Syndróm dráždivého čreva - príznaky, diagnostika

desa12
27. nov 2021

Ahojte, chcela by som sa opytat ake ste mali a mate priznaky pri tomto syndrome a ako vam to diagnostikovali.

Mam bolesti vlavom podbrusku, uz vyse roka, s prestavkami niekedy ma to boli mesiac a 2 mesiace potom nie, len obcas ma nieco pichne, zaboli, niekedy ma to boli aj 3 mesiace vkuse. usg brucha, chirurgia, gynekologia, krvne testy, crp, moc, vsetko v uplnom poriadku. cely zivot ked mam trochu stres tak ma zacne prehanat. Teraz mam viac stresu, kto nie, tak sa mi to stava castejsie, ale nepovedala by som, ze mam nejake tazkosti s travenim. Jedine co je u mna zvlastne je to, ze ked beriem probiotika vzdy mam nasledne zapchu, najprv som si myslela, ze je to zhoda nahod no zrejme nie. Neviem sa nijak dopatrat k tomu co by tu bolest mohlo sposobovat, vsade kde sa opytam ci by som mala ist na kolonoskopiu povedia, ze v mojom pripade si nemyslia, ze je potrebne podstupovat toto neprijemne vysetrenie ked nemam tazkosti s travenim. Som aj rada, dost sa toho bojim. Mam 25 rokov, som stihlej postavy, sportujem, nejem hluposti, stravujem sa pomerne zdravo.

Dakujem za odpoved

kiki68
27. nov 2021

@desa12 a videl Ta priamo gastroenterolog? Napr vysetrenia stolice priamo, rektoskopia atd. Lebo takto vseobecne to nemusi nic ukazat. Ja mam syndrom drazdiveho creva, v krvi to nic neukaze. Sono tiez ok, zase nemam poskodenia creva

desa12
autor
27. nov 2021

@kiki68 vsade som sa pytala ci mam ist na gastro s hrozou v hlase, kedze sa tej kolonoskopie ozaj velmi bojim. A povedali mi, ze ked nemam nic s travenim tak nie. Predpokladam, ze ked sa dostanem na gastro tak ma okamzite poslu na kolonoskopiu

ejbyk
27. nov 2021

Tak za mňa kolonoskopia nič strašné...a mám srdce na mieste že mi lekár pozrel črevo a vylúčil niečo vážnejšie.
Ale u mňa psychika a stres robí divy s črevami, vždy celé zle.....

elenka74
27. nov 2021

@desa12 Čo sa týka kolonoskopie, mne ju robili anestéze alebo dávajú injekciu, čiže sa nemáš čoho báť.

kiki68
27. nov 2021

@desa12 zlata kolonoskopia, ved to daju oblbovak od bolesti. Ani nebudes vediet co sa robi. Akoze ja som po brusnej chripke teraz mala uz neskutocne bolesti criev a to bolo teda nieco. No inde ako na gastro Ti nepomozu. Lebo oni vedia aj ine kultivacie spravit, napr ci to nie su plesne v stolici, kadeco. Naozaj tam je vela moznosti. Hoci ta psychika s travenim uzko suvisi

desa12
autor
28. nov 2021

@kiki68 tak tie bolesti urcite nemam psychicke, na usg brucha aj chirurgii mi povedali, ze je to gynekologicke no u gynekologa som bola asi 5x a ten stale vylucil gynekologicku pricinu. Na usg brucha aj chirurgii mi povedali, ze su creva bez qkychkolvek zmien, uplne normalne, to iste mi povedal aj gynekolog ked som unho bola piatykrat s tou bolestou a pytala sa ci ist na gastro. Ked som mala asi 18 tak som sla na gastro, tiez ma castejsie prehanalo, no tie bolesti vlavo som nemala, hned ma poslali na gastroskopiu a ta doktorka bola vyslovene masiarka, bez akehokolvek spreju na umrtvenie ma dala len lahnut a zacala do mna tlacit hadicku, mna napina aj ked si umyvam zuby 😀, tak ma samozrejme zacalo napinat a poslala ma s krikom k psychologovi, ze male deti nenapina tak ako mna, ze ona mi to takto nevie urobit… tak sa smaozrejme aj preto takto bojim ist na gastroenterologiu. Vtedy som mala tiez trochu stresove obdobie, samozrejme, ze ked preslo tak ma presli aj problemy s travenim. Preto to, ze ma prehana zo stresu nepovazujem za dovod ist na gastro. Len neviem co s tou bolestou

kiki68
29. nov 2021

@desa12 urcite najst podla referencii dobre gastroenterologa. Ja som bola a je to zhodou okolnosti moj ujo. Co je zas blby pocit, ze sa tam pozera do mojho vnutra viac ako moj muz 😂 ale samozrejme vsetko znecitlivili. Urcite chod, usg toho vela neukaze. Moze to byt aj napr nejaka intolerancia skryta. Jednoznacne smer gastroenterolog. Vsak si vyber niekoho podla referencii z okolia. Ja z toho traumu nemam , proste je to normal a vec a potrebna. Ta bolest neni ok a treba s tym nieco robit