Trpím extrémnou nespavosťou a horšie sa cítim

7. feb 2024

Ahojte, už som tu raz písala, ale teraz mám pocit ze to je ešte horšie. Trpím posledný mesiac extrémnov nespavosťou. Je to vlastne asi od momentu od kedy bývame s manželom vo svojom. Mam pocit že čím dlhšie to trvá tým horšie sa cítim. Vyskúšala som už asi všetko. Okrem liekov na spanie. Pred tým mám rešpekt. Ráno mam celkovo nechuť vstať po takej noci kedy som vlastne vôbec nespala. Cez deň sa cítim občas mizerne taka nechuť až. Taka mimo realitu ak má chápete. Keď sa najem je to lepšie lebo dodám si energiu ale to trvá tak maximálne dve hodiny. Cítim sa fakt občas dosť mimo a taka bez energie chuti do života, mám také spomalené vnímanie. Musela som to dať zo seba von. Viete mi nejako pomôcť ako docieliť to že sa konečne vyspím?

mamina7070
7. feb 2024

z popisu to vyzera ako depresia objednaj sa k lekarovi

anjelicek26
7. feb 2024

Pricinu musis najst sama, hlavne rutinu vecer pred zaspatim... ziaden mobil, telka, laptop, posledne dve hodiny pred spanim jednoducho poupratovat, dat si sprchu, vymojkat domace zviera a smer postel. Zavarit si medovkovy caj, oddych. Prve dni to bude narocne, ale verim, ze sa zasa ten spankovy cyklus zlepsi... aky mas rezim dna? A ked ti vadi miestnost, kde spite, tak dajte spalnu inde... skus noc-dve spat na gauci, ci to nebude rozdiel... ja na taketo kravinky ako zle zony neverim, ale u syna uplne obycajne presunutie postele z jednej strany na druhu spravilo zazraky... za pokus to stoji...

barbora0308
7. feb 2024

Ak si sama neuvedomujes, co to sposobuje, tak ta zjavne podvedome nieco trapi. Ak pises, ze je to po stahovani, mozno je to zmenou prostredia alebo ine aspekty, ktore sa zmenili kvoli stahovaniu. Mozno to potrebuje iba cas, aby to tvoja psychika spracovala, na niektorych ludi proste zmeny vplyvaju tazsie, aj ked si to ani neuvedomuju. Ak by to pretrvavalo nejako dlhodobo a bolo by to neunosne, ja by som na tvojom mieste vyhladala odbornika, mozno staci nejaky online rozhovor s odbornikom a rychlo pridete na to, co sposobuje tvoju nespavost. Co sa tyka nejakych cajikov, vyzivovych doplnkov, magnezium a pod...skusit mozes, ale za mna pokial psychicky nie si v pohode, tak tieto veci nic nezmenia.

vanilkovazmrzka
7. feb 2024

A zila si s muzom aj predtym v spolocnej domacnosti?

Iste ze ti je zle, ked dlhodobo nespis. Z toho nic dobre neplynie. Urcite k lekarovi poradit sa, a ked nic ine, tak radsej lieky a normalne spat, ako pokracovat s tymto stavom

anonymnasnazilka
7. feb 2024

Ja by som ti poradila aj vysetrenie krvneho obrazu (stitna zlaza, zelezo...). Ja som napriklad pri stahovani a celom tom procese predaja stareho domu, kupa noveho a samotne stahovanie extremne schudla a dlhodobejsi kaloricky deficit sa prejavil aj nespavostou a "mind fog", nevedela som sa koncetrovat, uplne som bola ako vystaveny citron.. upravilo sa potom, zacala som normalne jest a brala som multivitaminy.

comi
7. feb 2024

@anonymnasnazilka ahoj , železo má vplyv na spánok ? Aj štítna ? Hypo či hyper alebo hashimoto? Kedy sa ti to upravilo ? Po akej dobe od kalorickeho deficitu?

anonymnasnazilka
7. feb 2024

@comi stitna urcite, ale neviem presne ktora porucha.. a ano, anemia sposobena nedostatkom zeleza moze sposobovat tiez problemy so spankom. mne sa celkovy stav upravil asi tak do 3 mesiacov, ale to som kazdy den uzivala multivitaminy a dbala na pravidelnu stravu. Z nejakych 46kg som pribrala na 49-50kg. Potom sa to ustalilo.

autor
7. feb 2024

@anonymnasnazilka No ja sa cítim od kedy sme prerabali podobne... bolo toho neskutočne veľa až jeden deň mi prišlo blbo ale doteraz som to zvládala mala som aj úzkosť... ale od kedy bývame čo je možno 2 mesiace tak nespím prvý mesiac ešte okej ale ten druhy je to šialené a skoro vôbec nespím... cítim sa celkovo zvláštne ja to neviem ani opísať...

