Totálna výmena bedrového kĺbu

gretula1975
17. feb 2015

Ahojte.
chcela by som sa opýtať či z vás niektorá má skúsenosti s výmenou bedr.klbu.chcela by som vedieť všetko.o mesiac 31.3 nastupujem do nemocnice na túto operáciu.tak by som chcela keby ste sa mi ozvali a opísali vaše skúsenosti,pocity,ale hlavne skúsenosti tesne po operácii.už teraz ďakujem za každý príspevok.

fg1984
18. feb 2015

@gretula1975 ja mám, napíš, čo by si chcela vedieť do IP

gretula1975
autor
18. feb 2015

@fg1984 aj by som napisala ale neviem co je IP.a zauima ma hlavne ci sa ta pooperacna bolest da vydrzat.viem ze kazdy znesie operaciu inak ale zaujima ma ta pocitova bolest.dakujem

fg1984
18. feb 2015

@gretula1975 pooperačná bolesť sa dá vydržať, dávajú veľa infúzií , kde ťa budú robiť? V ip si tu kočky píšú súkromne, tak neviem...

gretula1975
autor
18. feb 2015

Neviem.sukromna diskusia nie je pre mna.lebo isto sa tento rozhovor zide neskor inyym.buduu ma robit v TO.
neviem kolko mas rokov ale viem ze sa bojim bolesti ako cert.a co bolest uz v dalsiich dnoch.viem je to velka operacia a bolest tam patrii ale aj tak ma to zaujiima.

fg1984
18. feb 2015

@gretula1975 čo sa týka bolesti, v zdravotníctve je zaužívané hovoriť /moja dlhoročná skúsenosť /, že ked si už rodila tak vydržíš všetko. Pýtaj sa konkrétne čo ťa zaujíma.

liz_lemon
18. feb 2015

@gretula1975
@fg1984
baby a preco vam to museli vymenit? ked som bola tehotna, (a neprestalo to ani po porode), tak ma v nom zacalo pichat, a ked chodim, tak je to ok, ale niekedy ked sa zohnem, alebo dam nohu do nejakej polohy, tak ma to strasne pichne
mam sa bat?

fg1984
18. feb 2015

@liz_lemon ja som mala vrodenú luxáciu

ichbinich
18. feb 2015

@gretula1975
Mojmu bratovi menili naraz oba klby!
Povedal, ze ked mu pomahali prvy krat vstat, tak od bolesti skoro odpadol... Myslim, ze po tych ca. 12 hodinach sa mu to ani nepodarilo...
Urcite je to bolest riadna, je to proste velka operacia. ALE ta bolest je par dni, potom sa to zlepsuje, a kvalita zivota je potom ne neporovnanie...
Ja som mala prvy porod cisarsky, tak si viem zhruba predstavit, ze to nie je sranda. Vstat po ca. 12 hodinach, no, lahke to nebolo. Ale napriklad uz po troch dnoch som nepotrebovala ziadne lieky proti bolesti. Pri zmene polohy to bolelo, ale to sa dalo.
Po tej vymene klbov treba poctivo cvicit, ale to bude podla vsetkeho chodit fyziterapeut priamo ku posteli a cvicit a ukazovat.

Moja teta spadla tak blbo, ze jej tiez museli ten klb az vymenit. S barlou chodila asi 3 mesiace, ale tu mala ten treti mesiac iba na dlhsie trasy. Poctivo cvicila a sla aj do kupelov. Povodne tam ist nechcela, ale nakoniec sa jej pacilo. Na kupele mas narok do 1 roka od operacie. Urcite to vyuzi.

Inak, ak mas najvacsi strach z bolesti, tak to povedz lekarom, ze ci ti mozu dat nieco... Ze nebudes cakat, kym bolest budes mat a potom budes este aj cakat, aby zabrali. Ale ci sa dat nieco dat "preventivne". Neviem, ci sa da. Ale ked sa v kludo o tvojom strachu s lekarom porozpravas, mozno ti bude vediet nejak pomoct. Ale uplne bez bolesti to nepojde, to je jasne.
V kazdom pripade vsetko dobre!

gretula1975
autor
18. feb 2015

@ichbinich
ja som tiez rodila cisarskym aj mi operovali koleno ale ten strach z bolesti mam stalenajnked na koniec zistim ze sa to daa prezit 🙂

gretula1975
autor
18. feb 2015

@liz_lemon
ak len picha a pod.je to v pohode.ale aj taknskus sa dat vysetrit ortopedovi ci nemas koxatrozu 1 stupna vtedy sa to este da udrziavat aj bez bosletii a tamne musia bedr.klb menit koli vrodenemu vyklbeniu a mam koxatrozu3-4 stupna a to uz je na vymenu.

