Trpím generalizovanou úzkostnou poruchou

vve
30. sep 2020

Ahojte tepim generalizovanou uzkostnou poruchou co je uz stara vec pre mna uz som v tomto smere "skusena" 😂 a uz som aj ako tak zmierena len proste ma strasne seru take dni ako dnes ze sa rano zobudim a nie a nie dovod usmiat sa
Akoze ja nemam depresiu ani nic. Ale len strasne zlu naladu. A nieco neni po mojom tak držím v sebe hnev. Neviete ako ten hnev alebo tu zlu naladu poslat niekam?? Najma ak som praci? Vcera vecer som mala taku uzasnu naladku si vravim supeer toto musim sa donutit mat takuto naladu kazdy den. A just dnes úplná nechut. Je sice pravda ze som nespala dobre celu noc. Kavu nepijem tak aspon kofolku som si dala. Alebo ma ktosi rozveselte dik. 🤩🤩🥰🥰😅😅
Inak ak chce niekto dlhodobo popisat o uzkostiach a panickej poruche tak piste zazila som toho dost a fungujem bez liekov

queen_mary
30. sep 2020

@vve ocividne moc dobre nefungujes bez liekov, no offense. Pomoc psychologa alebp psychiatra nie je hanba.

vve
autor
30. sep 2020

@queen_mary ja sa nehanbim chodim k psychologicke uz treti rok 🙂 riesim to. Nie kazdy bezi hned na lieky. Ja sa zvladam. Keby sa nezvladam som tam. Radsej sa popytam na nejaky tip a trik ako si v práci zlepsit naladu, ako kvoli zlej nalade ktoru mam 2x za mesiac by som pchala lieky do seba
Kazdopadne vdaka krasne za radu ktora mi "urcite pomohla"

matus7030
30. sep 2020

@vve mne pomaha pohyb. Proste si vyvetram hlavu bud na biku, prechadzke, alebo cvičím doma a panika väčšinou zmizne. A kľudne to teraz môže súvisieť aj s počasím. Ja nenávidím dni, kedy nesvieti slnko ☹ mne to vie velmi pokazit naladu. Drzim palce!

daisylucky
30. sep 2020

Ta zla nálada môže byť aj depresia (pravdepodobne aj je, keď máš úzkostnu poruchu) , pripadne anhedonia. A antidepresiva liečia, je určitá pravdepodobnost, že sa nimi vyliečis uplne. A keby si mala rakovinu, tiež si povieš, že nebudeš hneď bežať na lieky alebo ze to dáš bez liekov? Asi som ti neodpovedala na otázku, ale ohromne ma vytácajú diskusie, ktorými sa hoci aj nepriamo navadza zvládnuť depresiu, úzkosť bez liekov. Pre niektorých ľudí to môže byť vyslovene nebezpečné, keď takéto príspevky čítajú. A keby si tu svoju chorobu úžasné zvládala bez liekov, asi nemáš potrebu otvárať túto tému. Sorry a mier!

vve
autor
30. sep 2020

@matus7030 ano mas pravdu pocasie mi dost meni nalady hlavne celkova zmena ( z leta na jesen ) ale ano sport je fajn k tomu by som sa mohla vratit - vypnut mozog. Dakujem 🤩

matus7030
30. sep 2020

@daisylucky nemyslim si, ze nie je mozne prejst si panickou poruchou bez liekov - vlastná skúsenosť. Tým nevravím, že som z toho vonku, je to boj na celý život pravdepodobne. Su aj dobré aj zlé obdobia. Netreba to asi zovšeobecňovať, ale posudzovať pripad od pripadu. Ale prečo by som do seba mala pchať roky nejaké lieky s milión vedlajsími úcinkami, ked sa to dá aj inak? Urcite je potrebné to riesit, ale nie vzdy iba medikamentmi. Depresia je zase o inom, s tou nastastie skúsenosť nemám.

daisylucky
30. sep 2020

@matus7030 neberiem ti tvoj názor ani právo byť bez liekov, len som v tejto diskusii mala potrebu vyjadriť aj ten svoj, aby to tu nevyznievalo, že vo vseobecnosti je lepšie byť bez liekov pri týchto chorobách. Samozrejme v ľahších prípadoch stačí psychoterapia, zmena životného štýlu a pod. Ale úplne ma vytacaju vyhlásenia, že niekto už roky bojuje s uzkostnou, panickou, depresivnou poruchou bez liekov akoby to bolo dáke hrdinstvo. Pretože keď roky bojuje, asi ten spôsob,, liečenia,, bez liekov nestačí a možno si ešte aj škodí, ubližuje sebe, zbytočne trpí, ubližuje svojim blízkym a možno aj deťom, pretože depresia a pod. sa pseudodedi. Okrem toho, že z dôvodu depresie a pod. môže dôjsť k citovému zanedbávaniu deti, čo tým deťom poškodí mozog a tiež budú v dospelosti riešiť depresie a pod. A takto sa to môže retazit celé generácie. Samozrejme nechcem zovseobecnovat, nenaznacujem, že toto je tvoj alebo autorkin prípad. Ale človek, ktorý trpí, ktorý by s liekmi (ktoré by možno bral len prechodné) netrpel, nie je hrdina, ale idiot, pretože netrpí len on, ale pravdepodobne celé jeho okolie. Okrem toho platí, že čím dlhšie je depresia a pod. neliecena, tým dlhšie sa musí liečiť.