Tetania na celý život. Máte s ňou skúsenosti?

natalschen
3. apr 2010

mate skusenosti s touto otrasnou chorobou? ☹

zuzana76
3. apr 2010

tetania, nie je choroba, ale syndrom, to mi povedala moja neurologicka 😉

povedala, ze oproti dvom diagnozam, ktore mam, toto je len mala neprijemnost

Ale chapem ta, fakt to nie je nic prijemne

Ale tusim tu uz je tema o tetanii

zuzana76
3. apr 2010

natalschen a co potrebujes vediet?

natalschen
autor
3. apr 2010

zuzka... ja mam tiez vela inych chorob (pravych)... ale s tymto sa vyrovnavam asi najtazsie 😒 ako to zvladas ty? som vdacna za kazdu radu

natalschen
autor
3. apr 2010

preco si vsetci doktori o nas myslia ze sme blazni a vsetko si len nahovarame ? ak by sme si to len nahovarali ,tak by tento syndrom nemal kazdy 10-ty clovek 😝

zuzana76
3. apr 2010

a mavas krce?

ja som mala len raz krce-cele telo v krci , bolo to strasne, vdaka bohu, ze akurat bol niekto so mnou, lebo neviem co by bolo s malym. Beriem magnezium-ked si spomeniem, inak to nejako neprezivam, snazim sa vyhybat stresu.

A snazim sa na to nemysliet, aby som si nic neprivolavala.

zuzana76
3. apr 2010

Ale poradili mi dychat do vrecka, ked citim,ze to ide na mna.

natalschen
autor
3. apr 2010

to dychanie do vrecka poznam, ale ja mam tzv. latentnu tetaniu - mne trpnu ruky aj nohy a brni mi v hlave cely den a kazdy den, nie len vtedy, ked rychllo dycham, ja mam tie koncove nervy nejak moc predrazdene a stale mi trpnu, tiez uzivam magnesko a b-komplex a snazim sa pozitivne mysliet ale niekedy mi je tak zle, chyti ma uzkost, stres a panika a potom sa to vsetko este zhorsi

vinifera
3. apr 2010

Tetaniou "trpím aj ja". A teda by som to isto nenazvala otrasnou chorobou. Ale ako už bolo vyššie písané len nepríjemnosťou. Je to zvýšená precitlivenosť na vonkajšie podnety - zvýšená dráždivosť nervového systému. Áno môže sa prejavovať aj krčmi. Ale aj tak by som to až tak tragicky nebrala. 😵

natalschen
autor
3. apr 2010

vinifera...... mas pravdu, ja som velmi citliva bytost-naozaj - vidim, citim a pocujem a vnimam aj veci ktore ini nevidia, nepocuju,nevnimaju, mam vynimocny 6.zmysel, a trpim tym cely zivot lebo vediet viac, ako by si chcel je zvycajne velmi tazke, ale ako stat "menej citlivou"? da sa to? v podstate som dost silna osobnost,nie som nejake chudatko, ktore sa nevie presadit, len som privelmi citliva a to mi robi problem s vyrovnavanim sa s tetaniou.Inak mam ju uz 6 rokov

zuzana76
3. apr 2010

natalschen, chapem ta, aj u mna to vtedy trvalo nielkolko dni a teraz mi to zaciinalo aj na zaciatku tehotenstva, ale som sa nadopovala magnezkom

hlavu hore, nemysli na tetaniu, ale ak ti fakt velmi zle, co ja posudit neviem, tak sa beru kvoli tomuto syndromu aj epileptika, no myslim,ze je lspei sa im vyhnut

zuzana76
3. apr 2010

a inak, da sa tetania ziskat? myslim,ze to uz je v cloveku, nie? mne to diagnostikovali v roku 2002, ale nic mi nebolo, az v juni 2009 som mala tie krce, inak by som ani nevedela,ze ju mam.

natalschen
autor
3. apr 2010

zuzka..... po epiletikach mi bolo na umretie, som s tymi mojimi strpnutymi koncatinami nemohla ani hybat a nemala som v nich uz ziadny cit a tak som ich vysadila a bez nich mi je tak ako predtym. Niketo mi povedal ze tetania nie je choroba ale stav mysle a zacina vacsinou v nejakom velmi stresujucom alebo negativnom obdobi - a ja presne viem kedy mi to prepuklo a viem aj to, ze tento stav mojej mysle je vysledkom toho, ze nedokazem odpustit jednej osobe a stale sa v mysli vraciam k utrpeniu, ktore mi ta osoba sposobila a preto sa tej tetanie nejdem zbavit aje mi uplne jasne, ze ked odpustim a vyzeniem z hlavy vsetky zle myslienky, ze to bude lepsie lebo tetania je na cely zivot-je to nevyliecitelne ale "vysetko nevyliecitelne je vyliecitelne zvnutra" a myslim ze je to pravda

