy zo zlej stravy, zápaly čreva o ktorých nevieš a podobne, tak sa netvorí správne serotonín a z toho sú rôzne takéto stavy. Ja som teda pristúpila k detoxikácii organizmu, úplne som vylúčila laktózu zo stravy. Odvtedy nemám problém s upchatých nosom, silnou menštruáciou a za tých 5 mesiacov som mala jeden panický atak. Takže určite za seba odporúčam zmenu životosprávy a snáď sa polepší.

irusa
22. máj 2021

@hundroska fakt ??? Jedna pani mi tiež písala,že mám vylúčiť mliečne výrobky...

irusa
22. máj 2021

@hundroska mne potvrdili tetaniu,len neviem,či nemám aj panicku poruchu, nakoľko sa vyhýbam situáciám niekam ísť okrem stereotypu - búšenie srdca, vysoký tlak, arytmia u mňa nastane

meredithh
22. máj 2021

@irusa
tetania je sucast panickej poruchy, často mylne su pacienti diagnostikovani ako tetania, a pritom je problem komplexnejsi

irusa
22. máj 2021

@meredithh no to má nepotešilo

hundroska
22. máj 2021

@irusa mliečne výrobky, cukor a múku. Aspoň na nejaký čas. Potom sa môžu postupne zavádzať späť. Ale ja sa už neplánujem vrátiť k pôvodnej strave. Takisto si dávam pozor koľko mäsa zjem. Stačí 2x za týždeň. Samozrejme že chvíľu trvá kým sa dá črevo dokopy. Nakoľko aj lieky obsahujú laktózu, tak ako probiotiká na obnovu čreva som jedla kyslú kapustu a kvasáky. Takisto pijem bilynkove čaje. Žiadne lieky nepotrebujem.

karinaaaa
autor
22. máj 2021

@irusa tiež som vlastne mala tetaniu zistenu lenže mam.pocit ze uz je to skôr panicka porucha.

nicicka
22. máj 2021

S tým vynechaním cukru opatrne. Keď klesne cukor, tak to môže takisto vyvolať záchvat. Najlepšie je jesť každé 2-3 h. Nevyhladovat sa. Niekedy keď je zle, tak doplniť cukor v zdravej forme...horká čokoláda, ovocie...

marlent
22. máj 2021

Mala som dlho som vahala s nacstsvou lekara...nakoniec som uz sama sebe vadila ako mi sviha no sla som na to racionalne ..panika zacala po absolutne necakanej rychlej chorobe a smrti tatina (behom 10 dni).vtedy ze co ked aj ja co ked to co ked hento boli ma tam picha na tam trasu sa mi ruky zle sa mi dycha toci sa mi hlava mam zvysenu teploru srdce mi bije prirychlo alebo velmi pomaly mam cysoky pocet nadychov za minutu mamnplytne dychanie atd...tak som sla za mudr ze chcem vsetky testy co sa vobec daju aj som si priplatila...vsetko vyslo negativne vsetko ok...ked mi ani taketo logicke odovodnenie nepomohlo ze ved nestresuj si ok si vysetrena a stavy pretrvavali tak som sla za psychiatrom...
Dal lieky escitalopram brala som ro 2.5 roka bez zachvatu som bola dlho az sme znizili davky az vysadili...teraz sa cas od casu pri enormnej unave alebo strese omna obcas pokusa panicky atak ale proste si poviem nie nepadnem do toho opat ziadne take a je to...takze liecena aj vyliecena a dufam ze navzdy 🙂
Drzim palce