Testovanie rodičov pred nástupom do škôlky

novakkata
6. jan 2021

Ahojte. Napíšte mi prosím, ako je to vo vašej škôlke s testovaním rodičov. U nás riaditeľka tvrdí, že rodičia sa musia samostatne otestovať, aby dieťa mohlo 18- tejto nastúpiť do MŠ. Ja som však takéto nariadenie nikde nenašla, je to.len odporúčané a vedúci odboru školstva v našom meste nič takého nespomína. Môže podľa vás riaditeľka svojvoľne nariadiť rodičom?

kika831
6. jan 2021

@novakkata pokial viem tak v odporucaniach je len testovanie zamestnancov, nie rodicov. ( to je pri ZŠ). Z nasej skolky zatial nemame info- podmienky nastupu deti do MŠ od 18.1. Ja osobne ako rodic skolaka a skolkara nemam najmensi problem sa dat otestovat. A s ohladom na danu situaciu si myslim ze to je aj celkom ziaduce. A mna by to asi aj trocha ukludnilo.

maja170
6. jan 2021

Ja pracujem v MŠ. Od 11.1. budeme už mať aj detičky. Na pretestovanie ideme iba zamestnanci škôlky.Rodičia deti testy mať nemusia.

lenka2710
6. jan 2021

@novakkata u nás som tiež nič také nepostrehla, mala nastúpila už v pondelok do školky a tiež som čítala, že v MŠ sa budú testovať len učitelia! Rodičia na 1.stupni ZŠ

veronikaszabova
6. jan 2021

U nas zacina skolka zajtra a rodicia ani deti na test nejdu.

novakkata
autor
6. jan 2021

Ďakujem za odpovede

mogaa
6. jan 2021

@novakkata ale o tom za akých podmienok otvoria v ktorom regione škôlky rozhoduje samospráva a zohľadňuje sa aj epidemiologická situácia v danom kraji......takže ak je to aj v iných škôlkach v danom meste, tak ano majú na to právo.....ale nemalo by to byť svojvolne len v 1škôlke v meste

klip0
6. jan 2021

Este dam pohlad aj z druhej strany.. Ucitelky v MŠ sa necitia bezpečne, nakolko ide o najmensie deti, s najhorsie zvládnutými hygienickymi navykmi. Deti v MŠ nemajú ani rúška, ani test, ani rodicia nemaju test. Mozu veľmi rychlo nakazit učiteľku, ale aj nakazit sa medzi sebou. Učiteľka musi mat aj rúško aj test. Dufam, ze hlavny hygienik vyda nariadenie a dodatok, aby boli testovani aj rodicia v MŠ. Chranilo by to deti, pedagogov, aj rodiny detí.

klip0
6. jan 2021

Teraz mnoho rodicov len chce aby boli skolky otvorené, nech tam deti môžu umiestniť, chápem.. Ale na druhej strane sa treba pozriet aj na to, aby boli chranene aj deti aj ucitelia a nie nespravit nic pre to, aby mohli MŠ normálne fungovat a ak by dali testovanie rodicov, nadavat nato. Pripadne nadavat ze tyzden alebo dva dieta mamicky na RD nepojde do skolky. Je to aj pre jeho dobro a skolkarom sa naozaj sa vymysliet program aj doma

marlent
6. jan 2021

Nic o tom neviem ale nemam problem kludne aj kazdy tyzden ak to ma pomoct

novakkata
autor
6. jan 2021

Ja mám učiteľku materskej školy maminu, takže ja riziko chápem, ale deti celý polrok neboli choré, toľko detí už roky nechodilo ako teraz. Aj naša riaditeľka sa takto vyjadrila, o takomto čase už býva oveľa väčšia chorobnosť detí. Ten, kto cíti potrebu aby sa ubezpečil, že je ok, tak budiš, ale napr. my sme nikde nechodili, boli sme doma. A šéf rezortu pre školstvo sa vyjadril, že testovať sa budú len školy. Popýtam sa ešte škôlok v meste a tiež si myslím, že keď, tak všetky v meste a riaditeľka si nemôže vymýšľať vlastné kritériá.

novakkata
autor
6. jan 2021

@klip0 Ja dieťa do škôlky dať chcem a chápem aj tých, ktorí nechcú a nedajú.