natalschen
autor
3. apr 2010

inak myslim ze sa to da ziskat a aj zdedit, mam 2 deti a ta starsia dcerka zacina mat uz prve priznaky a to ma len necele 4 roky, takze dufam, ze aspon ta mladsia to nezdedi ☹

vinifera
3. apr 2010

Podľa mna je dedičný ten spôsob ako reagujeme na vonkajšie podnety. (veľakrát sa hovorí si ako tvoja mama keď niečo spravíme takým alebo onakým spôsobom - je to proste v nás ako reagujeme a z určitej časti to dedíme a z určitej časti zapracuje naše vlastné já) .
U mňa sa tetania začala prejavovať krčmi v bruchu na ktoré nezaberali žiadne analgetiká. Nasledovali ťažké migrény. Po vyšetrení u neurologa sa prišlo na to že mám tetaniu. Brala som Citalec a magnézium. Keď som ostala tehotná tak už len magnezium. Po pôrode som ostala v pohode a sem tam keď cítim že idú krče do brucha (sú veľmi špecifické) tak si šupnem 1000 magnezia.
Spúšťačom bolo jedno zamestnanie. A teda až do otehotnenia to nebolo nič moc. Celý čas ako kojím som akoby chránená - ale ako sa znižuje tvorba mlieka sem tam prichádzajú aj krče. Šak chlap ma vie vytočiť pomaly do nepríčetna. 😝
Veľmi negatívne na tetaniu podľa mna vplýva stres.
Natalschen. Tiež som bola na kadečo precitlivená a veľmi som to riešila a vnímala. Ale mám takého chlapa čo ma cvičí že poniektoré veci už ani neriešim. Už mi prídu ako nepodstatné. On je síce hovado. A často provokuje a vrta do mna naschvál. A ja mám vtedy tlak 200/300 😀 ale v globále je to pre mňa pozitívne. Lebo už neriešim kraviny.

natalschen
autor
4. apr 2010

vinifera..... aj ja mavam silne krce a migreny ale mavam ich stale, mam v hlave nejaku cievnu anomaliu a asi mi to obi problemy. Ked tak rozmyslam, aj mne bolo pocas celeho casu kojenia lepsie a potom sa to velmi zhorsilo a zaplalila sa mi aj stitina zlaza a pridala dalsie problemy. Inak niekolko ludi mi povedalo, ze tetaniu dostali po vyoperovani stitnej zlazy a vraj to ma s tym naozaj velky suvis. Aj ja som dostala tetaniu v jednej firme , kde som pracovala 10 hod.denne, cele vikendy a aj dovolenky - dali mi domov laptop a makaj kdekolvek si.... takze stres je najvacsi nepriatel psyichyckeho a fyzickeho zdravia, uz robert koch povedal ze vsetky choroby maju "povod" v nasej mysli 😨

mna zase nevytaca moj chlap ale jedna ina osoba, ktora mi velmi ublizila sa sem -tam rype do mna a vytaca ma aj dnes, rada by som sa naucila filtrovat vsetky veci a riesit len tie dolezite a ja som dost puntickar a aj to je moje"prekliatie"-zalezi mi na vsetkom 😅

zuzana76
4. apr 2010

aj ja mam choru stitnu zlazu a pristitne telieska, ma to suvis

vinifera
4. apr 2010

natalschen ja som v znamení panna takže som tiež puntičkár. Asi by som ti mala poslať môjho chlapa - by ťa prevychoval 😀 Ale to myslím v dobrom.
10 hod denne bola práce kde som robila najmenej hodín. Keď som robila v bare bežne sme ťahali 16 tky a víkend bol aj 20 tky. Potom som rok v kuse robila 12 denne. No dnes by som už asi nevládala🙂

petot
4. apr 2010

Ak je to naozaj precitlivelostou nervovej sustavy, potom (popri spominanemu horciku a B-komplexu, ktorymi by som teda nesetril) by mal pomoct aj vitamin C vo vyssich davkach. Eliminuje stres. Tetaniou vdaka Bohu netrpim, ale Ccko proti stresu pouzivam bezne a funguje to. Niekedy staci 1000mg, niekedy treba omnoho viac. Odkedy uzivam dlhodobo 2-4000mg denne, prestalo ma aj pri prudkom strese palit pri srdci.

Vsetky zvierata, ktore dokazu syntetizovat vitamin C pre vlastnu potrebu, vyrazne zvysuju jeho produkciu v strese (a vedia preco). My ludia mame nefunkcnu syntezu kvoli genetickej poruche, ale zase si mozme chybajuce Ccko dopriat aspon ustne.