autor
7. feb 2024

ďakujem všetkým, áno k lekárke pôjdem ale je to šialené cítim sa mizerne taka mimo realitu ako keby ma prestalo všetko zaujímať...

autor
7. feb 2024

Myslíte si že zmena prostredia celkovo takáto zmena mohla spôsobiť toto?? A áno s mužom sme spolu už bývali, mame aj dieťa. To je v pohode.

anonymnasnazilka
7. feb 2024

ja si nemyslim, ze je to zmena prostredia. predpokladam, ze ste vyberali lokalitu spolocne.. skor si myslim, ze je to celkove vycerpanie organizmu z toho stresu.. drzim palce <3

autor
7. feb 2024
livuska124
7. feb 2024

Autorka - píšeš, že si mala aj úzkosť. Môže to byť začínajúca depresia, alebo rozvinutie úzkosti, k čomu sa pridala derealizácia a depersonalizácia - skús vygúgliť čo to je, podľa popisu by to na teba sedelo (že sa cítiš mimo realitu, že to nevieš ani opísať).... Paradoxne tieto stavy sa neprejavia vtedy, keď máš najviac stresu, ale dostavia sa až po veľmi stresovom období, keď je už všetko fajn.

autor
7. feb 2024

@livuska124 no áno úzkosť bola už neviem prišlo to a odišlo prišlo odišlo, fungovala som ako nejak okej až kým nezačali tieto stavy nespavosti. Ešte napíšem ze som asi dva mesiace brala magnosolv magnézium kvôli tlaku cítila som sa fajn aj celkom energická a potom som prestala brať ani neviem prečo a od vtedy aj ten spánok prestal fungovať, či to má nejaký súvis netuším

livuska124
7. feb 2024

Magnosolv určite nasaď naspäť, ak vyslovene nepomôže, tak ani neublíži. Skús pred spaním meditačnú hudbu, žiadne pozeranie do TV, do mobilu aspoň 1-2 hodiny pred odchodom do postele, vypi medovkový čaj, čítaj knihu. Ja som si napríklad pred spaním púšťala aj "relaxačné cvičenia na uvoľnenie" - nájdeš na youtube ako Autogénny tréning. Praktizuj pár dní a uvidíš, či to pomôže. Ešte môžeš pridať cvičenie cez deň, vybiješ energiu, naštartuješ "hormóny šťastia." Len to treba pravidelne, nečakať zázrak po jednom dni 🙂 Ak by nič nepomáhalo, skús voľnopredajné lieky na spanie, alebo ísť za psychiatrom, minimálne sa poradiť, ako ďalej postupovať.

autor
7. feb 2024

@livuska124 tebe sa stalo niečo podobné? 🙂 ďakujem za povzbudenie, aj za rady, v živote má nenapadlo že sa dostanem do takého stavu, mala som už niečo podobné ale to bol slabý odvar oproti tomuto.

livuska124
7. feb 2024

Áno, bohužiaľ stalo, už viackrát som mala takéto stavy. Úzkosti, aj s tou derealizáciou a depersonalizáciou. Držím palce. Kľudne mi napíš aj súkromne ak budeš chcieť / potrebovať (ja ti napísať neviem, keďže si tu ako anonym).

luccija
7. feb 2024

Môže to byť zmenou a stresom.Inak neviem čo sa deje, ale ja už mesiac zle spím čo som nikdy nemala problém dlho zaspávam, budím sa v noci atď...viac ľudí mi to hovorilo.Skor máš uzkostnu poruchu vyčerpala si sa, zmeny....

autor
7. feb 2024

@luccija Taktiež z okolia počúvam len ako nikto nevie spávať. Spánok je dosť dôležitý a potom človek nevládze zle sa cíti. Predstava že mám niekde ísť je strašná, lebo človek má aj obavy. No som vyčerpaná určite som, ale neviem čomu to mám pripísať.

comi
7. feb 2024

Aj ja to mám , ak chceš napíš mi ss

luccija
7. feb 2024

Aj, keď máš nechuť voči liekom zatiaľ by som si pomohla liekmi od obvodnej, alebo skús melatonín.Lebo to je potom začarovaný kruh si unavená, bez nálady nech to neskonci horsie.My, keď sme sa sťahovali tiež som bola úplne rozhodena všetko nové, zvuky, prostredie, všade krabice len robota a robota.V noci som len bdela

bluka2
7. feb 2024

A koľko máš rokov? Toto býva aj pri poklese hormónov, keď ide menopauza

autor
7. feb 2024

@bluka2 mam 30, takže tým to asi nebude

autor
8. feb 2024

Ďakujem vám inak všetkým za odpovede, už to riešim s lekárkou 🙂 verím že čoskoro som fit

autor
9. feb 2024

Dievčatá ešte sa vás chcem opýtať, ako to máte keď máte pred menštruáciou? ja mám pocit že je to ešte horšie.