ichbinich
18. feb 2015

@gretula1975
Ja viem, strach je svina 😉
Clovek sa potom napne, je v strese, "caka" na bolest a vsetko zle... A pritom sa staci trosku uvolnit 😉 Ja viem, lahko sa to pise. Ale naposledy u zubara napriklad. Uz som cakala, ze ake to bude blbe, cela napnuta, nechty zatate v ruke... a NIC. Tak si hovorim, a kua, sak tam ma nema co boliet 😉 Ten zub je mrtvy, iba ho pripravuje na korunku... Tak najprv som prestala zatinat nechty, potom som sa cela trochu viac uvolnila... a bolo mi lepsie...
To sa samozrejme s takou velkou operaciou porovnant neda... Ale po prve vies, ze ta mozu nadopovat liekmi proti bolesti, staci zazvonit sestricke 😉 A po druhe vies tiez, ze tie bolesti budu strasne iba maximalne par dni...
Pripadne hladaj nekaje "psychotriky", ako sa toho strachu zbavit. Mas vyse mesiaca cas sa naucit nejake uvolnovacie techniky alebo nieco take. Pripadne chod ku psychologovi, alebo sa spytaj tu vo fore...

latvia
18. feb 2015

@gretula1975 ak sa tak strasne bojis bolesti, tak si daj pred operaciou pichnut epiduralny kateter, ten najlepsie ovplyvni bolesti po operacii a mozes ho mat aj niekolko dni po operacii na podavanie liekov proti bolesti. o tom sa ale porozpravaj s anesteziologom , ked ti bude robit predoperacne vysetrenie. opytaj sa, ci to zvyknu v topolcanoch pichat a ak ano, tak ti to odporucam, nic tak dobre neovplyvni bolest ako epidural

gretula1975
autor
18. feb 2015

@ichbinich
wau dakujem toto mi asi chyybalo.viem ze to bude par dni boliet ale potom buse lepsie a lepsir.dakujem

gretula1975
autor
18. feb 2015

@latvia
epiduralky robia aaj tu v TO.len januz v tom mam jasno.chcem celuu anesteziu.zas ta predstava ze budem vsetko pocut.no neviem.ale dakujem za vsetky rady.vazim si to.

latvia
18. feb 2015

@gretula1975 epiduralny kateter sa pichne pred uspatim. hned ako ho budes mat, uspia ta do celkovej narkozy, s tym problem vobec nie je. epiduralny kateter sa pouzije iba na tlmenie bolesti, nie na anestezu. po operacii ti budu pichat do katetra lieky na bolest, este idealnejsie je napojit kateter na prvy den na pumpu, kde by ti sli lieky na bolest kontinualne, kym lezis.vtedy ta nebude boliet absolutne nic. ked ta uz daju chodit, lieky sa daju dopichavat jednorazovymi davkami, tak aby si mohla aj rehabilitovat.

denduska
18. feb 2015

@gretula1975 epiduralny kateter mozes mat aj pri celkovej, druha vec aj pri spinali mozes kludne odfukovat. Ja by som volila spinal, aj ta svalova relaxacia je rovnomerna pocas trvania op.narozdiel od celkovej anestezie co je dolezite ked tam idu napasovat endoprotezu. Ale samozrejme to je uz na tebe. Velmi drzim palce. Ked s predstavim ze este pred par rokmi to bola 2-3 hodinova operacia a teraz je to taka hodinka.. Vsetko bude v poriadku 🙂

gretula1975
autor
18. feb 2015

@latvia
no to iz znie fajn.a dakujem aj za vysvetlenie.

gretula1975
autor
18. feb 2015

@denduska
dakujem.ste milaaa

liz_lemon
18. feb 2015

@gretula1975 no, chystam sa k ortopedovi, som zvedava, co mi povie

gretula1975
autor
18. feb 2015

@liz_lemon
super ciim skor pojdes tyym lepsie

fg1984
18. feb 2015

@latvia ked ja som bola na antolskej tak epidurál alebo spinal nenechávali, kanila bola na ruke, kde išli všetky infúzie aj transfúzie

latvia
18. feb 2015

@fg1984 spinal sa picha jednorazovo, pri epidurali ostava v chrbte tenka cievka, velmi nechapem, preco by niekomu pichali cievku do chrbta a po operacii ju vytiahli 😅 kanyla v ruke je pri kazdej operacii, tam sa davaju lieky na uspanie.to nevylucuje epiduralny kateter v chrbte. epidural tu sluzi ako sposob liecby bolesti, nie na vykonanie samotnej operacie. kazde pracovisko ma ovsem svoje metody, pokial sa niekde nepichaju periferne blokady na dolnu koncatinu (co je dost raritne na slovensku), tak epidural je na pooperacnu bolest top.
@denduska bude vediet povedat napr. v kosiciach ako to robia...

