Ťažko hojace sa rany u diabetikov

7. nov 2022

Ahojte,

prosím Vás máte nejakú skúsenosť? Otec je po amputácii prstov ruky postupne mu amputovali všetky 4 , ide o to , že je to už 5 rokov a nehojí sa to, v poslednej dobe sa to dosť zhoršilo. Chodíme na chirurgiu, 1x týždenne potom ošetrujeme doma. Nejako nič nepomáha. Je silný diabetik, dialyzovaný.

Existuje niečo , čo by mu aspoň trocha pomohlo? Alebo uľavilo od bolesti? V poslednom čase už akosi nič nepomáha.

Ďakujem za každú radu.

elis248
7. nov 2022

Akurát dnes bol môj otec tiež diabetik na chirurgii. Ale on má problém s chodidlami. Stále rany, nehojí sa to ( on tvrdí že áno, nechce si to priznať). Trvá to 4 roky, chodí sem tam po doktoroch, ale nič moc nepomáha. Dnes mu tam urobili ster, vraj tam má zápal a o pár dní budú výsledky, čo to vlastne je a podľa toho nasadia antibiotiká. Ale je veľmi tvrdohlavý a nechce sa dať presvedčiť na liečby, je to s ním ťažké.

autor
7. nov 2022

@elis248 u nás je to tak, že aj ho preliečia atb. len potom o krátky čas to začne znovu, už si nevieme rady, ale aspon je pod kontrolou

141117mmn
7. nov 2022

Ma cukor napriek cukrovke v norme?
S cim presne to osetrujete? A chirurgia?
Ake lieky berie na bolest? Nazov
Kedy naposledy mu vysetrovali krv, tak obsiahlejsie ?

autor
7. nov 2022

@141117mmn cukor má ako tak v norme, podľa jeho diabetologičky, doma nám to kázali ošetrovať betadinom, na chirurgii dávajú rivanol. Na bolesť striedame zaldiar, novalgin a nalgesin S. Krv má pravidelne kontrolovanú, kedže je dialyzovaný.Nevieme ako by sme mu pomohli.

mimi3008
7. nov 2022

Takze musi byt dobra kompenzacia diabetu, glykemie udrziavat do 10 mmol/l. Mal realizovane cievne vysetrenie? Ma dobre priechodne cievy hornych koncatin? Betadine a rivanol? Achhh...treba navstivit specializovanu ambulanciu chronickych ran, liecit chronicku ranu vlhkou terapiou. Resp. dozadujte sa, aby vas odoslali na konzultaciu do NEDU Lubochna

141117mmn
7. nov 2022

@mimi3008 presne tak ako hovoris + ambulanciu chronickej bolesti

anicka176
7. nov 2022

Dobrý večer, dôležitá je kompenzácia diabetu -dodržiavať diétu a mať glykémie v rámci odporúčaných hodnôt. Čo sa týka rán skúste sa opýtať na krytie rán s obsahom medicínskeho medu - špeciálne upravený med na medicínske účely a na liečbu v hyperbarickej komore.

141117mmn
7. nov 2022

@anicka176 ano naplaste Vivamel

vulka
7. nov 2022

Ja som pri rane na nohe užívala Abound(na regeneráciu a obnovu tkanív).

veselo_neveselo
7. nov 2022

Nasej babke na zhojenie otvorenych ran pomahal tea tree olej.

anicka176
8. nov 2022

@141117mmn hyperbarickú komoru vám lekár nespomínal? Má výborné výsledky, ak nie je pre pacienta kontraindikovaná

141117mmn
8. nov 2022

@anicka176 ak sa pytas mna..tak neviem...o tej komore nic neviem.. prepac...

zuzinka888
8. nov 2022

Bohuzi aj my sa takto s ockom "trapime". Cukrovkarom sa zle prekrvuju najmensie vlasocnice- zilky tie potom pomaly odumieraju preto sa rany zle/ nehoja a su potrebne dalsie a dalsie amputacie. Preto je cukrovka nebezpecna a hnusna choroba. Nie je to o tom ze " ved si pichne inzulin a hotovo" - lebo aj s takym nazorom som sa stretla. Ako dlho ste na dialyze??

141117mmn
8. nov 2022

Problem je ze :
- Betadine a Rivanol NIE je liecba... (tam treba zacat - zacat to poriadne liecit)
- cukrovka zle liecena - kedy ma pacient casto nestabilny cukor tzv. DM dekomp.
- celkovy rezim ( napr. podvyziva...nespravna zivotosprava...)

anicka176
8. nov 2022

@141117mmn prepáč, spomínala som pre autorku diskusie

anicka176
8. nov 2022

Autorka diskusie, opýtajte sa lekára na liečbu rán v hyperbarickej komore, mohla by pomôcť

autor
8. nov 2022

@anicka176 ďakujem, ešte som o tom nepočula, skúsim pogoogliť a spýtam sa na to

anicka176
9. nov 2022

Určite sa opýtajte, u nás v TN je v nemocnici, byvavali tam na internom aj kvôli týmto terapiam hospitalizovaní pacienti a poisťovňa liečbu uhrádzala, žiaľ momentalne neviem viac info ako to funguje a aké sú čakacie lehoty, viem, že sú aj v iných nemocniciach, pýtala by som sa hlavne, kde je možnosť úhrady zdravotnou poisťovňou, aby ste nešli ako samoplatca

autor
9. nov 2022

@anicka176 ďakujem 🙂