Ked nas raz s manzelkou neuveritelne vynervovali deti, dali sme si kazdy 3000mg praskovej kyseliny askorbovej do pohara dzusu, vypili, bolo malo, dalsich 3000mg, manzelke to stacilo, ja som si dal este dalsi pohar kym ma to ukludnilo (zaberie to cca do 10-15 minut, ak nie, davka bola mala). Taketo davky su nevhodne pri poruchach obliciek, metabolizmu zeleza/medi a deficiencii G6PD. Treba vela pit a uziva sa najlepsie s aspon trochou jedla. Nevhodne su pripravky s umelymi farbivami, prichutami, konzervantami.

VItamin C stabilizuje nielen nervovu sustavu, ale cely metabolizmus a posobi priaznivo aj na stitnu zlazu, takze myslim, ze to stoji za vyskusanie. Viac info http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf

Podrobnosti o uzivani rozobera samostatne vlakno Vitamin C - rady a skusenosti, takze ak by to niekoho zaujimalo, mozeme pokecat tam, alebo IP. Aby sme neodbocovali od temy...

natalschen
autor
4. apr 2010

vinifera....... aj ja som v znameni panna 😀 😀 😀 😀 a moj muz je vahy- ide ma sklak trafit z tej jeho nerozhodnosti, a pomaleho jednania a kolkokrat ho musim "kopat" do cinnosti- ale na 2.strane ma to to trochu spomaluje, takze asi je to tiez na nieco dobre 😀 . To nase puntickarstvo je tak trochu prekliatie, vsrtko si chcem spravit sama a vsetko co nie je aspon na 95% dokonale ma trapi a preto vsetko ide vzdy cez mna. Ja viem, ze kleby som mala viac veci "v pazi" tak by to mojmu stavu urcite pomohlo

natalschen
autor
4. apr 2010

petot..... viem ze C-ko je najlepsi antioxidant a teda dobre vplyva na vystresovane bunky, ale su take vysoke davky naozaj nevyhnutne? a to beries naraz alebo viac-krat denne?

pusinqa
4. apr 2010

ahojte, u nás ňou trpí manžel, má to tiež zo stresu v práci z čoho má narušené aj hormóny štítnej žľazy + má to dedičné. jemu zas na to dali calcium, lebo z krvi mu zistili nízku hladinu ionizovaného vápnika, aj keď normálny vápnik má ok

zuzana76
4. apr 2010

pusinqa, tak to mam aj ja, mne tiez klesa vapnik a musim chodit pravidelne na kontroly, nema on nahodou nieco s pristitnymi telieskami? nielen stitnou zlazou, lebo tam to hrozi este viac, ta tetania

natalschen
autor
4. apr 2010

zuzka, pusinqa..... ja tiez pravidelne uzivam vapnik, horcik a b.komplex - mne sa tie mineraly nejak zle vstrbavaju, takze sa musim velmi dopovat, aby sa mi vstrebalo aspon daco, kazdy den uzivam probiotika pre lepsie vstrebavanie a myslim ze je to lepsie

pusinqa
4. apr 2010

natal veď o tom je tá tetánia že je to porucha vstrebávania minerálov, prištítne telieska neviem, viem že mal zlé testy zo štít. zľazy, tak sme čakali 3 mesiace na nejaké špeci testy bral predtým večer nejaký liek, keby toto mal tiež zlé bolo by to vážne, ale to mal ok, tak mu povedali že to má zo stresu

dali4
4. apr 2010

Ahojte kočky 🙂 ... na poruchu vstrebávania minerálov sú dobré homeo Tkanivové soli ... mna to dalo do kopy

petot
4. apr 2010

natalschen: To sú dávky zodpovedajúce bežnej a stresovej produkcii cicavcov (tých, ktoré Cvit produkujú autonómnou syntézou). Každý človek je samozrejme individuálny, a rôzne situácie znamenajú rôznu záťaž, ale malé dávky nie sú účinné. Moja prvá skúsenosť s antistresovým využitím vitamínu C bola, keď sa začínal pôrod a mňa nechali skoro 2 hodiny čakať, kým ma zavolali k manželke. Dával som si 600mg cca každú pol- až 3/4 hodinu, potom 500mg každú cca polhodinu, ako sa blížil pôrod (snažil som sa to nepreháňať, ale podvedome som cítil, ako si telo žiada viac). Sám som nevedel, či to bude fungovať, ale fungovalo, bol som veľmi prekvapený. Popri tom som sa snažil aj piť, takže som potom častejšie navštevoval WC, nakoľko C je výborné diuretikum 🙂

Pri zhoršenom vstrebávaní minerálov by asi najvhodnejšie bolo céčko vo forme zmesi minerálnych askorbátov, ktoré majú veľmi dobrú vstrebateľnosť a dodávajú telu nielen vitamín, ale aj minerály. Napríklad C-Salts.