ajka0207
6. jan 2021

@maja170 a otvárate pre všetkých, či len pre kritickú infraštruktúru?

ajka0207
6. jan 2021

@kika831 to ja mám problém s "preventívnym testovaním" keďže u nás stojíš v rade dve hodiny na to testovanie zadarmo, prípadne sa môžeš objednať, stojís v rade "len" hodinu a nadovazok termín dostaneš najskôr o týžden.

maja170
6. jan 2021

@ajka0207 Otvárame pre všetky detičky, ak do pondelka nevydá zriaďovateľ nové pravidlá.

klip0
6. jan 2021

@novakkata neboli chore, ale u nas napr mali viacere aj deti kovid. Velmi malo rodicov ale dava testovat ked sú deti v kontakte.
To, ze vy nikam nechodíte je fajn, ale asi aspon do obchodu idete nie? A plus spoluziaci tvojho dieťaťa mohli byt kdekoľvek, cize ho mozu nakazit. Absolvovat testovanie je najmenej co môžu rodicia pre zdravie vlastných deti ale aj zvysku rodiny a zamestnancov MS spravit
A co sa tyka podmienok, je to na zriadovatelovi. Ak ste sukromna skolka, tam neni o com, moze dat riaditelka podmienky ake chce. Ak ste statna, tam rozhoduje zriadovarel taktiez a väčšinou ním je mesto

ajka0207
6. jan 2021

@maja170 ja som to nariadenie že až od 18. Môžu všetky deti brala ako "písmo sväté", ale teda asi je to len odporúčanie.

fiafia
6. jan 2021

@klip0 mne by to nevadilo, len keby testovanie zariadila škôlka. Aspoň by som bola kludnejsia .

novakkata
autor
6. jan 2021

@klip0 Písala som, že zriaďovateľ sa vyjadril len k testovaniu školákov a ich rodičov o MŠ reč nebola a riaditeľka nám zdieľala tieto info a napriek tomu chce test. Mám s tým problém, lebo u nás sa čaká 4 hodiny ( nepreháňam) a objednaný termín už nie je dovtedy. Takže?

klip0
6. jan 2021

@novakkata a ste statna skolka?

novakkata
autor
6. jan 2021

@klip0 Áno, štátna

klip0
6. jan 2021

@novakkata no tak to neporadim uplne presne, ja ucim v sukromnej, v statnej som nepracovala, tak neviem co presne spada pod kompetenciu riaditeľky tam, je dost mozne ze taketo nieco moze nariadit, ale však skus jej zajtra zavolat a spýtať sa, pripadne zvyšní rodicia co na to?
Tuto info vam oznamila mailom?

hanka1505
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lienkazienka
6. jan 2021

Neviete mi povedat prosim, ze odkedy sa tentoraz cerpa pandemicka ocr, od zajtra? Socialna poistovna je otvorena? Manzel ide prvy raz vybavovat.😮

babydesire
8. jan 2021

U nas tiez netestuju deti a rodicov,akurat,ze nam maleho nevezmu lebo som na rd a dcerka mala teraz ist prvy raz ale je chora a ja som chcela aj tak nastup do prace az cca mesiac po jej skolkovani,,takze nic,ostavam s detmi doma :-/

jojojo30
9. jan 2021

u nás ani testovať rodičov aspoň jeden s rodiču čo vodu dieťa do mš jako padnúta na hlavu preventívne ved choré už je toto

iritka
9. jan 2021

u nas tiez budu testovani len zamestnanci skolky, ale si myslim ze by bolo lepsie aby aj rodicia boli otestovani, lebo je velka sanca ze takto sa choroba zavedie do skolky ak nemaju ziadne prejavy nakazy.

basska_b
9. jan 2021

To sú nejaké svojvoľné vymýšľačky pani riaditeľky... opýtaj sa jej, na základe akého nariadenia to vyžaduje

jojojo30
9. jan 2021

@basska_b povi že to odporúča ministra skolstva

jojojo30
9. jan 2021
jojojo30
9. jan 2021

@jojojo30 neviem ako sa mám branitpred učiteľku na toto čo ji povedať aký argument mám predskolaka