fg1984
18. feb 2015

@latvia ja som bola na antolskej pred 4rokmi , ale koho operovali tým pichaním do chrbta / mna nie dala som si vypnúť uši, každí nemôže kvôli srdcu / tak nikomu tadiaľ nedávali infúzie, mne napr. išlo všetko cez tú ruku aj op. infúzia aj transfúzia a nedovolila som aby mi sestra pichla injekciu do svalu tak mi dala do infúzky, proti bolesti.

latvia
18. feb 2015

v podstate ma clovek na vyber z tychto variant:
1. Iba celkova anesteza - pred operaciou pacientovi pichnu kanylu do ruky, do ktorej daju lieky na spanie a takisto budu davat lieky na bolest do zily.
2. Spinalna anesteza - jednorazove pichnutie tenkou ihlou do chrbta, lokalne sa umrtvi vsetko zhruba od pol pasa dolu, vydrzi to celu operaciu plus nejake hodinky navyse, u kazdeho individualne. Po par hodinach vsak nohy prichadzaju k sebe a nastupuje postupne aj bolest. Potom sa bolest riesi bud injekciou do svalu, alebo injekciou v infuzii do zily.
3. Epiduralna ANESTEZIA - pichnutie do chrbta , zavedenie tenkej hadicky do ktorej sa poda koncentrovane lokalne anestetikum. efekt rovnaky ako pri spinalnej anesteze, odide pol tela. rozdiel od spinalu spociva v tom, ze pri vyprchani anestetika zacne prichadzat aj bolest, ale kedze mame v chrbte hadicku, lieky na bolest sa podaju do hadicky. ulava od bolest vcelku promptna, do 5. minut je bolest prec, jedna davka vydrzi zhruba 4-6 hodin, podla toho, aku silnu koncentraciu daju do hadicky. idealne je napojit hadicku na pumpu, ktora postupne kontinualne pumpuje zmes proti bolesti, vtedy nie su bolesti vobec, cely den.

4. periferna blokada - na slovensku zriedkava, nie kazde pracovisko to robi.
https://books.google.sk/books?id=JXGqce7bQgwC&p...

5.Kombinacie hore uvedenych.
Njacastejsie je to spinalna anesteza + sedacia. po pichnuti do chrbta sa do zily poda sedativum, po ktorom si pacient podriemkava, zvacsa si nepamata nic.
Podla mna najvyhodnejsia je kombinacia epiduralna ANALGEZIA a celkova anesteza. Po pichnuti cievky do chrbta sa pacient klasicky uspi do celkovej narkozy, po operacii ho preberu a bolest sa riesi podanim zmesi na bolest do cievky v chrbte, v idealnom pripade kontinualne pumpou, pokial to nie je mozne, tak bolusovo, teda jednotlive davky v urcitych intervaloch.

latvia
18. feb 2015

@fg1984 bola si po operacii uplne bez bolesti po injekcii do infuzie?

latvia
18. feb 2015

ja som bola vychovana myslienkou, ze pacient v tomto tisicroci ma mat komfort. stare pouzivane "je to porezane, musi to predsa boliet" uz dnes neplati. je pravda, ze do zily pokial podas vhodnu trojkombinaciu analgetik, tak ta bolest je vcelku znesitelna. ale malokedy ju vyblokujes uplne.

fg1984
18. feb 2015

@latvia dá sa povedať, že áno, nebolo to také hrozné, lebo bolesť od narodenia zmizla, zostala len taká ako, ked sa porežeš, tú injekciu ostatným dávali do svalu, uhovorila som sestričku, či to nie je jedno, ked mi tečie infúzia kam to dá, súhlasila

latvia
18. feb 2015

@fg1984 ved to, ze prax nasich nemocnic je rvat analgetika do svalu hlava nehlava, dokonca sa ani druh liekov za 30 rokov nezmenil, a tie najlepsie analgetika su na mimoriadny dovoz, a nikto si ich neobjednava....

fg1984
18. feb 2015

@latvia nenávidím pichanie do svalu od nepamati a neviem prečo? jednoducho nie, ani " ani tých 35 včeličiek som neabsolvovala okrem jednej pred operačnej bolo to pre mna šialenstvo a nie ešte si to sama aplikovať /

latvia
18. feb 2015

@fg1984 v tom s tebou suhlasim. ja bezdovodne pichanie do cloveka nemam rada, a v dnesnej dobe sa tieto pichacky daju minimalizovat.