kucminka
19. jún 2010

@natalschen ahoj.citam tu tvoje odpovede a citim,ze sme v niecom rovnake,tiez mam tetaniu,uz rok s tym bojujem,ale chceme s manzelom druhe dieta a bojim sa ako to zvladnem a ci vobec budem moct otehotniet.a ked vysadim tabletky co teraz beriem-Timonil-neviem ako bude moje telo reagovat,ci sa mi nepohorsi.Ako si to mala ty s tehotenstvom?Budem rada ak napises.

natalschen
autor
19. jún 2010

@kucminka ....ahoj, ja som tetanicke problemy paradoxne pocas celeho tehu (obe tehu) a aj pocas celych 8 mesiacov kojenia vobec nemala... 🙂 🙂 🙂 ani som nevedela ze mam tetaniu, az po dokojeni sa mi to znovu zhorsilo, v tom tehu sa telo nejak vzchopi no a potom to zavisi od toho, ake mas obdobie, ci si v pohode alebo v strese, lebo tetania je hlavne o strese. Ja sa dopujem len vitaminmi, pred 1.tehu mi dali antidepresiva ale ked som otehotnela som ich samozrejme vysadila abolo to v pohode. Neviem co je timonil-ale ak su to nejake vitaminky a neskodia vyvyjajucemu sa babu, tak to asi mozes uzivat aj dalej. A neboj sa, poznam osobne par ludi, ktori maju T. ale ani jedna z nich nemala problem s tehu, takze toho by si sa nemala bat. Ak budes chceit este nieco vediet, rada poradim, ak budem moct. Zatial prajem vsetko dobre a hlavne si stale nos v hlave, ze sa na to neumiera a ked sa s tym naucis zit, zijes uplne neobmedzene, ako kedysi 😉

kucminka
20. jún 2010

ahoj natalschen.velmi pekne ti dakujem za odpoved,velmi si ma potesila,hlavne co sa tyka toho tehotenstva,lebo som myslela ze ci nebudem mat aj problemy s otehotnenim.Ja mam 6rocnu dceru,ale tetaniu mam asi len rok,takze nevedela som co to obnasa pocas tehotenstva.Timonil mam od neurologicky,ale ak by som planovala tehotenstvo,tak ich musim vysadit co najskor,lebo hrozi poskodenie plodu.Mam aj antidepresiva,radila som sa s doktorkou o otehotneni,ale mi to tento rok neodporuca,beriem ich uz od decembra,troska sa mi polepsilo,ale nie na kazdy den,ved to poznas rad sme dolu,potom zasa hore.Nikdy neviem aky budem mat zajtra den.Vecer si davam magne.Neurologicka mi zasa tehotenstvo odpruca co najskor,ze mozno sa budem citit ovela lepsie ako teraz.Ale co ak nie.Tabletky pocas tehotenstva brat nemozem,preto sa bojim co bude,ak to na mna pride.Tak neviem vlastne na com som,jedna lekarka mi to neodporuca,druha zasa hej.Je to asi len na cloveku ako sa rozhodne.Som rada,ze si sa ozvala,nemam tu nikoho v okoli kto by mal tetaniu,a nereda to niekomu hovorim,lebo urcite by si o mne myslel ze som zrela na psychinu.My vieme o com hovorime,ake je to neprijemne,tak to tazko vysvetlovat niekomu,kto to nepozna.Mam skveleho manzela ktory ma v tomto chape a podrzi,tak dufam ze nam to druhe vyjde.Dakujem ti este raz a prajem aj tebe vsetko dobre.Drz sa.Pekny dnicek. 🙂 Ak sa nieco zmeni urcite sa ozvem,aj ty sa mozes.papa

silvia123
20. jún 2010

Ja mám tiež tetanický syndróm, ale mne sa to neprejavuje nejakým trpnutím, som prekvapená, že to k tomu patrí, skôr som precitlivená na bolesť a dokážem odpadnúť doslova aj z toho keď sa mi zasekne kúsok rohlíka v krku, prípadne som minule v jednom obchode odtrhala lepiacu pásku, pretože som chcela zalepiť koberec a nejak som si pritom vykrútila palec a už som mala mrákoty, len som si čupla a keď ma chceli dostať k dverám cestou som samozrejme odpadla. No krče som mala len raz, keď som si udrela nerv pod kolenom, vtedy som cítila, že sa mi naťahuje celé telo neovládateľne, ale potom som tiež nejakú chvíľu o sebe nevedela, dokedy ma neprebrali. Ale nepovažujem to za tragédiu, už som si zvykla a dávam si len väčší pozor na to, proste vadí mi náhla výrazná bolesť, aj keď chvíľková, som jednoducho ďaleko viac precitlivená aj na zlý vzduch a tak celkovo. Ja som na to nikdy nič neužívala -iba ak som mala doporučené tuším magnézium, ale ani to neužívam...